Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Třeba zas nevystřelíme a vyhrajeme, říká liberecký Pavelka před Bragou

Liberecký záložník David Pavelka si kryje míč před Albertem Rusnákem z Groningenu. | foto: AP

25 2015
Braga (Od našeho zpravodaje) - Všechny dosavadní zápasy v Evropské lize na hřištích soupeřů zatím fotbalisté Liberce vyhráli. Kapitán týmu David Pavelka věří, že se jim to může povést i ve čtvrtek večer v Braze na hřišti lídra skupiny F.

„Hlavně nesmíme mít respekt, je třeba odložit bázlivost, jakou jsme měli v Marseille, i když jsme tam zvítězili,“ velí Pavelka. „Pokud nechytneme začátek, budeme běhat devadesát minut bez míče, což je nepříjemné. Ale kdoví, třeba si z nás zase budou dělat srandu, že jsme nevystřelili na branku, a vyhráli jsme, jako to bylo v Marseille.“

Liberec na druhém místě zaostává za Bragou o dva body, Marseille je o další bod zpět. Poslední Groningen je ze hry o postup do jarních bojů venku.

Jak vzpomínáte na domácí zápas s Bragou, který jste prohráli 0:1?
Byl trošku specifický, protože byl první ve skupině. Ani tady v Braze nás nečeká nic snadného, protože jak jsme koukali na videa, Portugalci u nás evidentně neukázali úplně všechno. Bude to těžký zápas, ale chceme v něm být úspěšní.

Jak velkou váhu z hlediska vývoje ve skupině bude podle vás mít zápas v Braze?
Velkou. Ale jestli dopadne všechno tak, jak očekáváme, čeká nás klíčový zápas stejně doma s Marseille. Ale stát se může všechno, proto chceme utkání v Portugalsku zvládnout, jak nejlépe umíme.

Bude to o jednom gólu?
Doufám, že to bude jako naše venkovní zápasy v Evropě, kterou jsou většinou o jednom našem gólu. Kdyby to tak bylo, budeme spokojení.

Braga v řadě podzimních utkání udržela čisté konto. Našli jste nějaké cestičky k její brance?
Mají skvělou obranu, hlavně jsou velice silní kombinačně. Když jsme sledovali jejich zápas s Marseille, drželi většinu zápasu míč. Z toho máme respekt. Mají okénka v obraně, ale budeme muset být hodně efektivní, abychom byli nebezpeční.

V Evropské lize letos držíte vítěznou sérii. Bude pokračovat?
Je určitě hezká, ale bude strašně těžké na ni navázat. Hlavní je neinkasovat. Ono se to lehce řekne, ale proti tak skvělému týmu to není možné naplánovat dopředu. Musíme být obezřetní a současně nebezpeční.

Vymyká se Braga kvalitou zcela české lize?
Každý zápas v Evropě se vymyká, ale pro nás je fajn, že do utkání jdeme po souboji se Spartou, protože Sparta je klub na evropské úrovni. Skok tedy nebude zase tak velký. Ale čeká nás lídr skupiny. Zasloužený lídr.

Bude to zatím nejtěžší zápas ve skupině?
Podle obrázků, co jsme viděli, jednoznačně.

Jsou hráči Bragy kvalitou ještě dál než Marseille?
Těžko říct, protože domácí prostředí trošku zkresluje. Bude to diametrální rozdíl, zřejmě srovnatelné jako v Marseille. Hlavně nesmíme mít respekt, je třeba odložit bázlivost z Marseille. Když nechytneme začátek, budeme běhat devadesát minut bez míče, což je nepříjemné. Ještě nemáme rozhodnuto o taktice, ale chceme to zvládnout jinak než v Marseille.

Tenhle zápas ovšem nejspíš stejně o vašem postupu do jara nerozhodne...
Máme určitou sérii, kterou bychom rádi prodloužili. Každý vyhraný zápas v Evropě se počítá. Jsou to zkušenosti. A navíc nezanedbatelné finanční prémie pro klub. Ale všichni víme, že nejdůležitější zápas nás čeká asi v prosinci doma.

Bude se lišit taktika proti minulým zápasům?
Ne. Chceme navázat na naše předešlé výkony, kdy jsme byli mimořádně produktivní. Třeba si z nás zase budou dělat srandu, že jsme nevystřelili na branku a vyhráli jsme, jako to bylo v Marseille. Takové zápasy prostě jsou a patří k tomu.

Zvedla vám poslední ligová výhra nad Spartou sebevědomí?
Je to pro nás dobré. Ale trápí nás zranění a máme nové marody. Není to snadná situace. Ale ukázali jsme, že i v oslabené sestavě umíme zlobit. Doufám, že se semkneme a přivezeme dobrý výsledek.

Ke všem marodům vám ještě onemocněl reprezentační záložník Šural. Je to velké oslabení?
Budou nám chybět jeho nápady, jeho přihrávky, jeho hra. Určitě jde o oslabení, ale snad se chytí šance další kluci. Na krajích zálohy teď máme problém. Určitě si s tím ale poradíme.

Stadion v Braze je vsazený do skály. Trochu jako ten váš v Liberci, že?
Jo, skála je podobná, třeba by nám to pomohlo pomoct, že si budeme připadat jako doma.

Před devíti lety tady ovšem Liberec utrpěl debakl 0:4. Víte o tom vůbec?
Jasně, bavili se o tom hlavně maséři, kteří to zažili. Vzpomínali, že to v Braze nebylo dobré. Je to pro nás takový vykřičník. Masér Bobo Konečný, který s námi teď nejel, říkal, že s námi nemusí, protože už tam jednou čtyřku dostal. A podruhé prý nechce... Kladl nám na srdce, abychom tentokrát dopadli líp.Najdete na iDNES.czmobilní verze