Pondělí 8. března 2021, svátek má Gabriela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. března 2021 Gabriela

Online reportáž
komentoval: Karel Líbal

Dobrý večer z Amsterdamu, kde dnes o půl deváté večer podstoupí pražská Slavia svůj už šestý souboj ve třetím předkole Ligy mistrů s cílem konečně do hlavní soutěže proklouznout.
Splnění snu slávistických fanoušků se pokusí od úvodního výkopu realizovat tato jedenáctka: Vaniak - Krajčík, Suchý, Brabec, Dřížďal - Kalivoda, Tavares, Švec, Janda - Vlček, Šenkeřík.
Delegát UEFA s ohledem na počasí a jeho předpokládaný vývoj v 16 hodin rozhodl, že se bude hrát pod otevřenou střechou. Počasí je přitom hodně proměnlivé, slunečné okamžiky střídají momenty, kdy se obloha zlověstně zatahuje. Zatím však dnes v Amsterdamu nespadla ani kapka deště.
Slávistický trenér Karel Jarolím se sestavou nijak neexperimentoval, neriskoval nasazení vyléčeného Hubáčka a vsadil na hráče prověřené nedávnými zápasy. V porovnání s odvetou proti Žilině udělal jedinou změnu, a to vynucenou: místo potrestaného Šmicera nastoupí ve středu zálohy Švec.
Stadion ArenA je v červenobílém obležení, stejné barvy totiž vyznávají oba dnešní soupeři. Převahu mají pochopitelně domácí příznivci, ale i Slavia bude mít v ochozech zastání.
Hodinu před výkopem jsou ochozy téměř prázdné, lidé se zatím shlukují kolem stadionu. Na tribunách jsou patrné otrůvky českých fanoušků. Vlajky Slavie i České republiky zdobí jeden z oblouků na horní tribuně. Ve slávistickém dresu s třicítkou a vlastní jmenovkou na zádech se po ochozech prochází moderátor Leoš Mareš.
Trenér domácího týmu do zápasu posílá hodně ofenzivní sestavu. K tradiční útočné dvojici Rommedahl - Huntelaar se dnes připojí ještě uruguajský střelec Suárez.
Fotbalistům k rozcvičce hraje směs holandské lidové a populární hudby. Překřičet výkonné reproduktory se zatím nedaří ani kotli domácích fanoušků, kteří se formují pod obřím praporem Ajaxu v jednom z oblouků tribuny.
Jako první ukončili rozcvičku přesně ve čtvrt na devět slávisté. Domácí se ještě rozehrávají.
Na hrací ploše jsou už jen pořadatelé, kteří zašlapují vytrhané drny z trávníku.
Stadion je sedm minut před výkopem zaplněn sotva z poloviny. Plná je jen jedna krátká tribuna za brankou, na druhé zbývá posledních pár volných míst. Hlavní tribuna i protilehlá jsou zaplněné jen ve svých spodních částech.
Hlasatel představoval hráče obou týmů. Při vyslovení jmen domácích fotbalistů diváci aplaudovali, na čtení slávistické sestavy moc nereagovali ani fanoušci z Prahy. Nizozemské výslovnosti českých jmen totiž nerozumněli...
Obě mužstva nastoupila na hrací plochu, domácí v tradičních bílých dresech se širokým červeným pruhem, Slavia v poněkud méně tradičním modrém oblečení.
1
Začal první poločas utkání Ajax - Slavia
2
První náznak šance před brankou hostí, Rommedahl pronikl po pravé straně do vápna Slavie, jeho přízemní centr však prošel nepovšimnutý jeho spoluhráči do bezpečí.
3
První náznak brejku Slavie. Vlček utekl po pravé straně, centrem našel v pokutovém území Šenkeříka, který však v souboji s obranou upadl a o míč přišel.
5
Ajax zatím aktivnější, ale jeho další útočný pokus skončil kopem od branky Vaniaka.
7
Ajax kombinuje ve středu hrací plochy, aktivní obrana Slavie k ničemu domácí nepouští.
8
Po tvrdém souboji o míč zůstává ležet Šenkeřík a je ošetřován na hrací ploše.
9
Šenkeřík je již na nohou, Ajax vrátil míč k Vaniakovi, který rozehrál dlouhý míč do útoku. Po levé straně pronikající Janda byl faulován a Slavia zahrává přímý kop.
10
Karty Žlutou kartu dostal Stanislav Vlček (Slavia)
Z přímého kopu Kalivoda přetáhl míč k druhé tyči, kde na něj nedosáhl Vlček, zahrál proto zcela zbytečně rukou a inkasoval po zásluze osobní trest.
11
Míč po centru a hlavičce Kennedy skončil na tyči slávistické branky, ale vzrušení bylo zbytečné, tři útočníci Ajaxu byli v ofsajdu.
13
Vlčkův centr před branku Stekelenburga domácí brankář bezpečně ztlumil ve svých rukavicích.
15
Rommedahl ve sprinterském souboji s Krajčíkem rychlejší, slovenský záložník Slavie v posledním okamžiku stihl srazit míč alespoň na roh.
15
Z rohu se pro domácí nic neurodilo, útočníci faulovali a míč rozehrává od své branky Vaniak.
17
Důležité Ajax přišpendlil Slavii k jeho brance, první centr odvrátil Brabec do bezpečí, následné repete z druhé strany Vaniak i Brabec pustili za sebe, na protější tyči osamocený Suárez ve skluzu ze dvou metrů přestřelil prázdnou branku Slavie.
19
Tavares vybojoval míč, vyslal dopředu Šenkeříka, který však vybojoval pouze aut. Po něm již Slavia branku domácích neohrozila.
20
Suárez kolmicí do vápna vysunul Huntelaara, toho však šikovně odblokoval Brabec a vynutil si dokonce i faul od soupeřova útočníka.
22
Suárez je hodně agilní, v poslední chvíli jej zablokoval Suchý, domácí zahrávají roh.
23
Důležité Z prvního rohu Ajax nic nevytěžil, následně ale zahrával druhý, slávisté znovu zaspali přetažený centr a osamocený Suárez v nadějné pozici pálil jen do boční sítě.
24
Karty Žlutou kartu dostal Jurgen Colin (Ajax)
Dřížďal vysunul Jandu, kterého na hranici pokutového území Colin doslova sestřelil.
25
Kalivodův centr z přímého kopu byl nebezpečný, obrana stačila odvrátit na roh.
25
Karty Žlutou kartu dostal John Heitinga (Ajax)
Vlček pronikal po pravé straně a Heitinga musel zatáhnout za záchrannou brzdu.
27
Kalivoda znovu nebezpečně centroval, tři slávisté v brankovém území míč nezasáhli, obrana Ajaxu nakopla míč dopředu a rychlý brejk hasil Kalivoda taktickým faulem.
28
Po chvilkách před Stekelenburgovou brankou domácí vyrazili na brejk, Suáreze opět musel blokovat Suchý, povedlo se mu to jen za cenu dalšího rohu.
29
Z rohu nebezpečí nevyplynulo, Slavia míč odvrátila, následný centr Kennedyho hlavičkoval Vermaelen vedle.
30
Důležité Janda se skvěle individuálně prosadil ve vápně Ajaxu, jeho bombu brankář domácích konečky prstů vyrazil na roh.
31
Slavia v posledních zhruba pěti minutách aktivnější, za domácí ale hrozí nebezpečnými brejky velmi aktivní Suárez.
32
Janda znovu faulován, tentokráte na polovině hrací plochy a Kennedy si vyslechl důrazné napomenutí od německého sudího.
33
Vlček si znovu našlápl po pravé lajně do brejku, ale narazil do skály jménem Vermaelen, vybojoval alespoň aut a Slavia pokračuje v útočné akci.
35
Suárez opět zamotal hlavu slávistické obraně, Švec jej fauloval a domácí mají výhodu trestného kopu nějakých dvacet pět metrů od branky.
36
Důležité Huntelaar z přímého kopu vypálil nádhernou bombu pod břevno, kterou Vaniak ještě lépe vytáhl na roh.
37
Rohovému kopu se hosté ubránili a již opět operují před územím Ajaxu.
38
Další hodně důrazný zákrok v podání domácích, kapitán Stam inkasoval od sudího pouze slovní napomenutí.
38
Povedený centr do vápna Ajaxu, nabíhal na něj Tavares, bohužel pro Slavii na něj nedosáhl a míč skončil v autu.
39
Brejk na druhé straně vedl Kennedy, jeho centr zblokoval Brabec na další roh. Po něm Huntelaar hlavičkoval hodně nepřesně. Vaniak bude vykopávat od branky.
40
Ajax se chtěl vymanit z tlaku Slavie, snažil se kombinovat, toho využil k brejku Janda, v posledním okamžiku jej na vápně zastavil Stam, následný pokus Tavarese obrana Ajaxu opět odvrátila.
42
Vaniak odkopával míč po malé domů Kalivody, po odehrání míče do něj zajel Heitinga, rozhodčí se tohoto drsňáka znovu potrestat osobním trestem neodhodlal.
44
Slavia drží míč ve středu hrací plochy, pohodlně zachytává přihrávky domácích, útok Pražanů však nedokáže udržet míč před pokutovým územím Ajaxu.
45
Probíhá poslední minuta prvního poločasu, slávisté drží míč na polovině Ajaxu, nastavovat se bude jedna minuta.
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:0.
45
V nastaveném čase přežila Slavia nebezpečný centr z přímého volného kopu i střelu Suáreze z blízkosti, kterou ukryl Vaniak do rukavic
45
Slavia sice přežila v prvním poločase jednu ohromnou příležitost Ajaxu, ale jinak podala velmi sympatický výkon a byla domácím naprosto rovnocenným protivníkem.
45
Slavia byla až na výjimky pozorná v obraně a důrazná v záloze, kde vybojovala ve středu hřiště hodně míčů. Pokulhává poněkud v útočné fázi, kde nedokáže delší dobu udržet míč. Její nadějné šance vznikly vždy po brejcích, ale díky řadě nepřesností se několikrát rychle rozehraný míč do útoku okamžitě vrátil zpět před branku Slavie. V dresu Ajaxu je zatím jednoznačně nejlepší Suárez, který zlobí obranu hostí svojí rychlostí, pěkný zákrok vytáhl i Stekelenburg při šanci Jandy.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Ajax - Slavia
46
Slavia po výkopu začala aktivně, Vlček centroval zleva, obrana Ajaxu nedůrazně odvrátila, slávisté pokračovali v útoku, kolmice na Kalivodu byla příliš prudká a skončila v zámezí.
48
Kennedy centroval míč na Huntelaara, ale ten v záklonu nehlavičkoval dobře a Krajčík míč odhlavičkoval na aut.
49
Kalivoda vybojoval míč ve středu hřiště, vysílal kolmicí do brejku Vlčka, před ním však stopeři míč v poslední chvíli zachytili.
50
Důrazný hlavičkový souboj Vermaelena s Jandou odnesl český hráč bolestivým pádem, Slavia pokračuje v útočné akci autovým vhazováním.
51
Rommedahl po pravé straně unikal slávistické obraně, jeho centr zblokoval na roh Brabec.
52
Centr od rohového praporku paseku v obraně Slavie nenadělal, útok Ajaxu přerušil faul na Švece.
53
Rommedahl nevyzrál na debutanta Dřížďala, který jej obral o míč a ještě vybojoval přímý kop za faul.
54
Šenkeřík opět zastavil útok Ajaxu zachycením přihrávky, následně ale Vlčka do brejku nevyslal, protože sám rozehrál stejně špatně.
55
Krajčík rozehrával přímý kop ze středu hřiště až do pokutového území, na centr naskakoval Šenkeřík, těsně před ním stopeři odhlavičkovali míč na aut.
56
Dřížďal našlápl po levé straně do útoku, po dvou kličkách mu utekl míč těsně do autu a bylo po nadějné akci.
58
Ajax má nyní viditelnou převahu, ale jeho akce končí před vápnem, vysoké centry před branku Slavie zatím nejsou příliš nebezpečné.
60
Důležité Po hodině hry velká šance Ajaxu, Krajčík špatně odehrál míč, Vaniak střelu Suáre vyrazil na roh.
61
Po rohu Tavares fauloval, domácí mají výhodu pokutového kopu.
61
Karty Žlutou kartu dostal Mickael Tavares (Slavia)
Za penaltový zákrok dostal hráč Slavie osobní trest.
62
Důležité Vaniak Huntelaarovu penaltu vyrazil!!!!
63
Nepříliš povedenou střelu vyslal Huntelaar z pokutové značky. Nepříliš prudce vystřelený míč šel k pravé Vaniakově tyči asi metr nad zemí, brankář Slavie byl na místě včas.
65
Tlak Ajaxu sílí, neproměněná penalta domácí nedeprimovala. Možná je živou vodou kropí silný déšť, který se nyní snáší na trávník amsterdamské Areny.
67
Důležité Opět zahrozil Suárez. Dostal se za oba stopery, ještě jej křižoval Dřížďal, Suárez přesto vypálil, Vaniak míč jen tečoval, míč směřující do branky z čáry vykopl Suchý do bezpečí.
69
V těchto fázích je to opravdu hra na jednu branku, slávisté se z vypětím všech sil brání, nad vodou je drží skvělý Vaniak.
70
Důležité Z ničeho nic šance Slavie. Po třech rychlých narážečkách se ve vápně v pěkné pozici objevil Kalivoda, než si však míč srovnal na nohu, skluzem mu míč odpálil Colin.
71
Střídání Střídání: Ajax: ze hřiště odešel Luis Suárez, nahradil ho Ismael Urzaiz.
72
Poněkud překvapivé střídání, ze hry odešel nejaktivnější hráč Ajaxu.
74
Důležité Penalta pro Slavii!
74
Karty Žlutou kartu dostal Urby Emanuelson (Ajax)
74
Karty Žlutou kartu dostal Maarten Stekelenburg (Ajax)
Za protesty.
74
Po rychlé akci se do vápna dostal Janda, který byl postrčen rukou a výhodu penalty má Slavia.
76
Důležité Góly David Kalivoda (Slavia) proměnil pokutový kop. Ajax - Slavia 0:1
Bravurně kopnuto k pravé tyči z pohledu střelce. Brankář Ajaxu neměl nárok.
78
Slavia přežila ukrutný tlak Ajaxu ve druhém poločase i penaltu soupeře a po dvou rychlých brejcích gólově udeřila. Slávisté v těchto chvílích drží míč na útočné polovině a v poklidu kombinují.
79
Důležité O minutu později ale po rychlé kolmici šel zleva z úhlu na Vaniaka Huntelaar, Vaniak míč zasáhl, Huntelaar se dostal ještě k jedné střele, ale trefil jen boční síť.
80
Střídání Střídání: Slavia: ze hřiště odešel David Kalivoda, nahradil ho Ladislav Volešák.
81
Volešák se uvedl faulem kousek za polovinou hrací plochy, další vysoký míč poslaný do vápna Slavie opět útočníci domácích nezkrotili.
83
Domácí fandové nevěří svým očím, ztichlým hledištěm se jen zřetelně nese hromové "Slavia, do toho!".
85
Vlček dostal míč do běhu, pronikl až k vápnu Ajaxu, kde jej skluzem zastavil Vermaelen.
86
Střídání Střídání: Slavia: ze hřiště odešel Petr Janda, nahradil ho Tijani Belaid.
Druhý z hrdinů gólového okamžiku odchází z hrací plochy. Janda dnes naběhal velké množství kilometrů a byl soupeři hodně nebezpečný.
87
Belaid prováhal možnost přihrát do uličky Vlčkovi, ale nakonec byl faulován, míč je asi třicet pět metrů od branky.
87
Volešák to zkusil přímo, míč šel asi metr nad branku.
88
Důležité Nepříjemný centr před branku Slavie, na malém vápně se k míči dral Urzaiz, v pádu jej ale kopl vysoko nad.
90
Střídání Střídání: Slavia: ze hřiště odešel Stanislav Vlček, nahradil ho Rogério Márcio Botelho Gaúcho.
Taktické střídání, Vlček v poklidu předává pásku Brabcovi a pomalu odchází z hrací plochy.
90
Brabec s Dřížďalem odvrátili akci Kennedyho na roh, nastavovat se budou čtyři minuty.
90
Po rohu závar před brankou Slavie, domácí ale branku netrefili.
90
Heitinga pálil vysoko nad.
90
Další roh Ajaxu, míč se mlel ve vápně, Slavia se srdnatě brání.
90
Karty Žlutou kartu dostal Zdeněk Šenkeřík (Slavia)
Za zdržování.
90
Už se hraje pátá minuta nastavení, německý sudí stále nekončí zápas.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 0:1.
90
Po statečném výkonu veze z Amsterdamu Slavia nečekanou výhru a má nyní vynikající výchozí pozici pro odvetu, která je na programu za čtrnáct dní.
90
Hrdiny zápasu jsou především brankář Vaniak, který předvedl několik vynikajících zákroků a zlikvidoval i penaltu, a záložníci Janda s Kalivodou.
90
Pěkný večer z Amsterdamu.

Sestavy a rozestavení

Ajax (4-4-2)

Stekelenburg
o hráči
31 Colin
Colin
o hráči
3 Stam
Stam
o hráči
Vermaelen
o hráči
Emanuelson
o hráči
Kennedy
o hráči
18 Gabri
Gabri
o hráči
Heitinga
o hráči
Rommedahl
o hráči
Huntelaar
o hráči
16 Suárez
Suárez
o hráči
71. min Urzaiz o hráči

logo SK Slavia Praha Slavia (4-4-2)

28 Vaniak
Vaniak
o hráči
Krajčík
o hráči
3 Brabec
Brabec
o hráči
17 Suchý
Suchý
o hráči
Dřížďal
o hráči
Kalivoda
o hráči
80. min Volešák o hráči
Tavares
o hráči
5 Švec
Švec
o hráči
8 Janda
Janda
o hráči
86. min Belaid o hráči
7 Vlček
Vlček
o hráči
90. min Gaúcho o hráči
Šenkeřík
o hráči

Rozhodčí: Meyer - Voss, Schiffner