Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do Olomouce bych přivedl dravé hráče ze zahraničí, říká Ujfaluši

Tomáš Ujfaluši před jednáním na olomoucké radnici. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

1 2014
Během bohaté hráčské kariéry poznal, jak profesionálně fungují evropské velkokluby Hamburk, Fiorentina, Atlético Madrid nebo Galatasaray Istanbul. Všude si jej natolik vážili, že mu svěřili kapitánskou pásku. Včetně české reprezentace. A teď Tomáš Ujfaluši nabízí své zkušenosti ve prospěch Olomouce, ze které se do světového fotbalu odrazil.

Stojí ze veřejnou výzvou Spojme síly pro Sigmu, neboť se mu nelíbí, jak hanácký klub po korupční aféře a sestupu do druhé ligy upadá.

V rozhovoru pro MF DNES vysvětluje, v čem by jeho pomoc konkrétně mohla spočívat. „Mám spoustu kontaktů. Přivedl bych hráče třeba z Jižní Ameriky a mládežnické trenéry dostal na stáže do zahraničí.“ Pokud ovšem bude zájem.

Proč jste se do veřejné výzvy aktivně zapojil?
Stojím za ní, protože jsem se v podstatě díky Olomouci dostal do velkého fotbalu. Byl to začátek mé cesty. Od osmé třídy jsem fungoval v Olomouci, než jsem přestoupil do Německa. A rozhodně se mi nelíbí situace, která momentálně je. Sigma vždycky patřila mezi prvních šest týmů v lize, hrála za ni spousta odchovanců. Byl to jeden z mála klubů, který prodal hráče do ciziny, aniž by musel jít třeba přes Spartu – ať to byl Pavel Hapal, Mara Heinz, nebo já. Teď je situace jiná – jsou ve druhé lize. Proto mě výzva po rozhovoru s Romanem Brulíkem a Pavlem Hapalem zaujala.

Spojme síly pro Sigmu

Legendy Sigmy a bývalí čeští reprezentanti – Tomáš Ujfaluši s Pavlem Hapalem – stojí za veřejnou výzvou „Spojme síly pro Sigmu“. Klubu, ve kterém začínali hráčské kariéry, nabízejí pomoc. „Mimořádná situace si vyžaduje mimořádné přístupy k jejímu řešení,“ tvrdí. Pod výzvou jsou podepsaní také předseda fanouškovského spolku Sigma United Tomáš Vaida a olomoucký podnikatel Roman Brulík, někdejší člen představenstva Sigmy či ředitel agentury Sport Invest. Na webové stránce spojmesilyprosigmu.cz se přidávají další podporovatelé, mezi nimi i mnoho bývalých hráčů Sigmy.

Máte pocit, že pokud Sigmě aktivně nepomůžete, bude olomoucký fotbal dál upadat?
On v podstatě už upadá. Sestup po třiceti letech letech je sám o sobě velký propad. A s tím je spojené všechno. Hráči by se mohli prodat, to je jediná možnost financí pro klub, když neberu sponzory. Klub by se měl snažit získat peníze za odchovance, ale po sestupu do druhé ligy jde tržní hodnota hráče hodně dolů. Je tam riziko i toho, že hráči z druhé ligy nebudou povoláváni do reprezentačních výběrů.

V čem vidíte největší přešlapy vedení Sigmy?
Nebudu kritizovat něco, do čeho opravdu nevidím. Vidím to jen z pozice diváka venku, jen s tím, že jsem pořád fanda Olomouce, protože jsem tady vyrostl. Přešlapy? Určitě se měla liga na sto procent zachránit. V tom je problém. Je potřeba dávat šanci mladým – když ne v první lize, tak teď ve druhé. A nekupovat hráče, kteří už nejsou perspektivní pro klub a nepatří ani do tohoto regionu.

Zeptám se jinak, pozitivněji: V čem má Sigma rezervy, ve kterých byste jí mohl pomoct? Získal jste velké zkušenosti z evropských top klubů...
Myslím si, že bych byl určitě platný v poradenství. Mám za sebou spoustu štací v zahraničí a všude mám výborné vztahy, našel jsem si ještě mnoho známých, kteří jsou z fotbalového prostředí. Mohl bych pomoct, co se týče hráčů ze zahraničí. Mám dost kontaktů ve Španělsku, Itálii, Jižní Americe, kde je možnost mladé a hladové hráče přivést sem. Pokud by to mělo úspěch, přineslo by to i peníze pro klub.

Čili taková teplická cesta?
Ano, podívejte se na Teplice – jejich útok funguje na hráčích z ciziny, Ostrava taky. Jsou to hráči, kteří můžou přijít za minimální náklady, ale se ziskem by se prodávali. V Jižní Americe je hodně zajímavých hráčů. Sigma má s nimi zkušenosti, byl tady třeba Melinho. To by byla má cesta. Dokázal bych taky zprostředkovat různé trenérské stáže v zemích, kde jsem působil, nejen v těch klubech.

Nebila by se vaše cesta s filozofií klubu postavenou na odchovancích?
Ne, to jsem neřekl. Já jsem řekl, že by to byla jedna z možností. Je potřeba mít zkušenou kostru a mezi nimi mít mladé odchovance, kteří by se učili vedle nich, a doplnit tým třemi zahraničními hráči, kteří by přinesli kvalitu a hlad po fotbale.

Jaký je teď váš vztah k Olomouci? V klubu jste dlouho nepůsobil, žijete v Praze...
Do Sigmy mám pořád stejně blízko. Sleduji její zápasy, její osud. Pravdou je, že už tady nebydlím, ale pořád mám tady dům a pořád Olomouc navštěvuji. Jednou za dva týdny tady jsem. Stále mám v Olomouci spoustu známých, takže proto mi to není lhostejné.

Tomáš Ujfaluši na MS 2006 v Německu při zápase Česko - Ghana.
Tomáš Ujfaluši. PŘI semifinále EURO 2004 - Česko vs. Řecko.

Kdybyste se stal poradcem či skautem klubu, vzdálenost by problém nebyla?
Vzdálenost není žádný problém. Teď je otázka, jak daleko se v naší věci dostaneme. A pokud bychom opravdu dostali možnost, tak vzdálenost je to nejmenší.

Šel byste do toho naplno?
To je jasný!

Manažerské zkušenosti jste naposledy načerpal v Galatasarayi Istanbul. Co vám to dalo?
Byla to velká zkušenost. Důležité tam bylo, že všechno rozhodoval trenér ve spolupráci přímo s prezidentem. Co pak řekl, mělo svoji váhu a nikdo mu do toho nevstupoval. Měl osu hráčů, které chtěl přivést do klubu, a ty si přivedl. Pro prezidenta to bylo svaté. Zodpovědnost měl jenom trenér, a tak by to mělo ve spojení se sportovním ředitelem fungovat. Podle mě by do toho neměl zasahovat nikdo z vedení – ať akcionáři, nebo další lidi.

Poznal jste, jak funguje Hamburk, Fiorentina, Atlético Madrid či Galatasaray Istanbul. Je nějaký konkrétní model, kterému byste chtěl přiblížit Olomouc, aby se zlepšila po sportovní, ekonomické i PR stránce? Je spousta věcí, které by se daly vylepšit. Je to těžké, ale klub by měl chtít preferovat určitý styl fotbalu, a podle toho i vybírat hráče. A co je nejdůležitější – aby se mládežnické výběry na ten styl hry připravovaly, aby skok z dorosteneckého fotbalu do dospělého nebyl tak velký. Šéftrenér mládeže musí mít přehled o všech hráčích, aby věděl, že někteří by už v sedmnácti mohli začít pomaličku nastupovat a s tím stylem by neměli pak takový problém, jako kdyby v mládežnických kategoriích hráli něco jiného.

Sigma má pověst klubu, který výborně pracuje s mládeží. Myslíte, že jí teď v nových trendech ze zahraničí ujíždí vlak?
Fotbal jde pořád dopředu. Je nutnost, povinnost, aby trenéři měli chuť se zdokonalovat. Neříkám, že pojedou na stáž a zdokonalí se, ale uvidí, jak se pracuje někde jinde, a to pro trenéry mládeže musí být priorita. Pokud jim můžeme umožnit stáže v Německu, Itálii, Španělsku a v dalších zemích, měl by být klub pro a tou cestou se dát.

Autoři výzvy na pomoc fotbalové Olomouci, včetně klubové legendy Tomáš...

Autoři výzvy na pomoc fotbalové Olomouci, včetně klubové legendy Tomáš Ujfalušiho, jdou jednat na radnici.

Spolumajitel Sigmy Josef Lébr v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že klub nemá finance na to, aby si mohl dovolit zaměstnávat nové lidi, například vás s Pavlem Hapalem, pokud by nebyli ochotní pracovat zadarmo. Byl byste ochotný pracovat gratis?
Moje práce by spočívala v tom, že bych někoho přivedl, a pak by se vidělo. Ale já to neberu tak, že bych přišel do Olomouce vydělat peníze. To vůbec ne.

Olomouci jste naopak vydělal dost.
Přestupy, které jsem absolvoval, Sigmě přinesly nějakou korunu do rozpočtu. Náš cíl není sem přijít a vzít si z toho peníze. Samozřejmě pokud by to k něčemu vedlo, tak každá práce musí být nějak ohodnocená.

Třeba provizí z prodeje hráčů, které byste přivedl?
V mém případě třeba.

Práce skauta, když ne rovnou hráčského agenta, by vás naplňovala víc než každodenní činnost sportovního ředitele v klubu?
Stoprocentně. Já jsem flexibilní, hodně na cestách. V mojí práci, kterou už teď v podstatě nějakým způsobem dělám, být na jednom místě fixně pořád bych nezvládl. Má role by byla spíš jinde.

Proto jste nechtěl pokračovat v Istanbulu?
V Istanbulu jsem nechtěl pokračovat, protože se toho dost změnilo... Naskytla se ale možnost pracovat s Prandellim, který mě vedl tři roky v Itálii, ale já jsem se rozhodl vrátit se po letech zpátky domů a fungovat trošku jako otec se svojí dcerou. Takže jsem se vrátil do Prahy a od cestování, hotelů a všeho možného, co má co do činění s fotbalem, si odpočinul. Teď něco začínám dělat, ale jsem ve fázi, kdy se věnuji malé.

Neuvažujete, že byste do Sigmy vstoupil i akcionářsky, pokud by se naskytly její akcie ke koupi?
Teď jsem o tom nepřemýšlel, ale uvidíme, co bude.

Tomáš Ujfaluši a Pavel Nedvěd při tréninku na fotbalové EURO 2004.
Tomáš Ujfaluši při utkání ČR - Lotyšsko na Euru 2004 v Portugalsku.

Pamatuji si, že když jste z Olomouce přestupoval do Hamburku, tehdejší šéf Sigmy Jiří Kubíček prohlásil, že se do klubu jednou vrátíte na jeho místo, protože máte všechny předpoklady pro to, být kvalitním sportovním ředitelem. Tolik se nemýlil, že?
To si taky pamatuji. Vidíte – jako sportovní ředitel jsem se nevrátil, ale vrátil jsem se jako jeden z iniciátorů výzvy.

Věříte, že bude úspěšná?
My věříme a doufáme, že budeme vyslyšeni. Kdybychom nevěřili a jen to tak zkusili, tak by to nemělo smysl. Víme, co bychom do toho chtěli dát, a teď záleží na tom, jak se k tomu postaví lidi, kterých se to týká. Jsme optimisté a optimisté zůstaneme pořád.

Zůstal jste jím i po konci profesionální kariéry. Nechybí vám fotbal?
Abych se přiznal, tak mi vůbec nechybí. Bude to rok, co jsem dohrál. Já si tedy jednou za čtrnáct dní chodím zahrát za Průhonice 1. B třídu. Teď jsem shodou okolností hrál v sobotu, vyhráli jsme 3:2.

Pořád jste stoper?
Desítka – mozek mužstva!

To vám stačí? Dost hráčů nese konec profesionální kariéry těžce.
Mně to stačí. Je to spojené s kolenem, které nevydrží takovou zátěž. Proto můžu hrát hokej, tam se vozím po ledě. Můžu běhat, ale v momentě, kdy vstoupím na hřiště a jsou tam změny směrů, brzdy a sprinty, tak koleno trpí docela dost. Pak se z toho tři dny dostávám.

Takže nejraději golf?
Radši golf, je lepší.

Plán na pomoc fotbalu politiky zaujal. A další akcionáře?

Autoři výzvy na pomoc fotbalové Olomouci, včetně klubové legendy Tomáš...

Autoři výzvy na pomoc fotbalové Olomouci, včetně klubové legendy Tomáš Ujfalušiho, jdou jednat na radnici.

Tomáš Ujfaluši jako skaut a poradce Sigmy. Noví sponzoři. Noví fotbalisté. Spoustu zkušeností a cenných kontaktů k tomu.

To je podle informací MF DNES část plánu, jak by mohla vypadat konkrétní pomoc iniciátorů veřejné výzvy Spojme síly pro Sigmu, kterou včera signatáři poprvé představili dvěma akcionářům Sigmy ze tří – nejprve na magistrátu zástupcům města v čele s olomouckým primátorem Martinem Majorem, poté spolumajiteli klubu Josefu Lébrovi.

Třetí akcionář – spolek SK Sigma Olomouc MŽ – bude následovat.

„Mám spoustu kontaktů. Přivedl bych hráče třeba z Jižní Ameriky a mládežnické trenéry dostal na stáže do zahraničí,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES Tomáš Ujfaluši.

Bývalý kapitán české reprezentace, Hamburku, Fiorentiny, Atlétika Madrid či Galatasaraye Istanbul je připravený pro Sigmu pracovat jako poradce a skaut, bude-li o něj zájem.

Ujfaluši stojí společně s dalším slavným odchovancem olomouckého fotbalu Pavlem Hapalem za výzvou na pomoc Sigmě, která po třiceti letech ostudně spadla do druhé ligy.

Dalšími iniciátory jsou bývalý člen vedení Sigmy Roman Brulík a předseda fanouškovského sdružení Sigma United Tomáš Vaida.

V úterý celá čtveřice představila své vize Radě města Olomouce. Politici více než hodinu poslouchali a pak přijali usnesení. „Naše stanovisko oznámíme zítra (dnes – pozn.
red.) na tiskové konferenci,“ slíbil primátor Martin Major. Zdá se, že podporu politiků výzva bude mít.

„Měli jsme pocit, že nám rada města vyjádřila podporu, za což jsme rádi, ale zbytek by měl být v usnesení,“ dodal Roman Brulík.

Dalším, kdo si vyslechl vizi návratu Sigmy mezi přední české kluby, byl Josef Lébr. Schůzka se soukromým akcionářem a předsedou představenstva se v tomto případě natáhla ještě více.

„Máme za sebou dvouhodinovou, a podle mě konstruktivní debatu. Bavili jsme se o spoustě věcí a pan Lébr si vzal naši prezentaci k hlubšímu prostudování. Dohodli jsme se, že do týdne zveřejníme výsledek našeho jednání. Do té doby se určitě ještě potkáme,“ naznačil Brulík.

Vyjádření Lébra se v úterý nepodařilo získat. Zbývající třetí akcionář, kterým je spolek SK Sigma Olomouc MŽ, se měl prostřednictvím svého předsedy Jaromíra Gajdy sejít s hlavními osobnostmi výzvy původně už dnes, nakonec však schůzka proběhne zřejmě až příští týden.

„Rádi bychom možnosti naší pomoci představili kromě pana Gajdy i celému výboru spolku,“ prozradil Brulík s tím, že výbor se sejde v úterý.

„Má to jedno plus: jestliže se sedm set lidí podepsalo pod pomoc olomouckému fotbalu, tak je to určitě pozitivní. Druhá věc je, co se pod tím skrývá. Bylo popsáno několik listů papíru, ale je to bezobsažné. Jsem zvědavý, s čím přijdou. Jakákoliv snaha, přivedete-li partnera, pomůže,“ přemítá protřelý funkcionář Sigmy Gajda.
                                                                                Jan Dočkal, Miloslav Jančík

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,71

Šimon Falta

Olomouc

1,93

Jan Kopic

Plzeň

1,93

Jan Laštůvka

Slavia

Góly

6

Michael Krmenčík

Plzeň

5

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 8 8 0 0 18:2 24
2. SK Sigma Olomouc 8 5 2 1 16:7 17
3. SK Slavia Praha 8 4 4 0 11:2 16
4. AC Sparta Praha 8 4 2 2 9:6 14
5. FK Jablonec 8 3 4 1 14:7 13
6. FC Slovan Liberec 7 4 1 2 9:7 13
7. Fastav Zlín 8 3 1 4 7:8 10
8. Bohemians Praha 1905 8 2 4 2 4:5 10
9. Dukla Praha 8 3 1 4 10:15 10
10. FK Teplice 8 2 3 3 10:12 9
11. MFK Karviná 8 2 1 5 9:13 7
12. FK Mladá Boleslav 8 2 1 5 6:13 7
13. FC Vysočina Jihlava 8 2 1 5 7:17 7
14. 1. FC Slovácko 7 1 3 3 6:6 6
15. FC Baník Ostrava 8 1 3 4 11:18 6
16. Zbrojovka Brno 8 1 1 6 6:15 4

Najdete na iDNES.czmobilní verze