Čtvrtek 17. června 2021, svátek má Adolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 17. června 2021 Adolf

Online reportáž
komentoval: Radek Štěrba

Příjemné odpoledne. Dříve, než večer začnou zápasy české skupiny D, budou na fotbalovém Euru ve Francii k vidění závěrečná utkání skupiny C. Od 18 hodin se souběžně budou hrát duely Německo - Severní Irsko a Ukrajina - Polsko, který můžete sledovat v on-line reportáži zde.
Polsko má stejně jako Německo čtyři body a velkou šanci na premiérový postup ze skupiny. Jistotu dá Polákům remíza. Za 180 minut však dal jediný gól Arkadiusz Milik proti Severnímu Irsku a nejlepší střelec kvalifikace i minulé sezony německé ligy Robert Lewandowski se zatím neprosadil.
Naopak Ukrajinci už mají jistý konec na šampionátu. Nezískali totiž ani bod a ani v případě dnešní výhry by třetí Severní Iry vzhledem k horšímu vzájemnému zápasu nemohli předběhnout. Proto také už dnes ohlásil, že u týmu po utkání skončí trenér Michajlo Fomenko, který ukrajinskou reprezentaci vedl od roku 2012. Nástupcem sedmašedesátiletého kouče by se mohl stát jeho současný asistent a někdejší reprezentační kapitán Andrij Ševčenko, historicky nejlepší ukrajinský střelec.
Na utkání dorazily tisíce polských fanoušků. Skupina jejich radikálů se během dne poprala v ulicích Marseille. Francouzská policie, která má ve městě silně posílené hlídky, ale rvačku okamžitě ukončila a dva z výtržníků zatkla.
Polská sestava se do určité míry proměnila. Kouč Nawalka zřejmě šetří některé z opor, na lavičce jsou například Piszczek a Blaszczykowski, šanci naopak dostali talentovaní Kapustka a Zielinski. Ukrajinská sestava se proměnila dokonce z poloviny.
Týmy jsou na trávníku, znějí hymny obou zemí.
1
Začal první poločas utkání Ukrajina - Polsko
Úvodní výkop obstarali polští hráči.
2
Utkání začalo sérií soubojů uprostřed hřiště.
3
Lewandowski na sebe navázal dva ukrajinské strážce a následně patičkou prostrčil do brejku Milikovi, který šel proti brankáři z úhlu a nepropálil jej.
4
Důležité Polská útočná dvojice si role prohodila, tentokrát už z toho byla gólová šance! Milik z levé strany dobře přihrál do vápna, kam si pro míč doběhl volný Lewandowski a pohotově střílel. Míč mu však skočil na holeň, střela šla nad bránu.
5
Lewandowski se tlačil do zakončení z pravé strany, jeho snažení však ukončil odpískaný ofsajd.
7
Ukrajinci nepůsobí odevzdaným dojmem, chtějí bojovat alespoň o čestný úspěch, v obraně však od úvodu utkání často chybují.
9
Důležité Do dobré šance se tlačili Ukrajinci. Zozuljovu střelu v gólové šanci však zablokoval ve skluzu Pazdan, který pohotově ztlumil i Jarmolenkovu dorážku z úhlu.
11
Zozulja se ve vápně sice prodral k hlavičce, ale byl obsazený, proto nedokázal důrazně zakončit.
12
Další Zozuljovo útočné snažení ukončil odpískaný ofsajd.
13
Ukrajinci opět v útoku. Jarmolenko centroval z pravé strany naslepo před bránu, kde ale žádný z jeho spoluhráčů nebyl.
15
Důležité Ukrajinci se neúspěšně dožadovali penalty! Butko ve vápně z levé strany prostrčil míč k Jarmolenkovi, který přepadl přes nohu bránícího polského hráče. Sudí však nechává ve hře pokračovat.
17
Důležité Ukrajinci v další velké šanci. Jarmolenko poté, co si polská obrana nepohlídala ofsajdovou linii, postupoval na pravé straně sám proti brankáři. Rozhodl se pro křížnou střelu, která mu však hrubě nesedla - míč letěl daleko od brány.
20
Po nakrátko rozehraném přímém kopu Polska přece jen letěl do vápna dlouhý nákop. Hlavičkovat se chystal Lewandowski, ale míč před ním přizvedl jeho spoluhráč Glik.
21
Lewandowski ve vápně ze stoje střílel, i s přispěním ukrajinského protihráče šla střela vedle brány.
23
Nyní už jsou zase v útoku Ukrajinci, po rohovém kopu však Rotan centroval do vápna velmi nepřesně.
25
Karty Žlutou kartu dostal Ruslan Rotan (Ukrajina)
Rotan zboural u postranní čáry unikajícího Kapustku.
27
Pro ukrajinský centr z přímého kopu z levé strany si došel polský gólman Fabianski.
28
Ukrajinec Konopljanka si od levé strany hřiště navedl míč na střelu, ze dvaceti metrů bránu těsně minul. Prostor u své pravé tyče si však hlídal polský brankář.
32
Slabší pasáž zápasů se spoustou chyb v rozehrávce v podání obou týmů.
34
V souběžně hraném utkání se Němci dostali do vedení 1:0. Tento výsledek by sice dal Polákům jistotu postupu do osmifinále, pokud by však polský tým chtěl jít dál z prvního místa, musel by zvítězit minimálně o tři góly.
37
Ukrajinec Zozulja se sice po prostrčení z pravé strany dostal před bránou k míči, patičkou ale zakončit nedokázal.
38
Karty Žlutou kartu dostal Olexandr Kučer (Ukrajina)
za tvrdý skluz proti Lewandowskému.
39
Polští fanoušci už nějakou chvíli nespokojeně pískají.
39
Ukrajina opět v útoku, Butko se z levé strany prodral do vápna, jeho střílená přihrávka ale nešla přesně k nabíhajícímu Konopljankovi, kterému se tak míč zamotal mezi nohama.
43
Při jednom z ukrajinských brejků vytlačila Fedeckého polská obrana až kamsi k rohovému praporku, následný centr odsud byl nepřesný.
44
Polský záložník Jodlowiec se dostal ke střele zpoza vápna, míč ale pouze odevzdal brankáři Pjatovovi.
45
Po faulu na Lewandowského mohli Poláci zahrávat přímý kop od levé postranní čáry, centr z vápna však snadno odvrátila ukrajinská obrana.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:0.
45
STATISTIKY 1. POLOČASU: Střely na bránu: 2:2. Střely mimo: 2:2. Rohové kopy: 2:1. Ofsajdy: 1:1. Držení míče: 63%:37%. Přihrávky: 294:163. Úspěšnost přihrávek: 82%:67%. Naběhaná vzdálenost: 56,0 km : 56,2 km. Odpískané fauly: 9:7.
45
Ukrajinci, kteří už hrají pouze o čest, byli v prvním poločase aktivnějším a také o něco nebezpečnějším týmem. Poláci bojující o postup měli šance hlavně v úvodu, později působili spíš pasivně.
45
Polský trenér sáhl k jednomu přestávkovému střídání, na hřiště půjde Blaszczykowski, který by měl oživit zatím docela povadlou polskou ofenzivu.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Ukrajina - Polsko
46
Střídání Střídání: Polsko: ze hřiště odešel Piotr Zieliński, nahradil ho Jakub Blaszczykowski.
46
Ukrajinci se krátce po zahájení druhé půle dostali k rohovému kopu. Chačeridi ale po něm hlavičkoval nedůrazně a velmi nepřesně.
48
Další útočné snažení Ukrajiny zastavil ofsajd.
49
Neuhlídaný Ukrajinec Zinčenko se po Konopljankově centru z levé strany dostal ve vápně k hlavičce, horní roh brány však o kousek minul.
51
Poláci na začátku druhé půle ztrácejí míče hned poté, co se dostanou na útočnou polovinu.
53
Jodlowiec v rohu pokutového území chtěl prostrčit míč Lewandowskému, přihrávka ale byla nepřesná a příliš prudká.
54
Góly Jakub Blaszczykowski (Polsko) vstřelil gól. Ukrajina - Polsko 0:1
Na čerstvého Blaszczykowského ve vápně pozapomněla ukrajinská obrana. Milik mu míč přistrčil, Blaszczykowski si jej přehodil na levačku a Pjatova propálil.
56
Důležité Další dobrá polská šance! Kapustka prchal po levé straně, natlačil se do zakončení, ale z úhlu pálil jen do boční sítě.
58
Ukrajinec Fedeckij se snažil v útoku vybojovat ztracený míč, ale sudí mu odpískal útočný faul na Glika, což se mu vůbec nelíbí.
60
Karty Žlutou kartu dostal Bartosz Kapustka (Polsko)
Kapustka zákrokem zezadu poslal k zemi Jarmolenka a v případě pravděpodobného polského postupu přijde kvůli karetnímu trestu o osmifinále.
61
Na konci svižné ukrajinské akce byl Zinčenko, který po Zozuljově přistrčení střílel velmi nepřesně.
62
Krátce poté střílel mimo bránu i Zinčenko.
63
Nejlépe zakončil až Konopljanka, kterému na hranici vápna přistrčil míč Jarmolenko. Ukrajinská střela šla kousek nad břevno.
65
Hru už opět ovládají Ukrajinci, Poláci se zřejmě chtějí soustředit pouze na bránění hubeného náskoku a případné brejky.
67
Stěpaněnkovi utekl na polovině hřiště míč, následoval nebezpečný skluz na Krychlowiaka, který se poté neúspěšně dožadoval žluté karty pro Ukrajince.
69
Po odpískané Krychowiakově ruce mohli Ukrajinci rozehrávat přímý kop. Zvolili rozehrávku nakrátko, vzápětí se ale nechali s míčem vytlačit zpět k vlastnímu brankáři.
71
Střídání Střídání: Polsko: ze hřiště odešel Bartosz Kapustka, nahradil ho Kamil Grosicki.
72
Krátký závar před polským brankářem, Zinčenko po něm střílel vysoko nad bránu. Ukrajinci se zároveň opět neúspěšně dožadovali penalty, když Glik skluzem poslal k zemi Pazdana.
73
Střídání Střídání: Ukrajina: ze hřiště odešel Olexandr Zinčenko, nahradil ho Viktor Kovalenko.
75
Faul Fedeckého na Grosického dal Polákům možnost přímého kopu z levé strany. Grosicki poslal ostrý centr, který hlavičkující Milik nedokázal pořádně usměrnit směrem k bráně.
78
Další polskou akci zastavil odpískaný ofsajd, v němž byl Grosicki.
80
Ukrajinci kombinovali s míčem u pravého rohu hřiště, následný centr přilétl k Zozuljovi, jenž hlavičkoval nepřesně.
81
Hra je přerušená kvůli ošetřování Ukrajince Fedeckého, který sice následně opouští hřiště po svých, ale naznačuje, že bude muset střídat.
82
Ukrajinec Rotan dokázal svou tvrdou střelu ze dvaceti metrů skrýt mezi obránci, míč ale od své levé tyče dokázal vyrazit brankář Fabianski. Balón pak stačil chytit před dobíhajícímu Ukrajinci, byť při tom schytal dobrou ránu Fedeckého kopačkou.
85
Ukrajinec Butko se na levé straně vápna dobře zaběhl za polskou obranu a přihrál pod sebe, kde však míč zastavil a dokonale skryl pod svým tělem bránící Krychowiak.
87
Ukrajinci opět v útoku. Konopljanka poslal do vápna dobrý centr, který ale z chumlu hráčů odvrátili polští obránci.
88
Grosicki uháněl s míčem do brejku po levém křídle, přes tři protihráče ale neprošel.
90
Jarmolenkovi sudí odpískal ruku, kterou si na pravé straně hřiště zpracovával míč.
90
Rozhodčí přidá ke druhému poločasu tři minuty.
90
Konopljanka se ve vápně dostal k odraženému míči, ale zakončoval nepřesně. Rozhodčí mu navíc odpískal ofsajd.
90
Střídání Střídání: Ukrajina: ze hřiště odešel Roman Zozulja, nahradil ho Anatolij Tymoščuk.
90
Střídání Střídání: Polsko: ze hřiště odešel Arkadiusz Milik, nahradil ho Filip Starzynski.
90
Ukrajinci se ještě tlačí dopředu, míče ale rychle ztrácejí.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 0:1.
90
Poláci vstřelili v základní skupině jen dva góly, i to jim ale stačilo k postupu do osmifinále. V tabulce obsadili druhé místo za Němci, kteří rovněž získali sedm bodů, ale mají lepší skóre.
90
Naopak Ukrajinci v základní skupině neskórovali ani jednou a nezískali ani bod. Turnaj tak pro ně samozřejmě končí.
90
V samotném zápase přitom působili snaživěji Ukrajinci. Polsko k výhře dokráčelo v úsporném režimu.
90
STATISTIKY CELÉHO ZÁPASU: Střely na bránu: 5:3. Střely mimo: 9:4. Rohové kopy: 3:2. Ofsajdy: 2:2. Držení míče: 63%:37%. Přihrávky: 549:277. Úspěšnost přihrávek: 86%:72%. Naběhaná vzdálenost: 110,4 km : 109,8 km. Odpískané fauly: 23:12.
90
Tři hvězdy utkání: 1. Fabianski (Polsko), 2. KOnopljanka, 3. Zozulja (oba Ukrajina).
90
Program fotbalového mistrovství Evropy pokračuje od 21 hodin závěrečnými zápasy české skupiny D. Děkuji za pozornost a přeji příjemné pokračování večera, třeba i ve společnosti iDNES.cz, který přinese on-line reportáže ze zápasů Česko - Turecko i Chorvatsko - Španělsko.
90
Počet diváků 58 874 (88 % z kapacity 67 000)

Sestavy a rozestavení

Ukrajina Ukrajina (4-5-1)

12 Pjatov
Pjatov
o hráči
Fedeckij
o hráči
Chačeridi
o hráči
5 Kučer
Kučer
o hráči
2 Butko
Butko
o hráči
Jarmolenko
o hráči
Stěpaněnko
o hráči
Zinčenko
o hráči
73. min Kovalenko o hráči
14 Rotan
Rotan
o hráči
Konopljanka
o hráči
Zozulja
o hráči
90. min Tymoščuk o hráči

Polsko Polsko (4-4-2)

Fabianski
o hráči
4 Cionek
Cionek
o hráči
15 Glik
Glik
o hráči
2 Pazdan
Pazdan
o hráči
Jedrzejczyk
o hráči
Zieliński
o hráči
46. min Blaszczykowski o hráči
Jodlowiec
o hráči
Krychowiak
o hráči
Kapustka
o hráči
71. min Grosicki o hráči
7 Milik
Milik
o hráči
90. min Starzynski o hráči
Lewandowski
o hráči

Rozhodčí: Moen - Haglund, Andas
Počet diváků: 58 874 (88 % z kapacity 67 000)

Vzájemné zápasy

21. června 2016 18:00Ukrajina–Polsko 0:1
11. října 2013 20:00Ukrajina–Polsko 1:0
22. března 2013 20:45Polsko–Ukrajina 1:3