Penaltový rozstřel:
Penaltu dal: 121. J. Guidetti, 121. I. Kiese Thelin, 121. L. Augustinsson, 121. V. Lindelöf
Penaltu nedal: 121. A. Khalili
Penaltu dal: 121. G. Paciencia, 121. A. Tozé, 121. J. Mário
Penaltu nedal: 121. R. Esgaio, 121. W. Carvalho

110. J. Baffo, 112. V. Lindelöf

Střely na branku: :; Střely mimo: :; Rohové kopy: :
Počet diváků: 18 867 (97 % z kapacity 19 370)

Krásný úterní podvečer při sledování velké fotbalové události! V pražském Edenu dnes vyvrcholí mistrovství Evropy do 21 let. Do finále, které má výkop ve 20:45, se probojovali Švédsko a Portugalsko.

Oba týmy se potkaly už v základní skupině. Zápas skončil remízou 1:1, která Švédsku i Portugalsku stačila k postupu do semifinále.

Portugalsko v semifinále vyřídilo 5:0 favorizované Němce. Švédsko zvládlo severské derby, když vyhrálo 4:1 nad Dánskem.

Jak Švédsko, tak Portugalsko ještě nikdy mistrovství Evropy do 21 let nevyhrály. Pro obě země je to zároveň druhá finálová účast. A podobnost nekončí - švédští i portugalští mladíci ve svých jediných zápasech o zlato nestačili na Itálii.

Švédsko U21Švédsko U21(4-4-2)

Carlgren
Lindelöf
Miloševič
Helander
46. min Baffo o hráči
Augustinsson
Khalili
Hiljemark
Lewicki
Tibbling
66. min Quaison o hráči

S. Oliveira
54. min Tozé o hráči
21 Ricardo
Ricardo
70. min Paciencia o hráči
Cavaleiro
61. min Medeiros o hráči

Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz
Počet diváků: 18 867

Do výkopu zbývá přesně hodina. Na tribunách jsou zatím jen desítky fanoušků. Ani fotbalisté ještě nevyrazili na hřiště k rozcvičce.

Pracovník UEFA právě přinesl pohár pro vítěze před kameru České televize. Trofej nenesl jako nějakou svátost, jako je to zvykem u pohárů pro dospělé mistry Evropy nebo vítěze Ligy mistrů. Trofej nesl v jedné ruce, jako by šel s taškou z nákupu.

Padesát minut před výkopem vběhli na hrací plochu brankáři obou týmů. Během chvíle je určitě budou následovat i hráči do pole.

V Praze celý den svítí sluníčko, na kterém se teplota pohybovala kolem třicítky. Teď večer je však trávník ve stínu, na stadionu je příjemný chládek. Ideální fotbalové podmínky.

Čtyřicet minut před úvodním hvizdem se rozcvičují už i hráči do pole. Švédští fanoušci, kterých je na stadionu zatím víc než Portugalců, přivítali svou reprezentaci potleskem.

Švédští fanoušci mají kotel tam, odkud obvykle fandí slávistická Tribuna sever. A tomuto místu rozhodně nebudou dělat ostudu. Zatím se o atmosféru starají hlavně oni.

Do začátku zápasu zbývá necelá půlhodinka. Na tribunách je však stále spousta volných míst. Tedy až na kotel švédských příznivců, kteří už teď velmi hlasitě fandí.

Patnáct minut do výkopu. Hráči už jsou zpátky v kabinách a stadionem zní hit britské skupiny Queen "We will rock you". Všechno už se chystá na vyvrcholení mistrovství Evropy 2015.

Mužstva jsou na hřišti, hrají hymny. První portugalská.

Obě mužstva i rozhodčí stojí na středovém kruhu, drží minutu ticha za zesnulou legendu Josefa Masopusta.

1

Začal první poločas utkání Švédsko U21 - Portugalsko U21

1

První centr Švédů soupeř zablokoval.

1

Zato portugalský centr do vápna prošel, zakončoval Mário, ale jeho střelu zastavili obránci.

2

Další Cavaleirův centr po teči skončil na horní síti branky. Roh.

3

Po rohu se dostal odražený míč na hranu vápna, Ricardo si ho zpracoval a prudce vystřelil. Jen těsně minul tyč!

5

Portugalská kolmice na nikoho, míč je v zámezí.

6

Zatím to je hra na jednu branku, žlutí se jen brání.

6

Khalili před vápnem fauloval Carvalha, Portugalci zahrávají přímý kop z ideální vzdálenosti.

7

Sérgio Oliveira z trestňáku poslal míč parádně přes zeď, zastavilo ho břevno! Brankář po balonu skákal, ale nedosáhl by na něj, kdyby šel o kousek níž.

9

Milimetrový ofsajd Cavaleira po parádní přihrávce.

10

Roh Portugalců.

10

Portugalci ho rozehráli nakrátko, následný centr soupeř odhlavičkoval.

11

Zajímavý kontr Švédů zhatil centr směřující přímo na brankáře Sá.

12

Švédové začali zlobit! Khalili zakroutil balon z pravé strany k druhé tyči, kde se uvolnil Kiese Thelin. Sám proti brankáři selhal, hlavičku mu poslal přímo do náručí.

14

Ricardo stopnul míč pro Mária, jeho pohotová střela šla nad švédskou branku.

17

Další Cavaleirův ofsajd, opět rozhodčí pozorný.

19

Brejk Švédů, Hiljemarkova přihrávka do vápna - žádá penaltu za ruku Ilory ve vápně, jenže ten míč odklonil hrudí.

21

Centrovaný míč odvrátili Švédové na roh.

22

Tři rohy - gól pro Portugalce neplatilo, míč ze vzduchu bezpečně shrábl brankář Carlgren.

25

Cavaleirův centr směřoval po zemi na Ricarda, před ním však zasáhl Miloševič.

25

Jedovka Tibbliga z dálky, brankář Sá kryl.

27

Do třetice všeho ofsajdového. V pasti opět lapen Cavaleiro.

29

Cavaleiro znovu za ofsajdovou linií.

29

Tibbling prostrkával do pokutového území na Hiljemarka, toho soupeř pokryl.

32

Přihrávky za obranu Portugalcům v posledních chvílích drhnou, pro pas si doběhl brankář Carlgren.

35

Švédský faul nedaleko vápna, protivník bude standardku kopat z úhlu.

36

Sérgio Oliveira míč zakroutil přes zeď, bez teče doletěl přímo k brankáři Carlgrenovi.

38

Mário střílel z první po centru Esgaia z pravé strany, jeho pokus ze středu vápna zblokoval Miloševič.

39

Snad pátý ofsajd Cavaleira, zoufale schovává obličej do dlaní, zato švédští fanoušci se mu posmívají.

41

Guerreiro dostal pas metr za vápno a jeho střela nebyla marná. Letěla křížem, k jeho smůle kousek nad břevno.

42

Rozběhnutý Khalili napřáhl z 20 metrů, branku netrefil.

42

Před Cavaleirem míč uklidil na roh zatím pozorný Miloševič, jinak by byl problém.

43

Roh Švédové odvrátili.

45

45

Prvních 45 minut měli více ze hry Portugalci, byli nebezpečnější, ale místo gólu trefili břevno a častokrát se ještě chytili do ofsajdové pasti.

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Švédsko U21 - Portugalsko U21

46

Střídání Švédsko U21: ze hřiště odešel Filip Helander, nahradil ho Joseph Baffo

48

Skoro tři minuty Portugalci nepůjčili Švédům míč.

50

Portugalci operovali na hraně vápna, protivník jim ale nedal prostor ke střele.

51

Po standardce vrácený míč do vápna, Kiese Thelin hlavičkoval volný na zadní tyči, ale špatně. Do brankáře.

51

Z protiútoku zahrozili Portugalci, přihrávku před branku však žlutí odvrátili na roh. I ten zpacifikovali.

52

Parádní akce Švédů! Kiese Thelin ve vápně hlavičkou sklepl míč Guidettimu, ten akrobaticky vypálil a jen těsně minul břevno portugalské branky.

54

Pumelice Sérgio Oliveiry z dálky o půl metru minula tyč.

54

Střídání Portugalsko U21: ze hřiště odešel Sérgio Oliveira, nahradil ho António Carvalho Tozé

57

Portugalský centr odvrácený.

59

A na druhé straně s přihrávkou do vápna nepochodil ani Khalili.

60

Guerreriův centr hlavou jemně nadzvedl jeden z obránců Švédka, díky tomu na něj Ricardo nedosáhl.

60

Tozého rána z dálky nad branku.

61

Střídání Portugalsko U21: ze hřiště odešel Ivan Cavaleiro, nahradil ho Iuri Medeiros

62

Po rohu Portugalců míč utekl atakovanému Máriovi do zámezí.

63

Tozé napřáhl na hraně vápna, míč před Carlgrenem trochu skočil, ale gólman ho včas zkrotil.

64

Medeiros si míč z pravé strany navedl do vápna, jeho křížná rána byla parádní a prosvištěla jen kousek od tyče.

66

Střídání Švédsko U21: ze hřiště odešel Simon Tibbling, nahradil ho Robin Quaison

69

Tozé má chuť, nyní svým pokusem vybojoval roh, střela byla ztečovaná.

69

Roh Švédové odvrátili, ale jen na chvíli. Portugalci si míč chystají na další.

70

Střídání Portugalsko U21: ze hřiště odešel Pereira Ricardo, nahradil ho Goncalo Paciencia

70

I s dalším rohem si žlutí poradili.

72

Medeirosův pokus zblokovaný.

72

Kontr Portugalců táhl Bernardo Silva, zpětnou přihrávkou od lajny nikoho nenašel.

73

Švédský kotel aplauduje, jeho tým bude zahrávat první roh zápasu! Portugalci už jich měli osm.

74

Ostrý centr z rohu trefil naskakujícího Miloševiče, od jeho zad šel do zámezí.

75

Počet diváků 18 867 (97 % z kapacity 19 370)

75

Guidetti narazil do brankáře Sá, který si pro míč lehl na trávník.

77

Guerreiro po levé straně prosvištěl do vápna, jeho centr skončil u gólmana.

80

Augustinsson odcentroval z levé strany na střed vápna, kde našel Guidettiho. Ten se s míčem točil jako na kolotoči, snad po třetí otočce vypálil, ale obránce Ilori mu do střely vložil nohu.

82

Tozé opět bombil z dálky, ale branku netrefil. Míč ji přeletěl.

85

A další pokus zpoza vápna, Mário se do míče pěkně opřel, jenže i teď švédskou branku přeletěl.

86

Tutovka Švédů! Guidetti se přes tři hráče dostal k míči před malým vápnem, prostrkával ho podél brankáře, jenže ten ho rukou zázračně ztlumil a obránce odkopl.

89

Dlouhý pas Miloševiče na Guidettiho, který posouval na Kiese Thelina; k němu už míč nedoputoval.

90

Rozhodčí přidá 2 minuty.

90

Rohový kop Portugalců.

90

Na roh si před malým vápnem naskočil nejvýš Ilori, vzdálenější tyč minul.

90

Skončil druhý poločas utkání. Následuje krátká přestávka před prvním prodloužením 0:0

90

Ani vyrovnaný a docela rušný 2. poločas gól nepřinesl, rozhodne prodloužení, případně až penaltový rozstřel.

91

Začalo první prodloužení utkání Švédsko U21 - Portugalsko U21

92

Tozého pas byl nepřesný, skončil v zámezí a brankář Carlgren vykopává.

93

Khaliliho dloubáček za obranu, ale u míče byl dřív než Guidetti brankář Sá.

94

Wow! Khalili dostal přihrávku na levou stranu vápna, z první míč placírkou poslal na zadní tyč a publikum jen vzdechlo. Těsně vedle!

96

Kontr Švédů chtěl zakončovat po přihrávce ze strany Kiese Thelin, ale obránce před ním odkopl na roh.

97

Roh doletěl na zadní tyč, vedle hlavičkoval Lewicki.

97

Paciencia napřáhl za vápnem, střela šla doprostřed branky.

100

Přímák Švédů ze 30 metrů. Guidetti přestřelil zeď i branku.

103

Khaliliho pokus z hrany vápna na zadní tyč, ani tentokrát se míč do branky nevešel.

104

Guidetti proklouzl za obranu, ale Ilori jeho střelu zblokoval.

105

Skončilo první prodloužení. Probíhá změna stran před druhým prodloužením 0:0

106

Začalo druhé prodloužení utkání Švédsko U21 - Portugalsko U21

107

Srážka Carlgrena, který míč vyboxovával, s Pacienciou. Gólman je ošetřovaný, ale zvedá se a hrát bude dál.

109

Rozběhnutý Ilori spadl po nedovoleném zákroku do vápna, ale Baffo fauloval ještě před ním. Trestňák.

110

Žlutou kartu dostal Joseph Baffo (Švédsko U21)

111

Při standardce se zopakoval vzdušný souboj Carlgren - Paciencia, opět to švédského brankáře trochu bolelo.

112

Žlutou kartu dostal Victor Lindelöf (Švédsko U21)

115

Přenesení hry Švédů ve vápně, ale Guidetti centr nedostihl.

117

Hlavičku Paciencii ještě přizvedl Miloševič, ale rozhodčí to nepostřehli, a tak se roh nekoná.

119

Tozé z místa pálil zpoza vápna, jen prověřil pozornost švédského brankáře.

120

Rozhodčí přidá 1 minutu.

120

Skončilo druhé prodloužení. Probíhá výběr aktérů pokutových kopů před penaltovým rozstřelem, který bude následovat 0:0

121

Zahrávají se pokutové kopy Švédsko U21 - Portugalsko U21
Oba týmy se ve středovém kruhu drží kolem ramen. Kopat začínají Švédové.

121

John Guidetti (Švédsko U21) PROMĚNIL. 1:0 v penaltovém rozstřelu.
Ostře pod břevno. Libá švédský dres.

121

Goncalo Paciencia (Portugalsko U21) PROMĚNIL. 1:1 v penaltovém rozstřelu.
Do protipohybu gólmana k druhé tyči.

121

Isaac Kiese Thelin (Švédsko U21) PROMĚNIL. 2:1 v penaltovém rozstřelu.
Tvrdě téměř doprostřed branky pod břevno.

121

António Carvalho Tozé (Portugalsko U21) PROMĚNIL. 2:2 v penaltovém rozstřelu.
Kontroverzní moment? Tozé trefil břevno, od něj se míč odrazil za čáru. Po váhání rozhodčí gól uznali - a správně.

121

Ludwig Augustinsson (Švédsko U21) PROMĚNIL. 3:2 v penaltovém rozstřelu.
Téměř do šibenice.

121

Ricardo Esgaio (Portugalsko U21) NEDAL. 3:2 v penaltovém rozstřelu.
Carlgren skvěle u tyče vyrazil!

121

Abdul Rahman Khalili (Švédsko U21) NEDAL. 3:2 v penaltovém rozstřelu.
Před kopem zpomalil a jeho slabší přízemní pokus gólman vytáhl z čáry.

121

Joao Mário (Portugalsko U21) PROMĚNIL. 3:3 v penaltovém rozstřelu.
Jistě proměnil, brankář ani neskákal.

121

Victor Lindelöf (Švédsko U21) PROMĚNIL. 4:3 v penaltovém rozstřelu.
Teď musí Portugalsko dát, jinak Švédové slaví!

121

William Carvalho (Portugalsko U21) NEDAL. 4:3 v penaltovém rozstřelu.
Zlatý skok brankáře Carlgrena! Vrhnul se na správnou stranu, vyrazil špatně umístěnou střelu Carvalha a odpálil švédskou radost. Portugalci slzí.

130

Švédové jsou poprvé mistry Evropy hráčů do 21 let! A v euforii roztáhli i transparent, jímž děkují pořadatelům: Mnohé díky, Česko! I my děkujeme Vám, čtenářům, za pozornost během celého malého Eura. Dobrou noc!