Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


BRAZILSKÉ HVĚZDY: Dělostřelec s parádním knírem. Takový byl Rivelino

1 2014
Na mistrovství světa 1970 v Mexiku nastoupilo Československo hned na úvod proti Brazílii. Hrálo se jen několik minut, po levé straně unikl Rivelino, přešlapovačkou v plné rychlosti se zbavil obránce a poslal prudký míč před bránu. Pelé ve vyložené pozici přestřelil. Tak pozor, tenhle chlapík s mohutným knírem bude pěkně nebezpečný.Taky že byl!

Ve 24. minutě, kdy Československo senzačně vedlo 1:0, byl faulován Pelé. Míč ležel na oblouku pokutového území. Do zdi se postavilo sedm hráčů i útočník Jairzinho. Rivelino se rozběhl, Jairzinho uskočil, míč prosvištěl kolem zdi a zapadl do sítě. Brazílie vykročila za vítězstvím 4:1 a titulem mistrů světa.

Dodnes si hodně pamětníků myslí, že tohle mužstvo bylo možná nejlepší ze všech. Hlavní hvězdou byl samozřejmě Pelé, ale o přínosu 24tého Rivelina nikdo nepochyboval. S jedenáctkou na dresu byl jedním z hrdinů nedostižného týmu. I na něj si pak hráli kluci po celém světě.

Diváci ho zbožňovali. Uměl všechno a občas přidal i nějakou parádičku. Zpracování míče v každé pozici, kličky, zasekávačky, přehazovačky, přihrávky... A hlavně to, co fanoušci milují: drtivé střely. To byly bomby! Především levačkou, která byla téměř neomylná. Ale když na to přišlo, vypálil i pravou nohou; takhle například ve finále s Itálií poslal míč z 20 metrů do břevna.

Rivelino si ke střelám dokázal najít prostor sám. Vidíme to na starých záznamech: proti Československu naznačil střelu a posunul si míč doleva. Protože obránce správně reagoval a chystal se ránu zblokovat, Rivelino napřáhl ještě jednou a dalším protažením do strany už protihráče vyřadil ze hry. Teprve pak vypálil.

Brazilská abeceda

Seriál o osobnostech, které změnily světový fotbal

1. DÍL: Cafú
2. DÍL: Didi
3. DÍL: Djalma Santos
4. DÍL: Dunga
5. DÍL: Falcao
6. DÍL: Friedenreich
7. DÍL: Garrincha
8. DÍL: Gérson
9. DÍL: Gilmar
10. DÍL: Heleno de Freitas
11. DÍL: Jairzinho
12. DÍL: Júnior
13. DÍL: Leonidas
14. DÍL: Nílton Santos
15. DÍL: Pelé
16. DÍL: Rivelino

Obávaný kanonýr na góly i přihrával. V Mexiku od něj v duelu s Peru dostal Jairzinho chytrý oblouček za obránce, ve finále zase Pelé po Rivelinově centru památnou hlavičkou zahájil brazilské hody.

Za čtyři roky přijela do Německu jiná Brazílie. Chyběli Pelé, Tostao, Gérson, Carlos Alberto, ze slavných mohykánů zůstali jen Jairzinho a Rivelino. Mužstvo hrálo pomalu, nezáživně, s důrazem na pevnou obranu. Rivelino převzal Pelého desítku, čímž symbolicky demonstroval změnu, jaká se s ním stala.

Už nebyl jedním z mnoha, nýbrž hlavní postavou a dirigentem, často sám zachraňoval malátné Brazilce. Dal tři góly, všechny z dálky.  Ukázkový byl jeho trestňák proti NDR, podobný tomu, jakým v Mexiku překonal Viktora. Uprostřed zdi stál znovu Jairzinho. Když se Rivelino napřahoval ke střele, Jairzinho spadl na trávník a jeho spoluhráč úžasně trefil úzkou mezeru mezi německými obránci.

Rivelino se objevil ještě v roce 1978 v Argentině, ale pro neshody s trenérem Coutinhem už mnoho nehrál. Škoda, s kanárkovým dresem se mohl rozloučit důstojněji.

RIVELINO PŘEKONÁVÁ VIKTORA NA MS 1970

GÓL RIVELINA V ZÁPASE S NDR NA MS 1974

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze