Dobrý večer z prochladlé Letné, kde za půl hodinu vypnukne slavné derby mezi Spartou a Slavií. Tentokrát je v sázce postup do semifinále domácího poháru. Bitvu vám přineseme v podrobné reportáži minutu po minutě. Vítejte u jejího sledování.
Střetu dvou nejslavnějších českých klubů trochu ubírá grády fakt, že se obě mužstva srazí během dvou týdnů už potřetí. Před dvěma týdny se v Edenu hrálo první utkání čtvrtfinále, teď v pondělí na Letné zase ligový zápas o body.
Lepší pozici v poháru mají slávisté, kteří před dvěma týdny doma zvítězili těsně 1:0. Dnes jim k postupu stačí jakákoli remíza či dokonce i prohra o gól, pokud aspoň jednou skórují. Pokud by prohráli 0:1, postupujícího by určil penaltový rozstřel. A právě pro Slavii je pohár důležitější, jen z něj už má šanci na postup do Evropy. V lize už její naděje umřela, je až osmá. To Sparta se pere o mistrovský titul a zatím tabulku vede.
Před dnešním zápasem hráči obou týmů důrazně odmítali, že by se na výsledku domluvili. "Zaručené" zvěsti totiž tvrdily: Sparta nechá Slavii jít v poháru dál a Slavia zase nechá Spartu vyhrát v lize. Pravda, letenští fotbalisté v pondělí v ligovém duelu skutečně zvítězili. "Je to směšné. A když jsem si o tom přečetl, bylo mi na nic," říká gólman Jaromír Blažek. "Chci postoupit a vyvrátit nesmysly, které se povídají."
Slávisté hrají v nejsilnější sestavě, mezi jedenácti vyvolenými nechybí zkušený útočník Vlček, záložníci Jaroslav Černý ani Milan Černý, které kouč Cipro v pondělí od začátku nenasadil a pro dnešní duel šetřil. Ani Sparta do zápasu rozhodně neposílá béčko: proti pondělnímu zápasu chybějí jen útočník Kadlec a záložník Žofčák. Místo nich nastupují Zeman a Kucka.
Letenským stadionem zní hymna domácího týmu. Do začátku zápasu zbývá už jen pár minut. Na tribuny ještě docházejí další fanoušci. Odhadem jich je teď v ochozech kolem sedmi, osmi tisíc.
Obě mužstva přichází na trávník. Přivádí je trojice rozhodčích Adam, Lhoták, Pelikán. Za niki kráčejí kapitáni Řepka s Vlčkem, za nimi brankáři Blažek s Vaniakem... Domácí mají tradiční rudé dresy, i hosté ctí svoji barvu červenobílou kombinací.
1
Začal první poločas utkání Sparta - Slavia
Výkop mají domácí: ve středovém kruhu si rozehrávají Wilfried s Kuckou.
1
Málem chyba sparťanského stopera Brabce. Při odkopu trefil slávistického útočníka Vlčka. Měl však štěstí, míč se od něj odrazil do zámezí. Byla to pikantní situace: Brabec před letním vyhazovem nosil ve Slavii kapitánskou pásku, kterou teď má na ruce právě Vlček.
2
Poprvé si na míč sahá i domácí gólman Blažek, ale není to žádný ostrý zákrok. To jen kontroluje odražený míč.
3
První slávistický útok: záložník Jaroslav Černý spěchá za kolmou přihrávkou dopředu, míč se snaží dostihnout u koncové lajny, ale ani skluz mu nepomáhá. Míč končí mimo hřiště. A je po šanci.
4
Z levé strany letí do pokutového území Sparty první centr, ale nebezpečí pro domácí branku neznamená. V klidu ho na prsou tlumí bek Kladrubský a přiťukává ho svému brankáři Blažkovi.
5
Do útoku se pouští i Sparta. U levé postranní lajny si míč bere záložník Zeman. Nejdřív ve svítivě žlutých kopačkách běží zpátky, ale pak se rychle otočí a posílá dlouhý pas za obranu. Na něj startuje Sionko, ale už ho na hřišti nestíhá, přihrávka byla příliš prudká.
6
Krátce se nehraje, to na trávníku ležel letenský záložník Hoheneder. Ale je v pořádku a pokračuje se.
7
Důležité
Slavia bude kopat penaltu! Sparťanský stoper Řepka zahrál na hranici pokutového území rukou a sudí po chviličce ukázal na penaltu. Letenští se ještě snažili přesvědčit rozhodčího, že to bylo před hranicí šestnáctky.
8
Důležité Góly
Jaroslav Černý (Slavia) proměnil pokutový kop. Sparta - Slavia 0:1
Slávistický záložník proměňuje bez problémů. Brankář Blažek riskl stranu po své levé ruce, jenže Černý posílá míč levačkou do druhého kouta. Střelce nerozhodil ani jeho bývalý parťák Brabec, který u něj před penaltou postával.
9
Postupové počty jsou teď jasné: Sparta musí dát tři góly, aby postoupila. I její případné vítězszví 2:1 by poslalo do semifinále Slavii - kvůli gólu na hřišti soupeře.
10
Důležité
Dravý Sionko se probil do pokutového území Slavie z levé strany, ovšem v první chvíli ho o míč připravil slávistický stoper Trapp. Jenže Sionko se nedal, vybojoval si míč zpátky a z levého rohu pokutového území vyslal přízemní křížnou střelu. Gólman Vaniak se položil na trávník a míč lapil.
11
Důležité
A další velká šance Sionka! Tentokrát se k němu dostává míč na úrovni penalty: letenský zkušený záložník pohotově pálí, ale jen kousek vedle branky. Zlobí se na sebe a naštvaně kope do míče.
12
Ve sparťanském kotli, který je v prvním poločase za brankou Slavie, vzplály bengálské ohně. Pořadatel domácí fandy napomíná.
13
První roh Slavie: po centru z pravé strany odvracel míč od své branky stoper Brabec, ale odhlavičkoval ho jen před pokutové území. Tam ho napálil Grajciar, ale kousek vedle branky.
14
Další centr letí do pokutového území Sparty, tentokrát úspěšně zasahuje letenský kapitán Řepka. Navíc sudí píská útočný faul na Řepku.
15
Další pokus Slavie: od útočníka Vlčka přebírá míč záložník Grajciar, je na levé straně u pokutového území, chce odcentrovat, ale míč posílá místo před branku do boční sítě.
16
Po faulu na Kladrubského budou sparťané zahrávat přímý kop z levé strany.
17
Z přímého kopu centruje před branku Sionko, na vysoký míč ale startuje slávistický gólman Vaniak a s jistotou ho boxuje do bezpečí.
18
Marná snaha domácích: na levé straně málem přišel o míč Zeman, Hoheneder raději přenesl hru na druhou stranu. Napravo zase kombinovali Kušnír s Vackem, ale druhý jmenovaný se při kličkách dostal s míčem mimo hřiště.
19
A sparťanům se stále nedaří přechod do útoku, teď dokonce dvakrát raději rozehráli zpátky svému brankáři Blažkovi.
20
Sparťanský stoper Brabec v nouzi nakopl míč dopředu, na jeho odkop vystartoval Sionko, ale přes bránícího slávistu se k míči nedostal. Sudí mu dokonce odpískal útočný faul.
21
Hezká a rychlá akce Slavie. Kapitán Vlček hezky pustil do brejku Jandu, ten postupoval středem hřiště, lehce zprava. Únik zakončil přízemní ranou, po které se efektně natáhl gólman Blažek.
22
Dva ofsajdy - nejdřív na straně Slavie, potom i na straně Sparty.
23
Na pravé straně zkoušel kouzlit s míčem sparťanský bek Kušnír. Nejdřív sice protihráči prostrčil míč mezi nohama, ale málem mu přihrávka na Vacka nevyšla. Pak se zase pokoušel prostrčit míč mezi dvěma soupeři, ale to už se mu nepovedlo. Proti přesile se neprosadil.
24
"Bojujte za Spartu, bojujte za Spartu!" kříčí sparťanští fanoušci. Jenže jejich tým se teď musí bránit při standardní situaci, jíž předcházel faul Kladrubského na Milana Černého.
25
Přímý kop téměř od pravé postranní lajny dolétl před branku, kdy do výskoku šli hned dva slávističtí hráči Ragued a Kopic. Jenže hlavička prvního jmenovaného letěla nad branku.
26
Slávističtí fanoušci už spokojeně zpívají: Derby je naše, derby je naše.
27
Daleko z branky vybíhá sparťanský gólman Blažek, aby odehrál odražený míč. To se domácí předtím marně pokoušeli prosadit proti obraně soupeře, ale hosté míč odvrátili.
28
Na pravé straně startuje za kolmou přihrávkou dopředu Sionko, ale míč mu neletí ke kopačkám a je u něj dřív slávistický gólman Vaniak. Sionko se čílí a rozhazuje rukama a ukazuje Hohenederovi, kam měla letět přihrávka. Hoheneder se gestem omlouvá.
29
Na druhé straně se po pravé straně zkouší probít krajní slávistický bek Krajčík. Ale přes dva sparťany nepřešel. Vybojoval jen vhazování, ovšem hned vzápětí Slavia o míč přišla.
30
Před pokutovým území Slavie vydoloval míč záložník Vacek, po pár rychlých krocích napřáhl a vystřelil. Jenže rána mu nesedla a letěla vysoko nad branku hostů. A na pravé straně se znovu rozzlobil Sionko, gesty naznačoval, že měl Vacek přihrávat.
31
A nespokojení domácí fanoušci se znovu ozývají. "Bojujte za Spartu! Bojujte za Spartu!" nese se z kotle.
32
Důležité
A šancí Sparty přichází. V pokutovém území se k míči dostává záložník Kucka, střílí pohotově levačkou ze třinácti metrů. Jeho přízemní pokus ale kryje pozičně připravený Vaniak, zaklekl a míč lapil do rukavic.
33
Důležité
A další zákrok slávistického brankáře Vaniaka. Tentokrát se parádně vrhá po své levé ruce a na poslední chvíli vytahuje od tyče přímý kop sparťanského záložníka Zemana. Míč parádně odvrací na roh. A jen co se zvedl z trávníku, hned svým spoluhráčům vyčinil.
34
Znovu Vaniak! Sparťané po jeho předchozím povedeném zákroku zahrávají roh, Zeman levačkou kroutí míč na bližší tyč, na centr si naskakuje hned několik hráčů, ale nejvýš jsou Vaniakovy ruce a boxují míč do bezpečí.
35
Důležité
Jen co se slávisté ubránili po předchozí situaci, už zase sami hrozí. Pouští se do rychlého kontru, na jeho konci z pravé strany centruje Krajčík, posílá přízemní pas za obranu, kde se zjevuje zcela volný Vlček. Jenže mu chybí krok, aby na míč dosáhl. Jinak už je sám před Blažkem.
36
Krátké přerušení: na trávníku po jednom ze soubojů leží Janda. Ale je v pořádku a pokračuje.
37
O necelou minutu později další zákrok: tentokrát fauluje Sionko. A teď už to nebude bez trestu.
38
Karty
Žlutou kartu dostal Libor Sionko (Sparta)
39
A další zákrok na žlutou kartu: slávistický záložník Jaroslav Černý fauluje, aby zastavil brejk soupeře.
40
Karty
Žlutou kartu dostal Jaroslav Černý (Slavia)
41
Hosté teď měli slibnou možnost: Hoheneder přišel na půlící čáře o míč, slávisté šli rázem do výhodného brejku. Jenže Vlček protiútok pokazil. Jeho špatnou přihrávku vystihl Řepka.
42
Hoheneder po předchozím souboji kulhá, nechává se ošetřovat za postranní čárou. Mezitím jeho spoluhráči vybojovali roh.
43
Z rohu pravačkou centroval Sionko, pro míč si došel Vaniak a stáhl ho ze vzduchu.
43
Karty
Žlutou kartu dostal Ondřej Kušnír (Sparta)
43
Sparťanský bek Kušnír se sám dostal do problémů, neodehrál míč a pak při důrazném napadání o něj přišel. Slávisté neváhali, Grajciar chtěl z levé strany vypálit, jenže právě Kušnír ho při pokusu tvrdě fauloval. Za to dostal žlutou kartu.
44
Slávistům se rozehrání přímého kopu nepovedlo. To už ale Grajciar neviděl, na nosítkách ho odnesli přímo do kabiny. Hosté chystají střídání.
45
Střídání
Střídání: Slavia: ze hřiště odešel Peter Grajciar, nahradil ho Zdeněk Šenkeřík.
45
Nastavuje se jedna minuta.
45
Sudí Adam důrazně domlouvá sparťanskému bekovi Kušnírovi. Ten se domáhal vhazování, chtěl rychle rozehrát. Jenže míč měli slávisté a rozhodčí si obránce k sobě zavolal a vyčinil mu.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:1.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Sparta - Slavia
47
Sparťan Vacek převzal míč ve středu hřiště. Postoupil pár metrů dopředu a odcentroval na nabíhající útočníky. Míč ale spadl jen k obránci Kopicovi.
48
Útok Slavie zastavil rozhodčí, Šenkeřík stál v ofsajdu.
49
Sparta bude po faulu na Wilfrieda zahrávat přímý volný kop z hranice pokutového území. Míč ale stojí hodně z úhlu, na přímou střelu to není.
49
Karty
Žlutou kartu dostal Milan Kopic (Slavia)
50
Důležité
Domácí se opravdu o přímou střelu nepokusili, přesto z přímého kopu byla nebezpečná situace. Ve vápně hlavičkoval Brabec, ale míč skončil těsně nad břevnem Vaniakovy branky.
51
Do pokutového území Slavie teď míří jeden centr za druhým. Wilfrieda teď musela hlídat hned dvojice hostujících stoperů.
53
Slávistický útočník Šenkeřík na hranici pokutového území upadl, domáhá se faulu, ale hra pokračuje.
54
Střídání
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Niklas Hoheneder, nahradil ho Igor Žofčák.
54
Střídání
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Libor Sionko, nahradil ho Miloš Lačný.
55
Podle informací ze slávistické kabiny má Grajciar silně zhmožděný kotník a odjel do nemocnice.
56
Po levé straně se pouští do útočné akce sparťanský záložník Zeman, ovšem skvělým obranným zákrokem ho zastavuje obránce Krajčík. Čistým skluzem mu bere míč.
57
A znovu stejný souboj na levé straně, teď už si Krajčík musel pomoci faulem. Sparťané zahrávají přímý kop.
58
Na Žofčákův centru si nabíhali oba sparťanští stopeři Řepka s Brabcem, druhý jmenovaný prudce hlavičkoval, ale nad branku.
59
Nervózní chvilka. Sparťanský stoper Řepka a slávistický útočník Šenkeřík se přetlačovali v pokutového území domácího týmu a letenský kapitán se po protihráči ohnal loktem. Sudí Adam mu po diskusích dal žlutou kartu.
60
Karty
Žlutou kartu dostal Tomáš Řepka (Sparta)
61
Pár metrů před pokutovým územím napřahuje ke střele sparťanský záložník Kucka, jeho ránu levačkou po zemi kryje Vaniak.
62
To šance slávistů na druhé straně ale byla o dost větší. V pokutovém území se k míči dostal Šenkeřík, ale branku přehodil.
63
Ostrý centr z pravé strany chytá s jistotou do rukavic gólman Vaniak.
64
Zatímco na trávníku se teď chvíli hraje ve středu hřiště, hodně rušno je v kotli sparťanských vlajkonošů. Zasahují tam pořadatelé. Fanoušci si ale zásah nenechávají líbit a pouští se muže ve svítivé vestě.
66
Sparťanský náhradník Lačný se na půlící čáře hezky zbavil slávistického stopera Trappa, rozběhl rychlý protiútok, míč putoval přes Vacka na pravou stranu ke Kušnírovi, jenž ještě přihrál Žofčákovi. Ten už ale zakončit nedokázal, míč mu zůstal pod nohou a důrazní slávisté ho pak odzbrojili. A ani další centry žádné nebezpečí pro Vaniaka neznamenaly.
68
Nevrlé sparťanské fanoušky potěšil a roztleskal gólman Blažek, který si po malé domů od Řepky dovolil kličku. Šenkeříkovi naznačil, že bude hned odkopávat, ale pak si posunul míč zpátky na levou stranu.
69
Hned vzápětí byl v akci i slávistický gólman Vaniak a měl trošku starosti. Střela sparťanského útočníka Lačného mu vypadla z náruče, ale hned zase neposedný míč zkrotil a chytil do rukavic.
71
Slávisté postupovali ve dvou na sparťanskou branku: najednou proti sobě stáli znovu Šenkeřík s Řepkou. Tentokrát se jejich souboj obešel bez loktů, Řepka vystihl Šenkeříkův úmysl, čistě mu míč vzal a odehrál ho Blažkovi.
73
Důležité
A znovu se v šanci ocitá slávistický útočník Šenkeřík, tentokrát u něj není nikdo ze sparťanských beků a může z jedenácti metrů zakončit. Jenže místo rány na branku se mu míč zamotává pod nohama a vystřelí až na druhý pokus a to ještě hodně vedle. Zlobí se sám na sebe a zlostí praštil do trávy.
74
Střídání
Střídání: Sparta: ze hřiště odešel Jiří Kladrubský, nahradil ho Ladislav Krejčí.
75
Počet diváků 10 577 (58 % z kapacity 18 270)
76
Domácí útočník Wilfried se na hranici šestnáctky srazil se slávistickým stoperem Trappem a padl na trávník. Žádná penalta, ukázal mu sudí Adam. Wilfried se po chvíli z trávníku zvedl a odskákal za postranní čáru, kde se nechal ošetřit.
79
Žofčák ztratil míč uprostřed hřiště, slávisté však dopředu nespěchali a místo brejku zvolili postupný útok. Krajčík šel po pravé straně, jeho centr srazil na roh náhradník Krejčí.
80
Po slávistickém rohu měli sparťané co dělat, aby míč odvrátili. A povedlo se jim to až na několikátý pokus. Navíc hned vzápětí měli štěstí, že sudí odmával ofsajd.
82
Střídání
Střídání: Slavia: ze hřiště odešel Milan Černý, nahradil ho Štěpán Koreš.
83
Sparťané budou zahrávat přímý kop z velmi slibné pozice: jen kousek před pokutovým územím, mírně zleva.
84
Sparťané zkusili signál: rozehrání, přiťuknutí a Kuckova střela. Jenže míč neprošel houštinou těl. Odražený míč ještě napálil Vacek, ale i tentokrát střelu srazili slávisté. Sparta má roh.
85
Ani po rohu se sparťané do zakončení nedostali.
86
Slávistický záložník Janda dobře napadal sparťanskou rozehrávku, dotíral na stopera Brabce a dokonce mu pokus o přihrávku vystihl. Brabec měl štěstí, že měl k odraženému míči blíž a stihl ho odehrát.
88
Po Zemanově centru zakončoval Wilfried, ale míč mu sklouzl a místo střely vyslal před brankou jen nepovedený oblouček. Pro letící míč si došel gólman Vaniak.
89
Střídání
Střídání: Slavia: ze hřiště odešel Stanislav Vlček, nahradil ho Mirko Ivanovski.
90
Nastavují se dvě minuty.
90
V nastaveném čase zahrávala Sparta přímý kop. Na měkký centr si naběhl Wilfried, ale v pádu zakončil jen slabě. Vaniak snadno kryl.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 0:1.
90
Slávisté i v odvetě čtvrtfinále vítězí 1:0 a postupuje do semifinále a dál je ve hře o evropské poháry. Sparťané v Ondrášovka Cupu končí.
90
Díky za pozornost. Hezký zbytek večera.

Sestavy a rozestavení

Logo Synot AC Sparta Praha Sparta (4-5-1)

29 Blažek
Blažek
o hráči
Kušnír
o hráči
2 Řepka
Řepka
o hráči
21 Brabec
Brabec
o hráči
Kladrubský
o hráči
74. min Krejčí o hráči
7 Sionko
Sionko
o hráči
54. min Lačný o hráči
25 Vacek
Vacek
o hráči
Hoheneder
o hráči
54. min Žofčák o hráči
20 Kucka
Kucka
o hráči
22 Zeman
Zeman
o hráči
12 Bony
Bony
o hráči

SK Slavia Praha Slavia (4-4-2)

28 Vaniak
Vaniak
o hráči
Krajčík
o hráči
2 Trapp
Trapp
o hráči
3 Kopic
Kopic
o hráči
Hubáček
o hráči
8 Janda
Janda
o hráči
6 Ragued
Ragued
o hráči
Grajciar
o hráči
45. min Šenkeřík o hráči
7 Vlček
Vlček
o hráči
89. min Ivanovski o hráči
Černý
o hráči
82. min Koreš o hráči

Rozhodčí: Adam - Lhoták, Pelikán
Počet diváků: 10 577 (58 % z kapacity 18 270)

Vzájemné zápasy

24. dubna 2019 19:30Slavia–Sparta 3:0
14. dubna 2019 18:00Slavia–Sparta 1:1
4. listopadu 2018 17:00Sparta–Slavia 2:2
17. března 2018 17:30Sparta–Slavia 3:3
17. září 2017 18:00Slavia–Sparta 2:0
2. dubna 2017 17:30Slavia–Sparta 1:1
25. září 2016 15:30Sparta–Slavia 0:2
20. března 2016 19:30Sparta–Slavia 3:1
27. září 2015 15:00Slavia–Sparta 1:0
11. dubna 2015 19:15Sparta–Slavia 2:1
27. září 2014 18:00Slavia–Sparta 0:2
12. dubna 2014 15:00Sparta–Slavia 3:0
28. září 2013 20:15Slavia–Sparta 0:2
13. dubna 2013 19:15Sparta–Slavia 3:1
29. září 2012 20:00Slavia–Sparta 1:0
24. března 2012 15:50Slavia–Sparta 1:1
26. září 2011 19:30Sparta–Slavia 3:0
11. dubna 2011 20:00Sparta–Slavia 2:0
20. září 2010 18:00Slavia–Sparta 1:2
15. dubna 2010 20:00Sparta–Slavia 0:1
12. dubna 2010 17:30Sparta–Slavia 1:0
31. března 2010 18:00Slavia–Sparta 1:0
5. října 2009 17:30Slavia–Sparta 0:1
13. dubna 2009 17:15Slavia–Sparta 1:1
6. října 2008 17:15Sparta–Slavia 1:4
31. března 2008 17:15Slavia–Sparta 1:1
8. října 2007 17:15Sparta–Slavia 0:2
23. dubna 2007 17:15Sparta–Slavia 1:0
2. října 2006 17:15Slavia–Sparta 0:0
8. dubna 2006 14:25Sparta–Slavia 2:1
23. října 2005 17:25Slavia–Sparta 4:1
16. dubna 2005 14:25Slavia–Sparta 1:1
16. října 2004 14:25Sparta–Slavia 2:0
14. března 2004 17:20Slavia–Sparta 0:2
30. srpna 2003 14:25Sparta–Slavia 0:0
12. dubna 2003 14:25Sparta–Slavia 2:0
23. září 2002 17:00Slavia–Sparta 0:0
5. dubna 2002 16:30Sparta–Slavia 1:1
13. října 2001 15:35Slavia–Sparta 0:1
16. března 2001 16:30Sparta–Slavia 4:4
1. prosince 2000 17:00Slavia–Sparta 1:3