Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbal někdy bývá krutý, uznal kouč vítězů

29 2000
B r u s e l (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Roger Lemerre nemá pověst muže, který by dokázal sáhodlouze a alespoň trochu zajímavě povídat o fotbale. Sotva však skončilo nervy drásající semifinálové drama a jeho svěřenci postoupili přes Portugalsko do finále kontinentálního šampionátu, měl trenér francouzské reprezentace po ruce několik pozoruhodných výroků.

Debata se pochopitelně točila kolem pokutového kopu, který ve prospěch jeho týmu nařídil rozhodčí poté, co míč v šestnáctce trefil ruku portugalského beka Abela Xaviera. Branka v prodloužení znamenala rozuzlení postupové tajenky - Francie se stala prvním týmem v historii evropských šampionátů, který prošel do finále díky tzv. zlatému gólu vstřelenému navíc z pokutového kopu.

"Díval jsem se teď v kabině na opakované záběry, a nemám pochyby - bylo to jasné hraní rukou," konstatoval 58letý trenér, když krátce po utkání dorazil na tiskovou konferenci. Sál byl nabitý, že se málem nedalo dýchat. "Rozhodčí jenom aplikovali platná pravidla, nic víc. Myslím, že to byl velký okamžik rozhodcování," dodal v nevyřčené narážce na odvahu, s ním arbitři sáhli v prodloužení k tak klíčovému rozhodnutí.

Lemerre ani na okamžik nepřipustil pochybnosti o správnosti verdiktu:
"Vím, fotbal někdy bývá krutý, ale pravidla jsou od toho, aby se používala. Když je ruka, tak je ruka, pravidla nepřipouštějí jinou interpretaci."

Zároveň přiznal, že nebýt osudného okamžiku, francouzský tým už s vítězství v prodloužení nepočítal. "Byli jsme vnitřně připravení na to, že zápas půjde do penaltového rozstřelu."

Šarvátky a extempore portugalských hráčů, kteří rozhodčí málem inzultovali, potom Roger Lemerre komentoval slovy: "Chápu jejich zklamání z prohraného utkání. I my bychom byli šíleně rozčarovaní, kdybychom prohráli tímto způsobem. Verdikt rozhodčích bychom ovšem museli respektovat."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze