Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nadšená FIFA: Padá víc gólů, uděluje se méně karet a hra je plynulejší

James Rodríguez, jedna z hvězd šampionátu. Kolumbijský záložník září. | foto: David GrayReuters

3 2014
V Brazílii, kde je fotbal „doma“, by se mohl zrodit nejofenzivnější turnaj historie. „Máme slušnou šanci na to, že padne rekordní počet branek,“ věří známý trenér Gérard Houllier z technické studijní skupiny FIFA. A čísla, jež se svými spolupracovníky předložil, jsou přesvědčivá. Oproti poslednímu MS padá víc gólů a zároveň se uděluje méně karet.

Dosud nejvíc branek viděli fanoušci fotbalu na šampionátu, kde Brazílie přišla o titul posledním krokem - ve Francii v roce 1998, kde domácí zdolali Brazilce ve finále, skórovali hráči celkem 171krát. „Nyní jsme na 154 brankách, zbývá osm zápasů a současný průměr je 2,75 gólu na zápas. Ten rekord může padnout,“ přidává Gérard Houllier propočty.

Vydrží-li tempo, za čtvrtfinále, semifinále a boje o medaile by padlo dalších 22 tref. Součet mistrovství světa v Brazílii by činil 176. A rekord by byl pokořen!

Houllier, jenž po prvním kole vyřazovacích bojů spolu s kolegy sepsal analýzu šampionátu, nabízí mimo jiné toto vysvětlení. „Každý tým hraje se dvěma, někdy i se třemi útočníky,“ líčí. „Možná nikdy na světovém šampionátu nebylo tolik skvělých ofenzivních hráčů. Vždyť v této generaci jsou Neymar, Messi, Van Persie, Robben, Benzema, James Rodríguez a další,“ rozplývá se Houllier.

Přibude ve fotbale čtvrté střídání?

Gérard Houllier chce navrhnout, aby týmy mohly v prodloužení střídat dalšího hráče. „Tempo je ve fotbale čím dál rychlejší, náhradníci dali rekordních 29 branek. Čtvrté střídání by mohlo pomoci. Myslím, že je načase,“ řekl Houllier vzdor tomu, že dříve podobný návrh neuspěl.

Pro milovníky statistik je tu pak srovnání s mistrovstvím světa, jež před čtyřmi lety hostila Jihoafrická republika. A pozor, zatím všech šest ukazatelů z Brazílie předchůdce válcuje!

Počet gólů: 154 (zatím) ku 145.

Průměr gólů na zápas: 2,8 ku 2,3.

Počet žlutých a červených karet: 2,9 ku 3,8 a 0,2 ku 0,3.

Počet přihrávek na tým za zápas: 390 ku 353.

Čistý čas na utkání: 57 minut ku 54.

Shrnuto: v Brazílii padá více branek, sudí nemusejí udělovat tolik karet (tedy by se teoreticky mělo hrát méně zákeřně, ale může to znamenat i mírnější trend), každý tým je schopnější v přesnosti pasů a diváci zkrátka vidí víc fotbalu, méně se přerušuje. „Tempo a kvalita jsou prostě vyšší,“ soudí Houllier.

V pátek a sobotu se ukáže, zda nastavený trend nepoleví. Do čtvrtfinále prošlo všech osm vítězů osmi základních skupin. A pouze v jednom případě nešlo zároveň o nejlépe střílející tým skupiny (Belgie dala 4 góly, druhé Alžírsko 6). I to je slibné. „Fotbal se lepší s každým turnajem,“ raduje se Houllier. „A že se to takový šampionát hraje právě v Brazílii? Až se sám sebe ptám, jestli to není zrovna tím.“

Hrát na Maracaná i na dalších brazilských stadionech jako by skutečně dodávalo fotbalistům choutky útočit, kličkovat, přesněji nahrávat.

A pak je tu motivace obecná. Nejlépe ji vystihuje další člen technické studijní skupiny FIFA, bývalý nigerijský reprezentant Sunday Oliseh: „Při vším respektu ke klubům, tady hrajete za svou zemi. Třeba za 170 milionů lidí. Je to válka, ač je to míněno v přátelském duchu. Když neuspějete, čekáte na další šanci čtyři roky.“

Posledních osm účastníků turnaje věří, že jejich konec jen tak nenastane.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze