Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Komik hodil na Blattera balík peněz, nové volby budou v únoru

20 2015
Britský komik Simon Brodkin narušil začátek tiskové konference Seppa Blattera, na kterého hodil balík falešných dolarových bankovek. Mezinárodní komise fotbalové federace následně uvedla, že volby Blatterova nástupce v roli prezidenta FIFA proběhnou 26. února 2016.

„Seppe, tohle je za mistrovství světa v Severní Koreji v roce 2026. Děkuju mockrát!“ přistoupil Brodkin k pultíku, u kterého Blatter právě zahajoval tiskovou konferenci.

Britský komik, známý pod jménem Lee Nelson, narážel na podezření z korupce při přidělování šampionátů do Ruska v roce 2018 a Kataru o čtyři roky později.

„Ochranka! Kde je moje ochranka?“ ptal se Blatter, který pak uhýbal před bankovkami, které na něj Brodkin alias Nelson hodil. Tisková konference pokračovala po desetiminutové přestávce.

Hlavní téma? Volba nového prezidenta FIFA. Blatter dal nedávno funkci k dispozici, ač funkci odbhájil teprve na konci května. Nový volební kongres proběhne 26. února 2016.

FIFA rovněž schválila vznik jedenáctičlenné reformní komise s neutrálním předsedou, která by společně s výkonným výborem měla připravit zásadní změny ve vedení.

Kritici současných poměrů ve FIFA na tuto funkci navrhli bývalého generálního tajemníka OSN Kofiho Annana. V komisi by měly mít po dvou zástupcích Evropa, Asie, Afrika a Jižní Amerika a po jednom Severní Amerika a Oceánie.

Konkrétněji bude tuto problematiku řešit příští pravidelné zasedání výboru 24. září v Curychu.

Blatter byl do svého pátého funkčního období zvolen na konci května i přesto, že těsně před kongresem několik vysokých funkcionářů FIFA zatkla policie. Krátce nato se však Blatter rozhodl dát funkci k dispozici a svolat mimořádné volby.

Byl velký tlak na to, aby se volba uskutečnila ještě v tomto roce, spekulovalo se o 16. prosinci. Podle červnového vyjádření generálního sekretáře FAČR Rudolfa Řepky by i to byl pozdní termín: „Fotbal potřebuje změnu a potřebuje ji hned. Čekat do prosince je podle mě špatně. Bude půl roku vakuum.“

Zatím nejsou známi kandidáti na prezidentský post. Po dnešku je největším favoritem současný šéf evropského fotbalu Michel Platini, kterému vyjádřily podporu čtyři z šesti konfederací. Sám však ještě neřekl, zda výzvu přijme.

Blatter však naznačil, že Platini skutečně bude kandidovat. „Přeji úspěch všem kandidátům včetně Michela Platiniho,“ řekl Blatter na tiskové konferenci. „FIFA bude mít 27. února nového prezidenta. Já se vrátím ke své bývalé práci novináře.“

V květnu byl Blatterovým protikandidátem jordánský princ Alí bin Husajn, zájem veřejně deklarovali také šéf liberijského fotbalu Musa Bility či bývalý brazilský útočník a trenér Zico. Spekuluje se i o argentinské legendě Diegu Maradonovi, kandidaturu zvažuje korejský miliardář a většinový vlastník společnosti Hyundai Čong Mong-jun.

Podle stanov FIFA musejí zájemci získat podporu alespoň pěti členských států a kandidaturu musejí oznámit nejpozději čtyři měsíce před začátkem kongresu. To znamená do 26. října.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze