Hezký podvečer z libereckého stadionu U Nisy, kde v 19:00 začne pro domácí Slovan nová sezona. Otevře ji zápasem druhého předkola Ligy mistrů proti kazašskému Šachtaru Karaganda a my vám průběh utkání přineseme v on-line reportáži minutu po minutě.
Třikrát Liberec získal v české lize titul, potřetí se pokousí dostat do Ligy mistrů. Předchozí dva pokusy skončily nezdarem - v roce 2002 Severočeši nestačili na AC Milán, o čtyři roky později nepřešli přes moskevský Spartak.
Na zápasy s AC Milán liberečtí fanoušci vzpomínají dodnes. V Itálii český tým prohrál 0:1, v odvetě ale předvedl famózní výkon a italského mistra porazil 2:1. Jen vinou menšího počtu gólů vstřelených na soupeřově hřišti tak Liberec do Ligy mistrů neprošel - a Italové naopak dokráčeli až k celkovému vítězství.
Letos je první překážkou na cestě do milionářské soutěže kazašský šampion Šachtar Karaganda. Ten zatím s Ligou mistrů nemá žádné zkušenosti, v rámci evropských pohárů zanechal výraznější stopu jen v předkole Evropské ligy, kde loni vyřadil slovinský Koper. Hned v dalším kole ale vypadl s irským St. Patrick´s Athletic.
Jména na soupisce Karagandy asi většině českých fanoušků mnoho neřeknou, v minulosti ale za kazašský tým hráli i čtyři Češi. Krátce zde hostoval útočník Milan Pacanda, kromě něj si exotické angažmá vyzkoušeli také Karel Kratochvíl, Pavel Veleba a Daniel Břežný.
Do výkopu zbývá 45 minut, na tribunách libereckého stadionu je zatím jen několik desítek fanoušků. Pár jich přijelo i z Kazachstánu, jeden má kolem krku národní vlajku.
V Liberci je zatím pěkné počasí, na trávník svítí slunce. Hráči Karagandy se už hezkých pár minut rozcvičují, z libereckého týmu jsou na ploše jen brankáři Bičík a Hauzr.
V sestavě Slovanu nechybí největší letní posila, pravý obránce Kušnír. Nastupuje také navrátilec ze Slavie, útočník Blažek, který bude vpředu doplňovat Hadaščoka. Lavička je plná nových tváří, kromě gólmana Hauzra a útočníka Šurala nikdo z náhradníků loni za Liberec nehrál.
Na trávníku se už rozcvičují také tři ruští rozhodčí a teď na něj vbíhají i hráči Liberce, na které při rozcvičce dohlíží trenér Šilhavý.
O atmosféru se zatím kromě hudby z reproduktorů starají hlavně kazašští fanoušci, kteří obsadili horní řady na hlavní tribuně. Mají trička v klubové oranžové barvě, mávají vlaječkami a hlasitě zdraví své oblíbence na trávníku.
Zatímco hráči Karagandy rozchytávají brankáře střelami z hranice šestnáctky, liberečtí trénují sprinty ve stínu pod protilehlou tribunou. Do začátku zápasu zbývá pětadvacet minut.
Hráči Karagandy míří po rozcvičení do kabin, jejich fanoušci jim zatleskali. Domácí zůstávají na ploše a protahují se, někteří střílejí na branku, do které se na chvíli postavil trenér gólmanů.
V kabinách už jsou také hráči Liberce, na plochu naopak přiklusaly roztleskávačky. Za deset minut zápas začne.
Stadion se zaplňuje jen pomalu, na tribunách je pořád hodně volných míst. Fanoušci ale ještě přicházejí.
1
Začal první poločas utkání Liberec - Karaganda
O úvodní výkop se postarali hráči Liberce.
2
Hráči Liberce dlouho rozvážně kombinovali, pak však Hadaščok přihrál na obsazeného Váchu.
3
Fleišman se probil do vápna a pokusil se křížně zakončit, střela však šla do jednoho z obránců, od kterého se odrazila na rohový kop.
5
Při libereckém útoku při levé lajně neudržel míč na hřišti Štajner, míč skončil v zámezí.
7
Žlutou kartu dostal Maksat Bajžanov (Karaganda)
Za druhý ostrý skluz v krátkém sledu za sebou, tentokrát proti Bosančičovi, už byl Bajžanov potrestaný žlutou kartou.
9
Přímý kop rozehrál liberecký Fleišman poněkud překvapivým lobovaným centrem, na zadní tyči ale míč v pohodě pokryl kazašský brankář Mokin.
10
Z dálky nejprve napřáhl Štajner, ale střela byla zblokovaná. Míč obratem vybojoval zpět Nezmar a díky tomu mohl pálit Bosančič. Vydařený polovysoký pokus šel kousek vedle pravé tyče soupeřovy brány.
12
Hráči Karagandy předvedli nebezpečné dlouhé autové vhazování, míč přilétl až do malého vápna, kde si na něj naskočil Vasiljevič a hlavičkoval kousek nad bránu.
15
Hráči Liberce i zásluhou několika chyb soupeře delší dobu kombinovali kolem pokutového území, vydařená přihrávka před bránu však nepřišla. Nakonec Janů odevzdal míč soupeři.
15
Hráči Karagandy vstřelili gól, který ale nebyl uznananý! Při rychlé akci nacentroval Kukejev před bránu na neubráněného Gridina, který snadno skóroval. V době přihrávky však byl v jasném ofsajdu.
18
Po Štajnerově přiťuknutí se do nebezpečného brejku mohl pustit Hadajščok, Džidič jej však kolem sebe nepustil a ještě dosáhl pro svůj tým odkopu.
19
Karaganda měla výhodu prvního rohového kopu, do zakončení se však nikdo z jejích hráčů nedostal.
21
K nečekané střele snad ze třiceti metrů napřáhl Fleišman, bránu však ani zdaleka neohrozil.
22
Překvapivé rozhodnutí sudího: Fleišman si před krajem pokutového území zaběhl za Poryvajeva, který jej skolil k zemi, rozhodčí však odpískal útočný faul.
23
Vojtěch Hadaščok (Liberec) vstřelil gól. Liberec - Karaganda 1:0
Liberec se dostal do vedení zásluhou svižné kombinace. Štajner přihrál na hranici pokutového území na Bosančiče, který přihrál do vápna na Hadaščoka stojícího zády k bráně. Dvacetiletý útočník se prosadil střelou z otočky.
25
Po křížné přihrávce pálil v těžké pozici nepřesně neobsazený Bosančič.
26
Blažek tvrdě pálil zpoza vápna, střelu zastavil jasným úderem rukou Poryvajev, ale rozhodčí to jako nedovolené hraní neposoudil.
29
Nebezpečný kazašský brejk, na jehož konci byla ostrá křížná přihrávka Arsenijeviče, proti níž musel u své pravé tyče skokem zasáhnout brankář Bičík.
32
Mohla to být zajímavá liberecká akce. Jenže nejprve Štajner z hranice vápna nepřesně přihrál na od čáry nabíhajícího Váchu, ten mu míč podobně nepřesně vrátil.
34
Liberecký střelec Bosančič se z přímého kopu zhruba 30 metrů od brány opřel do míče, střela mu však vůbec nesedla a mířila vysoko nad bránu.
36
Po faulu Kušníra zůstává na zemi ležet v bolestivých křečích Kukejev, hřiště nakonec opouští po svých a po ošetření se obratem vrátil na hřiště.
38
Štajner vyzval kolmou přihrávkou Blažka k rychlostnímu souboji s Džidičem, liberecký hráč se však přes obrovitého protivníka nedokázal k míči dostat.
40
Žlutou kartu dostal Nikola Vasiljevič (Karaganda)
Rozhodčí sice odpískal ofsajd libereckého Hadaščoka, přesto udělil kartu kazašskému obránci, který při vzdušném souboji udeřil Hadaščoka loktem do hlavy.
42
Úplně zbytečně hráči Liberce v útoku odevzdali míč, následoval bleskový dlouhý nákop v podání hostujícího týmu, za vysunutou libereckou obranu si zabíhal Kukejev. Balón před ním ale stačil odkopnout brankář Bičík, jenž vyběhl daleko z brány.
43
Bosančič z dálky zajímavě vystřelil, polovysoká střela totiž nečekaně změnila směr a brankář Mokin měl co dělat, aby míč alespoň vyboxoval do zámezí.
45
Opět hasí hrozící nebezpečí brankář Bičík, u jeho zadní tyči totiž byl osamocený Arsenijevič, ale křížný centr k němu gólman nepustil.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:0.
Statistiky 1. poločasu: Střely na bránu: 2:0. Střely mimo: 4:3. Rohové kopy: 4:1. Ofsajdy: 0:2. Držení míče: 57:43.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Liberec - Karaganda
48
Dlouhé nákopy, které v pohodě sbírají urostlí hráči soupeře. A také zbytečné ztráty míče. Liberci se v úvodu druhé půle nedaří rozehrávka.
49
Kušnír z dálky vyslal tvrdý projektil, který v kombinaci s deštěm nadělal brankáři Mokinovi potíže - míč pouze boxoval.
51
Štajner při rychlém libereckém útoku přihrával po zemi na nabíhajícího Blažka, který však jeho záměr zřejmě nepochopil a tak míč doputoval až k brankáři.
52
Při rychlém útoku dvou kazašských hráčů proti dvojici obránců poslal tvrdou křížnou přihrávku Finončenko, na míč před bránou jen těsně nedosáhl Gridin.
54
Kazach Kukejev centroval z rohového kopu na zadní tyč, odkud míč ukldil do bezpečí liberecký Hadaščok.
56
Rozhodčí Karagandě neuznal už druhý gól! Kukejev na levém křídle vyškolil Kušníra, potáhl si míč k pokutovému území a přihrál na zadní tyč Finončenkovi, který se dokázal gólově prosadit. Sudí mu však pískl útočný faul ještě předtím, než míč doputoval do brány.
58
Hráči Karagandy jsou v úvodu druhého poločasu hodně aktivní a snaží se o vyrovnání.
59
Žlutou kartu dostal Aldin Džidič (Karaganda)
za srážku ve vzduchu s Keličem, který po inkasovaném úderu do obličeje zůstává otřesený.
60
Střídání: Liberec: ze hřiště odešel Jan Blažek, nahradil ho Josef Šural.
61
Šural chvilinku po svém nástupu na hřiště krásně vystřelil, brankář Mokin měl s vyražením velké potíže. Kušnír nabízející se možnost dorážky nevyužil.
62
Počet diváků 5 500 (56 % z kapacity 9 900)
63
S velkými potížemi nepustili hráči Karagandy Hadaščoka do šance, Džidič mu míč ukopl doslova z hlavy.
65
Žlutou kartu dostal Lukáš Vácha (Liberec)
65
Štajner mohl střílet z dálky, ale bál se blokujících protivníků, proto přistrčil do vápna na Šurala. Ten ale v těžké pozici míč ztratil.
66
Střídání: Karaganda: ze hřiště odešel Gediminas Vičius, nahradil ho Roger Caňas.
68
Liberci se stále nedaří navýšit náskok a po jedné ze zkažených akcí už diváci na hráče nespokojeně pískali.
69
Hadaščok měl dostatek prostoru, proto potáhl míč po hraně pokutového území a přiťukl na nabíhajícího Váchu, který musel kvůli dobíhajícímu soupeře okamžitě střílet a zamířil těsně vedle tyče.
72
Liberecký Bosančič střílel z dálky a z úhlu vysoko nad bránu.
75
Rozhodčí přerušil kombinaci Karagandy poté, co se do sebe zlehka pustili Fleišman a Poryvajev. Jejich konflikt vyřešila jen domluva od sudího.
76
Střídání: Karaganda: ze hřiště odešel Maksat Bajžanov, nahradil ho Jevgenij Tarasov.
77
Gridin vybojoval pro svůj tým rohový kop, jejich poměr je ve druhé půli už 5:0 ve prospěch Karagandy. Po centru se však před bránou k míči nedostali.
78
Střídání: Liberec: ze hřiště odešel Vojtěch Hadaščok, nahradil ho Dzon Delarge.
78
Střídání: Karaganda: ze hřiště odešel Žambyl Kukejev, nahradil ho Eduards Višnakovs.
79
Při dlouhém autovém vhazování hostujícího týmu způsobil svému týmu nečekané potíže Nezmar, který nechtěně prodloužil míč před bránu. Následoval velký závěr, na jehož konci byla střela Tarasova, který z dobré pozice těsně minul bránu.
83
Janů příkladně zabojoval a získal míč pro Bosančiče, který okamžitě vyzval k zakončení čerstvého Delarge. Nový liberecký útočník z Konga se uvnitř šestnáctky uvolnil, následná střela mu však nesedla a míč skončil na konstrukci nad bránou.
84
Liberečtí Bosančič a Šural neúspěšně reklamovali při kombinaci uvnitř šestnáctky ruku jednoho z bránících hráčů.
85
Přímo z prvního libereckého kopu ve druhé půli Štajner protáhl soupeřova brankáře, který jeho zatočený centr pouze boxoval do bezpečí.
87
Vácha potáhl míč po levé straně a poslal tvrdý střílený centr, který Mokin likvidoval znovu jen vyražením.
88
Žlutou kartu dostal Miloš Bosančič (Liberec)
89
Po Štajnerově centru z rohového kopu hlavičkoval nad bránu Kelič.
90
Liberec měl kopat penaltu, ale nakonec ji sudí odvolal! Rozhodčí už odpískal pokutový kop a měl připravenou druhou žlutou a tedy i červenou kartu pro Vasiljeviče ve vápně stáhl Kušníra snažícího se o dorážku. Asistent sudího však upozornil, že Kušnír byl v době Bosančičovy přihrávky v ofsajdovém postavení.
90
Liberec málem náskok ztratil ve třetí minutě nastavení, když brankář Bičík bravurním skokem ke své pravé tyči zneškodnil umístěnou hlavičku kazašského týmu.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 1:0.
Liberec sice v utkání zvítězil, za týden jej však čeká náročná odveta v Kazachstánu. Ve čtvrtek začne pohárový podzim pro další dva české týmy: Mladá Boleslav se ve 2. předkole Evropské ligy střetne doma s islandským týmem Thór Akureyri a plzeňští hráči se představí na hřišti gruzínského Metalurgu Rustavi.

Logo Synot FC Slovan Liberec Liberec (4-5-1)

o hráči
60. min Šural o hráči
o hráči
78. min Delarge o hráči

o hráči
66. min Caňas o hráči
Bajžanov
o hráči
76. min Tarasov o hráči
10 Kukejev
Kukejev
o hráči
78. min Višnakovs o hráči