Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucká legenda Hapal: Nejsem pesimista, ale obavy o Sigmu mám

27 2014
Legenda olomouckého fotbalu Pavel Hapal a olomoucký fotbal? Tohle spojení není na pořadu dne. Jeden z iniciátorů veřejné výzvy Spojme síly pro Sigmu je zklamaný nezájmem Sigmy.

Už ho nebaví čekat, zda se mu fotbalová Olomouc ozve, nebo ne. Legenda Sigmy Pavel Hapal byl připravený opustit Senicu, kterou trénuje, a jít pomoct klubu, v němž odstartoval skvělou kariéru českého reprezentanta, dostat se z období temna (jak jinak nazvat sestup do druhé ligy po třiceti letech a korupční aféru?).

Společně s dalším slavným odchovancem Hanáků Tomášem Ujfalušim, podnikatelem Romanem Brulíkem a fanouškem Tomášem Vaidou sepsali výzvu Spojme síly pro Sigmu. „Ale není o to ze strany klubu zájem,“ tvrdí zklamaně nad skleničkou minerální vody v olomoucké kavárně. „V této podobě to pro mě končí.“ Teď zváží jiné nabídky. Je kandidátem na post trenéra slovenského národního týmu do 21 let.

Reakce klubu

Spolumajitel Sigmy Josef Lébr: Výzva smysl měla

„Je pravda, že žádná další schůzka zatím neproběhla. Vznikla nová politická reprezentace města a chápu, že fotbal není úplně největší priorita radních. Ještě jsme se nepotkali na jednání. Je to důležité. Mám vizi, jak dál s olomouckým fotbalem, kterou bych rád nejdřív představil primátorovi. Iniciativu vítám, ale post trenéra i sportovního ředitele je obsazen. To říkám od začátku.
Trenérem je Kalvoda, sportovním ředitelem Minář. Za nimi stojím. Iniciativa smysl měla. Některé věci chceme zavést do praxe. Oslovím Tomáše Ujfalušiho, jenž se nabízel, aby nám v zimní pauze přivedl hráče na post, který vybere sportovní ředitel. Zapojíme naše bývalé fotbalisty do práce s mládeží a skautingu. A není pravda, že nestojíme o finanční pomoc. Každá koruna je dobrá. Druhá liga je náročná, hrajeme ji se stejným rozpočtem jako první.“

Co se událo od poslední tiskové konference před měsícem a půl, na které jste se sešli i se spolumajitelem Sigmy Josefem Lébrem?
Se Senicou jsem vyhrál pár zápasů, pár jsem jich prohrál. A co se týká Olomouce, vůbec nic.

Nikdo vás nekontaktoval?
Jediný kontakt, který jsme měli, byl se zástupci města v minulém týdnu. Vnímáme ho velice pozitivně. Ale ze strany Sigmy Olomouc nic...

Jak si to vysvětlujete, když na oné tiskové konferenci zaznělo, že by měla být další schůzka s Josefem Lébrem i za účasti sportovního ředitele Sigmy Mináře?
Vysvětluju si to jednoznačně: Myslím, že od prvopočátku, od vydání výzvy, nechtějí, abychom vstoupili do klubu, pomohli mu a nějak ho nasměrovali. To je moje vysvětlení.

Berete to tak, že vedení Sigmy nemá o vaši pomoc zájem?
Kdyby zájem byl, tak by bylo určitě aktivnější. Proběhlo by víc schůzek, probraly by se otázky z výzvy.

Vy jste se s termínem další schůzky Sigmě neozvali?
Ne, my jsme výzvu dali, řekli naši vizi a čekali jsme z jejich strany nějakou zpětnou vazbu.

Jste z toho zklamaný, nebo jste podobný průběh očekával?
Když jsme to tvořili, byli jsme nadšení. Byli jsme toho plni. Stálo nás to dost času, práce. Byli jsme až v lehké euforii. Ale už po schůzkách s panem Lébrem a zejména s pány Gajdou a Ficnerem zastupujícími občanské sdružení (dalšího akcionáře Sigmy) jsem měl úplně jiné pocity. Tušil jsem, že zájem nebude. Do rozhovoru vstoupí další iniciátor výzvy, Roman Brulík: Desítky lidí nás od toho zrazovaly, říkaly nám, že nemáme šanci a jsme naivní. Stejně jsme do toho chtěli jít, protože nám na klubu záleží. Ukazuje se ale, že ti lidé měli pravdu. Přesto toho nelitujeme.

Zníte rezignovaně. Nemůže se ještě stát, že se se Sigmou domluvíte?
Hapal:
Vyloučit to asi nejde, ale nemám ten pocit. Času už bylo tolik, že to už nepředpokládám. Momentálně je to všechno stejně hodně na sílu. Já si myslel, že vedení vezme naši výzvu jako šanci, možnost posunout se dál. Bohužel to od nich necítím. Tím pádem to pro mě asi v této podobě skončí. Snad jsme aspoň něco udělali a některé věci z výzvy vedení Sigmy uskuteční.

Město, akcionář Sigmy, o vaši pomoc stojí a je ochotné uvolnit vám místa v představenstvu klubu. Této možnosti využijete?
Ze třech spolumajitelů Sigmy nám město dalo největší podporu, důvěru. Pořád cítím, že mají zájem. I vůči lidem, kteří nás podporovali, cítíme zodpovědnost. Pokud budeme mít možnost být v představenstvu, i tu možnost uvítáme.

U JEDNOHO STOLU. Výsledky jednání o budoucnosti Sigmy prezentovali na tiskové
Autoři výzvy na pomoc fotbalové Olomouci, včetně klubové legendy Tomáš...

Přitom jste tvrdili, že jen místo v představenstvu není dostačující pro to, abyste mohli v Sigmě něco změnit, neboť vás v něm přehlasují. Nebude to k ničemu?
Pořád je to možnost věci ovlivnit, protože v představenstvu jsou i jiní lidé. Zvenku by se nám cokoli dělalo ještě mnohem hůř než zevnitř.

Kdo z iniciátorů výzvy bude město v představenstvu zastupovat?
Zatím to je v jednání. Je předčasné bavit se o tom, jestli budeme mít místo v představenstvu nebo dozorčí radě. Na rozdíl od občanského sdružení nebo pana Lébra jsme už cestu k novému panu primátorovi našli. Sedli jsme si s ním a cítili jsme ke spolupráci stejnou chuť jako před volbami.

Co z výzvy bude možné prosadit, aniž byste měli pravomoce ve sportovním úseku klubu?
Jsou věci, které máme v hlavě. Jednodušeji půjde třeba změnit vztah Sigmy k bývalým hráčům.
Brulík: A pak jsou věci, které půjdou změnit pomaleji, protože se týkají lidí, kteří jsou v klubu, a ti se tomu dost brání.

Máte dohlédnout na větší transparentnost Sigmy, po čemž volal někdejší akcionář klubu Robert Runták?
Brulík:
Vnímám to tak, že klub jde jiným směrem, než by si město přálo. Ať se tam vystřídali hejtmani, primátoři, město nebylo schopno kormidlem pootočit. Věří, že když tam bude někdo, kdo fotbalu víc rozumí, bude větší šance. Ale jestli jde o transparentnost, nebo o větší profesionalitu v klubu... Těch aspektů je víc.
Hapal: Přesně tak.

Budete se tedy dál soustředit na trenérskou práci?
Ve svojí kariéře budu pokračovat. Z Olomouce jsem pryč spoustu let a ještě několik let vydržím. Během podzimu jsem měl určité možnosti, některé mám dodnes. Nabídky se vyskytly. Já se nemůžu soustředit jen na věc, která není na pořadu dne, protože jí nikdo zevnitř klubu nepřeje. Dál půjdu svojí cestou, stejně jako ostatní z iniciativy.
Brulík: Přitom Pavel Hapal byl připravený změnit svoje profesní působení, což jasně prezentoval.

Tomáš Ujfaluši před jednáním na olomoucké radnici.
Autoři výzvy na pomoc fotbalové Olomouci, včetně klubové legendy Tomáš...

Máte aspoň radost z toho, jak se Sigma výsledkově rozjela?
Hapal:
Samozřejmě! Fandit budu dál, protože Sigma je Sigma. Jsem tady doma. Jsem rád, že Sigma vyhrává, že je na čele tabulky. Věřím, že po posledním podzimním utkání, které dohrává, si udělá patřičný náskok a dostane se do první ligy. Tomu jsem věřil už na začátku. Přeju jí to. Na tom se nic nezmění.

Neuškodilo vaší iniciativě paradoxně to, že se Sigma zvedla?
To ne. Naopak, my jsme od prvopočátku chtěli, aby Sigma vyhrávala, aby se nastartovala. Možná ve vnímání lidí uvnitř klubu nám to uškodilo, protože se cítí silnější. Ale o tom výzva přece vůbec nebyla.

Překvapilo vás jako legendu Sigmy v olomouckém fotbalu něco od doby, kdy jste s výzvou přišli?
Znovu říkám: Zklamání ve mně je v tom, že nepřišel ani jeden kontakt ze strany klubu, což je nelogické. Vidím, že s tím od začátku nepočítali. Po tiskové konferenci s akcionáři Sigmy nebyla o tom na klubových stránkách ani zmínka. To jsou všechno věci, které dávají tušit, že nás neberou. A to nebudu mluvit o lidech zevnitř klubu, kteří na nás nenechali nit suchou a kudy chodí, tak o nás šíří jenom pomluvy.
Brulík: Je úplně obdivuhodné, z čeho pomluvy a negativa vycházejí. Přitom my jsme nabídli klubu pět milionů ročně. Klub ty peníze jednoznačně potřebuje, ale možná asi ne až tak akutně... Nabídli jsme spoustu jiných věcí, ale všechno je zastíněno tím, že někteří lidé v klubu se pravděpodobně bojí o svoje pozice.

Buďte konkrétní – jací lidé se bojí a proč?
Hapal:
Něco je tam zaběhlé, a kdyby přišli noví lidé, změnili by se některé personální záležitosti. Lidí se tam bojí víc, těžko jmenovat jednotlivce.

Tolik lidí v klubu nepracuje, abyste je nemohl vyjmenovat.
Brulík
: Nejde jen o lidi ve vedení klubu, ale i ve středním managementu.

JEDNÁNÍ. Pavel Hapal (vlevo) a Tomáš Ujfaluši (vpravo) sedí za jedním stolem s...

JEDNÁNÍ. Pavel Hapal (vlevo) a Tomáš Ujfaluši (vpravo) sedí za jedním stolem s olomouckým primátorem Martinem Majorem.

Kriticky se proti vaší výzvě vyjádřil předseda Občanského spolku Sigma MŽ Jaromír Gajda. Toho máte na mysli?
Hapal:
Musím říct, že když jsme byli na výboru občanského sdružení, tak většina lidí nebyla negativní, ale od pana Gajdy a pana Ficnera (místopředseda představenstva a finanční manažer Sigmy – pozn. red.) jsme cítili od začátku negativismus, zpochybňování naší snahy a celkově absolutně žádnou podporu.

V čem Sigma potřebuje pomoct urgentně bez ohledu na to, jestli v klubu bude Hapal, nebo ne? V ekonomice?
Určitě, financování je jedním ze zásadních problémů současné Sigmy. Je to naprosto patrné, a to nejen z oficiálních účetních uzávěrek. A druhá věc je sportovní. To je ruku v ruce. Jsou věci, se kterými z dálky nesouhlasím a nelíbí se mi.
Brulík: I to, jak se klub zachoval k naší výzvě, ukazuje, že je uzavřený jakýmkoli změnám. Někteří lidé v klubu se chovají, jako by v něm bylo všechno v pořádku, přitom víme, co se za poslední roky dělo a děje. Klub je negativní. Jakákoli – byť dobrá – myšlenka je pranýřovaná. A pokud se toto vnímání v klubu nezmění, nedá se očekávat, že se změní v jiných oblastech.

Pane Hapale, vy máte v Sigmě dva syny. Věříte, že z nich vyrostou další kvalitní odchovanci?
Jsou fotbalem nadšení, hrají, snaží se. Ten o tři roky starší je už mladší žák, má k tomu možná blíž. Nebude záležet jen na nich, ale na jejich trenérech, sportovním úseku, který zhodnotí, jestli chlapec na to má, nebo ne.

Jsou v dobrých rukou?
Trénují kvalitně, Sigma má na určitých postech kvalitní trenéry. Ale v přechodu do dospělého fotbalu je pro mě využití odchovanců minimální. Proti Třebíči teď hrálo za B-mužstvo spoustu hráčů z A-mužstva. S tímto se neztotožňuji.

Máte o budoucnost Sigmy strach, nebo ji vidíte pozitivně?
Pozitivně to vidím v tom, že se určitě dostane do první ligy. Tomu věřím. Uvidíme, jakou roli bude mít v ní. Nechci říct, že jsem pesimista, ale určité obavy mám.
Brulík: Já mám obavy velké, zda se Sigma vrátí tam, kde byla – aby hrála evropské poháry. Pokud to bude tak, jak to je, tak v nejbližších letech nemůže o evropských pohárech přemýšlet, což je přitom jedna z nezbytných podmínek pro zdravé fungování klubu. Jen v Evropě totiž může zhodnotit odchovance, což v posledních více než dvaceti letech s úspěchem činila, a díky tomu si také v českém fotbale vydobyla zasloužený respekt. Ta doba je však zřejmě na delší období pryč...

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,94

Josef Hušbauer

Slavia

2,07

Tomáš Fryšták

Bohemians 1905

2,11

Václav Jemelka

Olomouc

Góly

12

Michael Krmenčík

Plzeň

10

Milan Škoda

Slavia

9

Stanislav Tecl

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 20 16 3 1 37:8 51
2. SK Slavia Praha 21 12 6 3 37:12 42
3. FC Slovan Liberec 21 11 5 5 31:22 38
4. SK Sigma Olomouc 21 10 7 4 26:15 37
5. FK Jablonec 21 10 6 5 34:21 36
6. AC Sparta Praha 21 9 8 4 29:18 35
7. Bohemians Praha 1905 21 8 7 6 20:16 31
8. FK Teplice 21 7 6 8 24:25 27
9. MFK Karviná 21 6 5 10 25:29 23
10. Dukla Praha 21 6 5 10 22:37 23
11. FC Vysočina Jihlava 21 7 1 13 23:38 22
12. FK Mladá Boleslav 21 6 3 12 23:35 21
13. Fastav Zlín 21 5 6 10 20:35 21
14. 1. FC Slovácko 21 4 8 9 18:27 20
15. Zbrojovka Brno 21 5 4 12 14:30 19
16. FC Baník Ostrava 20 2 6 12 23:38 12

Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze