Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika
Dobrý večer z pražského Edenu, kde ve 20:45 začne zápas čtvrtého kola základních skupin Ligy mistrů mezi Plzní a Barcelonou. Utkání budeme sledovat v podrobné on-line reportáži minutu po minutě.
Oba týmy spolu hrály před dvěma týdny a Barcelona vyhrála 2:0. Ale měla spoustu dalších šancí, zatímco Plzeň ani jednou nevystřelila. "Zkusíme být aktivnější," slibují nyní Plzeňští.
V plzeňské bráně bude Roman Pavlík, jenž letos ještě Ligu mistrů nechytal. Zranil se v předkole proti Trondheimu a klub si potom pořídil bývalého reprezentanta Marka Čecha. Toho ovšem trápí koleno, a tak nemůže nastoupit.
Hostující trenér Guardiola neposlal do základní sestavy hvězdy Xaviho a Iniestu, kteří jsou na lavičce. V nominaci na zápas vůbec není Villa.
Plzeňský trenér Vrba nasadil očekávanou sestavu, je bez překvapení.
Hodinu před výkopem zní z reproduktorů v Edenu hlas Freddieho Mercuryho. Jak jinak než píseň s názvem Barcelona. O Plzni bohužel legendární zpěvák skupiny Queen nezpíval. Žádná z tribun v tuto chvíli není prázdná, ale většina lidí se stále pohybuje okolo stadionu.
Do začátku utkání zbývá pětačtyřicet minut a před jednou z branek se rozcvičuje barcelonský gólman Valdés společně se svými náhradníky. Kolem kruhové plachty s logem Ligy mistrů položené ve středovém kruhu se zatím ostatní jeho spoluhráči ani mužstvo Plzně neobjevili.
Za aplausu již velmi slušně zaplněných tribun vyběhli na trávník plzeňští fotbalisté a pustili se do rozcvičky. Hráči Barcelony zůstávají pořád v útrobách stadionu.
Ale už jsou tu, na hřiště vysprintovali přesně osmačtyřicet minut před výkopem. Rozdíl oproti nástupu Plzeňských? Z ochozů najednou začaly blikat blesky fotoaparátů. A fanoušci hostů spustili: "Barca! Barca!"
Náhradníci Barcelony se pustili na kraji hřiště do oblíbeného baga. Iniestovi se dlouho dařilo, ale nakonec musel jít i on do středu kruhu. Xavi, který stále není úplně fit, se baga raději neúčastní.
Dvacet minut před vypuknutím tolik očekávaného zápasu je zaplněná již naprostá většina červených sedaček. Hlasatel právě ohlašuje sestavu Barcelony, kotel fanoušků katalánského klubu oslavuje každé jméno stejně hlasitým pokřikem. Nikomu nenadržuje.
Po vyjmenování plzeňské sestavy se probudil i sektor skalních fanoušků domácího týmu. "Červená! Modrá!" překřikují se příznivci Plzně.
Oba týmy už jsou zase zpátky v šatnách. Na stadionu zbývá už jen přibližně stovka prázdných míst. Lidé se však stále trousí do ochozů.
Dozněla hymna Ligy mistrů, hráči obou týmů zatleskali fanouškům a podávají si ruce.
1
Začal první poločas utkání Plzeň - Barcelona
Výkop obstarali domácí - konkrétně Bakoš s Kolářem.
1
Plzni se podařilo chvíli podržet míč a dostala se až před branku Barcelony. Do šestnáctky centroval od postranní čáry Limberský, ale byl už v těžké pozici a míč v klidu sebral brankář Valdes.
2
Domácím se zatím daří kombinovat, Barcelona se během prvních dvou minut skoro nedostala k míči. Ale souhra plzeňských teď funguje jen na vlastní polovině.
3
Limberského u levé postranní čáry napadal Cuenca, plzeňský obránce raději přihrál míč zpátky brankáři Pavlíkovi. Po jeho výkopu se řítil středem hřiště Rajtoral, ale nepřesně přihrál.
4
U míče na chvíli byli hosté, ale Fabregas si neporozuměl s Adrianem a míč doklouzal do plzeňské šestnáctky, kde ho sebral gólman Pavlík.
5
Pilař s Bakošem důrazně napadali Piquého a hodně mu znepříjemnili rozehrávku na vlasntní polovině. Přesto nakonec míč nevybojovali, Barcelona bude rozehrávat od branky.
6
Barcelona zatím nikam nespěchá. Puyol, Piqué a Fabregas si na vlastní polovině několikrát vyměnili míč, až pak posledně jmenovaný přešel půlicí čáru a zkusil založit útočnou akci. Ale neúspěšně.
7
Messi poprvé v akci. A trochu netypicky - dostal kousek prostoru a zkusil vystřelit ze třiceti metrů. Míč sice nepříjemně skočil, ale letěl doprostřed branky, Pavlík byl připravený.
8
Fabregas, Messi a Thiago drželi míč před plzeňskou šestnáctkou, ale nakonec kombinaci pokazil Adriano nepřesnou přihrávkou.
9
Mladík Cuenca to zkusil hned proti třem plzeňským, ale to byl hodně troufalý pokus. Limberský mu míč sebral, barcelonský útočník pak navíc fauloval Jiráčka.
10
Zatím nejzajímavější situace zápasu. Pilař z levé strany přesně nacentroval na bližší tyč, kde Petrželovi chyběl jen krůček k tomu, aby byl u míče dřív než brankář Valdes.
11
Barcelona rychle rozehrála standardku čtyřicet metrů od branky, akci zakončoval Thiago - ale hodně nepřesně. Pavlíkovu branku z hranice vápna vysoko přestřelil.
12
Thiagův centr do šestnáctky hlavou odvrátil Rajtoral, ale jen na kopačky hostů. Barcelona tak zůstává na útočné polovině.
13
Fabregas sedí na zemi a rozhazuje rukama, chtěl by, aby rozhodčí zapískal penaltu. A asi oprávněně - Jiráček ho nešikovně zasáhl ve skluzu. Jenže sudí naštěstí pro Plzeň nechal pokračovat ve hře.
14
Messi si narazil míč s Thiagem a plzeňští měli velké štěstí, že mu pak balon při zpracování odskočil. Jinak by totiž šel už do šestnáctky úplně sám.
15
Limberský našel polovysokou přuhrávkou rozeběhnutého Pilaře, který si u postranní čáry píchl míč podél Piquého. Barcelonský obránce pak českého rychlíka zasáhl ve skluzu nohou, ale ani teď se nepíská.
16
Karty
Žlutou kartu dostal Václav Pilař (Plzeň)
17
Důležité
Obrovská šance pro Plzeň! Ale nevyužitá. Bakoš na polovině hřiště vypíchl míč Thiagovi a Petržela unikl Piquému, šel proto zcela sám na brankáře Valdése. Nikdo z obránců ho nedohnal, plzeňský záložník měl dost času na zakončení, ale trefil jen Valdesovy nohy.
18
Důležité
A hned další možnost pro Plzeň! Rajtoral od pravé postranní čáry přihrál pod sebe Kolářovi, který v šestnáctce okamžitě pálil. Ale nepřesně, branku přestřelil.
19
Barcelonští se na chvíli dostali do plzeňské šestnáctky, kde ale ošemetnou situaci dvakrát po sobě vyřešil razantním odkopem Rajtoral.
20
Horváth zkusil nastartovat rychlého Petrželu, ale přihrávku přece jen trochu přetáhl. Proto byl u míče dřív barcelonský bek Abidal.
21
Barcelona už podruhé zahrozila z dálky. Tentokrát míč ze třiceti metrů napálil Fabregas, brankář Pavlík ale po balonu skočil a vyrazil ho do bezpečí.
22
Karty
Červenou kartu dostal Marián Čišovský (Plzeň) a musí opustit hřiště.
Tak to je pro Plzeň krutý okamžik. Čišovský v jasné šanci podrazil v pokutovém území Messiho a musí ze hřiště. Navíc bude Barcelona kopat penaltu.
24
Góly
Lionel Messi (Barcelona) proměnil pokutový kop. Plzeň - Barcelona 0:1
Messi proměnil s velkým přehledem. Počkal si na pohyb brankáře Pavlíka a v klidu poslal míč k pravé tyči.
25
Střídání
Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel Marek Bakoš, nahradil ho František Ševinský.
Do hry jde pochopitelně náhradní stoper, odchází jediný klasický útočník.
26
Pilař na chvíli roztleskal plzeňské fandy, u postranní čáry si totiž povodil skluzujícího Adriana. Ale po pár vteřinách zase o míč přišel.
27
Gól Barceloně pomohl, teď hraje svůj typický fotbal. Drží dlouho míč, předvádí spoustu krátkých přihrávek...a navíc bude kopat po zákroku Jiráčka standardku zhruba ze třiceti metrů.
28
Alves zkusil přímou střelu, ale napálil jen Bystroňovy nohy. Míč se ale odrazil na kopačky hostů, kteří dál kombinují.
29
Kolář v souboji s Puyolem vybojoval autové vhazování na polovině Barcelony, následnou akci táhl Pilař, ale Kolářovi po jeho přihrávce míč v dobré pozici odskočil od nohy.
30
Plzeň se i v oslabení tlačí před pokutové území Barcelony, ale tam zatím většina akcí končí. Naposledy rozhodčí správně odmával Pilařův ofsajd.
31
Horváthův zbrklý odkop doletěl jen k Thiagovi, který přiťukl do slušné pozice Messimu. Ten rovnou střílel, ale jen do míst, kde stál připravený Pavlík.
32
Kolář poslal k zemi u postranní čáry Thiaga, ten chvíli ležel na zemi, ale nakonec se zvedl a bude pokračovat ve hře.
33
Barcelonští nevrátili Plzni zakopnutý míč, proto se teď na ně při každém dotyku s balonem snáší hlasitý pískot.
34
Jiráček u postranní čáry udržel míč proti Adrianovi a Thiagovi, ale pak nepřesně přihrál zpátky Limberskému. Je z toho aut pro hosty.
35
Cuenca pláchl na pravé straně Limberskému, který ho nakonec sice zastavil, ale jen za cenu hodně viditelného držení. Messi pak rozehrál přímý kop do vápna, kde ale před Puyolem odhlavičkoval míč Jiráček.
36
Horváth měl problémy při rozehrávce, napadali ho dva hráči Barcelony. Proto raději přihrál zpět Pavlíkovi, který nakopl míč dopředu. Barcelona se rychle vrátila před plzeňskou šestnáctku, pálil Cuenca, ale branku přestřelil.
37
Jiráček zleva centroval do šestnáctky, kde ale citelně chyběl útočník. Místo vystřídaného Bakoše skákal na míč Kolář, ale situaci si pohlídal Abidal.
38
Jiráček hodně dlouho držel míč. Když viděl, že se k němu sbíhají soupeři, počkali si ještě chvilku a vymodlil si faul na Busquetsovi.
40
Před pokutové území Plzně se Barcelona dostává celkem často, dál už to ale většinou nejde. Teď zkusil Thiago vysunout do vápna někoho ze spoluhráčů efektním obloučkem, ale zůstal nepochopen.
41
Gólman Pavlík hodně pokazil výkop od branky, daroval tak Barceloně autové vhazování.
42
Důležité
Po souhře s Alvesem a Cuencou zakončoval z hranice šestnáctky Messi, tlačil míč po zemi k levé tyči, ale brankář Pavlík po balonu skočil a vytlačil ho na roh.
43
Alves nenápadným centrem na zadní tyč našel Thiaga, který si míč zpracoval a vystřelil, trefil ale jen záda Rajtorala.
44
Petržela se vrhnul za Ševinského přihrávkou s až příliš velkým důrazem, povalil na zem Puyola a rozhodčí mu odpískal faul nedaleko barcelonského pokutového území.
45
Plzeň hraje sympaticky, ale opravdu jí citelně chybí jeden hráč navíc. Teď rozjeli akci Kolář s Petrželou, ale první jmenovaný poslal naslepo míč jen do míst, kde očekával nabíhajícího útočníka. Ten už ale po vystřídání na hřišti není.
45
Rozhodčí nastavuje v prvním poločase dvě minuty.
45
Góly
Lionel Messi (Barcelona) vstřelil gól. Plzeň - Barcelona 0:2
Další rána pro Plzeň - gól do šatny. Messi měl před pokutovým územím dost času i prostoru, na sólový průnik si sice netroufl, ale narazil si míč s Adrianem a sám před Pavlíkem si už věděl rady. Po zemi plzeňského brankáře prostřelil a zajistil svému týmu dvougólový náskok.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:2.
45
Plzeň má za sebou smolný poločas. Proti Barceloně začala výborně, Kolář a hlavně Petržela měli na noze vedoucí gól, ale šance neproměnili - a jak to většinou bývá, přišel trest. Dokonce hned dvojnásobný, penalta i červená karta pro Čišovského. Messi pokutový kop proměnil, navíc ještě v posledních vteřinách první půle přidal druhou branku. Barcelona tak má zápas dobře rozehraný a asi by se musel stát zázrak, aby dnes nezískala tři body.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Plzeň - Barcelona
46
Barcelona má úvod druhé půle pod kontrolou, během minuty po rozehrání ještě Plzni nepůjčila míč.
47
Důležité
A teď si vytvořila i velkou šanci! Od Busquetse a Messiho putoval míč do pokutového území přesně na kopačku Fabregase, který zkusil Pavlíka přehodit lehkým obloučkem. Ale netrefil přesně, míč proletěl vedle vzdálenější tyče.
48
Petržela vybojoval roh pro Plzeň, ten domácí rozehráli nakrátko a rychle zase o míč přišli.
49
Karty
Žlutou kartu dostal Dani Alves (Barcelona)
Kolář se natlačil před Alvese, který mu brnkl o nohu spíš nechtěně, ale zastavil ho tak v postupu do slušné šance.
50
Plzeň rozehrála standardku nakrátko, Jiráček centrem napálil jen Busquetse a získal pro Plzeň další roh. Jenže ani z něj se neurodilo nic zajímavého.
51
Plzeň zůstává už delší dobu na polovině soupeře, teď kopala standardku z pětadvaceti metrů. Horváth zkusil technickou střelu, ale nedokázal obstřelit zeď.
52
Horváth se pokusil nastartovat rychlou přihrávkou od poloviny hřiště Koláře, ale toho si pohlídal Puyol.
54
Důležité
Plzeň se teď trochu zatáhla a po zákroku Koláře na Messiho kopala Barcelona přímý kop z nebezpečné vzdálenosti. K míči se postavili Messi s Fabregasem, nakonec ho napálil Messi - a celkem povedeně. Mířil k levé tyči, ale brankář Pavlík tygřím skokem vytlačil míč na roh.
55
Tohle je typická Barcelona. Dlouhá série přihrávek ve středu hřiště, čekání na chybu soupeře...ta ale teď nepřišla, Rajtoral si u postranní čáry poradil s Alvesem.
57
Obránci Barcelony teď hodně dlouho drželi míč u vlastní šestnáctky. Jinému týmu by se to nemuselo vyplatit, ale Piqué s Puyolem zvládli situaci s přehledem a zahráli si s Pilařem a Petrželou bago.
58
Plzni se dlouho nedařilo dostat aspoň na chvíli k míči. Až teď Barcelona zkazila přihrávku a balon má v moci brankář Pavlík.
59
Rajtoral vyhrál souboj s Adrianem, ale míč jen odklidil do autu. Ani teď tedy Plzeň nepodnikne žádný výpad před soupeřovu branku. Naopak, musí se bránit, vhazuje se před její šestnáctkou.
60
Karty
Žlutou kartu dostal David Limberský (Plzeň)
Limberský ztratil míč na soupeřově polovině a asi trochu z frustrace nakopl Piquého.
61
Busquets zůstává na trávníku a drží se za kotník. Zranění mu způsobil Petržela, který mu v souboji stoupl na nohu.
62
Cuenca v rohu pokutového území vymíchal tři plzeňské hráče, pak přihrál na hranici šestnáctky Messimu, který ale nezpracoval ideálně.
63
Messi tentokrát zakombinoval s Busquetsem, zpracovával si míč v pokutovém území, ale Bystroň k němu včas přistoupil a odkopl do bezpečí.
64
Zápas ve druhé půli trochu ztratil tempo. Barcelona drží míč, Plzeň k ničemu nepouští, ale sama si šance také nevytváří.
65
Alvese důrazně napadal na polovině hřiště Jiráček, nakonec mu rozhodčí po chvíli váhání odpískal faul.
66
Střídání
Střídání: Barcelona: ze hřiště odešel Sergio Busquets, nahradil ho Seydou Keita.
67
Důležité
Z ničeho nic přišla další šance pro Plzeň! Na levé straně skvěle zakombinovali Limberský s Pilařem, první jmenovaný přesně nacentroval do vápna a našel volného Petrželu. Ten ale ani tentokrát neskórval - z voleje napálil boční síť.
68
Důležité
Také Barcelona zahazuje velkou příležitost. Alvesův centr do vápna dopadl přesně na Thiaga, který jen nastavil hlavu - a trefil břevno. Brankář Pavlík se jen ohlédl.
69
Střídání
Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel Daniel Kolář, nahradil ho Michal Ďuriš.
70
Diváci pískají, nelíbí se jim, že hosté jen drží míč na vlastní polovině a nikam se neženou. Od Barcelony asi čekají něco navíc.
70
Střídání
Střídání: Barcelona: ze hřiště odešel Dani Alves, nahradil ho Cabelino Andrade Maxwell.
72
Góly
Francesc Fabregas (Barcelona) vstřelil gól. Plzeň - Barcelona 0:3
Cuenca dělá ve druhém poločase plzeňské obraně problémy a tentokrát už po jeho akci střílí Barcelona gól. Na centr mladého útočníka z pravé strany si naběhl Fabregas a hlavou poslal míč neomylně za Pavlíkova záda.
72
Karty
Žlutou kartu dostal Roman Pavlík (Plzeň)
74
Střídání
Střídání: Barcelona: ze hřiště odešel Eric Abidal, nahradil ho Alexis Sánchez.
75
Ďuriš se vzteká na pomezního rozhodčího, který mu odmával faul v souboji s Piuquém na polovině Barcelony.
76
Karty
Žlutou kartu dostal Pavel Horváth (Plzeň)
76
Karty
Žlutou kartu dostal Petr Jiráček (Plzeň)
Oba plzeňští hráči viděli žlutou kartu za protesty.
77
Střídání
Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel Pavel Horváth, nahradil ho Radim Řezník.
78
Důležité
Sánchez si naběhl na Messiho přihrávku do vápna a z pravé strany zkusil prostřelit Pavlíka. Ten mu dobře vykryl úhel a míč chytil.
79
Třetí gól jako by vzal Plzni poslední zbytky sil, teď drží dlouho míč hosté a nevypadá to, že by se na tom mělo v příštích okamžicích něco měnit.
81
Pilař se obětavě vrátil a vybojoval míč, ale pak šel sám do tří hráčů Barcelony a zase o něj přišel.
82
Barcelona dopředu zrovna nespěchá. Hráči si vyměňují balon na polovině hřiště, vyčkávají a nechtějí udělat chybu.
83
Po faulu Limberského zahrávala Barcelona přímý kop z pravé strany. Do míče se opřel Messi, ale tentokrát až moc. Těžko říct, jestli chtěl střílet nebo centrovat, ale nevyšlo mu ani jedno.
84
Rarita - maličký Pilař přeskočil v hlavičkovém souboji v pokutovém území Barcelony Piquého, ale míč od něj putoval jen k Ďurišovi, který stál v ofsajdu.
86
Fabregas a Messi si dnes dobře rozumí. Messi našel svého spoluhráče přesným centrem do vápna, ale Fabregas zakončil slabě. Brankář Pavlík proto tentokrát neměl moc práce.
87
Jiráček vybojoval míč na polovině hřiště, po křídlech mu nabíhali dva spoluhráči. Ale ani k jednomu z nich přihrávka plzeňského záložníka nedoletěla.
88
Pilař vybídl ke sprintu podél postranní čáry Limberského, ten ale neměl šanci být u míče dřív než Piqué. Pak navíc barcelonského stopera viditelně fauloval.
89
Sánchez si zpracoval Piquého pas a řítil se na Pavlíka, ale rozhodčí mu odmával ofsajd. Tentokrát asi chybně, Sánchez stál na úrovni posledního plzeňského obránce.
90
Důležité
Barcelona mohla vést o čtyři góly. Fabregas z první poslal míč do vápna Sánchezovi, který centroval pod sebe na úplně volného Messiho. Ten ale hlavou míč poslal těsně vedle pravé tyče.
90
Rozhodčí přidá k devadesáti minutám navrch ještě dvě.
90
Góly
Lionel Messi (Barcelona) vstřelil gól. Plzeň - Barcelona 0:4
Přece jen se Messi dočkal hattricku! Tentokrát mu pozici připravil parádní patičkou stoper Piqué, Messi míč přebral uvnitř pokutového území a kličkou oklamal brankáře Pavlíka.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 0:4.

Sestavy a rozestavení

FC Viktoria Plzeň Plzeň (4-5-1)

33 Pavlík
Pavlík
o hráči
Rajtoral
o hráči
Čišovský
o hráči
Bystroň
o hráči
Limberský
o hráči
Petržela
o hráči
26 Kolář
Kolář
o hráči
69. min Ďuriš o hráči
Horváth
o hráči
77. min Řezník o hráči
Jiráček
o hráči
6 Pilař
Pilař
o hráči
23 Bakoš
Bakoš
o hráči
25. min Ševinský o hráči

FC Barcelona - logo Barcelona (4-3-3)

Valdés
o hráči
2 Alves
Alves
o hráči
70. min Maxwell o hráči
3 Piqué
Piqué
o hráči
5 Puyol
Puyol
o hráči
22 Abidal
Abidal
o hráči
74. min Sánchez o hráči
Alcántara
o hráči
Fabregas
o hráči
Busquets
o hráči
66. min Keita o hráči
39 Cuenca
Cuenca
o hráči
10 Messi
Messi
o hráči
21 Adriano
Adriano
o hráči

Rozhodčí: Schörgenhofer - Hoxha, Schwab

Mohlo by vás zajímat