Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Katar už má fotbalový šampionát. Zatím ale jen pro dělníky

Šéf FIFA Gianni Infantino pózuje s pohárem pro vítěze turnaje dělníků. | foto: Reuters

29 2016
Diváci nadšeně fandili a zpívali hymnu, oni po vstřeleném gólu křepčili jako kluci a po bolestivé porážce po tvářích tekly slzy. Ty zápasy měly vše, co patří k pořádnému šampionátu. Měly také kulisy hypermoderní katarské metropole Dauhá s příchutí rozžhaveného slunce a písku z blízké pouště.

Ale tohle není skok do budoucnosti. Mistrovství světa 2022, jehož udělení do bohatého emirátu budilo a budí rozpaky, se nepřesunulo. Katar jen zažil šampionát těch, kdož dřou, aby se za šest let mohlo uskutečnit to pravé MS.
Šampionát dělníků.

„Díky tomu se ukazuje, že nejsme jen námezdní silou, ale také fotbalisty,“ řekl pro New York Times 22letý Jerry Ayitey z Ghany.

Americký list popsal, jak při 4.ročníku Workers Cupu došlo ke zvláštnímu, avšak o to symboličtějšímu setkání. Právě podmínky mužů z chudých zemí, kteří pomáhají doslova z prachu stavět noblesní budovy, jsou pod kontinuální kritikou lidskoprávních organizací – už od chvíle, co Katar získal pořadatelství fotbalového šampionátu v roce 2022. A shodou náhod zrovna minulý týden zemi navštívil nový šéf FIFA Gianni Infantino.

A sledoval i dělnický duel; jak autor New York Times trefně podotkl, žádný jiný fotbal stejně tou dobou nebyl k dispozici. Katar se učí, jak fandit, a nemá pořádnou domácí soutěž – budoucí fotbalová horečka je zatím viditelná především při stavbách luxusních stadionů.

Infantinovým „indiánským jménem“ by mohlo být Ten, kdo napravuje věci po Seppu Blatterovi – právě dlouholetý první muž fotbalu stojí i za udělením turnaje Kataru. Jeho nástupce hodlá zlepšit i drsné podmínky pro dělníky. Nebo přesněji: hodlá to zkusit.

Šéf FIFA Gianni Infantino navštívil Katar – a sledoval mimo jiné turnaj...

„FIFA není agentura pro světové dobro. Ale zároveň by měla pomáhat ve změnách k lepšímu i nad rámec fotbalu,“ řekl Infantino.

Možná už drobný pokrok nastává. Všech 40 dělníků, které reportér NY Times oslovil, mu řeklo, že už dostávají výplaty včas (a jen dva museli pro získání práce v Kataru zaplatit zprostředkovateli). Ale to neznamená, že by se najednou zrodila idyla. Jiný si stěžoval: „Bydlí nás 14 na jednom pokoji, i slum je lepší. Je to jako v králíkárně.“

Infantino si je na své cestě vstříc lepší image fotbalového hnutí vědom, že katarský případ bude velmi sledovaný. „Nebudeme jen sedět a čekat. FIFA hodlá podniknout kroky, aby zajistila ochranu dělníků při stavbách arén,“ uvedl. Podle něj je plán, na nějž má dohlížet oficiálně zřízená komise, „vítán i nejvyššími autoritami Kataru“.

Mistrovství světa, nejcennější produkt FIFA, teď podstoupí skutečně zatěžkávací zkoušky důvěryhodnosti – a Infantino s nimi.

Rok 2018 nabídne turnaj v Rusku (bude stálo Putinovo?).

Rok 2022 posune fotbal do neotestovaných krajů, navíc na pozdně podzimní termín, jinak by vše spálilo katarské slunce.

Má to být turnaj, který bude brát dech, přehlídka nainvestovaných peněz. Nyní jsou „předvojem“ jen muži z chudých zemí Afriky a Asie, kteří si vydělávají na stavbách.

„Katar je pomíjivá země. Z loňského týmu mi zůstali čtyři hráči,“ řekl Angličan Andy Clayton, kouč jednoho z dělnických týmů; za postup do finále Workers Cupu dostalo jeho mužstvo do šatny jako odměnu dávku kuřat z KFC.
Pokud ale vše půjde dle Infantinových plánů, může fotbal dělníkům, již kvůli němu dřou, pomoci i více.Najdete na iDNES.czmobilní verze