Úterý 20. října 2020, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. října 2020 Vendelín

Online reportáž
komentoval: Ondřej Trunečka

Hezký večer z Hradce Králové při sledování on-line reportáže zápasu mezi domácím týmem a Spartou, která je lídrem fotbalové ligy. Do výkopu zápasu zbývá přibližně hodina, hráči se ještě ani nerozcvičují na trávníku.
Když hrála Sparta v Hradci Králové minulý soutěžní ročník, prohrála 1:2. Tehdy se poprvé v nejvyšší soutěži blýskl záložník Václav Pilař, který dnes válí v reprezentaci a ve Viktorii Plzeň. Letos je ovšem Sparta suverénně nejlepším týmem na hřištích soupeřů. Vyhrála všech devět zápasů, vstřelila dvacet tři gólů a jen čtyři inkasovala. To je o hodně lepší bilance než z domácích zápasů.
Sparta nemůže počítat s levým obráncem Manuelem Pamičem a kapitánem Markem Matějovským, kteří mají trest za čtyři žluté karty. Nenastoupí ani levý záložník Ladislav Krejčí, jenž má po tvrdém zákroku Václava Ondřejky ze Slovácka pohmožděný kotník.
Na hřišti jsou první rozcvičující se hráči. V rudých mikinách se tři čtvrtě hodiny před začátkem zápasu přiběhli rozcvičovat sparťanští brankáři Milan Švenger a Tomáš Vaclík.
A teď už jsou na hřišti i zbylí sparťané. Hlasitě je přivítali fanoušci hostů, jejichž sektor je zatím nejzaplněnější. Hráči jim za to vděčně zatleskali a pak už se poklusem vydali na roczvičku. Pomalu se trousí i hradečtí fotbalisté.
Necelých dvacet minut do začátku zápasu. Sektor pro sparťanské fanoušky je plný, ostatní místa na stadionu se také pomalu plní. Mělo by se hrát před solidní návštěvou.
Trávník se zdá hodně podmáčený. Prostor v autu je úplně pod vodou. Uvidíme, jestli hřiště vydrží celý zápas alespoň v tomto stavu.
Hráči obou týmů ukončili patnáct minut před zápasem rozcvičku. Teď už se čeká jen na výkop.
Využijme chvilky, kdy hráči nejsou na hřišti, a řekněme si, jak Sparta vyřešila vynucené absence. Pamiče střídá mladý Martin Frýdek, jehož otec také hrával za Spartu. Je to pro něj úplná prvoligová premiéra. Místo Matějovského nastupuje Josef Hušbauer, který na podzim v rudém dresu podával solidní výkony. A místo Krejčího hraje Pavel Kadeřábek.
Na chování fanoušků Sparty ve městě dohlížejí policejní těžkooděnci. U železničního nádraží je nechal velitel zásahu naložit do autobusu a odvézt rovnou na stadion. Na pokyny odpovídali někteří alkoholem posílení fandové vulgaritami. Cestu na stadion odneslo v autobuse jedno vykopnuté okénko.
Fandíte Hradci Králové, nebo Spartě? Zapojte se do velkého sčítání fotbalových fanoušků na iDNES.cz. Dejte veřejně najevo, jakému klubu přejete.
1
Začal první poločas utkání Hradec Kr. - Sparta
Výkop mají sparťané, ve středovém kruhu rozehrávají útočníci Kweuke a Kerič.
2
V úvodních okamžicích zápasu se sparťané pokusili dvakrát o útok po pravé straně. První skončil nepřesným centrem, který skončil za koncovou čárou, podruhé příliš dlouhou přihrávkou Kweukeho na Keriče.
4
Letenský záložník Hušbauer hledal dlouhým pasem přes polovinu hřiště Kadeřábka, jenže ten stál v ofsajdu.
5
Po neúspěšném pokusu hradeckého útočníka Černého se dral dopředu jeho nový parťák Mrázek. Svedl souboj tělo na tělo s Frýdkem juniorem, levým bekem Sparty. Syn slavného otce byl důraznější, míč si pohlídal a odehrál ho do bezpečí.
7
Přímý kop Sparty: od půlící čáry ho zahrával Kadeřábek. Jeho centr ale hradečtí fotbalisté snadno odvrátili. A když se míč ke Kadeřábkovi vrátil, znovu ho posílal do pokutového území. Ovšem při druhém pokusu centr prolétl až do zámezí, aniž by ho kdokoli tečoval.
8
Drobné zaváhání domácího kapitána Fukala, který si špatně zpracoval míč. Ovšem než ho stihl Kerič napadat, svoji chybu napravil a míč odehrál do bezpečí.
9
Úvodní roh zápasu kopala Sparta, předcházela mu sražená střela Kweukeho z levé strany. Ovšem ani po této standardní situaci lídr soutěže nezahrozil, domácí fotbalisté se znovu snadno ubránili.
11
Podruhé sparťané zakončují z levé strany, tentokrát pálí Kerič, ale jeho křížný přízemní pokus branku míjí. Kerič se dostal do šance po kolmé přihrávce Sionka ze středu hřiště. Přitom předtím mohli jít do brejku Hradečtí, ovšem Štěpánovi míč při průniku podél levé postranní čáry utekl do zámezí.
13
Náznak brejku domácích - Černý poslal na pravé straně dobrou přihrávku do běhu na Štěpána. Ovšem u něj byl včas Vidlička, byť netradičně na levé straně z pohledu Sparty, a dokázal ho vytlačit z úhlu a Štěpán musel vrátit míč dozadu.
15
Stejně neúspěšně skončil i další útočný pokus hradeckého týmu. Tentokrát byla přihrávka na Štěpána příliš prudká a na hřišti ji stihnout nemohl.
16
Po Frýdkově centru z levé strany bude Sparta kopat svůj druhý roh.
17
Od rohového praporku z pravé strany centruje pravačkou sparťanský záložník Kadeřábek, pro míč si však jde hradecký brankář Koubek a jistě ho chytá do rukavic.
18
Z úspěšného zákroku domácího brankáře se mohl zrodit rychlý protiútok, po pohotovém rozehrání šli hradečtí fotbalisté do brejku. Jenže i ten končí stejně jako předchozí náznaky - nepřesnou přihrávkou. Tentokrát se za míčem hnal zbytečně útočník Mrázek.
19
Střídání Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Andrej Kerič, nahradil ho Peter Grajciar.
Letenský útočník střídá kvůli zdravotním problémům.
19
První střelecký pokus Hradce. Domácí útočník Mrázek si naběhl na pas z levé strany a u pravé tyče zkoušel střelu bez přípravy. Rána mu ale nesedla, míč trefil špatně a brankář Švenger neměl žádné starosti.
21
Domácí fotbalisté se dostali k pokutovému území Sparty, Štěpán z levé strany hledal před brankou Černého, ale přihrávku vystihl Vidlička.
22
První roh Hradce Králové, kopal ho Zelený a sparťanské obraně vypomohl Kweuke.
23
K útočné akci se nadechl Jarošík, jenž má při absenci Matějovského na ruce kapitánskou pásku. Potáhl míč středem hřiště, naznačil střelu, ale ještě si zkoušel narazil s Kweukem. Sparťané však o míč přišli, domácí šli do brejku, ale Mrázek přes Frýdka nepřešel.
24
Rušno je v pokutovém území Sparty - to po centrech z pravé strany. Domácí fotbalisté se sice dostali na bližší tyči k hlavičce, ale branku neohrozili.
26
Po nepřesné sparťanské rozehrávce měli domácí vhazování, míč šel rychle dopředu, spěchal za ním Mrázek. Ovšem z branky včas vystartoval Švenger, dobře přečetl hru a míč před pokutovým územím odehrál do zámezí.
27
Důležité Teď však musel sparťanský brankář Švenger předvést těžší zákrok. Na práve straně hřiště z pohledu domácího Hradce přihrál Černý Poděbradskému, který pohotově centroval. Míč ovšem srazil Frýdek, ale tak, že padal směrem ke sparťanskému břevnu - možná na něj, možná pod něj. Gólman Švenger musel do vzduchu a míč raději srazil na roh.
28
I po následném rohu zasahuje Švenger, Zeleného centr vyboxoval jednou rukou před pokutové území.
28
Karty Žlutou kartu dostal Pavel Černý (Hradec Kr.)
30
Z dálky napřahuje hradecký útočník Černý, ale jeho rána je hodně nepřesná - letí kamsi do rohu hřiště. Na pořádnou šanci se zatím čeká, a to už je půlhodina pryč.
32
Třetí roh Sparty - z levé strany posílá míč před hradeckou brankou levačkou Frýdek. Přízemní centr domácí snadno odvracejí.
33
První přímá střela na branku Hradce Králové. Ovšem pozor - pořád to nebyla žádná velká šance. To jen z dálky napřáhl Grajciar a poslal přízemní pokus. Navíc letěl do středu branky, Koubkovi stačilo jen zakleknout a míč snadno chytil.
34
Domácí útočník Mrázek se na pravé straně šikovně protáhl mezi Sionkem a Frýdkem, jeho nájezd směrem ke sparťanské brance utnul až Jarošík skluzem. Míč odehrál na roh.
35
Centr z rohu sparťané odehrávají do bezpečí.
36
Karty Žlutou kartu dostal Mario Holek (Sparta)
za ostrý zákrok na Klapku.
37
Klapka zůstává ležet na trávníku, už k němu spěchají i pořadatelé s nosítky. A na hradecké lavičce se chystá střídání.
38
Domácí teď hrají v deseti, Klapkovi se za postranní čárou věnuje lékař s masérem. Zda se vrátí do zápasu, není jisté.
39
Na pravé straně se hezky uvolnil Kadeřábek, otočil se kolem protihráče a přihrál Vidličkovi. Jeho následný přetažený centr dolétl ke vzdálenější tyči k Sionkovi. Ten však pokazil zpracování a míč mu utekl. Ještě se pro něj stihl vrátit, pak levačkou znovu odcentroval, ovšem míč ze vzduchu snadno stáhl gólman Koubek.
40
Střídání Střídání: Hradec Kr.: ze hřiště odešel Filip Klapka, nahradil ho Pavel Dvořák.
41
Nový muž na trávníku Dvořák se krátce po příchodu na hřiště dostal ke střele, to když mu míč sklepl Černý. Dvořák však z levé strany napálil jen sparťany, kteří k němu rychle přistoupili a střelu srazili.
42
Další centr letěl do pokutového území Sparty, z pravé strany centroval Štěpán. Zasahoval Kweuke a míč odkopl, byť nejistě jen k Fukalovi. Ale jeho pohotová střela bez přípravy z hranice pokutového území letěla hodně mimo.
44
Spartě v útoku nepomohl ani další roh - Frýdkův centr byl nízký a Jarošík na přední tyči o míč přišel.
45
V závěru poločasu zahrávali Hradečí přímý kop po faulu Frýdka na Mrázka. Z téhle standardní situace sice nevytěžili nic, ale po následné střele získali aspoň roh.
45
Další centry letěly před branku Sparty, ovšem sparťanští obránci důležité hlavičkové souboje vyhráli, teď naposledy Zápotočný.
45
Už běží druhá minuta nastaveného času, když Kweuke hezky uvolňuje na pravé straně Hušbauera. Ten postupuje z pravé strany k pokutovému území, napřahuje ke střele, ale míjí.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:0.
45
Fandíte Hradci Králové, nebo Spartě? Zapojte se do velkého sčítání fotbalových fanoušků na iDNES.cz. Dejte veřejně najevo, jakému klubu přejete.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Hradec Kr. - Sparta
46
Začátek druhého poločasu odstartovala rychlá akce Sparty: Hušbauer našel v pokutovém území Frýdka, před kterým na poslední chvíli odkopl míč Fukal. Hosté hned vzápětí měli roh, ale z něj nezahrozili.
47
Důležité Největší šance dosavadního průběhu zápasu a byla to opravdu obrovská příležitost! Sparťan Sionko chyboval, špatně trefil míč a pustil Hradec do brejku dva na jednoho. Z levé strany postupoval Štěpán na Vidličku, vpravo mu běžel Zelený. Přihrávku dostal, ale proti němu skvěle vyběhl gólman Švenger, byl u něj rychle a ránu srazil. Navíc se ještě pohotově zorientoval a vrhl se i po odraženém míči.
50
Po dvou rušných momentech se však zápas vrátil do bídy z prvního poločasu. Nepřesné přihrávky na obou stranách.
52
Důležité Hradec bude kopat penaltu a hrát proti deseti! Štěpán dostal přihrávku do běhu, šel sám na branku Sparty, v zádech měl Vidličku. Před gólmanem hostů si hodil míč do pravé strany, v tu chvíli ho zezadu fauloval Vidlička. Nebyl to žádný ostrý zákrok, ale nohu lehce zahákl.
52
Karty Červenou kartu dostal Vlastimil Vidlička (Sparta) a musí opustit hřiště.
Protože byl Štěpán sám před sparťanským brankářem, musel Vidlička dostat červenou kartu.
54
Důležité Góly Pavel Dvořák (Hradec Kr.) proměnil pokutový kop. Hradec Kr. - Sparta 1:0
Míč si vzal Dvořák, nejlepší střelec Hradce v tomto ročníku. A přidal další svůj čtvrtý gól, prudkou střelou překonal brankáře Švengra, který si původně vybral druhou stranu.
55
Na pozici pravého beka se stáhl Kadeřábek, před ním hraje krajního záložníka Grajciar.
56
A sparťané se museli bránit dál. Tentokrát při rohu Hradce.
57
Počet diváků 6 300 (87 % z kapacity 7 220)
59
Střídání Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Libor Sionko, nahradil ho Martin Juhar.
61
Další roh po Hradec vybojoval Dvořák.
62
Po rohu se míč dostal kousek před pokutové území k Zelenému, ovšem ani tahle střela mu nesedla. Míč špatně trefil a poslal ho vysoko nad branku.
63
I sparťané chtěli penaltu, konkrétně Hušbauer. Jenže pádu při souboji s Plašilem hodně přidal, proto sudí nechal správně pokračovat ve hře.
66
Letenský náhradník Juhar potáhl míč po levé straně a rozjel akci Sparty. Frýdek pak posílal před branku střílený centr, ovšem před Kweukem zasáhl gólman Koubek, který se položil na zem a míč chytil.
68
Vzápětí sparťané vybojovali roh, svůj sedmý v zápase. Jenže Frýdkovi jdou centry z rohů podobně jako na druhé straně Zelenému zakončení - tedy mizerně. Jeho centr znovu odvrátil první protihráč.
69
Karty Žlutou kartu dostal Jiří Poděbradský (Hradec Kr.)
70
Karty Žlutou kartu dostal Pavel Kadeřábek (Sparta)
71
Kadeřábek dostal svoji čtvrtou žlutou kartu v tomto ročníku, předchozí tři totiž dostal na podzim v dresu Žižkova, kde hostoval. Sparta tak ztratila pro následující zápas dalšího hráče - Vidlička totiž za červenou kartu bude mít automaticky stop.
72
Na pravé straně nejprve hezky pláchl Kadeřábek, ale pak úplně pokazil centr. K míči se dostali Hradečtí a šli do brejku, Štěpán se nejprve hezky uvolnil, ale pak nepřešel před Zápotočného.
75
Sparťané kombinovali před pokutovým územím Hradce - Grajciar si narazil s Kweukem, ale jeho další přihrávka už mířila do ofsajdu, v němž stál Hušbauer.
76
Z dálky napřáhl Jarošík, ale branku Hradce minul.
77
Důležité Hradec měl další velkou šanci! Jarošík ztratil na půlce míč, následovala přihrávka na Zeleného, který postupoval téměř sám ke sparťanské brance. Ovšem při zakončení, kdy už u něj byl Zápotočný, ji netrefil, z hranice pokutového území přestřelil.
78
Roh Sparty - kopal ho Grajciar, přetažený centr se snesl ke vzdálenější tyči a Kadeřábek v záklonu hlavičkoval nepřesně.
80
Grajciar dlouho hledal pozici pro střelu, nakonec zvolil narážečku a pak přihrával Kweukemu. Kamerunského útočníka ovšem uhlídal Fukal a vrhl se do střely, o kterou se Kweuke z otočky pokusil.
81
Střídání Střídání: Hradec Kr.: ze hřiště odešel Vojtěch Štěpán, nahradil ho Tomáš Malinský.
82
Střídání Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Martin Frýdek, nahradil ho Miroslav Slepička.
83
Roh Sparty - na centr Grajciara naskakovali Jarošík i Kweuke, ale nezakončili. Standardní situaci předcházela Holkova sražená střela.
85
Do konce zápasu zbývá už jen pět minut plus nastavení.
87
Důležité Jarošík z pravé strany přihrál šikovně pod sebe, na hranici pokutového území si naběhl Grajciar a pohotově bez přípravy zakončil. Ale napálil jen obětavého Fukala, který se vrhl do střely.
88
Fukal se při předchozím zákroku lehce zranil, vyžádal si ošetření.
90
Nastavují se tři minuty.
90
Sparťané se však k brance Hradce vůbec nedostávají.
90
Karty Žlutou kartu dostal Tomáš Mrázek (Hradec Kr.)
90
Střídání Střídání: Hradec Kr.: ze hřiště odešel Pavel Černý, nahradil ho Jan Šisler.
90
Rozbíhá se poslední minuta z avizovaného nastavení. Při akci Sparty odkopává míč ze šestnáctky Poděbradský.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 1:0.
90
Hradečtí fotbalisté stejně jako v předchozím vzájemném domácím zápase proti Spartě vítězí. Letenští fotbalisté poprvé v tomto ročníku ztratili body na hřišti soupeře.
90
Díky za pozornost, hezký zbytek večera.

Sestavy a rozestavení

logo FC Hradec Králové Hradec Kr. (3-4-3)

1 Koubek
Koubek
o hráči
25 Plašil
Plašil
o hráči
27 Fukal
Fukal
o hráči
Poděbradský
o hráči
28 Klapka
Klapka
o hráči
40. min Dvořák o hráči
Janoušek
o hráči
24 Pávek
Pávek
o hráči
11 Zelený
Zelený
o hráči
Černý
o hráči
90. min Šisler o hráči
23 Mrázek
Mrázek
o hráči
Štěpán
o hráči
81. min Malinský o hráči

Logo Synot AC Sparta Praha Sparta (4-4-2)

Švenger
o hráči
Vidlička
o hráči
Zápotočný
o hráči
Jarošík
o hráči
17 Frýdek
Frýdek
o hráči
82. min Slepička o hráči
Kadeřábek
o hráči
25 Holek
Holek
o hráči
Hušbauer
o hráči
7 Sionko
Sionko
o hráči
59. min Juhar o hráči
15 Kerič
Kerič
o hráči
19. min Grajciar o hráči
9 Kweuke
Kweuke
o hráči

Rozhodčí: Zelinka - Kocián, Hájek
Počet diváků: 6 300 (87 % z kapacity 7 220)

Vzájemné zápasy

20. května 2017 17:00Sparta–Hradec Kr. 3:2
27. listopadu 2016 13:00Hradec Kr.–Sparta 1:2
4. dubna 2015 14:30Hradec Kr.–Sparta 0:3
21. září 2014 17:00Sparta–Hradec Kr. 3:1
17. března 2013 17:00Hradec Kr.–Sparta 1:2
2. září 2012 17:00Sparta–Hradec Kr. 1:0
24. února 2012 20:15Hradec Kr.–Sparta 1:0
21. srpna 2011 17:00Sparta–Hradec Kr. 1:0
28. května 2011 17:30Sparta–Hradec Kr. 3:1
17. července 2010 18:15Hradec Kr.–Sparta 2:1
26. dubna 2003 20:00Sparta–Hradec Kr. 2:0
7. října 2002 19:00Hradec Kr.–Sparta 0:2
9. února 2002 19:00Sparta–Hradec Kr. 2:0
4. srpna 2001 18:30Hradec Kr.–Sparta 0:5