Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V patnácti kope za reprezentaci! Norský zázrak překonal evropský rekord

Norský mladíček Martin Ödegaard proniká mezi bulharskými fotbalisty | foto: AP

14 2014
Rozjařeně přiběhl ke střelci Nielsenovi a radostí mu skočil na rameno. Na oslavě gólu by nebylo nic zvláštního, vždyť Norové právě v evropské kvalifikaci sestřelili Bulharsko, jen ta mladičká tvář vypadala jaksi nepatřičně. Norský náhradník Martin Ödegaard, který v 62. minutě vyběhl s číslem 9, je ještě kluk. V úterý mu bylo patnáct let a 300 dní. Tím pádem se stal nejmladším hráčem v historii evropské kvalifikace. Rekord padl po jednatřiceti letech!

„Ödegaard je speciální talent. Jen není úplně snadné poradit, kam by měly jeho kroky směřovat dál,“ zamýšlí se norský trenér Per-Mathias Högmo. „Má dvě možnosti. Buď zvolit nadprůměrný evropský klub, kde bude své schopnosti postupně rozvíjet - kupříkladu Ajax, nebo může jít do absolutní špičky. Pokud zkusí druhou cestu, měl by počítat s tím, že nemusí uspět.“

Nejmladší hráči Euro kvalifikace

1. Martin Ödegaard (Norsko, 2014), 15 let a 300 dní
2. Sigurdur Jónsson (Island, 1983), 16 let a 251 dní
3. Peter Jehle (Lichtenštejnsko, 1998), 16 let a 25 dní
4. Levan Kenia (Gruzie, 2007), 16 let a 325 dní
5. Daniel Frick (Lichtenštejnsko, 1995), 17 let a 79 dní

Blonďák Ödegaard měl reprezentační premiéru už v srpnu, kdy mu bylo 15 let a 253 dní! Překonal tím zdánlivě nepřekonatelný norský rekord z roku 1910. Český primát drží záložník Jan Polák, jenž debutoval 45 dní po osmnáctých narozeninách.

Patnáctiletý ofenzivní záložník Ödegaard, který má dynamiku, míčovou techniku i skvělé čtení hry, patří norskému klubu Strömsgodset, ale samozřejmě kolem něj krouží bohatí dravci. V Bayernu Mnichov a Manchesteru United už si velký obdivovatel Lionela Messiho dokonce pár tréninků vyzkoušel. Kromě toho po něm touží Liverpool, Arsenal a Real.

Otázkou je, kam jeho další kroky opravdu povedou. V úterý večer vedly za kvalifikační výhrou 2:1.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze