Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Platini s Peltou slavnostně otevřeli nové sídlo fotbalové asociace

30 2015
Šéf evropského fotbalu Michel Platini a předseda toho českého Miroslav Pelta vzali do rukou nůžky a přestřihli symbolickou pásku. Tak slavnostně otevřeli nové sídlo Fotbalové asociace České republiky. Je v těsném sousedství současné budovy v Praze na Strahově.

Miroslav Pelta začíná český fotbal řídit z nové kanceláře. „Konečně máme důstojné místo, nutně ho český fotbal potřeboval,“ řekl.

Na slavnostní otevření si pozval generalitu evropského fotbalu, vedle Platiniho na Strahov v úterý v podvečer dorazili i členové výkonného výboru UEFA či generální sekretář Gianni Infantino a ředitel soutěží UEFA Giorgio Marchetti.

„Je to krásný a zároveň smutný den pro český fotbal,“ zmínil Platini pondělní úmrtí legendárního záložníka Josefa Masopusta.

Na Strahově vedle nové budovy, kde se brífink uskutečnil, pálilo slunce, i proto vzácní hosté projevy příliš nenatahovali.

Slavnostní otevření naplánované na úterý 30. června nebylo zvoleno náhodně. V Edenu se večer uskuteční finále mistrovství Evropy do 21 let, kterého se vedení Evropské fotbalové unie UEFA v čele s Platinim rovněž zúčastní.

Cena stavby je 137 milionů korun, konkurz na zhotovení sídla vyhrála společnost Syner a v plné výši ho financovala UEFA a FIFA.

„Teď si všichni prohlédneme, jestli peníze byly investovány správně. Máme tu specialistu na rozpočet, který to zkontroluje podrobně,“ říkal Platini s úsměvem.

Nové čtyřpodlažní sídlo (včetně jednoho podzemního), kam se přestěhuje i marketingová společnost STES, vyrostlo na rohu ulic Atletická a Diskařská, takže z jižní strany uzavřelo stadion Přátelství.

Kanceláře jsou ve dvou horních patrech. V přízemí síň slávy, restaurace a tiskové středisko.

V síni slávy lze vidět tablo všech hráčů samostatného české reprezentace, na konci řady je slávista Škoda, poslední nováček týmu.

V hlavním sále si návštěvníci prohlédli kopii poháru za titul mistra Evropy 1976, dresy, nechybí fotografie nejslavnějších fotbalistů historie, zvláštní koutek mají legendy Pepi Bican, Josef Masopust a Pavel Nedvěd.

Fotogalerie

V podzemí je technické zázemí a také čtyři fotbalové šatny. Už teď se totiž počítá i s rekonstrukcí sousedního stadionu Přátelství.

„Vznikne tam tribuna, nová tartanová dráha, vyhřívaný trávník a nové osvětlení. Začít bychom chtěli už na podzim a v roce 2016 stavbu dokončit,“ podotkl Pelta.

„Budeme mít takové zázemí, že tu bude moci trénovat i áčko. Stadion bude zároveň splňovat podmínky pro zápasy mládežnických reprezentací.“

Nová budova asociace už stojí, následuje přestavba stadionu Přátelství. A dojde i na rekonstrukci stadion Evžena Rošického, který je od Přátelství vzdálen jen přes ulici? V současnosti má jen minimální využití, v budoucnu by mohl sloužit jako národní stadion.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze