Dobrý večer z Letné, vítáme vás u on-line reportáže z pátého kole základní fáze Evropské ligy. Sparta hostí Lyon, který už má jistý postup do jarní vyřazovací fáze. Českému týmu ke stejné metě stačí bod.
Sparta nastupuje v očekávané sestavě, proti poslednímu ligovému utkání nechybí Kweuke, který proti Teplicím chyběl kvůli trestu za žluté karty. Na lavičce je tak Balaj, střelec jediné branky.
Lyon dorazil do Prahy bez několika opor, ze základní sestavy, která o víkendu porazila Remeš 3:0, čímž se tým dostal do čela francouzské ligy, na Letné hrají od začátku brankář Vercoutre, obránci Reveillére a Umtiti, záložník Giourcuff. Grenier a Fofana šli do hry v průběhu duelu.
Čtyřicet minut před začátkem zápasu se na hrací ploše rozcvičují zatím jen brankáři. Sparťanský Vaclík se jen rozběhává, Vercoutre už na druhé straně čelí střelám z hranice pokutového území.
Fanoušků je na stadionu zatím málo. Několik z nich, kteří dorazili s předstihem, se teď fotí se sparťanským maskotem. A sedmadvacet minut před výkopem na hřiště za slabého potlesku vyběhli k rozcvičení fotbalisté Lyonu.
Pár minut nato vyběhli z šatny také hráči Sparty. U půlící čáry se rozcvičuje i trojice řeckých rozhodčích - hlavní sudí Kakos a jeho asistenti Akrivos s Tatsisem.
Diváků v ochozech pomalu přibývá, ale na patnáctitisícovou návštěvu, kterou Sparta avizovala, to nevypadá. Dvacet minut před začátkem utkání jsou tribuny hodně prořídlé.
Jedenáct minut před výkopem už jsou Lyonští v šatně, zatímco sparťané rozcvičku teprve ukončují. Tribuny jsou poloprázdné.
Hráči už čekají v tunelu letenského stadionu, za okamžik vyběhnou na trávník.
Hlavní rozhodčí Kakos už přivádí oba týmy na hrací plochu.
Sparťané oblékli rudé dresy, Lyon se představí v bílých dresech s modrým pruhem a modrými trenýrkami.
Ještě týmové foto a zápas může začít!
1
Začal první poločas utkání Sparta - Olympique Lyon
Rozehrála Sparta.
1
Jarošík hned v úvodu dlouhým nákopem hledal Kweukeho, kterému se nepovedlo zpracování těžkého míče.
2
Pamič na levé straně zastavil akci Ferriho, ale míč se odrazil do zámezí právě od sparťanského obránce.
3
Matějovský se na útočné polovině hezky uvolnil v obklopení tří protivníků, jenže přihrávka na levou stranu na Kweukeho už neprošla.
4
Zápotočný v tísni posunul míč k brankáři Vaclíkovi, jehož výkop směřující na Kadeřábka nebyl přesný.
5
Grenier na vlastní polovině dostal míč od Koného, okamžitě chtěl přenést hru na levou stranu, jenže s délkou přihrávky to přehnal.
6
Lyon rozehrával přímý kop pár metrů za půlící čárou, ale Gourcuffovi se centr nepovedl.
7
Holek na vlastní polovině hezky vystoupil proti přihrávce hostů, ale Kadeřábek na jeho následnou přihrávku nereagoval.
8
Umtiti u pomezní čáry přišel o míč, obral ho o něj Kweuke, ale sparťanský útočník pak přihrával do pokutového území nepřesně. Škoda, obrana Lyonu byla otevřená.
10
Švejdík hezkou přízemní přihrávkou našel vepředu Kweukeho, jehož další pas směřující za obranu Lyonu byl příliš dlouhý.
11
Kadeřábek zůstává ležet na trávníku. Po odehrání míče se srazil s Umtitim, který také není stoprocentně v pořádku a těžko vydechuje.
12
Kadeřábek v péči lékařů odešel za pomezní čáru, kde si opět lehnul. Už se rozcvičuje Přikryl.
12
Žlutou kartu dostal Jiří Jarošík (Sparta)
Jarošík zahrál rukou pár metrů před vlastním pokutovým územím a Sparta bude čelit zajímavé standardce.
13
Mezitím už je ošetřovaný Kadeřábek zpět na hřišti.
13
Grenier se snažil prostřelit sparťanskou zeď, což se mu nepovedlo.
14
Matějovský narušil kombinaci Lyonu na útočné polovině, okamžitě hledal Krejčího, ale ten měl k míči přiliš daleko.
16
Zápotočného aut na útočné polovině mířil na Kadeřábka, jehož následný centr neprošel do pokutového území.
17
Hostující brejk zakončoval střelou zhruba z 24 metrů Benzia, ale Vaclík se položil na trávník a přízemní pokus v pohodě chytil.
19
První velká šance Sparty! Krejčí krásnou přihrávkou vysunul Kweukeho za obranu Lyonu, ale domácí obr si nezpracoval míč ideálně a pak vystřelil slabě.
20
Dlouhý nákop hostujícího gólmana Vercoutreho doskákal až na druhou stranu k Vaclíkovi.
21
Zápotočného prodloužený centr v pokutovém území doletěl až k Hušbauerovi, který v tísni hlavičkoval jen slabě doprostřed branky.
22
Další nebezpečný centr! Kweuke se do něj pokládal přes hlavu, ale míč netrefil.
23
Kadeřábek na útočné polovině u rohového praporku žádal o autové vhazování ve prospěch Sparty, ale pomezní rozhodčí rezolutně přisoudil míč Lyonu.
24
Rychlý protiútok Lyonu zastavil Hušbauer faulem u půlící čáry.
25
Grenier hezky přenesl míč na pravou stranu Ferriho, kterému však nevyšlo zpracování. Lyon tedy musí začít zase od půlící čáry.
26
Teď pro změnu kombinuje Sparta: zatím jen mezi obránci a gólmanem.
27
Krejčí si zabíhal za obranu Lyonu, ale Jarošík nakonec přihrál na jistotu Kweukemu, čímž akce Sparty vlastně skončila.
28
Nebezpečný střet Gourcuff a Matějovského. Kapitána Sparty ošetřují lékaři.
29
Žlutou kartu dostal Marek Matějovský (Sparta)
Matějovského odvádí lékaři za postranní čáru a na cestu dostal žlutou.
30
Kweuke se rozběhl po levé pomezní čáře, ale hned ho zastavil Fofana.
31
To je škoda! Krejčí na půlce vystihl rozehrávku Lyonu, jenže míč si zároveň ukopnul do zámezí. Jinak by šla Sparta do zajímavého protiútoku.
32
Krejčí si nabíhal na dlouhou přihrávku do pokutového území, ale u míče byl jako první gólman Lyonu.
33
Fofanova střela zhruba z 28 metrů minula branku, ale Vaclík upozorňuje spoluhráče, že obránce Lyonu by se k podobné ráně příště vůbec neměl dostat.
34
Uběhlo přes třicet minut hry a žádná strhující podívaná to zatím není. Možná je to i tím, že Lyonu stačí bod k prvnímu místu ve skupině a Spartě k postupu.
35
Krejčího centr z rohového kopu proskákal pokutovým územím, nejblíž k němu měl Kweuke, ale nezakončil.
36
Roh i pro Lyon, ale sparťanská defenziva si poradila.
37
Žlutou kartu dostal Tomáš Zápotočný (Sparta)
38
První velká příležitost Lyonu! Gourcuff z přímého kopu z levé strany rovnou střílel a trefil břevno.
39
Vaclík podklouzl při výkopu, míče se zmocnil Gourcuff, ale zodpovědně se vrátil Matějovský a přerušil hostující akci.
40
Jarošík měl poblíž vlastní branky protihráče před sebou i za sebou, ale situaci zvládl a o míč nepřišel.
41
Závěr poločasu se blíží a jednoznačně aktivněji působí v posledních minutách Lyon.
42
Benzia podiveně gestikuluje rukama, nelíbí se mu verdikt rozhodčího, ale právě rukama útočník Lyonu fauloval.
43
Krejčího centr z přímého kopu z pravé strany mířil na Jarošíka, ale sparťanský stoper byl dobře pokrytý a nemohl zakončit.
44
Lyon mohl udeřit těsně před přestávkou! Ghezzal byl úplně volný pár kroků před pokutovém územím a jeho střela z otočky těsně minula branku.
45
Žlutou kartu dostal Bakary Koné II (Olympique Lyon)
45
Už to vypadalo na penaltu! Ale po faulu Koného na Hušbauera bude Sparta správně kopat jen přímý kop z levé strany.
45
Matějovský rozehrál po zemi na Krejčího, ale ten z první přestřelil branku.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:0.
45
Sparta po prvním poločase drží postupový stav 0:0. Do dvou nadějných šancí se dostal Kweuke, na druhé straně Gourcuff z přímého kopu pálil do břevna a Ghezzal těsně minul. Udeří někdo po přestávce?
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Sparta - Olympique Lyon
Rozehráli hosté.
46
Yassine Benzia (Olympique Lyon) vstřelil gól. Sparta - Olympique Lyon 0:1
Nejhorší možný začátek druhého poločasu z hlediska Sparty! Benzia se dostal k míči přes nedůrazného Jarošík, Vaclík nejspíš zbytečně vyběhl proti balonu a útočník Lyonu z úhlu zakončil do poloprázdné branky.
48
A Lyon je rázem při chuti! Grenier pálil zhruba z 22 metrů a Vaclík vytěsnil střelu mimo.
50
Kadeřábkovi se dnes příliš nedaří. Teď mohl krásně vysunout Hušbauera, ale přihrávka se mu nepovedla.
51
Hušbauer z pravé strany posílal míč pod sebe do pokutového území, kam si však příliš sparťanů nenabíhalo.
52
Po faulu na Kweukeho domácí kopali přímý kop, ale víc než centr byl nebezpečnější následný protiútok Lyonu. Benzia si však nepohlídal ofsajdovou hranici.
53
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Pavel Kadeřábek, nahradil ho Tomáš Přikryl.
53
Josef Hušbauer (Sparta) vstřelil gól. Sparta - Olympique Lyon 1:1
Znamenitý začátek zápasu pro Přikryla! Na pravou stranu dostal dlouhou přihrávku do pokutového území od Kweukeho, posunul míč pod sebe na Hušbauera a ten přesnou střelou zhruba z deseti metrů vyrovnal.
54
Přikryl je dál aktivní. Teď vybojoval roh.
56
Diváci už se opět nadechovali, ale z Krejčího průniku levou stranou nic nebude. Mladý záložník Sparty dostal přihrávku do ofsajdu.
58
Hra Sparty se po vstřeleném gólu jednozančně zvedla, probudili se i diváci, kteří ženou Pražany za postupem.
60
Réveillére na trávníku, po odkopnutí míče ho dohrál Pamič.
61
Přikryl z pravé strany přihrával znovu pod sebe, ale z druhé vlny žádný domácí hráč nenabíhal.
63
Monzónovu přihrávku vystihl Holek a pak ho na útočné polovině fauloval Gourcuff.
64
Krejčí neprocpal do pokutového území svůj centr z levé strany, ale Matějovský ještě na útočné polovině zastavil možný protiútok Lyonu.
65
Hušbauerovi se nepovedla přihrávka na Zápotočného, ale ani přechod Lyonu do útoku nebyl bezchybný.
66
Po centru z pravé strany se natahoval Gourcuff. Neúspěšně.
67
Matějovský u půlící čáry dlouho hledal volného spoluhráče vepředu, ale nakonec volil jen přihrávku zpět na Jarošíka.
68
Jarošík v tísni odkopával míč na Zápotočného, ale vlastně tím rozjel rychlou akci, na jejímž konci Kweuke místo přihrávky na lépe postaveného spoluhráče střílel vedle.
68
Střídání: Olympique Lyon: ze hřiště odešel Yoann Gourcuff, nahradil ho Alassane Plea.
71
Střídání: Olympique Lyon: ze hřiště odešel Yassine Benzia, nahradil ho Harry Novillo.
72
Počet diváků 17 121 (94 % z kapacity 18 270)
Výborná návštěva na Letné!
74
Matějovský u půlící čáry zvládl těžký souboj s Grenierem, ale následný nákop na osamoceného Kweukeho neměl naději na úspěch.
75
Kweuke se otočil s míčem a chtěl vysunout Hušbauera, jenže ten byl výborně pokrytý.
76
Přísně odpískaný faul Švejdíka, ale divákům to nevadí. Stadionem obíhají mexické vlny.
77
Po prodlouženém centru z přímého kopu se natahoval Plea a nechybělo moc, aby před brankou dosáhl na míč.
78
Přikryl přebral míč u půlící čáry a okamžitě chtěl vysunout Krejčího. Ten za přihrávkou vystartoval, ale k balonu měl přece jen dál než obránce Lyonu.
79
Roh pro Lyon.
80
Centr Greniera odvrátil ve vlastním pokutovém území Kweuke.
81
Hušbauer i Přikryl zvládli souboje na pravé straně proti dvěma protihráčům. Až Zápotočnému se přihrávka nepovedla.
83
Fofana dostal hodně prostoru na rozehrávku, ale míč od jeho kopaček stejně doletěl jen k Vaclíkovi.
85
Krejčímu se nepovedly jesličky, které chtěl nasadit Réveilléremu, ale na levé straně vybojoval alespoň vhazování.
86
Švejdík v tísni odkopnul míč jen k brankáři Lyonu.
87
Holek chtěl šikovně vysunout Přikryla, ale proti míči vyběhl i gólman Vercoutre a odkopl ho do bezpečí.
88
Střídající Novillo napřáhl zhruba z 25 metrů, ale branku přestřelil.
89
Devadesátá minuta se blíží a Sparta stále úspěšně brání postupový stav 1:1.
90
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Marek Matějovský, nahradil ho Milan Jirásek.
Matějovský našetřil pár vteřin předáním kapitánské pásky Jarošíkovi.
90
Sparta je tři minuty od postupu do jarní fáze Evropské ligy. Právě tolik času se nastavuje.
90
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Ladislav Krejčí, nahradil ho Jiří Skalák.
Taktické střídání ve druhé minutě nastavení.
90
Zbývá čtyřicet vteřin. Rozehrává gólman Lyonu a také už nespěchá.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 1:1.
90
Fotbalisté Sparty mohou jásat! Remízou 1:1 vybojovali postup do jarní fáze Evropské ligy už v předposledním kole základních skupin. A spokojený je i Lyon, který si ziskem bodu zajistil první místo.
90
Díky za pozornost u této on-line reportáže, sledovat můžete i duel Académica Coimbra - Plzeň, který začíná za chvíli.

Logo Synot AC Sparta Praha Sparta (4-5-1)

Kadeřábek
53. min Přikryl o hráči
Matějovský
90. min Jirásek o hráči
Hušbauer
25 Holek
Holek
Krejčí
90. min Skalák o hráči

Gourcuff
68. min Plea o hráči
6 Fofana
Fofana
12 Ferri
Ferri
25 Benzia
Benzia
71. min Novillo o hráči

Rozhodčí: Kakos - Akrivos, Tatsis
Počet diváků: 17 121 (94 % z kapacity 18 270)