Pěkné úterní odpoledne z pražského Edenu, kde se od 17:30 odehraje odveta osmifinále Ondrášovka Cupu mezi Slavií a Viktorií Žižkov. První zápas skončil nerozhodně 1:1. Utkání vám nabídneme v podrobné on-line reportáži minutu po minutě.
Slávisté mají dnes díky výsledku 1:1 z prvního zápasu lepší výchozí pozici. Na postup do čtvrtfinále jim stačí i bezbranková remíza. Domácí pohár je pro Slavii nejspíš poslední možností, jak se dostat do pohárové Evropy. V lize je totiž po patnácti kolech až třináctá.
Mezi náhradníky Slavie je k vidění nové jméno - mladý útočník Jan Pázler. V brance dostává přednost před obvyklou jedničkou Zlámalem finský gólman Jaakkola.
Pár minut před výkopem jsou tribuny v Edenu skoro prázdné. Hráči obou mužstev nastupují na hrací plochu. Slávisté budou hrát v červeno-bílém, Žižkovští v černo-červené kombinaci.
1
Začal první poločas utkání Slavia - Žižkov
Rozehrála hostující Viktoria Žižkov.
1
Žižkov po rozehrávce chvíli podržel míč v obranné čtveřici, poté zkusil dlouhý centr dopředu na útočníka Markoviče a o balon přišel.
2
Slavii se nepodařilo prokombinovat středem před žižkovskou bránu, oba týmy pak nadělaly chyby ve středu hřiště.
3
Domácí si zbytečně komplikují situaci v obraně. Obránci si nahrávají ze strany na stranu, ale ani jednou po zemi. Žižkovští je napadali, ale slávisté se osvobodili.
4
Červenobílí drží míč, ale před Vaclíkovu bránu se zatím neprobojovali.
6
Důležité
První velká šance zápasu! Černý se prosmýkl s míčem po levé straně a všiml si volného Kisela, jenž si nabíhal na hranici vápna. Černý mu přihrál, Kisel místo okamžité střely ještě udělal kličku obránci, jenže slabší levačkou poslal z deseti metrů míč jen do rukavic gólmana Vaclíka.
7
Žižkov vybojoval rohový kop...
8
Centr z rohu letí na přední tyč, kde je připravený Kaufman a míč si zpracovává pro sebe.
9
Z protiútoku může zahroziz Jaroslav Černý, prohákl se až k pokutovému území, ale kolmice na jmenovce Milana už neprošla. Slavia přesto záhy získala míč zpátky.
10
Po centru zprava zakončuje hlavou Milan Černý v těžké pozici, jeho hlavička letí obloučkem několik metrů nad břevno.
12
Rychlý protiútok domácích vrcholí přetaženým centrem Hory na vzdálenější tyč na Hubáčka. Levý slávistický bek hledá přízemním centrem spoluhráče před bránou, ale nikdo z nich tam není.
13
Další kombinace Slavie už spěje k zakončení: v levém rohu šestnáctky pálí Milan Černý, ale míč se stáčí mimo branku.
15
Hosté jsou při rozehrávce hodně opatrní, těžko říci, zda je to napadáním slávistů, ale Žižkovští si opět chvíli přihrávají v obraně a pak posílají míč až k domácímu brankáři Jaakkolovi.
16
Ani slávistům se nyní nevede lépe a míč je pro změnu v moci hostujícího gólmana Vaclíka.
17
Slavia po faulu na polovině hřiště rychle rozehrává. Za obranu si nabíhá Hora, ale zpracování mi trvá moc dlouho, a tak je celá akce zbržděna.
18
Slavia bude zahrávat přímý kop z větší vzdálenosti...
18
Důležité Góly
Jiří Koubský (Slavia) vstřelil gól. Slavia - Žižkov 1:0
A Slavia se díky standardní situaci ujímá vedení! Do vzduchu vystoupal před malým vápnem nejvýše domácí stoper Koubský a hlavou přeloboval trochu vyběhnutého Vaclíka.
21
Důležité Góly
Jaroslav Černý (Slavia) vstřelil gól. Slavia - Žižkov 2:0
Po prvním gólu měla Slavia další dobré příležitosti a záhy přidává i druhý gól. Rychlou kombinaci žižkovská obrana nestihla, Hora našel ve vápně J. Černého a ten levačkou nekompromisně zakončil.
23
Důležité
Po faulu na Kisela v šestnáctce Žižkova bude kopat Slavia penaltu!
24
Důležité Góly
Tijani Belaid (Slavia) proměnil pokutový kop. Slavia - Žižkov 3:0
Vaclík sice vystihl směr Belaidovy střely, ale na ránu slávistického záložníka k pravé tyči přesto nedosáhl.
25
Domácí mají nadále více ze hry, Žižkovští se ovšem snaží o útočné akce trochu častěji.
26
Nijak daleko to však nevede, hosté většinou jen hledají centry na hrot Markoviče, který buď nemůže míč doběhnout, nebo se proti obraně Slavie neprosazuje.
27
Žižkov získává další roh.
28
Centr ale opět letí na přední tyč a je sražen zase na roh. I ten následující slávisté odvrátili.
29
Slibná šance pro Žižkov: přímý kop přibližně z 25 metrů.
30
Přímého kopu se ujal obránce Klimpl, ale střela na bránu se mu nepovedla. Míč sice letí přes zeď, jenže pokračuje ve stoupání a končí vysoko nad Jaakkolovou bránou.
31
Tentokrát je na druhé straně faulován Kisel, standardku z větší dálky rozehraje Belaid.
32
Tento přímý kop střelou neskončil, Slavia po něm získala alepsoň roh. Po něm se míč odráží do hloučku hráčů ve vápně před šestnáctku, kde chce pálit z voleje J. Černý. Padající balon však minul.
33
Útočná akce Žižkova po levé straně končí nepřesnou přihrávkou, kterou nechávají domácí doběhnout až do zámezí.
34
Koubský si po vstřeleném gólu věří. Vyváží míč přes soupeře a po přihrávce si zabíhá až do útoku, ale jeho tým mezitím přichází o míč.
35
Milan Černý si nabíhá na pravé straně u vápna na přihrávku a následně střílí z úhlu po zemi k pravé tyči. Jeho pokus pravačkou letí dva metry vedle branky.
36
Žižkovští mohou využít dalšího přímého kopu, v tomto případě z levé strany od autové čáry.
37
Klimplův centr míří do velkého vápna, kam ale vybíhá i domácí gólman Jaakkola a vyráží balon do bezpečné vzdálenosti od své svatyně.
38
Důležité
Milan Černý může zvýšit na rozdíl čtyř branek, ale v rozhodující chvíli je zaskočený, že k němu prošel centr až na zadní tyč a zblízka míjí odkrytou bránu.
39
Markovič má konečně chvíli času a prostoru něco vymyslet v útoku. Míč posouvá před šestnáctkou Novotnému, ten zase dál a hosté nakonec kombinaci kazí.
40
Centr M. Černého z levé strany je sražen na roh.
41
Míč si u rohového praporku staví Belaid a centruje ke značce pokutového kopu. Tam si opět naskakuje vysoko Koubský, ale tentokrát ho míč přeletí a dopadá k nohám žižkovských hráčů.
43
Důležité
Slodowy získává na pravé straně autové vhazování a z něho posílá míč až před slávistickou bránu. Míč se odráží před vápno, kde číhá Mójta a střílí pěkně levačkou do levého horního rohu. Naštěstí pro Jaakkolu není jeho pokus příliš prudký a domácí gólmana stačí střelu vyrazit na roh.
44
Důležité
A po rohovém kopu další nebezpeční pro Jaakkolu: Klimpl si nabíhá na přední tyč a tečuje centr jen kousek od pravé tyče. Jaakkola se za míčem jen ohlížel.
45
Žižkov má míč na kopačkách, rozhodčí nenastavuje ani minutu.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 3:0.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Slavia - Žižkov
Druhou půl rozehráli slávisté Kisel s Jaroslavem Černým.
46
Střídání
Střídání: Žižkov: ze hřiště odešel Adam Mójta, nahradil ho Igor Súkenník.
46
Důležité
Milan Černý si zabíhá za obranu a prosazuje se přes svého strážce. Z úhlu postupuje sám na Vaclíka, ale vzápětí střílí metr nad břevno.
48
Obraz hry se ani v ruhém poločase příliš nemění. Míč má na svých kopačkách převážně Slavia, Žižkov se prosazuje jen sporadicky.
49
Karty
Žlutou kartu dostal Milan Černý (Slavia)
50
Žižkovští se usazují na levé straně útoku, jak se dostat přes obranu domácích vymýšlí Čermák, ale ani e spolupráci s novým mužem na hřišti Súkenníkem se mu to nedaří.
51
Hubáček spěchá zpátky do obrany a za běhu likviduje dlouhý centr na Slodowého.
51
Karty
Žlutou kartu dostal Jan Novotný (Žižkov)
52
Žižkov se dopustil útočného faulu, ale vzápětí si pro faul sám došel, a to na levé straně hřiště. Před bránu centruje Novotný, ale Slavia se brání.
53
Po průniku podél pravé postranní čáry centruje na malé vápno Kisel, hosté však na poslední chvíli přizvedávají míč hlavou na druhou stranu šestnáctky.
54
Karty
Žlutou kartu dostal Maroš Klimpl (Žižkov)
55
Žižkovští přidali ve druhé půli výrazně na důrazu, přibývá ostřejších zákroků.
56
Slávisté nikam nespěchají, v pohodě si přihrávají ve středu hřiště a vyčkávají, co podnikne soupeř. Ten se po nějakém čase rozhodne rozehrávku napadnout a domácí centrují dopředu. Míč končí u Vaclíka.
57
Utkání v posledních minutách rozhodně nenabízí strhující podívanou. Slávistům jejich náskok stačí a hosté nevědí, jak překvapit soupeřovu defenzivu.
58
Hora prodlužuje centr na hranici vápna hlavou jen neškodně k brankáři Vaclíkovi.
60
Střídání
Střídání: Žižkov: ze hřiště odešel Tomáš Procházka, nahradil ho Zdeněk Folprecht.
60
Střídání
Střídání: Slavia: ze hřiště odešel Karol Kisel, nahradil ho Štěpán Koreš.
61
Po dvojitém střídání vyvolávají domácí fanoušci Kiselovo jméno. Obávat by se měli střídajícího Folprechta, jenž v prvním osmifinále proti Slavii skóroval.
62
Novotný podnikl sólo s míčem středem hřiště, pět metrů před šestnáctkou je však sražen k zemi.
63
Markovič napálil míč z přímého kopu do zdi, následný roh Folprechta slávisté ubránili.
64
Markovič padá po souboji s Koubským ve vápně domácích k zemi, rozhodčí nechává hru pokračovat, ale ani jedno mužstvo nehraje. Folprecht poté slávistům sportovně vrací míč.
65
Důležité
Koreš se probíjí s míčem uvnitř žižkovské šestnáctky, jenže pod tlakem obránce nemůže pořádně vystřelit a vyběhnuvší Vaclík vyráží jeho pokus na roh.
66
Důležité
Po rohovém kopu zazvonila tyč žižkovské branky! Balon se odráží před vápno k Jarolímovi, který vysílá málo prudkou ránu, a tak míč v šestnáctce přebírá Koreš a střílí po zemi. Míč se po jeho střele odráží od levé tyče a hosté se poté i přes zmatky brání.
67
Počet diváků 2 158 (10 % z kapacity 20 800)
69
Slávističtí fanoušci se zřejmě potřebují trochu protáhnout a rozehřát. Na vylidněném stadionu se snaží o mexickou vlnu.
71
Atmosféra v Edenu se zlepšila, o dění na hřišti se to už tvrdit nedá. Slávisté drží míč na útočné polovině.
72
Střídání
Střídání: Slavia: ze hřiště odešel Jaroslav Černý, nahradil ho Martin Hurka.
73
Utkání se v druhé půli vlastně už jen dohrává. Nezdá se, že by se Žižkovští zmohli alespoň na korekci nepříznivého skóre.
74
Tečovanou střelu Koreše brankář Vaclík zpacifikoval, protiútok hostům potom nevyšel.
75
Střídání
Střídání: Žižkov: ze hřiště odešel Miroslav Markovič, nahradil ho Jan Štoček.
76
Houžvička s Novotným chtějí utéct s míčem po levé straně, ale druhý jmenovaný o něj přichází už pár metrů za půlící čarou a vzápětí fauluje.
77
Hurka si naráží míč s Horou. Jeho střela není zajímavější než podobná jména těchto dvou slávistů, jeden z žižkovských obránců ji blokuje svými zády.
78
Karty
Žlutou kartu dostal Zdeněk Folprecht (Žižkov)
80
Hosté budou kopat standardní situaci deset metrů od poloviny hřiště.
81
A nejvíc problémů si ve vápně nadělali sami slávisté. Jaakkola se nedomluvil a Čelůstkou a při centru se střetli. Naštěstí pro Slavii pálí Štoček vedle.
82
Důležité
Po faulu Koreše kopou hosté standardku z pravé strany a domácí si málem dávají vlastní gól. Koubský hlavičkuje kousek vedle Jaakkolovy brány.
83
Folprecht musí rozehrát roh nadvakrát, ale Žižkov ani z další standardní situace nezahrozil.
84
Střídání
Střídání: Slavia: ze hřiště odešel Milan Černý, nahradil ho Jan Pázler.
Premiéra slávistického odchovance v prvním mužstvu.
85
Čelůstka leží po jednom ze soubojl na zemi a vzápětí musí být odnesen na nosítkách. Slávistický kouč Petrouš už ale všechny tři možnosti střídání využil.
86
Čelůstka se vrací na hřiště, ale zdá se, že není v dobrém stavu. Kulhá a snaží se rozběhat.
88
Slávsisté zase drží míč a do konce utkání už by ho nejspíš soupeři neradi půjčili. Zatím se jim to daří.
89
Domácí i nadále drží míč ve středu hrací plochy, Žižkovští je stihli pouze faulovat.
90
Druhý poločas už se hrál s nadsázkou řečeno vlastně navíc. Žižkov ani po změně stran nevěděl, co si počít, a slávisté se nejvíc ohrozili sami.
90
Nastavuje se zbytečně dlouhých pět minut.
90
Slavia ještě kope roh, hosté se však brání a snaží se poslat míč co nejdál od své brány. Neúspěšně.
90
Domácí fanoušci si našli na závěr utkání novou zábavu - zpívají vánoční koledy.
90
Slavia stále nepouští protihráče k míči, naopak bude kopat standardní situaci z 18 metrů od brány.
90
Hurkovu střelu tečuje zeď na roh. Z něho přichází rozehrávka na krátko, Belaidův centr, klička Koreše, sražená přihrávka pod sebe a další roh.
90
Žižkov se opět zvládl ubránit, ale z obranné poloviny se nemůže vymanit.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 3:0.

Sestavy a rozestavení

SK Slavia Praha Slavia (4-5-1)

Jaakkola
o hráči
29 Kaufman
Kaufman
o hráči
Čelůstka
o hráči
Koubský
o hráči
Hubáček
o hráči
23 Hora
Hora
o hráči
Jarolím
o hráči
11 Kisel
Kisel
o hráči
60. min Koreš o hráči
10 Belaid
Belaid
o hráči
Černý
o hráči
84. min Pázler o hráči
Černý
o hráči
72. min Hurka o hráči

Žižkov (4-5-1)

Vaclík
o hráči
28 Zawada
Zawada
o hráči
25 Klimpl
Klimpl
o hráči
20 Kropík
Kropík
o hráči
Čermák
o hráči
Slodowy
o hráči
Procházka
o hráči
60. min Folprecht o hráči
Novotný
o hráči
Houžvička
o hráči
22 Mójta
Mójta
o hráči
46. min Súkenník o hráči
Markovič
o hráči
75. min Štoček o hráči

Rozhodčí: Ardeleanu - Pospíšil, Moudrý
Počet diváků: 2 158 (10 % z kapacity 20 800)