Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Online reportáž
komentoval: Vladimír Kuklík

Dobré odpoledne z Plzně, kde za necelé tři hodiny mohou propuknout mistrovské oslavy. Domácí fotbalisté totiž v předpospledním kole hostí Ostravu a na čele tabulky si můžou vypracovat takový náskok, že už ho Sparta za týden nebude mít šanci stáhnout. Utkání má výkop v 17:30.
Necelá hodina do zápasu. Tribuny se pomalu plní. Fanoušci klábosí ve skupinkách před stadionem a pomalu se trousí na svá místa. Určitě bude vyprodáno - sedm tisíc diváků bude hnát plzeňské fotbalisty za titulem.
Jako první se začali rozcvičovat hosté. Když 35 minut před začátkem zápasu vběhli na hřiště plzeňští fotbalisté, začali fanoušci tleskat a skandovat.
Kotel domácích příznivců je půl hodiny před výkopem plný. Všichni jsou oblečení v červených tričkách. A pomalu se začínají plnit i ostatní tribuny.
Pokud Plzeň vyhraje, bude kolo před koncem soutěže mistrem. Titul může slavit i v případě, že dnes nějaké body ztratí, ale to by musela zaváhat i druhá Sparta v Ústí nad Labem.
Ale pozor, Plzeň doma neporazila Ostravu třináct let. Z deseti posledních vzájemných zápasů jen třikrát vyhrál domácí tým, pokaždé to byla Ostrava.
"Máme dost zkušené mužstvo na to, abychom v zápase s Ostravou nezaváhali," prohlásil plzeňský kapitán Pavel Horváth. "Jsme spolu už dost dlouho na to, abychom znervózněli. V týmu je navíc většina hráčů, kteří už mají letité zkušenosti."
Hráči obou týmů už ukončili rozcvičku a míří do kabin. Zápas začíná za deset minut.
Hlasatel křičí "Viktorka" a celý stadion mu odpovídá "Plzeň!". Pořadatelé ještě kropí trávník, aby byla hra rychlejší.
Gólům vedoucím k mistrovským oslavám se bude snažit zabránit hostující brankář Pietrzkiewicz. Třiadvacetiletý Polák odehrál v této sezoně jediný zápas - na konci dubna proti Českým Budějovicím. Tehdy inkasoval dva góly.
Jestli dnes skutečně vypuknou oslavy, plzeňští fotbalisté dostanou ještě před koncem ligy pohár i medaile, ačkoli původní plán zněl, že by případně všechny tyto cennosti obdrželi až po zápase v Olomouci.
Zatímco fanoušci v hledišti zvedají nad hlavu kartónky v barvách plzeňského klubu a chlubí se choreografií s nápisem "Královna Viktorie", hráči obou mužstev přicházejí na hrací plochu. Ti domácí budou hrát v červených dresech, Baník v bílém.
1
Začal první poločas utkání Plzeň - Ostrava
Rozehráli domácí, ve středovém kruhu si přihrál Bakoš s Jiráčkem.
1
A Plzeň hned střílí gól, který ovšem neplatí, protože Jiráček si naběhl na přihrávku za obranu z ofsajdové pozice.
2
Domácí hledají cestu k šestnáctce Ostravy, už několikrát se museli vrátit s míčem na vlastní polovinu a rozehrávat zase od obránců.
3
Jiráček se v pokutovém území tlačí za míčem, ale ani v pozici ležícího bojovníka jej dál neposunul. Ostrava se zatím stále jen brání.
4
Západočeši kombinují u levé postranní čáry, ale finální přihrávka nepřichází, a tak si bere slovo konečně také hostující Baník.
5
Po faulu bude kopat standardní sitruaci z 25 metrů Lukeš.
5
Důležité Góly David Limberský (Plzeň) si dal vlastní gól. Plzeň - Ostrava 0:1
A přichází nečekaná rána pro domácí fotbalisty! Lukeš nerozehrál přímý kop nijak skvěle, ale brankáře Pavlíka překvapila teč Limberského, který chtěl Lukešovu střelu odvrátit hlavou.
7
Plzeňští se snaží vzpamatovat z nečekaného direktu. Držení míče je jasně jejich doménou, nyní budou muset přidat také góly.
8
Domácí získali rohový kop, ale Ostrava se ubránila. I tak mají míč nadále v moci Západočeši.
9
Plzeň nežužitkovala ani nabídku druhého rohu v krátkém sledu.
10
Baník občas vystrkuje růžky příležitostnými brejky, Plzeňští už je zvládají bránit o něco lépe. Jsou to oni, kdo tvoří hru a prakticky neustále útočí.
11
Důležité Rezek se prohání s míčem z pravé strany k šestnáctce a prudce přihrává podél brankové čáry na zadní tyč. Tam dobíhá Petržela, jenže už se nacházel v těžkém úhlu a míč mu navíc skočil, takže střílí mimo.
13
Šenkeřík zkouší, jak je připravený gólman Pavlík. Toho nemohla střela k levé tyči z větší vzdálenosti zaskočit. Bez problému kryje.
14
Ostrava se na chvíli usazuje na útočné polovině, ale opravdu jen na chvíli a nedaleko půlící čáry.
15
Důležité Petržela se šikovně prosmýkl mezi dvěma protihráči a namířil si to zleva k pokutovému území. Poradil si i se skluzujícím obráncem a zpětnou přihrávkou do vápna vybídl ke skórování Rezka. Ten ale v dobré pozici vystřelil levačkou hodně vysoko nad břevno.
17
Důležité Po rohovém kopu domácích přichází další slušná příležitost. Obránce Ševinský se zbavil svého strážce a na zadní tyči zakončoval hlavou. Naštěstí pro Baník nebyl ani on přesný.
18
Domácí rozjíždějí další akci směrem vpřed, zatím si ale vyměňuje míč obranná čtveřice.
19
A Plzeň získává přímý kop z 25 metrů, k míči se staví kapitán Horváth.
20
Horváth volí střelu na bránu. Levačkou tlačí míč dolů k levé tyči, jenže jeho pokusu schází razance, a tak je Pietrzkiewicz včas na místě.
21
Bakoš spěchá u pravého kraje pokutového území za balonem a vidí, že před bránou není nikdo z jeho spoluhráčů. Volí tak střelu z úhlu, která už sice byla prudká, ale mezi tři tyče nemířila.
22
Tentokrát Plzeň neútočí takzvaně do plných, ale dostala šanci k protiútoku. Středem hřiště si vede míč Kolář a místo přihrávky volným hráčů po krajích volí střelu. Míč letí několik metrů nad bránou.
24
Horváth si u levé autové čáry kryje míč tělem před napadajícím Gregušem, jenž se dopustil faulu.
25
Důležité Góly Petr Jiráček (Plzeň) vstřelil gól. Plzeň - Ostrava 1:1
Pohledná akce končí vyrovnávacím gólem: Horváth rozehrál standardní situaci na krátko, míč poté směřoval do středu hřiště, kde se do útoku zapojili také domácí obránci. Na závěr Bystroň přistrčil míč Jiráčkovi, jenž ho uklidil placírkou přesně k pravé tyči.
26
Plzeňským fotbalistům už se může hrát s větší lehkostí. Také stále dominují dění na hřišti.
27
Domácí si však nyní komplikují rozehrávku, Ostravští se snaží napadat i na útočnéí polovině.
28
Baník bude zahrávat přímý kop z nějakých 35 metrů.
29
Lukeš ale s nabádnutým přímým kopem nenaložil vůbec dobře. Napálil míč do zdi složené ze dvou plzeňských hráčů.
30
Důležité Horváthova střela vystrašila gólmana Pietrzkiewicze. Domácí lídr dostal hodně prostoru a jeho rána z dvaceti metrů letěla jen kousek vedle levé tyče.
31
Důležité Góly Marek Bakoš (Plzeň) vstřelil gól. Plzeň - Ostrava 2:1
Během šesti minut dokonali Plzeňští obrat! Druhý gól přidávají po krásné akci: Horváth přihrál na hranici pokutového území Jiráčkovi, který hned z první našel ve vápně Bakoše. Ten mohl rovnou střílet, ale zasekávačkou si ještě obhodil brankáře Pietrzkiewicze a levou nohou poslal míč do prázdné brány. Slovenský útočník však stál v době Jiráčkovy přihrávky v ofsajdu.
33
Nyní už Plzeň hraje v naprosté pohodě, má převahu a balon soupeři téměř nepůjčuje.
35
Nic se nemění, Západočeši si s přehledem přihrávají, vůbec už nemusejí spěchat.
37
Ostrava se otrkala, ale daleko za polovinu hřiště se přece jen nedostává. V posledních minutách se hraje především ve středu hřiště.
38
Plzeň si hledá cestu po levé straně, pak zase po pravé. Házenkářský styl ale k finální přihrávce nevede.
39
Po faulu Marka budou domácí kopat standardní situaci z téměř třiceti metrů. K balonu si soupají Horváth a Rezek.
39
Karty Žlutou kartu dostal Tomáš Marek (Ostrava)
40
A nakonec pálí Rezek. Chtěl prostřelit zeď i hráče stojící v šestnáctce, ale to se mu nepodařilo. Míč se odrazil od jednoho z pleňských borců pět metrů nad břevno.
42
Limberský se žene za míčem do šestnáctky a už, už může vystřeli, když se mu vtom vrhá pod nohy gólman Pietrzkiewicz a skrývá balon v náruči.
43
Karty Žlutou kartu dostal Ján Greguš (Ostrava)
44
Plzeň je na trávníku dále vládcem a trpělivě kombinuje podél ostravského pokutového území.
45
Nastavuje se jedna minuta.
45
Kolář vybojoval po průniku z pravé strany rohový kop. Před rozehráním se ještě snaží vyburcovat domácí fanoušky hlasatel. Rozehrávka na krátko vede jen k ukončení první půle.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 2:1.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Plzeň - Ostrava
Rozehráli hosté z Ostravy.
46
Střídání Střídání: Ostrava: ze hřiště odešel Ján Greguš, nahradil ho Tomáš Frejlach.
46
V první minutě druhého poločasu přišly dva prakticky identické centry na obou stranách. Oba sebrali v pohodě brankáři, o žádné složité úkony nešlo.
47
Hra se celkem vyrovnala, ke slovu se dostává také Baník, ale hraje se spíše ve středu hřiště.
48
Čas od času musejí hasiči vyřešit problém s pyrotechnikou vhozenou na trávník. Jako právě teď, kdy ji tam seslali fanoušci ze sektoru pro hosty.
49
Smejkal hledá centrem někoho ze spoluhráčů před plzeňskou bránou. Domácí spasil svým zásahem pozorný brankář Pavlík.
50
Ostravané vybojovali rohový kop, ale žádná šance z něj nevzešla.
52
Domácí se ve druhém poločase už tolik nenamáhá s přihrávkami po zemi a raději centruje kamsi dopředu. To ale nevede k úspěchu a naopak dovoluje Baníku, aby se dostal do hry.
53
Plzeňští fanoušci si užívají příznivý stav utkání a jednotně oblečeni v červeném na tribunách oslavují.
54
Ostrava má k dispozici mnohem více prostoru než v prvním poločase a je jednoznačně nebezpečnější. Západočeši očividně polevili.
55
Důležité Tečovaný centr Horvátha letí za obranu přesně na kopačku Petržely, který jde sám na bránu, ale tísněn Šmejkalem, jenž ho tahá za dres, je rozhozený a tváří v tvář ostravskému gólmanovi zakončuje mimo.
56
Plzeň získává další přímý kop, jako ve většině předchozích případů se jej ujme Horváth.
57
Důležité A je z toho velmi slibná šance! Horváth kroutí centr na zadní tyč, kde jsou volní hned dva jeho spoluhráči. Jenže navzájem si spíše překážejí, a tak se míč odráží Bakošobvi od stehna do náruče brankáře Pietrzkiewicze.
59
Domácí se už zase vracejí k zaběhnutému režimu a drží míč po většinu času na svých kopačkách.
60
Podívejte se na momentky ze zápasu. Aby se vám objevila fotogalerie v pravém sloupci pod sestavami, obnovte si stránku.
61
Lukeš obírá o balon Koláře a běží s ním středem hřiště k šestnáctce Plzně. Kličkami se zbavuje také Bystroně a střílí levou nohou k tyči. Pavlík je ovšem připravený a chytá.
62
Domácí zahrávali další rohový kop, Ševinský ale mířil mimo tři tyče.
64
Plzeňští získávají standardní situaci na ideálním místě. Mírně z úhlu d25 metrů od branky. Střílet bude buď Bakoš, nebo Horváth.
65
Důležité Góly Pavel Horváth (Plzeň) vstřelil gól. Plzeň - Ostrava 3:1
Nakonec kope Horváth a vedl si skvěle! Obstřelil zeď a míč zapadl k zemi u pravé tyče. Gólman Pietrzkiewicz plachtil vzduchem marně.
66
Střídání Střídání: Ostrava: ze hřiště odešel Zdeněk Šmejkal, nahradil ho Denis Christu.
67
Plzeňští příznivci věří, že je už rozhodnuto, a spokojeně skandují: "Mistři! Mistři!"
69
Petržela napravo bleskově obíhá s míčem Zejdlera i Lukeše a posílá prudký pas do středu pokutového území. Tam už se chystá na střelu Rezek, ale na poslední chvíli odkopává balon navrátivší Šenkeřík.
70
Důležité Pěkná rána ostravského záložníka Lukeše! Napřáhl zpoza šestnáctky a nasměroval míč do pravého horního růžku brány. Pavlík se ale podruhé překonat nenechal a vytáhl tento projektil na roh.
72
Plzeň by si už nejradši bez žádných velkých komplikací došla pro rozhodující tři body, ale Baník jí to nechce usnadnit a pokouší se o útočné výpady.
73
Počet diváků 7 100 (61 % z kapacity 11 722)
74
Centrované míče k úspěchu nevedou, ale domácí je přece jen zkoušejí. Ostravská defenziva s nimi ale nemá sebemenší potíže.
76
Střela Frejlacha z hranice pokutového území nemůže gólmana Pavlíka překvapit, letí přesně do středu branky.
77
Střídání Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel Milan Petržela, nahradil ho Michal Ďuriš.
78
Západočeši už o vítězství s největší pravděpodobností nepřijdou, vládnou statistice držení míče a nepouštějí soupeře do vyložených šancí.
79
Ostrava získává rohový kop, o centr před bránu se postará Lukeš.
80
Plzeňská obrana si poradila, ale Baník zůstal u míče. Lukeš má tak příležitost ke druhému centru, ale ten pro změnu končí v rukavicích brankáře Pavlíka.
81
Horváth zůstává po jednom ze soubojů ležet na trávníku, ale o nic vážného nejspíš nejde. Po chvilce se totiž zvedá a hra může pokračovat.
82
Diváci na stadionu se baví mexickou vlnou, už brzy budou zřejmě svědky předání poháru pro českého mistra do rukou kapitána Pavla Horvátha.
84
Rezek jde na pravé straně proti přesile a tak také celá jeho akce dopadá. Míč se odráží od jeho nohy za brankovou čáru.
85
Do poklidného průběhu závěru zápasu vyběhne z lavičky také plzeňský záložník Fillo.
86
Střídání Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel Daniel Kolář, nahradil ho Martin Fillo.
87
Žádný spěch ani stres. Oba brankáři mohou být klidní, hraje se mezi šestnáctkami. Divákům nevadí ani nezáživné přihrávky mezi obránci.
88
Fanoušci tleskají, troubí, zkrátka už oslavují. Blíží se velká chvíle.
89
Ferenčík se ještě pokouší prosadit po centru do plzeňského pokutového území, ale je až moc důrazný a dopouští se faulu.
90
Střídání Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel Marek Bakoš, nahradil ho Miloš Brezinský.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 3:1.

Sestavy a rozestavení

logo FC Viktoria Plzeň Plzeň (4-5-1)

33 Pavlík
Pavlík
o hráči
Rajtoral
o hráči
Ševinský
o hráči
Bystroň
o hráči
Limberský
o hráči
Petržela
o hráči
77. min Ďuriš o hráči
Jiráček
o hráči
Horváth
o hráči
26 Kolář
Kolář
o hráči
86. min Fillo o hráči
17 Rezek
Rezek
o hráči
23 Bakoš
Bakoš
o hráči
90. min Brezinský o hráči

logo FC Baník Ostrava Ostrava (4-3-3)

Pietrzkiewicz
o hráči
18 Marek
Marek
o hráči
5 Bolf
Bolf
o hráči
Frydrych
o hráči
12 Zejdler
Zejdler
o hráči
11 Greguš
Greguš
o hráči
46. min Frejlach o hráči
4 Lukeš
Lukeš
o hráči
Šmejkal
o hráči
66. min Christu o hráči
Ferenčík
o hráči
Šenkeřík
o hráči
Hušbauer
o hráči

Rozhodčí: Zelinka - Lakomý, Marek
Počet diváků: 7 100 (61 % z kapacity 11 722)

Vzájemné zápasy

13. dubna 2019 18:00Plzeň–Ostrava 2:1
3. listopadu 2018 15:00Ostrava–Plzeň 0:1
31. října 2018 17:30Plzeň–Ostrava 2:3
4. dubna 2018 18:00Ostrava–Plzeň 0:0
27. srpna 2017 18:30Plzeň–Ostrava 3:0
30. dubna 2016 18:15Plzeň–Ostrava 2:0
8. listopadu 2015 17:00Ostrava–Plzeň 0:4
5. dubna 2015 14:45Ostrava–Plzeň 0:2
21. září 2014 15:45Plzeň–Ostrava 2:0
23. února 2014 15:00Ostrava–Plzeň 1:2
3. srpna 2013 18:00Plzeň–Ostrava 4:0
3. března 2013 20:00Plzeň–Ostrava 1:1
19. srpna 2012 17:30Ostrava–Plzeň 1:3
2. dubna 2012 17:00Ostrava–Plzeň 2:3
2. října 2011 17:00Plzeň–Ostrava 1:1
21. května 2011 17:30Plzeň–Ostrava 3:1
6. listopadu 2010 18:20Ostrava–Plzeň 0:2
1. března 2010 17:30Plzeň–Ostrava 0:0
8. srpna 2009 18:15Ostrava–Plzeň 1:0
4. dubna 2009 17:00Ostrava–Plzeň 1:4
27. září 2008 17:00Plzeň–Ostrava 1:3
2. března 2008 15:00Plzeň–Ostrava 0:4
1. září 2007 19:00Ostrava–Plzeň 2:0
15. dubna 2007 17:00Plzeň–Ostrava 0:1
16. září 2006 19:00Ostrava–Plzeň 1:1
30. dubna 2006 17:00Ostrava–Plzeň 6:0
28. listopadu 2005 16:40Plzeň–Ostrava 0:0
15. března 2004 16:40Plzeň–Ostrava 1:2
30. srpna 2003 17:15Ostrava–Plzeň 2:0
8. dubna 2001 16:30Ostrava–Plzeň 3:0
24. září 2000 16:30Plzeň–Ostrava 1:1

Mohlo by vás zajímat