Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bude mít Lébr v Olomouci většinu? Jen se souhlasem města, říká

11 2014
Josef Lébr mění v Sigmě zaběhnuté pořádky. Ta až dosud nikdy neměla majoritního akcionáře, olomoucký podnikatel se jím však po plánovaném odkupu akcií může stát.

Dny plné změn prožívá fotbalová Sigma. V pátek rezignovali členové představenstva Jan Grézl s hejtmanem Jiřím Rozbořilem, v neděli na setkání s fanoušky prozradil Josef Lébr zájem o akcie, jež patří městu.

O den později už bylo všechno jinak, městu zůstane 34 %, místo toho se olomoucký podnikatel domluvil se třetím akcionářem, kterým je občanské sdružení SK Sigma Olomouc MŽ na odkupu části akcií, které by mu měly zajistit většinový podíl 51 procent.

Změny představenstva Sigmy Olomouc

Dosavadní členové: Josef Lébr (předseda), Jiří Ficner, Petr Konečný (oba místopředsedové), Jan Grézl, Miroslav Koutek, Martin Major, Miroslav Petřík, Zdeněk Psotka, hejtman Jiří Rozbořil.
V pátek rezignovali:Jiří Rozbořil a Jan Grézl. Rezignaci chystá Martin Major, stane se totiž předsedou dozorčí rady.
Nová struktura: Pět členů, z toho tři profesionální zaměstnanci klubu, zástupce města a občanského sdružení SK Sigma Olomouc MŽ.

Naznačoval jste, že po pondělní schůzce akcionářů dojde ke změnám v představenstvu. Jaké jsou?
Domluvili jsme se na zúžení představenstva na pět osob s tím, že bude akceschopnější. Tři lidé z představenstva budou profesionální pracovníci klubu. Pan Major (primátor Olomouce) přejde na post předsedy dozorčí rady, který byl vždy rezervován pro primátora. Změny v představenstvu mají rychlý průběh, sejde se dozorčí rada a změní členy představenstva. K tomu, aby se změnili členové dozorčí rady, je potřeba svolat valnou hromadu a navolit je, což je složitější.

V představenstvu bylo dosud devět lidí. Kdo budou zbývající členové?
Domlouváme se ještě na jednom jméně, takže konkrétních pět lidí teď neřeknu. Během týdne jména oznámíme.

Platí, že jedním z nich bude zástupce města jako třetinového akcionáře?
My jako zbylí akcionáři jsme apelovali na město, aby tam svého zástupce nechalo. Jednak proto, aby nebylo pochyb o transparentnosti společnosti, a jednak proto, abychom slyšeli taky názory zvenčí a nebyli jsme uzavření v bublině. Minimálně jednoho člena by město mělo mít ve vztahu k informacím, které probíhají představenstvem. Přece jenom dozorčí rada se neschází tak často. Bavíme se spíše koncepčně, jestli město bude mít jednoho nebo dva členy z pěti.

Co si od zúžení představenstva slibujete?
Bude to o dost lepší, akceschopnější. Dát devět vytížených lidí dohromady v nějakém termínu, když jste potřebovali něco vyřešit, bylo hodně těžké.

Zmiňoval jste, že byste chtěl mít pravomoc rozhodovat. Takto ji získáváte tím, že v představenstvu budou kromě vás dva zaměstnanci klubu a společně budete mít většinu?
Budu mít rychlejší možnost přijmout rozhodnutí. To neznamená, že budu rozhodovat autokraticky. Budu mít větší možnost přijmout rozhodnutí tím, že se mi spíš podaří sehnat lidi dohromady a říct "pojďme, tohle je problém, který dnes musíme vyřešit". Dám příklad: Přijde sportovní manažer a řekne, že má hráče, na němž se s trenérem shodli, a stál by tolik peněz. My se sejdeme jako představenstvo a řekneme si, jestli máme kde tyto peníze sehnat. To je náš úkol, abychom ekonomicky zajistili společnost.

Chystají se i personální změny v nižších patrech klubu?
Sportovní úsek bude mít na starosti pan Minář (sportovní ředitel) s panem Kalvodou (trenér) a do tohoto ranku se jim nikdo nebude míchat. Jediné, co musíme korigovat, jsou finance. V případě, že budou chtít nějakého hráče přivést, nebo schválit nějaký plat, tak zasedne představenstvo a řekne, jestli na to máme, nebo ne. Ostatní věci navázané na řízení klasické společnosti budou v kompetenci představenstva.

PO TŘICETI LETECH O SOUTĚŽ NÍŽ. Olomouc sestupuje do druhé ligy, Martin...
Olomoucký brankář Zdeněk Zlámal po inkasované brance od Liberce věděl, že je...

Na nedělní besedě s fanoušky jste řekl, že byste měl zájem koupit akcie města a navýšit svůj podíl. Podnikáte v tom nějaké kroky?
Na pondělní schůzce akcionářů jsme došli k tomu, že město pořád bude mít blokující minoritu 34 procent. Vzešlo to z diskuse, městu rozumím, zvyšovalo kapitál, takže nějaký prodej není na pořadu dne. Určitý počet akcií mi ale přeprodá občanské sdružení.

Jaké množství?
To bude záležet na penězích a občanské sdružení si musí nechat minimálně jednu tribunu, protože ji budeme opravovat pro mistrovství Evropy do 21 let. Občanské sdružení si tedy nějaký majetek ponechá, protože v něm budou státní prostředky. Po několika letech může tento majetek vložit do akciové společnosti a navýšit základní jmění. Tím získá akcie a ty můžu od něj zase kupovat. Momentálně můžu od občanského sdružení koupit akcie do výše, že si nechá třeba jen patnáct procent.

Tím se tedy dostanete k většině 51 procent.
Dá se to tak říct, ale pokud to uděláme, a já dokoupím akcie, tak to musí být se souhlasem třetího akcionáře, tedy města. Na pondělní schůzce akcionářů jsme se shodli, že budeme dělat všechna rozhodnutí v souladu, nikdy nebudeme hlasovat proti sobě a nejdříve se domluvíme.

Jaké máte v klubu dál úmysly?
Prvním z cílů pro mě je, abychom příští rok hráli první ligu, protože sestup do druhé ligy beru skoro jako osobní prohru a chci Olomouci do roka vrátit první ligu. To je jeden z důvodů proč neprodáváme hráče.

Fanoušci Sigmy v neděli uspořádali pohřeb první ligy a s rakví, věnci i dechovkou prošli městem. Co si o tom myslíte?
Beru to jako recesi. Spíš bych raději viděl pozitivní věci, že fandí klubu dál a budou ho podporovat i ve druhé lize. Pokud je potřeba to pohřbít, tak je to jejich věc. Žádná recese mi nevadí, nevadilo mi ani tohle, je to jejich výsostné právo, mohou si dělat, co chtějí. Neničí majetky, takže v tom nevidím nic špatného.

Vnímají jako tragédii, že klub po 30 letech ligu opustil.
Souhlasím, že to je tragédie, ale sportovní. I pro mě byl sestup klubu tragédií, ale zažil jsem v životě horší věci. Opravdové životní tragédie.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Dynamo České Budějovice 12 7 4 1 23:8 25
2. Fotbal Třinec 12 7 2 3 17:10 23
3. Slezský FC Opava 12 6 4 2 31:18 22
4. FK Pardubice 12 7 0 5 16:9 21
5. 1. FK Příbram 12 6 2 4 19:12 20
6. FK Olympia Praha 12 5 5 2 17:14 20
7. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
8. FC Hradec Králové 12 4 5 3 15:14 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
10. Baník Sokolov 12 4 2 6 14:17 14
11. FK Viktoria Žižkov 11 3 4 4 18:18 13
12. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
13. FC Vítkovice 12 2 4 6 10:26 10
14. FK Ústí nad Labem 12 2 2 8 12:26 8
15. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze