Dobrý večer z letenského stadionu, kde ve 20.30 bude pokračovat bitva sparťanských fotbalistů o Ligu mistrů. Za sebou mají prvního soupeře Ljepaju a před sebou ještě dva. Teď narazí na Lech Poznaň. Průběh úvodního zápasu třetího předkola sledujte v podrobné on-line reportáži.
Do začátku zápasu teď zbývá přesně půl hodiny, je 20.00, a oba týmy už se rozcvičují na trávníku. Jako první vyklusalo z kabiny na hřiště duo sparťanských brankářů Blažek - Zítka. A po nich hráči polského týmu, které přivítal dunivý potlesk zaplněného kotle hostujících fanoušků a také první chorály.
Do sparťanské sestavy se vracejí uzdravený útočník Wilfried a také záložník Kucka. Stejně tak manažer Chovanec od první minuty nasazuje středopolaře Sionka či Matějovského, které v ligovém utkání proti Slovácku šetřil.
Výkop zápasu už se blíží. Obě mužstva přicházejí na trávník: sparťané v rudých dresech, hosté v bílých.
1
Začal první poločas utkání Sparta - Lech Poznaň
Ve středovém kruhu rozehrávají sparťanští fotbalisté Wilfried s Kadlecem. Třetí část kvalifikace o Ligu mistrů začíná.
1
Bleskové rozehrání a pokus o rychlý postup dopředu sparťanům nevyšel. S míčem se dostali jen za postranní lajnu. Po následném vhazování polského týmu hlavičkuje míč do bezpečí kapitán Řepka.
2
Po levé straně se dopředu probíjí sparťanský záložník Matějovský, ale italský sudí Tagliavento mu píská faul. A zatímco se Matějovský vrací zpátky, na tribuně pomalu roste velký transparent, který vytahují polští fanoušci. Zatím vytrvale zpívají a jsou o něco hlasitější než sparťanští příznivci.
3
Ale i sparťané už přidávají decibely. A na hřišti mezitím řeší situaci u vlastní branky gólman Blažek, když dostává malou domů.
4
První pokus o střelu: z dálky napřahuje slovenský záložník Kucka. Jeho pokus tečuje jeden z hráčů polského týmu a míč po jeho zásahu letí obloukem k brance a jen těsně dopadne za břevno na horní síť. Sparťané budou kopat první roh.
5
Letenští zahrávají první standardní situaci: po rohu se ale do zakončení pořádně nedostanou, ač se nejdřív snaží vystřelit Sionko, a po něm i další hráči, třeba po Kadlecově přiťuknutí. Nakonec se ale Poznaň úspěšně brání a odvrací míč do bezpečí.
5
Po pravé straně pronikal domácí Sionko,ale hosté ho čistě odzbrojili. Zleva to pak zkoušel Kadlec, jenže ani on neuspěl.
6
Poprvé hrozí i hosté: po rychlé akci po pravé straně z hranice pokutového území zakončuje Peszko, ale jeho přízemní rána letí jen do boční sítě Blažkovy branky.
7
Polský tým útočí znovu, tentokrát po levé straně. A vynutil si faul, bude zahrávat přímý kop od postranní čáry.
8
Důležité
Spartu drží skvělý gólman Blažek, teď během minuty předvádí dva parádní zákroky! Nejdřív reflexivně na čáře vyráží hlavičku Arboledy z několika kroků, odražený míč pak před pokutovým územím získává Drygas a pohotově pálí k tyči. Mrštný Blažek se ale vrhá po své pravé ruce a ránu vytahuje na roh
9
Polský tým kope roh, i tentokrát jde do akce brankář Blažek, odráží se do vzdušného souboje, ale kácí se na trávník. A italský rozhodčí píská faul na gólmana.
10
Karty
Žlutou kartu dostal Wilfried Bony (Sparta)
12
I sparťané teď zahrávali přímý kop z podobné pozice jako před čtyřmi minutami polský tým - od levé postranní čáry. K míči se postavil Matějovský, pravačkou centroval, ale hosté lehce odvrátili.
13
To sparťanskému beku Kladrubskému se obranný zákrok na druhé straně zrovna nepovedl: když z levé strany přiletěl přetažený centr, jen ho sklepl číhajícímu Krivetsovi, který vypálil prudce po zemi. Ovšem jen do boční sítě.
14
Teď se Kladrubský zapojil do útočné akce, na hranici pokutového území převzal míč, protáhl se a zkusil zakončit. Jeho technický pokus z těžkého úhlu ale branku minul.
15
Ofsajd polského týmu.
16
Sparťanským obráncům se teď připomněl útočník Wichniarek, jedna z opor polského týmu. Zachytil odražený míč, protáhl se dopředu po pravé straně, ale jeho ránu srazil obránce Pamič. Wichniarek ještě pokračoval v akci, ale o míč vzápětí přišel.
17
Sparťanskou akci teď dlouhým pasem startoval stoper Brabec, ale před Matějovským odehrál Wojtkowiak. K míči dobíhal ještě Pamič, ale hlavou si ho postrčil daleko od kopaček.
19
Znovu se za míčem řítil polský útočník Wichniarek, ale do souboje s ním šel domácí kapitán Řepka a těsně před ním míč odhlavičkoval.
21
Sparťané rozjeli po levé straně rychlou akci, při níž Kadlec uvolnil Sionka. Jeho přihrávku od koncové lajny z levé strany ale zbrzdil bek Wojtkowiak a stoper Arboleda míč odehrál.
23
Polská akce středem hřiště: míč bere Wichniarek, po pár krocích přihrává doleva Krivetsovi, který před pokutovým územím napřahuje k technické střele a pravačkou zakončuje. Gólman Blažek ale ránu efektně chytá, vrhá se po levé ruce a ve vzduchu pevně lapí míč do rukavic.
24
Karty
Žlutou kartu dostal Kamil Drygas (Lech Poznaň)
25
Další přímý kop Sparty: od pravé postranní čáry ho zahrává Matějovský. Ale stejně jako v předchozím případě se i tentokrát hosté poměrně snadno brání a míč hlavičkují pryč od své branky.
26
A další útočník pokus Sparty. Těsně na hranici pokutového území si míč na prsou zpracovává Wilfried a přenechává ho Sionkovi, jeho ránu ale sráží stoper Bosacki.
27
To Kadlecův pokus ze stejné vzdálenosti je už lepší: hodně prudký! Ale letí kousek vedle branky polského týmu.
28
A znovu jdou sparťané dopředu: Kadlec ze středu uvolňuje na pravé straně Sionka, kterému ale pod nohy padá Gancarczyk a skluzem šanci maří.
31
Sparťanský obránce Kladrubský dlouhým pasem nachází na levé straně Wilfrieda, ten si míč zpracovává, naznačuje pohyb do středu hřiště, ale přihrává dopředu nabíhajícímu Sionkovi. Jeho centr z levé straně chytá brankář Kotorowski.
32
Zmatky ve sparťanském pokutovém území končí střelou do boční sítě. A gólman Blažek domlouvá Kladrubskému, který kolem sebe nechal lehce projít protihráče.
34
A zase je rušno před sparťanskou brankou, tentokrát situaci řeší dobrým obranným zákrokem Řepka. Navíc je faulován.
36
Důležité
Hezká akce Sparty: míč na půlící čáře šikovně podržel Wilfried, počkal na vhodnou chvíli a přihrál Matějovskému, který postupoval dopředu. Před pokutovým územím uvolnil Sionka, jenž z pravé strany prudce odcentroval. Na míč o kousek nedosáhl nabíhající Kadlec, centr skončil v rukavicích brankáře hostů.
37
Karty
Žlutou kartu dostal Juraj Kucka (Sparta)
za faul na Krivetse.
38
Běloruský záložník v polských službách Krivets byl ošetřován za postranní čárou, ale už se zapojil do hry.
41
Znovu se na trávníku objevila nosítka, to když na hřišti zůstal ležet Drygas. Ale i on bude v pořádku a pokračovat ve hře.
44
V posledních minutách prvního poločasu se třikrát do útoku pustili fotbalisté Lechu Poznaň. Nejdřív dobře zasáhli sparťanští obránci Pamič a po něm Řepka, při poslední akci nedosáhl Stilic na prudký centrovaný míč.
45
Dlouhé nastavení přineslo ještě Wilfriedův faul na Wojtkowiaka. Sparťané se do šance nedostali, stejně tak Poznaň, když ve zcela poslední akci poločasu odpískal sudí útočný faul na Hohenedera.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:0.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Sparta - Lech Poznaň
47
Karty
Žlutou kartu dostal Grzegorz Wojtkowiak (Lech Poznaň)
48
Domácí zvýšili aktivitu, snaží se kombinovat, ale stále narážejí na dobrou defenzivní práci polského týmu.
50
Po několika narážečkách ve středu pole střílel asi z pětadvaceti metrů domácí Kucka,ale jeho rána šla hodně mimo.
51
Střelu z dálky vyslal také Wilfried, jenže jeho pokus byl slaboučký a nepřesný.
54
Sparťanští fanoušci pískají, nelíbí se jim dva verdikty sudích. Nespokojení fandové dokonce hodili na hřiště plastovou láhev.
55
Karty
Žlutou kartu dostal Slawomir Peszko (Lech Poznaň)
57
A znovu letí z ochozů láhev na hřiště, pořadatel napomíná fanoušky. Rozhodčí dokonce upozorňoval kapitána Řepku, který pak domlouval hlavnímu pořadateli.
60
Důležité
A polský tým má v posledních okamžích šance: nejdřív se do zakončení tlačil Wichniarek, další letící míč pak stáhl brankář Blažek. A vzápětí měl sparťanský gólman velké štěstí, když tečovaná střela jen o kousek minula jeho branku.
62
A zase před sparťanskou brankou hrozí Wichniarek, po jeho zásahu už už míč padal k číhajícímu Peszkovi, ale Kladrubský v poslední chvíli odkopl do bezpečí.
63
Záložník Peszko teď táhl sám útočnou akci po levé straně, od postranní čáry přihrával před pokutové území na Wichniareka, ale důsledně se vrátil Kucka a míč odpálil do bezpečí.
65
Teď se po levé straně vydal Wichniarek sám, přetlačil Kladrubského, dostal se ke koncové čáře, ale jeho střílený centr srazil na roh Brabec.
66
Po následném rohu z levé strany a přetaženém centru na vzdálenější tyč hlavičkoval Bosacki, ale mimo sparťanskou branku.
67
Počet diváků 14 588 (80 % z kapacity 18 270)
68
Marná útočná snaha sparťanů: nejdřív šel hezky středem hřiště Sionko, ale prováhal vhodnou chvilku na přihrávku či další odvážný průnik. A další centry Kladrubského i Matějovského snadno odvrátila polská obrana. Letenští fotbalisté stále čekají na pořádnou přímou střelu mezi tyče.
69
A ani Wilfriedův pokus branku netrefuje. Útočník z Pobřeží slonoviny se sice prosadil na hranici pokutového území ke střele, ale míč poslal po zemi kousek vedle branky.
70
Až teď Kucka. Převzal míč, přiťukl si ho do středu, udělal pár kroků a levačkou vystřelil. Jeho pokus ale letěl jen do středu branky, kde si na něj počkal gólman Kotorowski, stačilo mu nastavit náruč.
72
Důležité
Zato teď Sparta trefuje tyč! Letenští fotbalisté vybojovali roh, zahrával ho Sionko. Pravačkou centroval do pokutového území, kde se k hlavičce prosadil Kucka. Jenže trefil pouze brankovou konstrukci.
73
Střídání
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Václav Kadlec, nahradil ho Jiří Jeslínek.
74
Důležité
Další šance domácích a zase u toho byl Kucka! Akci odstartoval náramně, když se protáhl středem hřiště kolem tří protiihráčů a pak poslal dlouhý pas před branku, kde se mezi dvojicí stoperů prosadil Wilfried, jenže ve slibné pozici pálil nad branku.
76
Důležité Góly
Erich Brabec (Sparta) vstřelil gól. Sparta - Lech Poznaň 1:0
Sparťanský gól začal Matějovského přímým kopem, který polští obránci odvrátili jen k Sionkovi. Ten v levém rohu pokutového území zkusil napálit míč bez přípravy, ale rána mu nesedla. Jenže míč dolétl k Brabcovi, který pohotově zakončil levačkou kolem brankáře.
77
Střídání
Střídání: Lech Poznaň: ze hřiště odešel Artur Wichniarek, nahradil ho Joël Omari Tshibamba.
78
Zato teď se musí sparťané bránit, Lech Poznaň bude zahrávat přímý kop téměř z hranice pokutového území. Sudí ještě rovná zeď, u míče se domlouvají Peszko a Krivets.
79
Důležité
Nakonec pálí Krivets, pravačkou kroutí míč před zeď. Jeho pokus, který plachtí pod břevno, však není prudký a gólman Blažek na čáře bezpečně kryje. Míč ze vzduchu stahuje s jistotou do náruče.
80
A hned vzápětí přímý kop Sparty na druhé straně: z dvaceti metrů.
81
Na sparťanské straně střílí z přímého kopu Matějovský, jeho rána sviští jen kousek nad břevnem.
82
Důležité
A další dvě šance Sparty: Matějovský před pokutovým územím uvolňuje Wilfrieda, který nadějný brejk zakončuje, ač měl zřejmě ještě přihrávat. Jeho ránu efektně vyráží letící gólman Kotorowski, odražený míč na pravé straně dobíhá Sionko a hned pálí na branku. Kotorowski u tyče chytá.
83
Pamičova rána z dálky letí asi metr nad břevno.
85
Střídání
Střídání: Lech Poznaň: ze hřiště odešel Sergei Krivets, nahradil ho Tomasz Mikołajczak.
87
Střídání
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Wilfried Bony, nahradil ho Lukáš Třešňák.
87
Střídání
Střídání: Lech Poznaň: ze hřiště odešel Semir Stilič, nahradil ho Jakub Wilk.
88
Lech Poznaň se do šance dostává po přímém kopu, Řepka v tísni vyhrál hlavičkový souboj, ale míč poskakoval na hranici pokutového území kde se k němu dostal Bosacki a prudce vypálil. Ale hodně vysoko.
89
Důležité
Sparťanský záložník Sionko utíká do brejku, dostává se za obránce a z úhlu zakončuke. Jeho přízemní pokus letí ke vzdálenější tyči, ale o kousek ji míjí. Letenští fanoušci vyvolávají jeho jméno.
90
Nastavují se tři minuty.
90
V první minutě nastavení se sparťané bránili při rohu, ale Arboleda fauloval.
90
Sparťanům se daří držet míč u soupeřovy branky, navíc ještě získali přímý kop kousek od rohového praporku.
90
Střídání
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Marek Matějovský, nahradil ho Lukáš Hejda.
90
Přímý kop zahrával Sionko, gólman Kotorowski míč vyboxoval. Ale sparťané budou ještě zahrávat roh.
90
K hlavičce se ještě dostal Kucka, ale jeho hlavička k brance neprošla.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 1:0.
90
První zápaa třetího předkola končí, sparťané vítězí 1:0. Odveta v Polsku je na programu za týden. Hezký zbytek večera.

Sestavy a rozestavení

Logo Synot AC Sparta Praha Sparta (4-5-1)

29 Blažek
Blažek
o hráči
Kladrubský
o hráči
21 Brabec
Brabec
o hráči
2 Řepka
Řepka
o hráči
3 Pamič
Pamič
o hráči
7 Sionko
Sionko
o hráči
Matějovský
o hráči
90. min Hejda o hráči
Hoheneder
o hráči
20 Kucka
Kucka
o hráči
14 Kadlec
Kadlec
o hráči
73. min Jeslínek o hráči
10 Bony
Bony
o hráči
87. min Třešňák o hráči

Lech Poznaň (4-5-1)

Kotorowski
o hráči
Wojtkowiak
o hráči
Arboleda
o hráči
19 Bosacki
Bosacki
o hráči
Gancarczyk
o hráči
17 Peszko
Peszko
o hráči
14 Stilič
Stilič
o hráči
87. min Wilk o hráči
15 Drygas
Drygas
o hráči
21 Injac
Injac
o hráči
10 Krivets
Krivets
o hráči
85. min Mikołajczak o hráči
Wichniarek
o hráči
77. min Tshibamba o hráči

Rozhodčí: Tagliavento - Copelli, Petrella
Počet diváků: 14 588 (80 % z kapacity 18 270)