Mistrovství světa 2018
Anglický záložník Fabian Delph se drží za hlavu poté, co spoluhráč Marcus...

Anglický záložník Fabian Delph se drží za hlavu poté, co spoluhráč Marcus Rashford v zápase MS proti Belgii neproměnil velkou šanci. | foto: AP

Bitva o bronz. Porazí Belgie na šampionátu Anglii i podruhé?

• 14
Boj poražených. Fotbalisté Belgie a Anglie si po svých neúspěšných snahách o postup do finále zahrají v dnešním předposledním utkání mistrovství světa o historicky první bronz. Duel začíná v 16 hodin.

Už před zápasem v Petrohradu je jasné, že na světovém šampionátu podesáté za sebou obsadí třetí místo evropský tým. Poražení semifinalisté se utkali už v přímém souboji o první příčku skupiny G a Belgie zásluhou parádní branky Adnana Januzaje zvítězila 1:0.

Belgičané v semifinále podlehli Francii 0:1 gólem stopera Samuela Umtitiho z 51. minuty a přišli o sérii bez porážky, která trvala 24 zápasů. Albion v duelu s Chorvatskem sice vedl už od páté minuty, kdy se trefil Kieran Trippier z přímého kopu, ale v 68. minutě vyrovnal Ivan Perišič a obrat ve druhé části prodloužení dokonal Mario Mandžukič.

Belgie - Anglie

Zápas o 3. místo, 16.00 (Petrohrad)

Rozhodčí: Faghaní - Sochandán, Mansúrí (všichni Írán) - Geiger (video, USA).

Umístění v žebříčku FIFA: 3. - 12.

Předpokládané sestavy, Belgie: Courtois - Alderweireld, Kompany, Vertonghen - Meunier, De Bruyne, Witsel, Chadli - Mertens, Lukaku, E. Hazard.
Anglie: Pickford - Walker, Stones, Maguire - Alexander-Arnold, Alli, Dier, Lingard, Rose - Sterling, Kane.

„Samozřejmě bude opravdu náročný úkol dostat všechny hráče mentálně tam, kde je na zápas chceme mít,“ řekl novinářům anglický trenér Gareth Southgate, jehož svěřenci mohou získat druhou medaili pro Anglii na světovém šampionátu po zlatu z roku 1966.

„Upřímně řečeno zápas o třetí místo nechce hrát nikdo, ale musíme podat hrdý výkon a pokusit se vyhrát. Fanoušci i lidé doma při nás celou dobu stáli, takže jim to dlužíme,“ doplnil sedmačtyřicetiletý kouč.

Vzájemný souboj ve skupině příliš atraktivní podívanou nenabídl, protože oba celky měly jistý postup do osmifinále a oba trenéři šetřili řadu opor.

„Porazili jsme Anglii ve skupinové fázi, takže je můžeme porazit i v sobotu. Výhra není povinnost, ale chtěli bychom uspět. Třetí místo je teď pro nás minimum. Zápas o bronz nebereme jako ztrátu času,“ uvedl belgický obránce Thomas Meunier, jenž o semifinále přišel kvůli karetnímu trestu.

Oba týmy už si jednou o třetí místo na mistrovství světa zahrály. Belgie v roce 1986 podlehla Francii 2:4 po prodloužení, Anglie o čtyři roky později prohrála s Itálií 1:2.

„Máme už teď jenom jedno přání - vyhrát šestý zápas v Rusku, abychom mohli odjet na dovolené s ještě větším klidem v duši,“ konstatoval belgický záložník Kevin De Bruyne.

Anglický kapitán Harry Kane bude v Petrohradu hájit pozici nejlepšího střelce turnaje. Útočník Tottenhamu skóroval šestkrát, ale ve čtvrtfinále ani v semifinále gól nedal a na branku nevystřelil celkem už čtyři a půl hodiny. Trápí se i belgický kanonýr Romelu Lukaku, který po čtyřech trefách ve skupině vyšel v play off zcela naprázdno.