Bude mít Lébr v Olomouci většinu? Jen se souhlasem města, říká

11 2014
Josef Lébr mění v Sigmě zaběhnuté pořádky. Ta až dosud nikdy neměla majoritního akcionáře, olomoucký podnikatel se jím však po plánovaném odkupu akcií může stát.

Dny plné změn prožívá fotbalová Sigma. V pátek rezignovali členové představenstva Jan Grézl s hejtmanem Jiřím Rozbořilem, v neděli na setkání s fanoušky prozradil Josef Lébr zájem o akcie, jež patří městu.

O den později už bylo všechno jinak, městu zůstane 34 %, místo toho se olomoucký podnikatel domluvil se třetím akcionářem, kterým je občanské sdružení SK Sigma Olomouc MŽ na odkupu části akcií, které by mu měly zajistit většinový podíl 51 procent.

Změny představenstva Sigmy Olomouc

Dosavadní členové: Josef Lébr (předseda), Jiří Ficner, Petr Konečný (oba místopředsedové), Jan Grézl, Miroslav Koutek, Martin Major, Miroslav Petřík, Zdeněk Psotka, hejtman Jiří Rozbořil.
V pátek rezignovali:Jiří Rozbořil a Jan Grézl. Rezignaci chystá Martin Major, stane se totiž předsedou dozorčí rady.
Nová struktura: Pět členů, z toho tři profesionální zaměstnanci klubu, zástupce města a občanského sdružení SK Sigma Olomouc MŽ.

Naznačoval jste, že po pondělní schůzce akcionářů dojde ke změnám v představenstvu. Jaké jsou?
Domluvili jsme se na zúžení představenstva na pět osob s tím, že bude akceschopnější. Tři lidé z představenstva budou profesionální pracovníci klubu. Pan Major (primátor Olomouce) přejde na post předsedy dozorčí rady, který byl vždy rezervován pro primátora. Změny v představenstvu mají rychlý průběh, sejde se dozorčí rada a změní členy představenstva. K tomu, aby se změnili členové dozorčí rady, je potřeba svolat valnou hromadu a navolit je, což je složitější.

V představenstvu bylo dosud devět lidí. Kdo budou zbývající členové?
Domlouváme se ještě na jednom jméně, takže konkrétních pět lidí teď neřeknu. Během týdne jména oznámíme.

Platí, že jedním z nich bude zástupce města jako třetinového akcionáře?
My jako zbylí akcionáři jsme apelovali na město, aby tam svého zástupce nechalo. Jednak proto, aby nebylo pochyb o transparentnosti společnosti, a jednak proto, abychom slyšeli taky názory zvenčí a nebyli jsme uzavření v bublině. Minimálně jednoho člena by město mělo mít ve vztahu k informacím, které probíhají představenstvem. Přece jenom dozorčí rada se neschází tak často. Bavíme se spíše koncepčně, jestli město bude mít jednoho nebo dva členy z pěti.

Co si od zúžení představenstva slibujete?
Bude to o dost lepší, akceschopnější. Dát devět vytížených lidí dohromady v nějakém termínu, když jste potřebovali něco vyřešit, bylo hodně těžké.

Zmiňoval jste, že byste chtěl mít pravomoc rozhodovat. Takto ji získáváte tím, že v představenstvu budou kromě vás dva zaměstnanci klubu a společně budete mít většinu?
Budu mít rychlejší možnost přijmout rozhodnutí. To neznamená, že budu rozhodovat autokraticky. Budu mít větší možnost přijmout rozhodnutí tím, že se mi spíš podaří sehnat lidi dohromady a říct "pojďme, tohle je problém, který dnes musíme vyřešit". Dám příklad: Přijde sportovní manažer a řekne, že má hráče, na němž se s trenérem shodli, a stál by tolik peněz. My se sejdeme jako představenstvo a řekneme si, jestli máme kde tyto peníze sehnat. To je náš úkol, abychom ekonomicky zajistili společnost.

Chystají se i personální změny v nižších patrech klubu?
Sportovní úsek bude mít na starosti pan Minář (sportovní ředitel) s panem Kalvodou (trenér) a do tohoto ranku se jim nikdo nebude míchat. Jediné, co musíme korigovat, jsou finance. V případě, že budou chtít nějakého hráče přivést, nebo schválit nějaký plat, tak zasedne představenstvo a řekne, jestli na to máme, nebo ne. Ostatní věci navázané na řízení klasické společnosti budou v kompetenci představenstva.

PO TŘICETI LETECH O SOUTĚŽ NÍŽ. Olomouc sestupuje do druhé ligy, Martin...
Olomoucký brankář Zdeněk Zlámal po inkasované brance od Liberce věděl, že je...

Na nedělní besedě s fanoušky jste řekl, že byste měl zájem koupit akcie města a navýšit svůj podíl. Podnikáte v tom nějaké kroky?
Na pondělní schůzce akcionářů jsme došli k tomu, že město pořád bude mít blokující minoritu 34 procent. Vzešlo to z diskuse, městu rozumím, zvyšovalo kapitál, takže nějaký prodej není na pořadu dne. Určitý počet akcií mi ale přeprodá občanské sdružení.

Jaké množství?
To bude záležet na penězích a občanské sdružení si musí nechat minimálně jednu tribunu, protože ji budeme opravovat pro mistrovství Evropy do 21 let. Občanské sdružení si tedy nějaký majetek ponechá, protože v něm budou státní prostředky. Po několika letech může tento majetek vložit do akciové společnosti a navýšit základní jmění. Tím získá akcie a ty můžu od něj zase kupovat. Momentálně můžu od občanského sdružení koupit akcie do výše, že si nechá třeba jen patnáct procent.

Tím se tedy dostanete k většině 51 procent.
Dá se to tak říct, ale pokud to uděláme, a já dokoupím akcie, tak to musí být se souhlasem třetího akcionáře, tedy města. Na pondělní schůzce akcionářů jsme se shodli, že budeme dělat všechna rozhodnutí v souladu, nikdy nebudeme hlasovat proti sobě a nejdříve se domluvíme.

Jaké máte v klubu dál úmysly?
Prvním z cílů pro mě je, abychom příští rok hráli první ligu, protože sestup do druhé ligy beru skoro jako osobní prohru a chci Olomouci do roka vrátit první ligu. To je jeden z důvodů proč neprodáváme hráče.

Fanoušci Sigmy v neděli uspořádali pohřeb první ligy a s rakví, věnci i dechovkou prošli městem. Co si o tom myslíte?
Beru to jako recesi. Spíš bych raději viděl pozitivní věci, že fandí klubu dál a budou ho podporovat i ve druhé lize. Pokud je potřeba to pohřbít, tak je to jejich věc. Žádná recese mi nevadí, nevadilo mi ani tohle, je to jejich výsostné právo, mohou si dělat, co chtějí. Neničí majetky, takže v tom nevidím nic špatného.

Vnímají jako tragédii, že klub po 30 letech ligu opustil.
Souhlasím, že to je tragédie, ale sportovní. I pro mě byl sestup klubu tragédií, ale zažil jsem v životě horší věci. Opravdové životní tragédie.

Liga mistrů a Evropská liga

Základní část Ligy mistrů 2018-19 začala v úterý 18. září. Český mistr Viktoria Plzeň je ve skupině G a jeho se soupeři jsou Real Madrid, AS Řím a CSKA Moskva.
Zápasy Evropské ligy se hrají od čtvrtka 20. září. Slavii Praha čeká ve skupině C Petrohrad, FC Kodaň a Bordeaux. FK Jablonec byl nalosován do skupiny K, kde jsou dále Dynamo Kyjev, Astana a Rennes.
Finále Ligy mistrů se hraje 1. června 2019 v Madridu na stadionu Atlétika, Evropská liga vyvrcholí 29. května v Baku.

 

Thibaut Courtois, Sergio Ramos, Luka Modrič, Gereth BaleEdin DžekoPatrik Schick, Mário Fernandes, Arťom Dzjuba, Tomáš Koubek, Jaroslav Plašil, Michael Lüftner

Nejčtenější

Tak vysokou výhru jsem nečekal, připustil po premiéře Hapal

Trenér slovenské reprezentace Pavel Hapal v zápase s Ukrajinou.

Takřka ideální premiéru na lavičce slovenských fotbalistů prožil v pátek trenér Pavel Hapal. Český...

Švýcaři otočili v Lize národů zápas s Belgií a vyhráli skupinu, slaví i Anglie

Hráči Švýcarska oslavují vstřelený gól v utkání proti Belgii.

Fotbalisté Švýcarska otočili zápas proti Belgii ve skupině A2 Ligy národů z 0:2 na 5:2 a slaví...

Mám pocit, že jsme u lidí zase vzbudili zájem o fotbal, říká Dočkal

Český kapitán Bořek Dočkal pálí na bránu Polska v přípravném utkání v Gdaňsku.

Do národního mužstva se vrátil po roce, stal se kapitánem, hned byl tahounem. Dokazují to i čísla,...

Do Stocha klidně zajedu, slíbil před „slávistickým“ soubojem Souček

Čeští fotbaloví reprezentanti na tréninku před přípravným zápasem v Polsku a...

Tomáš Souček může v pondělním závěrečném utkání skupiny fotbalové Ligy národů se Slovenskem svádět...

Brazílie vyhrála díky sporné penaltě, Argentina Messiho nepotřebovala

Brazilští fotbalisté objímají Neymara (zády) po jeho proměněné penaltě proti...

Brazilští fotbalisté porazili v pátečním přípravném utkání v Londýně Uruguay 1:0 díky sporné...

Další z rubriky

Třinečtí fotbalisté potvrdili zlepšení těsnou výhrou v Prostějově

Třinecký Imrich Bedecs (v červeném) odkopem znekulatil míč a vylekal Martina...

Třinečtí fotbalisté na závěr podzimní části druhé ligy porazili Prostějov na jeho hřišti 1:0 a...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi...

Vůbec jsme nezachytávali hradecké náběhy, štve pardubické opory

Pardubický fotbalista Jakub Klíma skončil v brance.

Brrr. A ještě jednou brrr. O nevydařených zápasech se nezřídka píše, že by na ně sportovci rádi co...

Najdete na iDNES.cz