Dobrý večer při sledování klíčového zápasu českých fotbalistů na mistrovství Evropy. Od 21:00 nastoupí proti Turecku a na této stránce můžete jejich počínání sledovat minutu po minutě v textové reportáži.

Čeští fotbalisté už oznámili sestavu: Čech - Kadeřábek, Sivok, Hubník, Pudil - Dočkal, Pavelka, Darida, Plašil, Krejčí - Necid.

Trenér Vrba před Tureckem výrazně zamíchal sestavou. Pudil, Dočkal ani Pavelka na šampionátu ještě v základní sestavě nehráli. První dva jmenovaní doposud nenastoupili ani coby náhradníci.

Česko postoupí do osmifinále, pokud nad Tureckem vyhraje. Případná remíza by znamenala nejisté (a pravděpodobně neúspěšné) čekání na výsledky středečních zápasů. A porážka by účinkování Vrbova týmu na turnaji definitivně ukončila.

Dočkal
71. min Šural o hráči
15 Pavelka
Pavelka
57. min Škoda o hráči
22 Darida
Darida
13 Plašil
Plašil
90. min Kolář o hráči

Mor
69. min Sahan o hráči
Sen
60. min Özyakup o hráči
17 Yilmaz
Yilmaz
90. min Tosun o hráči

Rozhodčí: Collum - MacGraith, Connor
Počet diváků: 32 936

To je rachot! Tři čtvrtě hodiny před zápasem je stadion plný sotva z poloviny, ale už tu panuje výborná atmosféra. Slyšet jsou však především fanoušci Turecka, Češi nemají šanci.

Takže když na hrací plochu vyběhli čeští fotbalisté k rozcvičce, přivítal je ohlušující pískot... Dnes budou jako doma turečtí hráči.

Turecko sice nemá ještě ani bod, ale naději na postup do osmifinále má stále. Potřebuje však bezpodmínečně vyhrát.

Hlasatel čte českou sestavu. Vždy jen číslo a křestní jméno. Příjmení mají doplnit fanoušci, ale ti jsou proti Turkům v menšině, takže skandování zaniká v pískotu.

Z reproduktorů zní písnička "Není nutno, není nutno, aby bylo přímo veselo", kterou čeští fanoušci s chutí zpívají. Tak aby si ji nezpívali i po zápase...

Česko už ví, na koho narazí v případě postupu. Pokud projde dál ze druhého místa, narazí v pondělí 27. června na Itálii. Kdyby šlo ze třetího místo, čeká na něj v sobotu 25. června Wales.

Rozcvičky už skončily. Všechno směřuje k úvodnímu ceremoniálu a nástupu hráčů. Zápas o postup do osmifinále mistrovství Evropy za malou chvíli začne.

Jedenáctky obou týmů jsou již seřazeny v tunelu stadionu v Lens. Hlavní rozhodčí Collum ze Skotska přivede hlavní aktéry na trávník.

Dozněla turecká hymna, následuje česká nejkrásnější píseň Kde domov můj.

Oficiality jsou za námi! Kapitáni Petr Čech a Arda Turan se pozdravili spolu s rozhodčími na půlicí čáře, zápas o všechno začíná za okamžik.

1

Začal první poločas utkání Česko - Turecko
Zápas zahájil výkopem Vladimír Darida.

1

Stačilo dvacet vteřin, aby se Češi dostali před tureckou bránu. Zablokovaný centr znamená první rohový kop.

2

K centru od rohového praporku si sice čeští hráči, kteří nastoupili v červeném, snažili najít cestu, jenže Turci byli na úvod důraznější.

3

Pudil naskočil na Euru poprvé a po necelých třech minutách zkusil také poprvé odcentrovat. Jeho pas z levé strany zastavil první bránící Turek, obránce Gönül.

4

Češi zaskočili rozehrávku Turecka rychlým presinkem na útočné polovině, míč se dostal na levé křídlo ke Krejčímu, který se dostal za lajnu.

5

Kadeřábek rychlou přihrávkou vysunul do pokutového území Necida, jenž balon vracel z brankové čáry pod sebe. Darida v těžké pozici netrefil bránu.

6

V prvních minutách se hraje na turecké polovině, což se českému fanouškovi zamlouvá. Z tribun je ale slyšet především pískot tureckého publika, které je zatím nespokojené.

7

V souboji hráčů, kteří se dobře znají z turecké ligy, srazil Sivok Yilmaze. Rozhodčí Collum ze Skotska českému hráči mírný faul před šestnáctkou odpustil. Hraje se dál.

8

Turci po úvodu plném nepřesností zpřesnili svou hru. Trpělivě kombinují a čekají na skuliny v defenzivě Česka.

8

Jedna z malých děr v české obraně málem pomohla do šance Yilmazovi. Z brány ovšem vyběhl Čech a dlouhý centr ukryl bezpečně do rukavic. Dnes poprvé.

10

Burak Yilmaz (Turecko) vstřelil gól. Česko - Turecko 0:1
Nejhorší možný začátek pro český tým! Turci udeřili přímo ze své první šance. Na pravé straně utekl Pudilovi mladičký Mor, přesně přihrál do pokutového území a nabíhající Yilmaz uklidil míč z první mimo dosah brankáře Čecha.

12

Čechům se úvodní aktivita nevyplatila. Po vstřelené brance získali půdu pod nohama turečtí hráči a Vrbův tým musí opět dotahovat.

13

Krejčí zkusil na polovině soupeře mezi tureckými stopery prostrčit míč k Necidovi. Ten ale není rychlostním typem útočníka, což potvrdil v souboji s Gönülem, který prohrál.

15

Darida vzal odpovědnost na sebe a z hranice šestnáctky levačkou vypálil. Po teči rozehraje český tým rohový kop.

16

Obránce Sivok si naskočil na přesný Dočkalův centr od rohového praporku a trefil tyč. Za dorážkou se natahoval Necid, ale neměl štěstí.

17

Další míč směřoval do pokutového území Turecka po centru Krejčího, jenže Necidovi se zatím ve vzdušných soubojích s tureckými beky nedaří.

18

Odražený míč našel opět Daridu, zatím nejpilnější český střelec v utkání mířil velmi nepřesně.

19

Další průvan v české obraně udělal - stejně jako při dosud jediné brance v utkání - krajní záložník Mor. Rozhodčí ale české obraně pomohl, neb odpískal chybně ofsajd.

20

Po krátkém ošetření Turka Yilmaze, který byl faulovaný na půlicí čáře, se opět pokračuje ve hře.

21

A zase ten Mor! Mladého Turka tentokrát nestíhal Kadeřábek a necelých pětadvacet metrů před bránou ho fauloval. Standardka pro Turecko.

22

Přímý volný kop rozehrál Inan do zdi. Její nejvyšší věž - útočník Necid - míč odhlavičkovala do bezpečí.

23

Necid také v prostoru, kde ho český fanoušek očekává. Na polovině soupeře vybojoval autové vhazování.

24

Kadeřábek prošel z pravé strany do výborné pozice, byť nabíhal z úhlu, zkusil překvapit tureckého brankáře střelou na přední tyč a vybojoval roh.

25

Po českém rohu přišlo další zakončení. Necid střílel z voleje, jenže v nelehké pozici minul.

26

Zahučelo to na tribunách stadionu v Lens, když Sen minul Čechovu bránu z dvaceti metrů o centimetry. Celé situaci ovšem předcházel ofsajd, proto Češi okamžitě vyrazili do protiútoku.

28

Dočkal, který na Euru také nastupuje v základní sestavě prvně, rozehrál přímý volný kop z pravé strany. Turečtí obránci byli ve vzduchu před vlastní bránou opět důraznější.

29

Dlouho trvala rozehrávka autového vhazování Köybasimu. Tempo hry se tak alespoň na okamžik zklidnilo, stejně jako hlasité povzbuzování na tribunách.

31

Uf. Další příležitost Česka neproměnil Kadeřábek. Krejčího hlavičku prodloužil k pravému bekovi českého týmu Necid, špičku kopačky a balon na úrpvni malého vápna dělil malý kousek.

32

A Turci opět s míčem na kopačkách uklidňují tempo hry. Kombinují na vlastní polovině.

33

Jenže Turci nejsou Španělé, aby drželi míč několik desítek vteřin v moci. Po nepřesné přihrávce se míč vrací k nohám Čechů.

34

Češi několik vteřin kombinovali na vlastní polovině a pak vyrazili kupředu po pravé straně.

35

Žlutou kartu dostal Ismail Köybasi (Turecko)
Jenže český útok zastavil faul na Kadeřábka, za který viděl turecký obránce první žlutou kartu zápasu.

36

Žlutou kartu dostal Jaroslav Plašil (Česko)
Na žluté karty vyrovnal český tým okamžitě. Plašil nestíhal mladičkého Mora a fauloval ho na polovině hřiště.

37

Dočkal byl sice v pozici před pokutovým územím, kde mohl vymyslet zajímavou přihrávku na spoluhráče. S míčem ale dlouho čekal a přišel o něj.

38

Plašil si asi vzpomněl na gól Turecku zpřed osmi let a zkusil vypálit z dálky. Nebezpečnou ránu z dobrých pětadvaceti metrů Babacan u své levé tyče ztlumil a vyrazil na rohový kop.

39

Žlutou kartu dostal David Pavelka (Česko)
Další žlutá karta - třetí během pěti minut - pro středopolaře Pavelku.

41

Sivok se dostal na levé straně do neobvyklé pozice. Odcentroval před branku, ale tam Necid evidentně fauloval Babacana.

42

Turci se před poločasem příliš do ofenzivy neženou, naopak s klidem kombinují a Češi je napadají. Po dlouhém tureckém pasu na útočnou polovinu navíc Čech rozehraje nepřímý kop, mával se ofsajd.

43

Zase se Necid bil v šestnáctce soupeře se stopery Turecka. Ale znovu nebyl úspěšný. Vysoké míče zatím nejsou receptem, který by na tureckou obranu fungoval.

44

Pavelka znovu tahal na polovině hřiště za ruku Mora. Rozhodčí má s českým záložníkem zatím trpělivost, ale protože už jednu žlutou kartu má, musí být opatrný.

45

Češi se na závěr poločasu opět dostal k rohovému kopu. Jenže nebezpečím pro tureckou bránu to neskončilo, Sivok střílel vysoko.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:1

45

Zaváhání z desáté minuty přišlo český tým v prvním poločase pořádně draho. Ač mají Vrbovi svěřenci proti Turecku střeleckou převahu, prohrávají o jeden gól. Největší české šance měli obránci Sivok s Kadeřábkem, ale Babacana nepřekonali. Druhý poločas začne za necelou čtvrthodinu, sledujte ho s námi.

45

POLOČASOVÉ STATISTIKY: Devět českých střel, ale jen dvě turecké. Dokonce i na střely na bránu Češi vedou - mají dvě, Turci jedinou. Jenže to nejdůležitější - góly - hovoří ve prospěch Turecka. A co další čísla z prvního poločasu? Rohy: 5-0, ofsajdy: 1-3, držení míče v procentech: 49-51, počet přihrávek (úspěšné/celkem): 155/198 - 141/186.

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Česko - Turecko
Turci vstoupili výkopem do druhého dějství.

46

Pokračuje se ve stejných sestavách na obou stranách. Po dlouhém tureckém nákopu se míč rychle dostal do Čechových rukavic.

46

Pavelka hned v úvodu druhé části fauluje Turana. Míč pro Turecko.

47

Další faul. Tentokrát Selcuk kopl do Necida a míč se vrací pod křídla českých hráčů.

48

Mnoho přerušení zatím kouskuje druhý poločas. Další hvizd přišel po ofsajdu tureckého útočníka Yilmaze.

49

Jak jinak - zase faul. Ale tentokrát by z toho mohla být zajímavý přímý volný kop pro český tým. Faulovaný byl na hranici šestnáctky Necid.

49

Žlutou kartu dostal Hakan Balta (Turecko)
K tomu žlutá kata pro tureckého obránce.

50

Dočkalův centr žádný hráč nezasáhl. Ale v pokutovém území se nešťastně střetli hned tři fotbalisti. Sivok, Pavelka a Turek Gönül, který to odnesl nejhůř. Jeho krvavé zranění právě ošetřují lékaři.

52

Nehrálo se téměř dvě minuty. Teď už se však znovu pokračuje, ošetření Gönüla pokračuje za lajnou.

53

Chybějícího muže v turecké zadní řadě málem využili čeští hráči. Jenže Krejčímu nevyšel centr, balon poslal do Babacanových rukavic.

54

Turci z protiútoku vybojovali první roh, který se jim nepovedl. Hubník se Sivokem, čeští stopeři, míč odvrátili pryč.

55

Dočkal centroval před bránu na Plašila, který na míč nedoskočil, ale Topal vzápětí vrátil nepovedenou hlavičkou balon do hry. Za míčem se dral Necid, jenže podruhé v zápase fauloval Babacana.

57

Střídání Česko: ze hřiště odešel David Pavelka, nahradil ho Milan Škoda
Vrba posiluje útok.

58

Střídání proběhlo těsně před dalším českým rohem, jenže Škodova přítomnost zatím Česku nepomohla.

59

Na trávníku je naopak pořádně cítit přítomnost mladičkého Turka Mora. Teď znovu prošel z pravé strany na střed hřiště, odkud vystřelil nad bránu. Mor patří k nejlepším hráčům zápasu.

60

Střela střídá střelu. Také Češi se dostali do zakončení, Daridovu ránu si ale u své bližší tyče pohlídal gólman Babacan.

60

Střídání Turecko: ze hřiště odešel Volkan Sen, nahradil ho Oguzhan Özyakup
Poprvé vystřídali také Turci.

61

Zatímco Turky táhne Mor, z českého týmu zatím vyčnívá Necid. Teď se dostal ke střele z osmnácti metrů poté, co obehrál Baltu. Babacan šel k zemi a připsal si další úspěšný zákrok.

62

Turci na druhé straně rozehráli svůj druhý roh v utkání. Stejně jako ten předchozí ovšem dopadl neslavně, tedy bez zakončení.

63

Českou akci rozjel Darida, který přihrál míč na levou stranu. Jenže finální přihrávka od Krejčího nenašla spoluhráče a ze zajímavé šance nebylo nic.

65

Ozan Tufan (Turecko) vstřelil gól. Česko - Turecko 0:2
Asistent rozhodčího udělal během dvou minut dvě chyby. Tou první připravil Turky o stoprocentní šanci, pak ale neviděl postavení mimo hru obránce Topala, ten díky tomu po standardce přiklepl míč k Tufanovi a Čechova síť se po tvrdé střele do horního rohu zachvěla. Obrana Česka přistoupila k bránění přímého volného kopu velmi nedůrazně a Turci to trestají.

68

Turecké publikum na stadionu v Lens opět ožilo. Čeští fotbalisté se během jejich hlasitého povzbuzování snažili bušit na dveře turecké obrany, jenže ta zůstává zavřená. A na rozdíl od české defenzivy je zatím bez děr.

69

Střídání Turecko: ze hřiště odešel Emre Mor, nahradil ho Olcay Sahan
Turci krátce po druhém gólu znovu střídají.

71

Střídání Česko: ze hřiště odešel Bořek Dočkal, nahradil ho Josef Šural
Také Češi střídají. Místa si vyměnilo sparťanské duo.

72

Özyakup si troufl v osobním souboji na Plašila, ale ztratil míč. Češi si ale nepřihráli, proto se musejí dál bránit.

73

Turci drželi míč ještě další minutu, až poté se ho zmocnil po nepřesném centru Čech.

74

A brankář Česka rozehrál útok, na jehož konci byl nepřesný centr Daridy.

75

Turci si v posledních minutách s českými hráči doslova hrají. Přihrávají si z nohy na nohu a Češi mezi nimi běhají jako v bagu. Trpký konec na šampionátu se blíží.

76

Turan vyskočil v šestnáctce výš než jeho strážce Kadeřábek, ale Gönülův centr usměrnil nad břevno.

77

Roh pro Česko, ale mohlo to být pro Vrbův tým veselejší. Šural nebezpečně přihrával před bránu, ale nikdo v červeném se za míčem nehnal.

78

Ani následný roh nedopadl pro Čechy slavně. Sivok sice hlavičkoval, ale vedle.

80

Znovu Darida, aktivní český střelec, vyzkoušel pozornost Babacana. Pálil z dvaceti metrů a turecký brankář skákavou střelu vyrazil.

80

Počet diváků 32 936 (94 % z kapacity 35 000)

81

Köybasiho centr Plašil nechtěně tečoval do autu. Turci mají k dispozici rohový kop, byť se do šestnáctky za gólem už neženou. Raději si chrání svůj náskok.

83

Nakonec se ale Turecko přece jen dostalo do dalšího zakončení. Česká obrana znovu nedůrazně bránila vlastní pokutové území a Sahan, jenž nahradil Mora, střílel z nebezpečné pozice kousek vedle.

84

Další centr od Daridy, další zákrok Babacana. Český útok je bezradný.

86

Na hřišti probíhá další ošetřování. Obránce Balta teď kulhá dolů ze hřiště, pravděpodobně se ale ještě vrátí.

87

Žlutou kartu dostal Josef Šural (Česko)
Prohrál souboj a fauloval zezadu Turana. Zasloužená žlutá karta pro Šurala a další standardka pro Turky.

88

Češi centr z přímého volného kopu odvrátili a vyrážejí do protiútoku...

89

...a ten končí Daridovou ztrátou. Češi už vypadají vyčerpaně, Turci si naopak užívají poslední minuty zápasu, který směřuje k jejich vítězství.

90

Střídání Česko: ze hřiště odešel Jaroslav Plašil, nahradil ho Daniel Kolář
Spíš symbolická změna na závěr turnaje.

90

Střídání Turecko: ze hřiště odešel Burak Yilmaz, nahradil ho Cenk Tosun
Poslední střídání v utkání provedli Turci.

90

Rozhodčí Collum nastavil ve druhém poločase pět minut.

90

Özyakup připravil šanci pro Tosuna, jenže ten zakončil spolupráci střídajících hráčů nepřesnou střelou vedle. Tureckého trenéra Terima tím hodně rozzlobil, vždyť každý další gól může Turecku přiblížit osmifinále.

90

Také Češi se snažili vpředu. Jenže jejich šanci zastavil ofsajd.

90

Češi končí na mistrovství Evropy ve Francii ve skupině. Zůstali na čtvrtém místě za Chorvaty, Španěly a také za Tureckem, které dnes v Lens vyhrálo o dva góly.

90

Hvězdou zápasu byl mladíček Emre Mor, který přihrál po deseti minutách na gól Buraku Yilmazovi. Všechny české střely a ošemetné situace před vlastní bránou vyřešil gólman Volkan Babacan, jenž poprvé na Euru udržel čisté konto.

90

POZÁPASOVÉ STATISTIKY: Češi přestříleli Turky třinácti střelami proti devíti. Mezi tyče pálil Vrbův výběr pětkrát, to Terimovu týmu stačily dvě přesné střely. A ostatní statistiky z utkání? Rohy: 8-3, ofsajdy 3-5, držení míče v procentech 52-48, počet přihrávek (úspěšné/celkem): 313/388 - 241/319.

90

Textový on-line přenos končí, ale zpravodajský servis ze zápasu Česka s Tureckem na iDNES.cz teprve začíná. Dobrou noc a zůstaňte s námi.