Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč sousedé nemají rádi Argentinu a ona sama nemá ráda Messiho

Lionela Messiho mnozí považují za momentálně nejlepšího fotbalistu na světě. U argentinských fanoušků to ale nemá lehké... | foto: Reuters

3 2014
Pro spoustu Čechoslováků to byla fotbalová láska na první dotek míče. Pohledné dresy, vlasatí útočníci, do toho charizmatický kouč Menotti s nezbytnou cigaretou. Světový šampionát v roce 1978 zrodil východoevropskou vášeň pro fotbalovou Argentinu. Následující roky je ještě podpořil božský Maradona.

Jenže tým, který letos pomýšlí na cestu za zlatem, zažívá i opačné emoce. Zaprvé: Argentinu nemají rádi její sousedé. A zadruhé: sami Argentinci zase ve velké míře vyjadřují antipatie k Lionelu Messimu, nejzářivějšímu klenotu týmu. Co za tím stojí?

Image země těsně za jejími hranicemi si všimly New York Times, když před šampionátem zadaly rozsáhlý preferenční průzkum fanoušků. Brazílie, Chile i Kolumbie jmenovaly Argentinu jako jasně nejneoblíbenějšího soka.

A má to co do činění i s věcmi mimo hřiště. Brazilcům vadila argentinská nadvláda přelomu 70. a 80. let, ale je i zbylé Jihoameričany ještě víc štve status země, jež byla na poměry kontinentu bohatá, a navrch se prezentovala jako kus Evropy za oceánem - ve smyslu civilizovanější, vzdělanější krajiny. "Ekonomická síla a vazby na Evropu vytvořily pocit argentinské nadřazenosti," uvedl historik Leandro Morgenfeld z Buenos Aires.

Proto se může stát, že až Messi a spol. nastoupí ve čtvrtfinále s Belgií (a případně v semifinále s Nizozemci), kontinent nebude držet "při svých", naopak by si jejich prohru vychutnal. "Latinskoamerická jednota je velká, ale fotbal rozděluje," tuší Morgenfeld.

Švýcarští fotbalisté pečlivě brání argentinského kapitána Lionela Messiho.
Argentinský kapitán Lionel Messi během osmifinále mistrovství světa

Co však rozděluje ještě více, je pozice Lionela Messiho v zemi. Jen to, že si ponechal měkký akcent ve španělštině, jímž se mluví v jeho rodném Rosáriu, z něj prý nečiní totálního odrodilce. Příliš brzy odešel do Španělska, příliš málo se musel protloukat životem jako Maradona (či Tévez), nezpívá s gustem hymnu před zápasem a vůbec si tak nějak neváží národního dresu, v němž dosud nic nevyhrál... Tak znějí výtky.

Když se z Barcelony vrátil na přípravu reprezentace, potupně jej zkoušeli ze znalostí argentinských reálií. Když se jeho fotka objevila na obrazovce stadionu v Rosáriu, fanoušci Centralu (Messi hrával za Newell’s Old Boys) bučeli, dokud nezmizela.

Neoblíbenost Argentiny u sousedů jen tak nezmizí, Messi se může vykoupit titulem. Ani ten mu nezajistí místo na trůnu, bohéma Maradonu nikdy nesesadí. Ale polepšit si může. "Všichni věříme, že ten darebák zradil Barcelonu a v sezoně hrál tak špatně, protože jen šetřil síly. Pokud ne, jsme v háji," řekl impulzivně fanoušek jménem Martín Caporrós v NY Times.

V sobotu se uvidí.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze