Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brazílie: lesk, góly, samba. Brazílie: trable, bída, stres

Čtyřikrát se radovali fotbalisté Brazílie z gólu v přípravném duelu s Panamou. Stav příprav na blížící se svátek fotbal ale moc radostný není. | foto: AP

5 2014
Brazílie v přáteláku pohodlně přehrála Panamu 4:0, fanoušci nábožně vyvolávali jméno útočníka Neymara, jenže sebekrásnější góly nemůžou zakrýt problémy. Stihne se fotbalové mistrovství světa? Za týden je výkop!

Byl to dotek ryzího fotbalového génia. Brazilský útočník Neymar předvedl chvíli po přestávce dokonalou patičku, ramenatý parťák Hulk převzal ve sprintu míč, vystřelil luxusně ke vzdálenější tyči a Brazílie vedla 3:0.

Okouzlující moment roztančil stadion v Goianie, který se od té chvíle vlnil až do konce.

Ano, tak vypadá fotbal po brazilsku. Reprezentace v kanárkových dresech v úterním přáteláku přestřílela Panamu, hráči po gólech předváděli kroky samby a soupeř se postrkoval kvůli tomu, kdo se po zápase dřív vyfotí se slavným střelcem Neymarem.

Jenže jakmile vyjdete ze stadionu, narazíte do reality. Tam je jiná Brazílie. Problematická, vzpurná a nepřipravená. "Než začne šampionát, nesmíme relaxovat ani vteřinu," prohlásil o víkendu Jerome Valcke, generální sekretář světové federace FIFA. Má strhané rysy a do Evropy se za poslední dva roky skoro nedostal, protože neustále řeší brazilské trable. Daly by se nazvat: Jak zvládat nezvladatelné!

Fotogalerie

Tři z dvanácti stadionů ještě nejsou úplně hotové, přitom v Brazílii už přistávají reprezentační týmy. Austrálie byla první, pak dorazili Chorvatsko, Írán, Angličané se brzy zabydlí v Riu. "Nemám z toho dobrý pocit. Fotbal v Brazílii je okouzlující věc, ale nemůže zakrýt obrovské problémy, které zemi trápí," tvrdí Jan Nezmar, liberecký manažer. Před pár týdny byl na stáži ve slavném klubu Fluminense. Od místních poznával, čeho všeho se obyčejní Brazilci děsí.

Tady jsou Nezmarovy poznatky z Rio de Janeira:
– kvůli mistrovství se vypotřebovaly mraky peněz, které se měly použít na jiné a užitečnější účely.
– sociální systém vůbec nefunguje, zato korupce se vrší.
– demonstrace nepolevují a během šampionátu se dá očekávat, že nastanou pouliční nepokoje.
– všechno se neúměrně zdražilo, nejen ubytování pro cizince.
– nekonečné dopravní zácpy se ještě zhorší.

"Když zrovna demonstrovali učitelé, toulala se v ulicích spousta dětí, protože byly zavřené školy. A když do Ria najelo sedm stovek autobusů, protože stávkovali řidiči, nebylo k hnutí vůbec. Šílené. Návštěva Brazílie mě úplně rozhodila, a to jsem tam byl jenom týden," líčí Nezmar.

Za týden se dá stihnout leccos, jen ne dodělat všechny nedostatky, které vidíte na brazilské infrastruktuře. Parkoviště, přivaděče, slibované ulice, letištní haly, hotelové pokoje a miliony dalších drobností. "Ti, kteří momentálně demonstrují, se budou během zápasů bavit, protože fotbalisté jsou v Brazílii bozi. Ale co bude pak? Lidé znovu zabřednou do neřešitelných problémů, takže zase vyjdou do ulic. Po pravdě, vůbec se jim nedivím," tvrdí po své zkušenosti Nezmar.

Je celkem pravděpodobné, že u televize nepoznáte, že by šampionát jakkoli trpěl. Brazílie se bude chtít předvést jako dokonalý pořadatel. Jenže když se podíváte, jak uboze dnes vypadá trávník na legendárním stadionu Maracaná, nezbavíte se dojmu, že trable se na Brazilce sypou ze všech stran. Přitom výkop už je za týden.

Autor:


Témata: Brazílie, Hulk
Najdete na iDNES.czmobilní verze