Neděle 17. ledna 2021, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. ledna 2021 Drahoslav

Online reportáž
komentoval: Ondřej Trunečka

Dobré odpoledne z Hradce Králové, kam se po sedmi letech vrací první liga. Nováčka nejvyšší soutěže hned v úvodu čeká velký svátek, při obnovené premiéře dorazí mistrovská Sparta. Průběh zápasu budeme sledovat v podrobné on-line reportáži.
Do začátku zápasu zbývá půlhodina, ochozy stadionu se pomalu plní. Čeká se návštěva okolo šesti tisíc. Víc se na stadion kvůli snížené kapacitě ani nevejde. V Hradci je zataženo, černé mraky v okolí hrozí bouřkou.
Hradecký kouč Kotal postavil téměř kompletní jedenáctku z hráčů, kteří si na jaře postup vybojovali. Z posil hraje jen Pávek, a to jen proto, že Chleboun je po zranění.
Sparťanům chybí kapitán Řepka, který má trest ze Superpoháru, ve kterém dostal červenou kartu. Místo něj bude na stoperu vedle Brabce hrát mladík Hejda. Pásku místo Řepky bude mít na ruce gólman Blažek.
Oba týmy přicházejí na trávník. Hradec! Hradec! skandují fanoušci v ochozech. Ještě než utkání začne, kapitáni Wozniak a Blažek čtou krátkou výzvu v boji proti rasismu.
1
Začal první poločas utkání Hradec Kr. - Sparta
Výkop mají domácí fotbalisté. Ve středovém kruhu rozehrávají Černý s Pilařem.
2
Poprvé jde do akce domácí brankář Lindr, to když z levé strany centruje sparťanský bek Pamič. Nabíhající Kucka na míč nedosáhne, míč padá až ke gólmanovi. Ale je to trošku nejistý zákrok, centr mu padá z rukavic.
3
A poprvé útočí i Hradec: domácí útočník Pilař se pouští do akce po levé straně, podél koncové lajny se probíjí do pokutového území a posílá ostrý střílený centr před branku. Sparťané odvracejí na první roh.
4
První roh zápasu: míč letí do pokutového území Sparty a po hlavičce propadává ke značně pokutového kopu. Letenští obránci ale vzápětí odkopávají míč do bezpečí.
5
Domácí brankář Lindr je z premiéry v první lize trošku nervózní, nijak jistě nevypadal ani při obloučku z pravé strany.
6
Aktivní je v úvodu zápasu domácí útočník Pilař. Před pokutovým územím Sparty si hledá prostor ke střele, z dvaceti metrů napřahuje. Jenže křížná rána mu nesedla, míč proskákal hodně vedle Blažkovy branky.
7
Standardní situace Hradce: domácí mají přímý kop od pravé postranní lajny. Kope Fischer, míč kroutí před branku, ale tam hlavou odvrací letenský stoper Brabec.
9
Důležité První obrovská šance zápasu, v ní se ocitá domácí útočník Černý! Po střílené přihrávce z pravé strany si šikovně nabíhá na bližší tyč, přes nedůrazného obránce se dostává k zakončení, ale zblízka v pádu branku míjí.
10
První deset minut zápasu pryč a domácí jsou aktivnější. Teď dobře napadali sparťanskou rozehrávku a ve středu hřiště získali míč. Ale daleko se nedostali, protiútok sami kopazili nepřesným pasem.
11
První střelecký pokus Sparty: napřahuje záložník Sionko. Jeho pokus ale jistým zákrokem kryje brankář Lindr, míč tlumí v náruči.
13
Hradečtí fotbalisté budou zahrávat druhý roh. Předcházela mu hezká akce na pravé straně, kdy Černý sklepl míč na Pilaře, který od koncové čáry nebezpečně odcentroval. U vzdálenější tyče raději odvracel míč na roh sparťan Kladrubský.
14
Před sparťanskou branku se kroutil nebezpečný centr, ale nikdo z domácích fotbalistů na něj pořádně nedosáhl, míč jim proletěl nad hlavami a skončil v zámezí na druhé straně.
15
Důležité Góly Tomáš Rezek (Hradec Kr.) vstřelil gól. Hradec Kr. - Sparta 1:0
Jenže teď už domácí fotbalisté vedou a zaslouženě! Hradečtí měli další standardní situaci, tentokrát přímý kop z pravé strany: Fischer pravačkou kroutil míč před branku, jeho centr propadl a nabíhající Rezek hlavou trkl míč do sítě.
16
Hradec! Hradec! ozývá se z tribun stejně jako skandovaný potlesk. Nováček soutěže má zatím skvělý start: po čtvrthodině nad mistrem vede.
18
Sparťané jdou dopředu: nejdřív táhne míč po levé straně Sionko, jenže nakonec volí přihrávku dozadu na Matějovského. Ten mu míč rychle vrací, za obranu posílá oblouček. Jenže po Sionkově centru zleva nikdo nezakončuje.
19
To útoky hradeckých fotbalistů jsou nebezpečnější! Teď z levé strany poslal dlouhý pas před sparťanskou branku Černý, u vzdálenější tyče si nabíhal Fischer, ale ve skluzu usměrnil míč vedle.
20
Z třiadvaceti metrů napřahuje ke střele sparťanský záložník Kucka, jediný zástupce české ligy na nedávném mistrovství světa v Jižní Africe. Jeho bomba ale jen zaduní na těle jednoho z hradeckých hráčů, který ji sráží mimo branku.
21
Sparťané vhazují z pravé strany, míč vysokým obloukem padá do pokutového území Hradce, domácí gólman Lindr ho raději boxuje pryč.
22
A zase zpátky před branku Sparty. Na hranici šestnáctky kličkuje Pilař, o míč přichází, ale dostává se k němu Poděbradský. Bez váhání pálí na branku, ale střela z úhlu letí mimo.
24
Důležité A Hradec hrozí dál! Nováček sympatickým a odvážným výkonem přehrává strnulého mistra. Teď sehrává krásnou akci, na jejím konci táhne míč útočník Pilař, je rychlejší než stoper Hejda a protáhne se kolem něj. Už je u koncové čáry, proti němu z branky startuje Blažek, jenže Pilař šikovně přihrává pod sebe na Černého, který tak má před sebou prázdnou branku. Jenže syn hradecké legendy z pár kroků zbrkle přestřeluje!
26
Z dálky střílí Kucka, jeho přízemní pokus letí kousek vedle tyče hradecké branky.
27
A další nepřesný střelecký pokus sparťanských fotbalistů. Teď tři metry před šestnáctkou napřáhl pravačkou Kadlec, byla to prudká rána, ale nepřesná.
28
V hradeckém pokutovém území má míč u nohy sparťan Kadlec, ale proti sobě má tři hradecké obránce. S míčem se otáčí, kličkuje, ale proti přesile se neprosadí. A míč ztrácí. Domácí se zase úspěšně brání.
29
Zato když jde dopředu Hradec, je z toho velká šance! Jako teď, když nebezpečnou střílenou přihrávku z pravé strany v poslední chvíli odvracel Hoheneder. Odražený míč si zpracoval Karal a prudce vystřelil. Jeho povedená rána letěla jen kousek nad břevno.
31
Další z nepovedených sparťanských akcí. Sionko na levé straně dostihl míč, srovnal si ho na pravačku a odcentroval. Wilfriedovi se ale hlavička nepovedla, domácí kapitán Wozniak míč odkopl.
32
A další marný pokus šampiona. Matějovský se středem hřiště neprosadil, odražený míč chtěl napálit Pamič, ale střela mu vůbec nesedla. Ale měl štěstí, že ji tečoval jeden z domácích hráčů, a tak má Sparta vůbec první roh v zápase.
33
Na centr do hradeckého pokutového území si naskočil Kucka, ale hlavou poslal míč vysoko nad domácí branku.
35
A znovu Kucka, teď vede míč středem hřiště, na hranici pokutového území přihrává do běhu Wilfriedovi, ale ten se proti domácím obráncům neprosazuje.
36
Druhý roh Sparty: k centru se dostává Brabec a zakončuje, ale stejně jako Kucka předtím vysoko nad.
37
A sparťanští fanoušci už nespokojeně skandují: Bojujte za Spartu! Bojujte za Spartu!
38
Na druhé straně číhal u vzdálenější tyče hradecký záložník Fischer, a míč z levé straně k němu málem doletěl. Chyběl mu jen kousek, aby na něj dosáhl.
39
A Hradec mohl jít zase do brejku, když sparťanský stoper Hoheneder u středového kruhu komicky upadl a promáchl míč, najednou se otevřel prostor pro protiútok. Jenže pomezní sudí odmával ofsajd.
41
K hradecké šestnáctce s míčem postupuje Sionko, jde z levé strany, zkouší vystřelit, ale je to bídný pokus. Letí pomalu po zemi a hodně mimo.
42
Skvělý obranný zákrok stopera Pávka teď zastavil Spartu. Hosté už už mohli jít do velmi slibné pozice po pravé straně, ale letní posila skluzem vypíchla chytrou přihrávku dopředu.
45
Nastavuje se jedna minuta.
45
A v nastavení má Sparta roh: míč pravačkou kroutí před hradeckou branku Matějovský. Ale před Wilfriedem odvrací Wozniak. Letenští mají ještě jeden roh.
45
Znovu centruje Matějovský, tentokrát lehký centr snadno chytá Lindr a míč stahuje ze vzduchu.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:0.
45
Domácí fanoušci odměnili zha první poločas své hráče hlasitým potleskem. Ještě během první půle zachranáři ošetřili několik sparťanských fanoušků v kotli, kteří na sebe povalili reklamní panel.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Hradec Kr. - Sparta
46
Střídání Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Niklas Hoheneder, nahradil ho Léonard Kweuke.
47
Důležité Sparťané hned v úvodu druhého poločasu vybojovali roh a po něm měli obrovskou šanci! Matějovský z pravé strany odcentroval, nabíhající Wilfried měl míč na noze a mohl střílet, ale míč špatně trefil a odskočil mu.
48
Na druhé straně Hochmeister šikovně prostrčil míč na Černého, ale další přihrávka už byla nepřesná. To druhý útočník Pilař o chvíli později už se k zakončení dostal a vypálil z pravé strany hodně prudce, ale vedle.
50
Sparťanský záložník Matějovský napřahuje k ráně z dvaadvaceti metrů, ale sestřeluje hradeckého záložníka Hochmeistera, který se obětavě do rány postavil.
51
Domácí fanoušci pískají, nelíbí se jim, že sudí pustil jeden souboj. Sparťané jdou dopředu po levé straně, ale střílený centr si u tyče hlídá brankář Lindr.
52
Počet diváků 6 000 (83 % z kapacity 7 220)
53
Po centru Sionka hlavičkuje nepřesně Wilfried.
55
Důležité Góly Bony Wilfried (Sparta) vstřelil gól. Hradec Kr. - Sparta 1:1
Sparťané vyrovnávají po rychlém protiútoku! Akce startovala u jejich pokutového území, kdy hradecký záložník Janoušek místo rány bez přípravy si míč zdlouhavě zpracovával, až o něj přišel a Letenští šli rychle dopředu. Míč táhl Matějovský a pak poslal krásnou kolmou přihrávku dopředu mezi beky, kde se prosadil Wilfried a přízemní střelou překonal Lidra.
57
Hezká akce Sionka, protáhl se po levé straně, postrčil si míč do středu hřiště a pravačkou zakončil. Jeho pokus ale letěl jen doprostřed branky, kde ho chytil gólman Lindr.
59
Střídání Střídání: Hradec Kr.: ze hřiště odešel Jiří Janoušek, nahradil ho Jakub Chleboun.
61
Důležité Góly Václav Pilař (Hradec Kr.) vstřelil gól. Hradec Kr. - Sparta 2:1
A Hradec zase vede! A byl to krásný gól! Domácí útočník si zpracoval míč na hranici pokutového území a vypálil nádherně technicky ke vzdálenější tyči. Plachtící gólman Blažek na míč nedosáhl, střela zaplula do sítě.
62
Karty Žlutou kartu dostal Manuel Pamič (Sparta)
63
Střídání Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Václav Kadlec, nahradil ho Igor Žofčák.
65
Sparťané důrazem ve středu hřiště získali míč a šli dopředu: z pravé strany centroval náhradník Žofčák, míč se znovu vracel před branku zleva Sionko, ale do pořádného zakončení se hosté nedostali.
68
Z levé strany centroval z přímého kopu Fischer, sparťané odvrátili za postranní čáru. A ani po vhazování se domácí neprosadili.
70
Střídání Střídání: Hradec Kr.: ze hřiště odešel Tomáš Rezek, nahradil ho Petr Tomašák.
72
Domácí fanoušci tleskají brankáři Lindrovi, který oklamal dotírajícího Žofčáka. Nejdřív naznačil odkop, potom rozehrál do strany.
73
Sparťanský ofsajd.
75
Sparťanská akce po pravé straně, kde převzal míč Kweuke. Spěchal dopředu, pak po zemi poslal přihrávku do pokutového území, ale ani Sionko na druhé straně se ke střele nedostal, domácí obránce ho dobře pokryl.
77
A domácí obrana spolehlivě zachytává i letící centr.
80
Karty Žlutou kartu dostal Jiří Kladrubský (Sparta)
za ostrý zákrok.
81
Dopředu spěchal sparťanský útočník Kweuke, mezi dvěma obránci se protáhl a ťukl si míč do běhu. Jenže na hranici pokutového území zkoušel kličkou obejít hradeckého kapitána Wozniaka, ale pohořel.
82
Matějovský přihrávkou do pravé strany uvolnil Kladruského, který téměř od rohového praporku odcentroval, ale Kweuke se k hlavičce nedostal.
83
Střídání Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Jiří Kladrubský, nahradil ho Miloš Lačný.
83
Sparťané budou zahrávat přímý kop z výhodné vzdálenosti asi dvacet metrů před hradeckou brankou.
84
Nakonec napřáhl Žofčák, pravačkou zkoušel vystřelit přes zeď, ale branku netrefil. Míč letěl nad břevno Lindrovy branky.
85
Z pravé strany centruje Kweuke, letící míč ale bezpečně chytá brankář Lindr.
86
Střídání Střídání: Hradec Kr.: ze hřiště odešel Václav Pilař, nahradil ho Pavel Dvořák.
86
Střelce krásného gólu vyprovází skandovaný potlesk.
87
Sparťané kopali sedmý roh, když brankář Lindr raději vyboxoval Hejdův centr do zámezí. Ale ani po standardní situaci sparťané nezahrozili.
88
Karty Žlutou kartu dostal Jiří Lindr (Hradec Kr.)
za zdržování.
89
Domácí kontrolují hru, nebrání, ale jsou na polovině Sparty a drží míč.
90
Sparťané vyrazili pomalu dopředu, Žofčák si na pravé straně dlouho připravoval míč a pak poslal centr do náruče brankáře Lindra.
90
Sudí Franěk nastaví tři minuty.
90
Důležité Hosté mohli vyrovnat. Po přetaženém centru Žofčák vrátil na Wilfrieda. Tomu však dlouho trvalo než vystřelil, nakonec jeho pokus z 10 metrů letěl těsně vedle.
90
Karty Žlutou kartu dostal Roman Fischer (Hradec Kr.)
90
Karty Žlutou kartu dostal Libor Sionko (Sparta)
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 2:1.

Sestavy a rozestavení

logo FC Hradec Králové Hradec Kr. (4-4-2)

20 Lindr
Lindr
o hráči
Poděbradský
o hráči
24 Pávek
Pávek
o hráči
25 Wozniak
Wozniak
o hráči
4 Karal
Karal
o hráči
22 Rezek
Rezek
o hráči
70. min Tomašák o hráči
Janoušek
o hráči
59. min Chleboun o hráči
Hochmeister
o hráči
26 Fischer
Fischer
o hráči
Černý
o hráči
6 Pilař
Pilař
o hráči
86. min Dvořák o hráči

logo AC Sparta Praha Sparta (4-5-1)

29 Blažek
Blažek
o hráči
Kladrubský
o hráči
83. min Lačný o hráči
21 Brabec
Brabec
o hráči
30 Hejda
Hejda
o hráči
3 Pamič
Pamič
o hráči
7 Sionko
Sionko
o hráči
Matějovský
o hráči
Hoheneder
o hráči
46. min Kweuke o hráči
20 Kucka
Kucka
o hráči
14 Kadlec
Kadlec
o hráči
63. min Žofčák o hráči
Wilfried
o hráči

Rozhodčí: Franěk - Pospíšil, Kovařík
Počet diváků: 6 000 (83 % z kapacity 7 220)

Vzájemné zápasy

20. května 2017 17:00Sparta–Hradec Kr. 3:2
27. listopadu 2016 13:00Hradec Kr.–Sparta 1:2
4. dubna 2015 14:30Hradec Kr.–Sparta 0:3
21. září 2014 17:00Sparta–Hradec Kr. 3:1
17. března 2013 17:00Hradec Kr.–Sparta 1:2
2. září 2012 17:00Sparta–Hradec Kr. 1:0
24. února 2012 20:15Hradec Kr.–Sparta 1:0
21. srpna 2011 17:00Sparta–Hradec Kr. 1:0
28. května 2011 17:30Sparta–Hradec Kr. 3:1
17. července 2010 18:15Hradec Kr.–Sparta 2:1
26. dubna 2003 20:00Sparta–Hradec Kr. 2:0
7. října 2002 19:00Hradec Kr.–Sparta 0:2
9. února 2002 19:00Sparta–Hradec Kr. 2:0
4. srpna 2001 18:30Hradec Kr.–Sparta 0:5