Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tohle mužstvo je budoucnost Slovanu, tvrdí liberecký Rabušic

BUDE TO ŠANCE? Michael Rabušic z Liberce se tlačí před branku Marseille, brání ho Mauricio Isla. | foto: AP

26 2015
Braga (Od našeho zpravodaje) - Když se útočník Michael Rabušic v létě vracel z Itálie na hostování do Liberce, leckdo si myslel, že taková posila dostane na hřišti hned velký prostor. Urostlý fotbalový bijec s přezdívkou Rambo si však na větší šanci musel počkat.

Po posledním úspěšném vystoupení v lize proti Spartě se dá očekávat, že dostane příležitost i na hřišti portugalské Bragy, kde Liberec hraje důležitý zápas o postup do jarních bojů Evropské ligy.

„Pokud bychom utkání v Braze zvládli, bude to dobrý výchozí bod pro závěrečný zápas doma s Marseille. Uděláme maximum proto, abychom tam uspěli,“ tvrdí Michael Rabušic.

Nepočítal jste, že si na podzim v Liberci zahrajete víc?
To je těžké. Když jsem přišel, měl jsem problém s lýtkem. Příprava byla taková, že jsem trénoval a pak jsem měl dva týdny volna. Trénink mi pak pochopitelně chyběl. Z Itálie jsem měl navíc herní manko, protože jsem tam toho moc nenahrál a bylo to znát. Teď jsem rád, že jsem se do toho konečně dostal a i moje hra vypadá jinak.

Berete to tak, že teď se zpožděním naskakujete do týmu?
Dá se to tak říct. Odehrál jsem zápas v Brně a pak pohár se Zlínem a ligu se Spartou. Myslím, že byly z mojí strany dobré a v tomhle ohledu jsem se sebou celkem spokojen.

S Bragou jste první zápas doma prohráli. Co vám napověděl?
Jsou to Portugalci, takže to velice dobře umí s míčem. Doma s Bragou to byl náš první zápas v Evropské lize a nevěděli jsme, co máme očekávat. V odvetě musíme hrát tak, jak jsme hráli doteď: týmově, dobře v obraně a být nebezpeční i směrem dopředu.

Všechno směřuje k velkému finálovému souboji o postup s Marseille 10. prosince U Nisy, že?
No, kluci z Marseille budou překvapení, až sem přijedou a uvidí ten náš krásný plácek. To pro ně asi bude trochu šok.

Myslíte špatnou kvalitu trávníku?
Jasně. Se Spartou to bylo hrozné, týden pršelo a pod hlavní tribunou je trávník hodně špatný. Ale uvidíme, co bude po čtvrtku. Stát se může cokoliv a hraje se pořád o tři body. Třeba Marseille ztratí, my vyhrajeme a bude hotovo. Ale na to nemůžeme spoléhat. Musíme se soustředit na to, abychom zápas v Braze zvládli co nejlíp.

Když jste v létě přicházel do Liberce, uměl jste si představit, že bude vysoko doma i v Evropě?
Přicházel jsem proto, abychom byli vysoko - nebo jsem v to aspoň doufal. Jsem za to samozřejmě rád. Když se daří, všechno je jednodušší. Po mém příchodu se ještě tým pořád dával dohromady, ale cítil jsem vnitřní sílu v kabině, která se teď odráží i na hřišti. První výsledky mohly být pro někoho překvapivé, ale pak jsme získali sebevědomí a teď předvádíme jeden z nejlepších fotbalů v lize.

Tým provází až neuvěřitelná marodka. Jak těžké je se s ní vypořádat?
Takové věci občas nastanou a já už je ve fotbale zažil. Zápasů je hodně a teď se to všechno sešlo. Navíc naposledy se Spartou nemohli hrát její hráči, takže v minulém týdnu museli chodit kluci z juniorky, abychom si na tréninku mohli zahrát na dvě branky. Je to těžké, ale zase je to šance pro ty, co tolik nehrají, aby ukázali, že hrát můžou. Se Spartou naskočili Mudra nebo Machuča, chytli šanci za pačesy a hráli moc dobře. Doufám, že zranění se dají dokupy, aby nám v závěru sezony ještě pomohli.

Byl jste u velké jízdy Liberce Evropskou ligou před dvěma lety, která tehdy skončila až na jaře. Dá se atmosféra v týmu srovnat s tou tehdejší?
Atmosféra je teď samozřejmě super. I když v lize nás některé výsledky strašně mrzí, protože jsme teď mohli být někde jinde a bojovat se Spartou o první místo. Ale pořád jsme mladý tým a nevyrovnané výkony občas přijdou. Jak je teď tým poskládaný, tak myslím, že tohle může být budoucnost Slovanu. Doufám, že to potvrdíme i v posledních zápasech v Evropě a postoupíme do jara.Najdete na iDNES.czmobilní verze