Neděle 20. září 2020, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 20. září 2020 Oleg

Online reportáž
komentoval: Vladimír Kuklík

Fandíte Viktorii Žižkov, nebo Slavii? Zapojte se do velkého sčítání fotbalových fanoušků na iDNES.cz. Dejte veřejně najevo, jakému klubu přejete!
Hezký večer z pražského Žižkova, kde se domácí Viktoria střetne od 18:30 hodin v malém derby se Slavií. Průběh zápasu vám nabídneme v podrobné on-line reportáži.
Zápasu předcházel protestní pochod fanoušků Slavia proti angažování exsparťana Františka Straky. Slávisté při něm vyrazili odění do černého ze stadionu v Edenu právě na Žižkov.
Straka to s fanoušky nebude mít vůbec jednoduché. Už cestou na stadion mu vzkazovali: "Strako, táhni na Spartu." Jenže ani tam už není impulzivní trenér ani zdaleka tak oblíbený jako dřív.
Straka měl na změny v týmu dva týdny, čas navíc mu dala reprezentační přestávka. Po ní vyrukoval se sestavou s dvěma útočníky Blažkem a Pospěchem či pravým záložníkem Vlčkem.
Žižkov už šest kol nevyhrál a čtyři porážky za sebou ho srazily až na patnáctou příčku. To Slavia v minulém kole proti Olomouci svou sérii bez výhry ukončila a dnes bude chtít na úspěch navázat.
Hráči obou týmů jsou na hrací ploše. Domácí nastoupí v klasických červeno-bílých soupravách, slávisté v kombinaci světlé a tmavé modré.
1
Začal první poločas utkání Žižkov - Slavia
Rozehrávají hosté z Edenu.
1
Slavia míč dlouho nepodržela, ale domácí si v útoku pomohli faulem. Akci po levé straně tak rozjíždí Hloušek a patičkou přihrává Hubáčkovi, kterému se však centr nepovedl. Letěl moc daleko.
2
Latka má velké štěstí, že nepustil soupeře do velké šance. Před vlastní šestnáctkou si přišlápl míč, ale ten se k němu dílem náhody odrazil zpět.
3
Důležité Vlček se prodírá s míčem pokutovým územím Žižkova a dostává se do slibné střelecké pozice, jenže zakončení si rozmýšlí, chce raději přihrát, a tím sám sebe vytěsňuje z dobré střelecké pozice. Následná přihrávka před branku nikoho z jeho spoluhráčů nenašla.
4
Vlček zůstává krátce po své šanci ležet na zemi. Může za to střet s domácím obráncem Starým, v němž Vlček zřejmě schytal úder do kolena. Musí být ošetřen.
5
Po chvilce nejistoty se zdá, že slávistický veterán bude schopen pokračovat. O závažné zranění se tedy nejednalo.
6
Domácí vybojovali rohový kop. Po něm se sice do zakončení nedostali, ale míč i nadále drží na polovině Slavie. Kombinace však vázne, míč létá hlavně vzduchem.
7
Žižkovští se do blízkosti Čonmtofalského branky nepropracovali.
8
Bodeček se dopouští faulu třicet metrů od žižkovské brány. K míči stojícímu třicet metrů od gólmana Vaclíka se staví slávistický kapitán Jarolím i jeho parťák ze zálohy Hloušek.
9
Nakonec střílí Hloušek, ale jeho prudká rána je zbržděná zdí a následně tečovaná jedním ze slávistů do zámezí. Vaclík bude kopat od své brány.
10
Domácí dobývají pokutové území Slavie, ale hosté zatím dobře brání a s centry do vápna jsou schopni se vypřádat.
11
Blažek kličkuje na půlící čáře kolem Lafrance, který musí nakonec zastavit slávistického útočníka jen za cenu faulu.
12
Kombinace Žižkova není přesná, přihrávky po zemi jsou většinou brzy u konce.
13
Jenže slávistům se nyní nedaří o moc lépe. Také ztrácejí míč a pouští domácí do protiútoku, který zastavuje faulem pět metrů před šestnáctkou Latka.
14
K přímému kopu se postavil bývalý slávista Kalivoda, ale nenaložil s ním dobře. Nijak purdkou ranou trefil jen zeď. Hostující fanoušci poté skandují Kalivodovo jméno.
16
Kalivoda se zbavuje Jarolíma a spěchá s míčem středem hřiště ke slávistické šestnáctce. Po zatažení protihráčem za ruku nakonec padá, faul se ovšem nepíská.
17
A standardka pro změnu na druhé straně v podání Blažka, jenž centruje z pravé strany na zadní tyč. Tam číhají dva slávisté, ale Vaclík před nimi stačí zasáhnout. Míč si pro sebe stahuje pravou rukou.
18
Nehraje se nijak záživný fotbal. Fanoušci Slavie se tak alespoň zabavují skandováním pokřiků proti trenéru Strakovi nebo generálnímu řediteli Platilovi.
19
Momentálně drží míč na svých kopačkách hosté, ale napadání Žižkovských jim dělá potíže. Nejsou proto schopni projít ani za půlící čáru.
20
Stále však chybují obě mužstva. Jen co se Žižkov zmocnil míče a hnal se dopředu, už ho získala zase Slavia. Není tak divu, že se hraje hlavně mezi šestnáctkami.
21
Dostál fauluje na své pravé straně Procházku, Žižkov tak může ohrozit Čontofalského z další standardní situace.
22
Svěřěenci kouče Straky si však s centrem do pokutového území v pohodě poradili a míč odkopli do bezpečné vzdálenosti.
23
Blažek má dnes svého osobního strážce. Neustále přilepený je na něm stoper Lafrance, jenž už svého soka také několikrát fauloval.
24
Straka už nevydržel jen přihlížet a šel k čáře vynadat hráčům za jejich laxní přístup k napadání žižkovské rozehrávky.
26
Jarolím fauluje na polovině hřiště. Zatím je dost znát, že se utkávají týmy ze spodní poloviny tabulky. Ani jeden nemá výraznou převahu, hraje se hlavně bojovný fotbal.
28
Důležité První vyložená šance zápasu! Slávisté se pěknou narážečkou po pravé straně uvolňuje do útoku, kde má najednou nezvykle hodně místa. Na konci celé akce je přihrávka Pospěcha pod sebe na Blažka, který má čas zpracovat si míč u penalty, ale místo toho rovnou střílí. Několik metrů nad.
30
Důležité Góly David Kalivoda (Žižkov) vstřelil gól. Žižkov - Slavia 1:0
Blažkovo zaváhání trestá exslávista Kalivoda! Žižkovský záložník se až moc snadno probíjí nejprve přes Jarolíma, poté i přes stopera Kaufmana a už je sám před brankářem Čontofalským. Nijak se neukvapuje, balon posílá podél pravé ruky slávistického gólmana do pravého horního růžku.
32
Karty Žlutou kartu dostal Igor Súkeník (Žižkov)
33
Blažek to dnes nemá s Lafrancem lehké. Schytává od něj další úder.
35
Standardní situace Slavie končí ofsajdem. Zapomněl se v něm útočník Pospěch.
36
Fanoušci Slavie se znovu ozývají. Nejdříve vyhánějí ven Straku, poté zase Platila.
36
Důležité Dvě zajímavé situace během jediné minuty. Zprvu závar před slávistickou brankou, na kterou letí střela z pravé a pak i z levé strany. Čontofalský nedostává druhý gól i díky trošce štěstí. Po jeho vyražení utíkají hosté do brejku, na jehož konci je souboj Pospěcha se Starým. Ten do soupeře tlačí a Pospěch padá k zemi, ale rozhodčí penaltu nepíská.
37
Další velice dobrá šance Žižkova. V tomto případě se před slávistickou bránou uvolňuje Böhm, ale zblízka se netrefuje mezi tři tyče.
40
Oproti úvodu utkání se hraje mnohem živější fotbal, ze kterého mají v posledních minutách víc domácí, kteří mohli jít do šaten s vyšším gólovým náskokem.
42
Slávisté sice drží míč a celkem přesně si jej vyměňují, jenže to platí jen do doby, než přejdou půlící čáru. Od ní dál je na rychlé přihrávky příliš husto.
43
Dobrý obranný zákrok Lafrance, dalšího bývalého slávisty. Odvrací centr Hlouška, který míří na malé vápno přímo na hlavu útočníka Pospěcha.
44
Další centr ze strany vyráží Vaclík pouze k Jarolímovi. Tomuse však nepodařilo ideálně zpracovat míč, čímž jde nadějná šance do ztracena.
45
Hostující záložník Petrák je po jednom z tvrdých střetů nucen střídat. Na hřiště se už chystá Janda.
45
Střídání Střídání: Slavia: ze hřiště odešel Ondřej Petrák, nahradil ho Petr Janda.
45
Šrám si v jiném souboji odnesl také střelec zatím jediného gólu utkání Kalivoda. Mezitím čtvrtý sudí ukazuje, že se budou nastavovat tři minuty.
45
Latka se pouští do útoku, ale brzy se musí vrátit zase zpátky. Na přihrávku do pokutového území si totiž naběhl z ofsajdu.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:0.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Žižkov - Slavia
Rozehráli domácí.
46
Důležité Slavia mohla vyrovnat hned v úvodu druhého poločasu. Na levé straně kličkuje s míčem Hloušek a vzápětí nachází přesným centrem Blažka, jenž stojí u značky pokutového kopu. Jelikož však není rozeběhnutý, nemá jeho hlavička potřebnou razanci. Míč se navíc kutálí vedle levé tyče.
48
Hosté jsou na začátku druhé půli hodně aktivní, zřejmě dostali v kabině od trenéra Straky hlasité pokyny.
49
Důležité Účinná kombinace slávistů kolem žižkovské branky: Janda posouvá míč k Blažkovi, který hned posílá kolmici na rozbíhajícího se Pospěcha. Ten už je sám před brankářem Vaclíkem, který je ale nakonec u balonu o něco dříve.
51
Hosté jsou nadále aktivnější a míč je po většinu času v jejich držení. Slibně se rozvíjející brejk Viktorie zastavují na jeho počátku.
52
Počet diváků 5 200 (104 % z kapacity 5 000)
53
Slávisté se teď zlobí na rozhodčího Patáka. Ten totož nepíská faul na padajícího Blažka, ale jen o několik sekund později už nařizuje přímý kop pro domácí.
54
Žižkovští se propracovali z vlastní poloviny až k rohovému kopu, který si bere na starost Kalivoda. Jeho centr letí na přední tyč, kde naskakuje Procházka. Čontofalský těsně před ním vyráží, Slavia se ubránila.
56
Hosté se teď pro změnu nemohou vyprostit ze své poloviny, hledají si cestu, kudy by se zase vrátili před Vaclíkovu branku.
57
Dostál se snaží protlačit s míčem ze své pravé strany do žižkovské šestnáctky. Bodeček to odmítá důrazným odkopem do autu.
58
Střídání Střídání: Slavia: ze hřiště odešel Stanislav Vlček, nahradil ho Martin Hurka.
58
Hloušek kope standarsku z pravé strany. Nikdo z jeho spoluhráčů se ale k hlavičce nedostal.
59
Blažek chybuje na půlící čáře a pouští tak Žižkovské do útoku. Ten ovšem není příliš nebezpečný. domácí jej završili centrem do náruče Čontofalského.
60
Pospěch si obhazuje míč kolem Procházky a už se chystá utíkat kolem něj na domácí branku. Žižkovský kapitán mu ale vystavuje stopku, Pospěcha sráží na zem.
61
Důležité Dvě obrovské šance Slavie v krátkém sledu! Skórovat může nejprve Latka, jenž se při jednom ze svých útočných výpadů ocitá u levé tyče tváří v tvář Vaclíkovi a právě žižkovského gólmana také trefuje. Chvilku nato posílá Hloušek zpětnou přihrávku na Kaufmana, jenž střílí z hranice šestnáctky, jenže jeho rána levačkou byla bídná. Balon letěl vysoko nad.
63
Slavia má ve druhém poločase více ze hry, ale v zakončení je málo důrazná.
64
Karty Žlutou kartu dostal Josef Kaufman (Slavia)
za přerušení žižkovského protiútoku vytrvalým faulováním.
64
Karty Žlutou kartu dostal Pavel Kadeřábek (Žižkov)
65
Domácí přímý kop z pravé strany k další střele na bránu nevyužili.
66
Slávistický útok zastavuje praporek pomezního - ofsajd.
68
Hosté se tlačí před žižkovskou bránu. Nezkoušejí to však přes přihrávky po zemi, nýbrž centry. S těmi se domácí obrana zvládá vypořádat.
69
Slavia se žene do přečíslení, ale rychlý brejk je brzy zpomalený, až není vůbec žádný. Janda se chce uvolnit s míčem a projít blíž k pokutovému území, což ovšem končí nezdarem.
70
Po faulu Böhma na Hlouška budou kopat slávisté standardku kousek od rohového praporku.
71
Centr na zadní tyč si berou na starost dva hráči - žižkovský gólman Vaclík a hostující záložník Hloušek. Druhý jmenovaný si pomáhá faulem, za který se Vaclíkovi vzápětí omlouvá.
72
Střídání Střídání: Žižkov: ze hřiště odešel David Kalivoda, nahradil ho Jan Bořil.
73
"Kalivoda olé!" křičeli fanoušci při střídání žižkovského střelce. Ale nikoli ti domácí, jak by se mohlo zdát. Slávističtí příznivci jsou Kalivodovi ze jeho služby stále vděční.
74
Hráče i fanoušky překvapilo zavlažující zařízení, které najednou začalo tryskat vodu za brankou Kamila Čontofalského. Diváci si nečekané osvěžení užívají, problém je během minuty vyřešen.
76
Ani tento přímý kop v podání Slavie žižkovského strážce branky Vaclíka nijak nevystrašila. Centr byl sražený, a tak Vaclík v pohodě sbírá balon ze vzduchu.
77
Lafrance si pěkně obhazuje Dostála a už by rád střílel, ale míč mu včas odkopává od nohy Latka.
78
Hosté kombinují na útočné polovině, ale k ničemu to nevede. Pořádný tlak si slávisté nevytvářejí, faktem ale je, že se domácí soustředí prakticky už jen na bránění.
79
Střídání Střídání: Slavia: ze hřiště odešel Jan Blažek, nahradil ho Zoran Milutinovič.
80
Pospěch napřahuje pravačkou přibližně z dvaceti metrů, míč před Vaclíkem ještě skáče, ale reprezentační gólman do jednadvaceti let nemá s jeho lapením problémy ani tak.
82
Slávisté si jdou pro rohový kop, zatímco žižkovský záložník Šťastný se musí vypořádat s křečemi. Musí se dát ale brzy dohromady a pomáhá svému týmu roh hostů ubránit.
83
Na zemi nyní leží další žižkovský hráč. Před Vaclíkovou brankou polehává Bodeček a fanoušci Slavie mu za to vydatně spílají.
84
Karty Žlutou kartu dostal Zbyněk Pospěch (Slavia)
za pronásledování žižkovského brankáře při odkopu, při němž Vaclíkovi neustále cosi vykládal.
85
Střídání Střídání: Žižkov: ze hřiště odešel Marcel Šťastný, nahradil ho Mateusz Slodowy.
86
Teď se Pospěch musí vzamatovávat z úderu, který obdržel při vzdušném souboji s Machem. Hned se ale otřepává a pokračuje ve hře.
87
Do žižkovské šestnáctky letí centr, který se může pokusit usměrnit do brány Pospěch. Hostující útočník ale raději filmuje pád, což sudí odpískáním penalty pochopitelně neodměňuje.
88
Karty Žlutou kartu dostal Mateusz Slodowy (Žižkov)
89
Střídání Střídání: Žižkov: ze hřiště odešel Jiří Böhm, nahradil ho Richard Kalod.
90
Karty Žlutou kartu dostal Kevin Piere Lafrance (Žižkov)
90
Důležité Možná poslední větší šance zápasu: Latka centruje z levé strany k hranici šestnáctky, kde Milutinovič sklepává na střelu Jarolímovi, jehož přízemní rána letí do levé části branky. Vaclík však skvěle chytá.
90
Nastavují se tři minuty.
90
Slavia má poslední šanci na vyrovnání poté, co je Janda faulovaný třicet metrů od brány.
90
Žižkovští ale Milutinovičův centr zneškodnili a odkopávají balon do bezpečí.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 1:0.

Sestavy a rozestavení

Žižkov (4-5-1)

Vaclík
o hráči
26 Mach
Mach
o hráči
Lafrance
o hráči
Procházka
o hráči
20 Starý
Starý
o hráči
Kadeřábek
o hráči
Kalivoda
o hráči
72. min Bořil o hráči
Bodeček
o hráči
Šťastný
o hráči
85. min Slodowy o hráči
Súkeník
o hráči
19 Böhm
Böhm
o hráči
89. min Kalod o hráči

logo SK Slavia Praha Slavia (4-4-2)

Čontofalský
o hráči
30 Dostál
Dostál
o hráči
28 Latka
Latka
o hráči
Kaufman
o hráči
Hubáček
o hráči
7 Vlček
Vlček
o hráči
58. min Hurka o hráči
Jarolím
o hráči
14 Petrák
Petrák
o hráči
45. min Janda o hráči
Hloušek
o hráči
Pospěch
o hráči
32 Blažek
Blažek
o hráči
79. min Milutinovič o hráči

Rozhodčí: Paták - Moláček, Pilný
Počet diváků: 5 200 (104 % z kapacity 5 000)