Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vítejte v Lomu. Fotbalisty Liberce čeká bitva na skalním stadionu

Stadion v Braze Na jednom z nejzajímavějších fotbalových stadionů světa se fotbalisté Liberce už v minulosti představili a vysoko prohráli. Zítra mají šanci na reparát. | foto: Profimedia.cz

25 2015
Fotbalisté Liberce vyrážejí ve středu na úplný západ Evropy. Ve čtvrtek od 21.05 je v portugalské Braze čeká důležitá bitva o postup do jarních bojů Evropské ligy.

Až fotbalisté Liberce ve čtvrtek večer nastoupí v portugalské Braze k pátému utkání základní skupiny Evropské ligy, budou si moci připadat tak trochu jako doma.

Stejně jako jejich stadion U Nisy, i ten v Braze je vsazený do skály. Tady však podobnost končí. Narozdíl od libereckého jej tvoří pouze dvě protilehlé tribuny, zato však s kapacitou 30 tisíc míst, což je třikrát tolik, než pojme stánek U Nisy.

Za brankami tribuny nejsou - na jedné straně se tyčí skalní stěna, na druhé se naskýtá otevřený výhled na město Braga. Na poměry evropského fotbalu netradiční řešení.

Estádio Municipal de Braga bývá považován za jeden z nejoriginálnějších a nejkrásnějších fotbalových stadionů světa. Dílo architekta Eduarda Souta de Moury v roce 2006 získalo ocenění Chicago Athenaeum International Architecture Award za design.

Stadion postavili před mistrovstvím Evropy v Portugalsku v roce 2004 za 83 milionů dolarů, což jsou v přepočtu dnešním kurzem zhruba 2 miliardy korun. Jeho jedinečnost spočívá v zasazení do skály na místě bývalého lomu. Proto se mu také říká A Pedreira, česky Lom.

Stadion v Braze Na jednom z nejzajímavějších fotbalových stadionů světa se...

Střechy obou tribun jsou spojené dlouhými kovovými lany, což má připomínat dávné mosty, které stavěli Inkové v Jižní Americe. Pokud chcete na stadionu projít z jedné tribuny na druhou, půjdete obřím „náměstím“ umístěným přímo pod hrací plochou

Na stadionu v Braze nehraje jen místní ligový tým SC Braga. Konají se tu i důležitá mezistátní utkání. Naposledy tu Portugalsko 8. října letošního roku v kvalifikaci na Euro 2016 přivítalo celek Dánska - a vyhrálo 1:0.

Na Estádio Municipal de Braga nemají Liberečtí úplně nejlepší vzpomínky. V roce 2006 tady v Poháru UEFA utrpěli prohru 0:4. Společně s porážkou v Dortmundu v roce 2002 šlo o jeden ze dvou nejvyšších debaklů Slovanu na evropské scéně. To už je však dávná historie a osobně ji nezažil žádný z aktérů, kteří zítra vyběhnou na hřiště k důležité evropské bitvě.

Fotbalisté Liberce vyrážejí na úplný západ Evropy ve středu dopoledne. Letecký speciál je dopraví do portugalského Porta, odkud se autobusem přesunou do nedaleké Bragy. Zde je zítra ve 21.05 čeká pátý zápas v základní skupině F proti třetímu celku portugalské ligy.

V případě vítězství může Slovan slavit postup do jarních bojů, to by však Marseille musela prohrát doma s Groningenem. V prvním zápase skupiny Liberec Braze doma podlehl 0:1, ale venku se mu daří. Dokázal vyhrát v Marseille i Groningenu a v tabulce mu patří druhá příčka za Bragou.Najdete na iDNES.czmobilní verze