Hezký večer z pražské Letné, vítáme vás u on-line reportáže z utkání pátého kola Evropské ligy mezi domácí Spartou a Neapolí. Pokud italský tým uhraje alespoň bod, bez ohledu na zápasy závěrečného dějství postoupí do vyřazovací fáze. Sparta si ho zajistí v případě, že s Neapolí získá víc bodů než Bern v souběžně hraném utkání na Slovanu Bratislava.
Sparťanský kouč Lavička nasadil očekávanou sestavu bez marodů Konatého, Váchy a Bičíka. Kvůli zranění chybějí i Breznaník, Nešpor a Bednář.
Hostující kouč Benítez postavil to nejlepší, co má k dispozici, tedy i hvězdy Higuaína, Hamšíka, Callejóna. Do Prahy nepřicestoval zraněnž Insigne, chybí i Mertens, jenž po zranění teprve začal s tréninek. Mertens dal v prvním vzájemném utkání v září v Neapoli dva góly.
Rozhodčí Marriner přivádí soupeře na hrací plochu. Generali Arena je velmi slušně zaplněná.
1
Začal první poločas utkání Sparta - Neapol
Rozehrála Sparta.
1
Po Brabcově nákopu přebírají míč hostující obránci.
2
Za obranu Sparty na dlouhou přihrávku si zabíhal Hamšík, ale stejně pozorný byl i brankář Štěch a vyběhl proti míči na hranici šestnáctky.
3
Matějovský uprostřed hřiště prostrčil míč mezi dvěma protivníky na Lafatu, ale než se domácí kapitán otočil s balonem, přišel o něj.
5
První střelecká příležitost: Dočkal zakončoval z pravé strany, ale brankář Cabral vyrazil ránu, která mířila na přední tyč, na roh.
6
Po následném rohu Hušbauer vracel odražený míč na bránu, ale netrefil ji.
6
Žlutou kartu dostal Miguel Britos (Neapol)
7
Neapolský obránce Britos zasáhl Dočkala vysokou nohou a sparťanský záložník je nyní v péči lékařů.
8
Mezitím se oslabení sparťané brání kombinaci Neapole.
9
Po nepřesném výkopu Štěcha se k míči vrací hosté.
10
Při absenci Dočkala na hřišti drží míč prakticky jen hosté, do střelecké pozice se však doteď nedostali.
10
Na konci desáté minuty se Dočkal - i s tampóny v nose - zapojuje zpět do hry.
11
Zajímavá akce Sparty. Nejprve Matějovský dobře viděl na pravé straně nabíhajícího Kadeřábka, který centroval do šestnáctky. Lafata se k míči nedostal, ale Costa před vápnem ano a předal ho Krejčímu. Ten si troufnul na průnik mezi tři protihráče, vypadalo to sympaticky, jenže nakonec neuspěl.
12
Jorginho se u půlící čáry omlouvá Marečkovi za faun.
13
Costa trochu zaváhal při přebírání míče u půlící čáry, pomohl mu Matějovský.
14
Costa namířil dlouhý aut až do šestnáctky na Matějovského, který si chtěl obhodit protihráče, ale to neprošlo.
15
Mesto držel míč na pravé straně útočné poloviny, ale čelem k pomezní čáře, takže nemohl přímo ohrozit bránu. Costa ho netakticky fauloval, ovšem Neapol následný přímý kop nevyužila.
16
Neapol se i po odvrácené standardce po faulu Costy držela na útočné polovině, dlouhou kombinaci zakončoval Gargano střelou doprostřed brány.
18
Z protiakce mohla udeřit Sparta! Z 18 metrů napřáhl Hušbauer, trefil břevno a hlavou dorážejícího Lafatu instinktivně vychytal Cabral.
19
Sparta vhazuje na útočné polovině po zblokovaném centru Krejčího.
20
Mareček chtěl zleva přenést hru na opačnou stranu, jenže míč ke Kadeřábkovi nedoletěl.
21
López na půlce fauloval Hušbauera.
22
Britosova přihrávka směřovala do prostoru, kam nabíhal Hamšík, ale míč měl příliš velkou razanci, takže doletěl do zámezí.
22
Nepřesně přihrával i na druhé straně Costa Krejčímu.
23
Za přihrávkou Hušbauera se Lafata ani Krejčí nerozběhli, takže brankář Neapole Cabral snadno získal míč.
24
Hamšík udělal na levé straně rychlý pohyb s balonem a hned centroval. Přízemní míč zneškodnil Štěch.
25
Roh pro Spartu.
26
Centroval Krejčí, míč doletěl k hlavě Marečka, který ho však nedokázal usměrnit na přední tyč.
27
López se dostal k míči v nebezpečném prostoru, přibližně 22 metrů od brány. Hned pálil, ale výrazně minul.
28
Mesto měl k přihrávce na pravé straně daleko, kombinace Neapole byla nepřesná. Vhazuje Sparta.
29
Krejčí se natlačil před obránce, takže získal míč po přihrávce Costy, ale pak o balon zase hned přišel.
30
Aktivně přistupující Mareček obral o míč Hamšíka, udělal ještě jednu kličku, jenže neměl žádnou podporu spoluhráčů.
31
Kadeřábek na pravé straně pronikal kolem beka Britose, který ho lehkým postrčením rozhodil. Sudí faul neodpískal, takže vykopává neapolský brankář.
33
Nepřesnosti na obou stranách: Mesto chtěl přenést hru křížem na druhou stranu, ale přihrál Kadeřábkovi.
35
Sparťané mají v posledních minutách viditelnou územní převahu, jenže pravidelně naráží na zahuštěnou defenzivu Neapole u její šestnáctky.
36
Brabec udržel na zádech Higuaína a převzal míč po přihrávce Jorginha.
38
Matějovský u rozhodčího reklamuje faul na Kadeřábka, na kterého směřovala přihrávka do běhu. Vykopává však gölman Cabral.
40
Závěr před brankou Neapole! Po tečovaném centru z pravé strany míč propadl až na zadní tyč ke Krejčímu, který místo zakončení zřejmě ještě chtěl posunout balon do výhodnější pozice. Obránci italského týmu nakonec vyřešili situaci na malém vápně.
41
Po Holkově malé domů musel rychle z brány proti míči Štěch a stihl ho odkopnout před Higuaínem.
43
Albiolova rozehrávka po útočném faulu Lafaty končí až u Štěcha.
44
Roh pro Spartu po zblokované střele Matějovského.
44
Po Dočkalově centru z rohu napřahovali Mareček a Hušbauer, ale ani jeden nakonec nevystřelil. Pak ještě podnikl průnik Krejčí, ale odcentroval do míst, kde stál brankář.
45
Ještě jeden roh pro Spartu. Nastavuje se minuta.
45
Další Dočkalův centr proletěl malým vápnem, ale po Kadeřábkovi už ho nikdo netečoval.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:0.
45
Sparta v první půli měla územní převahu i šance. Hušbauer trefil břevno, Lafatovu dorážku hlavou pak vyrazil brankář Cabral. Pět minut před pauzou se dostal do zajímavé pozice i Krejčí. Gól však nepadl.
45
V souběžně probíhajícím druhém zápase skupiny Young Boys Bern vede v Bratislavě nad Slovanem 2:1. I tam probíhá přestávka mezi poločasy.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Sparta - Neapol
46
Žlutou kartu dostal Marek Matějovský (Sparta)
47
Roh pro Neapol po zblokované střele Higuaína zpoza šestnáctky.
48
Callejón centroval nebezpečně na přední tyč, po prodloužení míče se však hosté k zakončení nedostali.
50
Dočkal na pravé straně dvakrát zaseknul míč, nakonec ho přenechal Matějovskému, po jehož centru zaváhal brankář Cabral, ale žádné následky to pro Neapol nemělo.
51
Krejčí v pokutovém území patičkou za sebe vracel míč Costovi, ale hosté přihrávku vystihli a odvrátili balon daleko z nebezpečného prostoru.
52
Brabec poblíž Higuaína raději odkopnul míč do zámezí.
53
Callejón se v pokutovém území dostal k odraženému míč, ale neprostřelil dvojblok Brabec - Holek, takže Štěch nemusel zasahovat.
54
Ve slibné pozici s míčem také na druhé straně v pokutovém území Krejčí, ale zkoušel ještě jednu kličku navíc, která nevyšla.
54
Costa v pokutovém území našel nepokrytého Lafatu, jenže tomu nevyšlo zpracování míče.
55
Matějovský si chtěl na levé straně dojít pro nedovolený zákrok, ale rozhodčí nezapískal. Sparťanská osmička se pak ironicky usmívala.
57
Dočkal a Kadeřábek si na pravé straně nerozuměli při kombinaci, ovšem ani Neapol nevyvezla míč z obranné poloviny.
58
Štěch si poradil s těžkou malou domů od Matějovského.
59
Kadeřábek u půlící čáry při výskoku fauloval Hamšíka.
61
Sparťanská hra v posledních minutách už nepůsobí tak jistě jako v prvním poločase nebo v úvodu druhého. K míči se více dostává Neapol.
62
Žlutou kartu dostal Jakub Brabec (Sparta)
63
Počet diváků 16 111 (88 % z kapacity 18 270)
63
Většina ze šestnácti tisíc diváků se teď zlobí po odpískaném útočném faulu Lafaty.
64
Dočkal trochu zariskoval před vlastní šestnáctkou, když se otočil s míčem a poslal malou domů metr od Higuaína. Vyšlo to.
65
Proti Hamšíkovu centru vystoupil Štěch a stáhl míč ze vzduchu.
66
Marečkova prostrkávačka na Krejčího nevyšla, sparťané pak byli trochu rozhození, ale akci Neapole včas zastavil Matějovský uprostřed hřiště výborným obranným zákrokem proti Callejónovi.
68
Střídání: Neapol: ze hřiště odešel Gonzalo Higuaín, nahradil ho Duván Zapata.
71
Costovo zakončení ze střední vzdálenosti zblokoval Gargan.
72
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Josef Hušbauer, nahradil ho Tomáš Přikryl.
74
Sparta drží míč, ale většinou jen kolem šestnáctky a ve druhém poločase ještě vyloženou šanci neměla.
75
Sparťanská gólovka přišla až teď! Po rohu odražený míč napálil Matějovský, jeho střelu přibližně z 25 metrů tečoval Mesto a balon se odrazil od břevna.
77
Střídání: Neapol: ze hřiště odešel Jorginho, nahradil ho Fauzí Ghulám.
77
Známkujte výkony sparťanských fotbalistů ZDE
78
Mestův nebezpečný centr z pravé strany nebezpečně proletěl pokutovým územím, Zapatovi i Ghulámovi chyběl k míči krok.
79
Koulibali nejprve ukázal dvě pěkné kličky na útočné polovině, vyměnil si míč s Hamšíkem a nakonec zakončoval tři metry před šestnáctkou. Střílel však dost slabě a nepřesně.
80
Roh pro Neapol.
80
Centrovaný míč směřoval do malého pokutového území, odvrátil ho Matějovský.
81
Další roh Neapole, tentokrát z přední tyče prodloužený na zadní, kde Hamšík zblízka hlavičkoval nad břevno.
82
Sparta na chvíli držela míč, ale pak ho odevzdal Přikryl nepřesnou přihrávkou.
83
Krejčí zvládl zpracování těžké přihrávky, postrčil míč ke Kadeřábkovi, ale tomu se centr zprava příliš nepovedl.
84
Sparťané si vyměnili míč po celém obvodu pokutového území, ale odcentrovat nedokázal nikdo.
85
Nadechuje se Sparta k závěrečnému náporu? Hamšík vzdal souboj s Matějovským, kterého hnali diváci. Matějovský přihrával Krejčímu příliš intenzivně, ale míč se vrátil do hry po odrazu od rohového praporku. Jenže ani to domácím nepomohlo do šance.
86
Costův centr zleva hosté odvrátili.
87
Krejčí si troufnul na individuální průnik, dvou hráčů se zbavil, třetí ukopnul míč k Marečkovi, jehož střela z dálky letěla nad bránu.
88
Hosté už při osobních soubojích nemohou konkurovat, jenže Kadeřábkovi se nyní nepovedl závěrečný centr.
89
Dočkalova rozehrávka z přímého kopu na Krejčího mířila do ofsajdu.
90
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Marek Matějovský, nahradil ho Kamil Vacek.
90
Nastavují se tři minuty.
90
Polovina nastaveného času uplynula, Costa na obranné polovině fauloval Callejóna.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 0:0.
90
Sparta bere bod za remízu a stejný výsledek bude pokračovat k postupu v posledním utkání ve švýcarském Bernu.
90
Proti Neapoli byla Sparta aktivnější, dvakrát trefila břevno, ale gólu se nedočkala.
90
Z on-line reportáže je to vše, pěkný večer.

Logo Synot AC Sparta Praha Sparta (4-5-1)

Hušbauer
72. min Přikryl o hráči
Matějovský
90. min Vacek o hráči

Higuaín
68. min Zapata o hráči
Jorginho
77. min Ghulám o hráči

Rozhodčí: Marriner - Child, Kirkup
Počet diváků: 16 111 (88 % z kapacity 18 270)

27. listopadu 2014 19:00Sparta–Neapol 0:0
18. září 2014 21:05Neapol–Sparta 3:1