Úterý 18. května 2021, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. května 2021 Nataša

Online reportáž
komentoval: Radek Štěrba

Dobrý podvečer z Plzně při sledování on-line reportáže z kvalifikačního fotbalového zápasu Česko - Malta. Utkání má výkop v 18 hodin.
Důležité Česko nastoupí v této sestavě: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský - Rajtoral, Plašil, Hübschman, Jiráček - Pekhart, Rezek.
Cokoliv jiného než vítězství by dnes pro Česko bylo propadákem. Malta je outsiderem kvalifikační skupiny. "Kvalita by se projevit měla. Při vší úctě k Maltě máme lepší tým," prohlásil trenér Michal Bílek.
Oba týmy už se rozcvičují na trávníku. Jako první vyběhli z útrob stadionu čeští brankáři Petr Čech, Jan Laštůvka a Jaroslav Drobný.
V Plzni celé odpoledne pršelo. Déšť už sice ustává, ale nad stadionem ve Štruncových sadech pořád lehce mrholí. Je i docela zima - ani deset stupňů Celsia.
Dvacet minut do začátku zápasu. Český tým už ukončil rozcvičování a zamířil zpět do kabin. Kondiční trenér Jan Netscher sbírá míče, které hráči nastříleli do brány.
Do výkopu zbývá patnáct minut. Hlasatel čte sestavy obou týmů. Nejdřív maltsou, pak i českou. Největší aplaus si vysloužil Petr Jiráček, který v Plzni působil.
Tribuny jsou zatím řádné prořídlé. Nejsou zaplněné snad ani z poloviny. Snad ještě diváci dorazí, vždyť do výkopu zbývá ještě víc než deset minut.
Týmy jsou na hrací ploše, znějí hymny obou států.
1
Začal první poločas utkání Česko - Malta
Rozehrávku na úvod zápasu obstarali hráči Malty.
1
Malťané hned ukázali, že se dopředu zřejmě příliš hnát nebudu. Od středového kruhu míč putoval dozadu až k brankáři Hoggovi, který následně provedl dlouhý nákop.
2
Sivok nakopl míč vzduchem na Pekharta, který ale při hlavičkovém souboji na hranici pokutového území stál v ofsajdu.
3
Jiráček na polovině hřiště měl šanci udržet těžký míč na hřišti, místo hrozícího bolestivého souboje s maltským soupeřem si ale raději nechal míč utéct do zámezí.
5
Na konci opatrné české rozehrávky Jiráček zbytečně ztratil míč, vzápětí jej ale vybojoval zpět. Jeho přihrávka z levé strany před bránu byla zblokovaná, když se o totéž snažil Limberský, vybojoval roh.
6
Na centr z rohového kopu dosáhl maltský brankář, stínující Rezek jej lehce zasáhl rukou do obličeje, což si vynutilo krátké přerušení hry.
8
Rezkovi centr od levé postranní čáry nevyšel, snadno jej odvrátili obránci.
8
Rychlonohý Mifsud číhající na hrotu maltského útoku přebral míč, přes Sivoka však neměl šanci projít.
10
Centr Gebre Selassieho před bránu odvrátili Malťané na druhý rohový kop českého týmu v zápase.
11
Po nakrátko rozehrané standardní situaci přišel centr do pokutového území, kde ale po souboji nedokázal dezorientovaný Pekhart míč usměrnit směrem k bráně.
12
Plašil zkazil rozehrávku do levého křídla na Jiráčka, míč mají hostující hráči.
14
Další zbytečná ztráta míče na pravé straně: Sivok poslal přihrávku po zemi na nohu Rajtorala, který si ale nechal míč utéct do zámezí.
15
Nákop Limberského z levé strany na Jiráčka nabíhajícího do vápna odvrátili Malťané na rohový kop, jehož rozehrání se Plašilovi příliš nepodařilo. Následně Jiráčkovi rozhodčí zapískal hru rukou.
16
Uprostřed hřiště došlo k několika tvrdším zákrokům, rozhodčí je velkoryse přehlédl. Malťané tak založili rychlou útočnou akci do otevřené obrany, Mifsud se nerozpakoval a snad z 25 metrů se nečekaně opřel do míče. Pohotová střela však šla kus od brány.
19
Českým hráčům vinou vlastních nepřesností i soupeřova úporného bránění zatím nevychází kombinace podle představ. Do zakončení se téměř nedostávají, i když v držení míče mají jasnou převahu.
20
Po Hübschmanově faulu měli Malťané výhodu standardní situace, kterou hosté rozehráli nakrátko. Následný centr nemohl českým obráncům při jasné výškové převaze nadělat jakékoliv starosti.
23
Limberský poslal skvělý centr za obranu na Rezka, který zleva vnikl do pokutového území. Zdálo se, že se rodí gólová šance, jenže Rezek zkazil následnou přihrávku, žádného ze dvou nabíhajících spoluhráčů přetaženým centrem nenašel.
23
Důležité Z protiakce mohli jít Malťané do senzačního vedení! Přihrávka mezi stopery prošla k Mifsudovi, který už byl sám před brankářem Čechem, ale sudí mu odpískal ofsajd.
25
Důležité A gólová šance i na české straně. Po zpětné přihrávce Pekhart úspěšně atakoval brankáře Hogga, zblízka jeho rozehrávku zablokoval a jen vinou smůly šel míč nad bránu.
27
Důležité Znovu Pekhart v gólové pozici. Do vápna na něj nasměřoval centr Plašil, Pekhart však zády k bráně dobrou přihrávku nestáhl k sobě a nechal míč utéct k brankáři.
29
Běhaví Malťané v útoku na chvíli potrápili české hráče, kombinace na hranici pokutového území jim však nevyšla.
31
Další sympatická kombinace ostrovních fotbalistů, na jejímž konci byla křížná střílená přihrávka Herrery, na kterou ale u vzdálenější tyče nemohl dosáhnout Mifsud.
33
Důležité Jiráček neproměnil jasnou šanci! Plašilova střela z dálky brankáři vyskočila, dorážející Jiráček jej ale zblízka nedokázal propálit.
34
Góly Theodor Gebre Selassie (Česko) vstřelil gól. Česko - Malta 1:0
Hned po Jiráčkově tutovce poslal Limberský centr z levé strany do klubka hráčů před bránou, k míči se protlačil Gebre Selassie a hlavičkou do protipohybu brankáři se prosadil.
38
Malťané znovu kombinují, tentokrát jsou ale důsledně pokrytí a vůbec se jim nedaří přiblížit se k české šestnáctce.
38
Góly Roderick Briffa (Malta) vstřelil gól. Česko - Malta 1:1
Malťané delší dobu drželi míč, po několika drobných chybách české obrany přišlo velké selhání Kadlece, který při snaze o odkop promáchl. Před pokutovým územím se tak míče zmocnil Vriffa, o pár kroků se přiblížil k bráně a pak poslal krásnou střelu, na kterou do pravého horního rohu své brány Čech nemohl dosáhnout.
41
Dlouhý nákop Limberského zpracoval Pekhart ve vápně na prsa a pak z úhlu pohotově střílel, trefil však jen boční síť brány.
44
Plašil při bránění zkušeně vybojoval faul od Briffy.
45
Minutové nastavení prvního poločasu si pohlídali hráči Malty, po dalším Kadlecově zaváhání dokonce Čech na poslední chvíli odkopl míč před Mifsudem.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:1.
45
České hráče ze hřiště po nepříliš vydařeném poločase vyprovodil pískot některých fanoušků.
45
STATISTIKY 1. POLOČASU: Střely na bránu: 3:1. Střely mimo: 2:2. Držení míče: 77 % : 23 %. Rohové kopy: 4:0. Ofsajdy: 1:1. Fauly: 7:7.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Česko - Malta
46
Ani jeden trenér o přestávce sestavu svého týmu nezměnil.
46
Limberského centr z levé strany srazil maltský obránce na roh.
47
Malťané se po rohu snadno ubránili a založili nebezpečný kontr. Mifsud měl při běžeckém souboji s Hübschmanem navrch, tak proti míči raději snad deset metrů mimo pokutové území vyběhl brankář Čech a odklidil jej do bezpečí. Mifsuda navíc důrazným zákrokem složil k zemi.
49
Česká kombinace na hranici pokutového území nevypadala špatně, na jejím konci byl ale zabíhající Rajtoral chycen v těsném ofsajdu.
51
Jiráček si pokopl míč v rohu pokutového území kolem Muscata, ale sám se před bránícího Malťana svým klasickým průnikem dostat nedokázal.
52
Góly Tomáš Pekhart (Česko) vstřelil gól. Česko - Malta 2:1
Jiráček potáhl míč po levé straně a nacentroval před bránu, kde se Pekhart zblízka prosadil hlavičkou přes clonícího Borga.
55
Češi dál kombinují na útočné polovině, na chvíli jej ztratil jen Hübschman nepřesnou přihrávkou do lajny.
55
Briffa se pokoušel pohotovým zakončením z poloviny hřiště překvapit vyběhnutého brankáře Čecha, ten ale jeho dalekonosný pokus mířící na bránu bez větších potíží pokryl.
57
Kombinaci hostujícího týmu překazil důrazným odkopem Plašil.
58
Rezek vybojoval při útočném presinku míč a těžit z toho mohl Rajtoral, který se při průniku od pravého rohového praporku už už dostával do střelecké pozice, nedokázal se však vymanit z obráncova sevření.
59
Další náběh zprava, tentokrát od Gebre Selassieho. Poněkud riskantním zákrokem v šesnáctce jej však připravil o míč Dimech.
60
Kouč Bílek připravil první české střídání, na hřiště půjde záložník Petržela, který v létě přestoupil z Plzně do německého Augsburgu.
61
Střídání Střídání: Česko: ze hřiště odešel František Rajtoral, nahradil ho Milan Petržela.
Je to stylové střídání: na plzeňském trávníku bývalý plzeňský záložník nahradil současného.
63
Petržela krátce po vystřídání vybojoval rohový kop. Po rozehrávce nakrátko se do míče z více než dvaceti metrů opřel Limberský, tvrdá střela mu však nesedla.
64
Hübschman se z pětadvaceti metrů opřel do míče a trefil tyč, už předtím ale rozhodčí odpískal útočný faul Petržely.
66
Jiráček si z levé strany navedl míč na střed, ale střela z dálky se mu nepovedla. Nedůrazný pokus po zemi snadno lapil brankář Malty.
67
Góly Jan Rezek (Česko) vstřelil gól. Česko - Malta 3:1
Ke gólu vedla krásná kombinace. Jiráček poslal od levé postranní čáry poslal míč do běhu na rozběhnutého Plašila, který okamžitě přihrál pod sebe před bránu na neobsazeného Rezka. Útočník kyperské Famagusty se prosadil přízemní střelou k tyči do protipohybu brankáře.
70
K Plašilovi se díky štěstí vrátil ztracený míč, čehož český záložník využil k pohotové střele z dálky. Ta ale brankáři Malty moc starostí nenadělala.
72
Z dálky na druhé straně vystřelil také Mifsud, ale to bylo vyloženě odevzdání míče.
72
Počet diváků 10 358 (88 % z kapacity 11 722)
73
Střídání Střídání: Česko: ze hřiště odešel Petr Jiráček, nahradil ho Vladimír Darida.
73
Čeští hráči na chvíli zatlačili Malťany do hluboké defenzivy, centr Daridy z pravé strany ale skončil v rukavicích brankáře Hogga.
76
Zápas pokračuje v poklidu, hráči Malty při dvougólovém manku už odpor tolik nekladou.
77
Na Daridu do pokutového území mířila přihrávka, plzeňský záložník si však míč zpracoval i s přispěním ruky.
78
Pekhartovo útočné snažení zase překazil odpískaný ofsajd.
79
Drobný Petržela neměl jakoukoliv možnost se ve vápně prosadit, Plašilův lob totiž o hlavu vyšší obránce Dimech snadno poslal za sebe do náručí brankáře.
81
Zatímco Malťané ještě v zápase výhodu rohového kopu neměli, Češi zahrávali už svůj sedmý. Po centru se málem k nebezpečné hlavičce dostal Kadlec.
82
Střídání Střídání: Česko: ze hřiště odešel Tomáš Pekhart, nahradil ho David Lafata.
84
Lafata důrazným presinkem vybojoval zpět míč, který předtím rozehrávkou ztratil Plašil. Do zakončení se však jablonecký střelec z rohu vápna nedostal.
84
Plzeňští diváci si druhý poločas užívají, hledištěm nyní letí mexická vlna doprovázená uznalým potleskem.
85
Pozitivní atmosféru nezkazil ani maltský kapitán Mifsud, který se snažil proniknout do pokutového území, ale o míč jej obral precizním skluzem Kadlec. Navíc český obránce vybojoval autové vhazování pro svůj tým.
86
Gebre Selassie byl už málem v gólové pozici, když mu poblíž brány pod nohy skočil Muscat a skluzem jej obral o míč.
87
Střídání Střídání: Malta: ze hřiště odešel Andre Schembri, nahradil ho Paul Fenech.
89
Střídání Střídání: Malta: ze hřiště odešel Shawn Bajada, nahradil ho Ayrton Azzopardi.
90
Malťan Borg zahrál na zemi rukou, následný přímý kop pětadvacet metrů od brány se snažil Plašil rozehrát přihrávkou kolem zdi, trefil ale jen jednoho z beků.
90
V úvodu tříminutového nastavení se Malťané drží v útoku, k bráně však už příliš nepospíchají.
90
Také Češi už se s míčem dopředu příliš neženou, jen čekají na konec zápasu.
90
Důležité Malta bude kopat penaltu! Petržela v pokutovém území pár vteřin před koncem lehce fauloval.
90
Důležité Brankář Čech penaltu Mifsudovi chytil! Maltskému kapitánovi nevyšla polovysoká střela k pravé tyči Čechovy brány.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 3:1.
STATISTIKY CELÉHO ZÁPASU: Střely na bránu: 7:2. Střely mimo: 3:2. Držení míče: 78 % : 22 %. Rohové kopy: 7:0. Ofsajdy: 3:0.
90
Český tým má díky povinnému vítězství v tabulce 4 body a po dvou odehraných zápasech se dělí s Itálií a Bulharskem o vedoucí pozici. V úterý čeká Čechy domácí utkání právě proti Bulharům. Také z něj přinese iDNES.cz kompletní zpravodajství. Děkujeme za pozornost a přejeme příjemný zbytek pátečního večera.

Sestavy a rozestavení

 FAČR, Fotbalová asociace ČR Česko (4-4-2)

1 Čech
Čech
o hráči
Gebre Selassie
o hráči
6 Sivok
Sivok
o hráči
3 Kadlec
Kadlec
o hráči
Limberský
o hráči
Rajtoral
o hráči
61. min Petržela o hráči
13 Plašil
Plašil
o hráči
Hübschman
o hráči
Jiráček
o hráči
73. min Darida o hráči
20 Pekhart
Pekhart
o hráči
82. min Lafata o hráči
9 Rezek
Rezek
o hráči

Malta, fotbalový svaz Malta (4-5-1)

1 Hogg
Hogg
o hráči
3 Muscat
Muscat
o hráči
5 Agius
Agius
o hráči
6 Dimech
Dimech
o hráči
15 Borg
Borg
o hráči
18 Bajada
Bajada
o hráči
89. min Azzopardi o hráči
8 Briffa
Briffa
o hráči
Schembri
o hráči
87. min Fenech o hráči
Sciberras
o hráči
Herrera
o hráči
9 Mifsud
Mifsud
o hráči

Rozhodčí: Salmanov - Hašimov, Abbasov
Počet diváků: 10 358 (88 % z kapacity 11 722)

Vzájemné zápasy

27. května 2016 18:00Česko–Malta 6:0
11. října 2013 19:30Malta–Česko 1:4
12. října 2012 18:00Česko–Malta 3:1
5. června 2009 17:20Česko–Malta 1:0