Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Volby pořadatelů MS 2018 a 2022 podle FIFA korupce neovlivnila

Takto Katařané slavili zisk pořadatelství MS 2022. | foto: AP

13 2014
Fotbalová mistrovství světa v letech 2018 a 2022 proběhnou podle původních plánů v Rusku a v Kataru. Vyšetřování údajné korupce neodhalilo podle zprávy, kterou zveřejnila etická komise FIFA, dostatečné důvody pro znovuotevření volebního procesu a výběr nového pořadatele.

Dlouho očekávané shrnutí výsledků vyšetřování komise Michaela Garcii, která se podezřením z uplácení při volbách zabývala, zveřejnil šéf etické komise FIFA Joachim Eckert. Konstatoval, že k několika incidentům sice došlo, nepoškodily ale bezúhonnost volebního procesu jako celku.

Garcia, jenž požadoval úplné odtajnění své zprávy a její kompletní zveřejnění, se hodlá kvůli vypracovanému shrnutí a rozhodnutí uzavřít vyšetřování korupce obrátit na odvolací komisi FIFA. Zpráva etické komise podle něho obsahuje množství závažně neúplných a chybných interpretací faktů a závěrů, k nimž došla jeho vyšetřovací komise.

Obvinění z korupce a uzavírání volebních paktů, která se objevila okamžitě po zvolení Kataru pořadatelem MS 2022, se podle Eckerta nepodařilo prokázat. Porušování pravidel, které se podařilo zjistit, je podle něho daleko od hranice, která by vyžadovala vyhlášení nových voleb.

Eckert zároveň vyzval Garciu, aby zahájil soudní stíhání jednotlivců z řad FIFA a organizačních výborů, kteří se provinili.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze