Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbal kandidaturu na Euro 2020 nevzdal. Řeší, jestli by to šlo v Edenu

ZÁŘ Z EDENU. Nasvícený stadion v pražském Edenu hostil duelu o Superpohár mezi Bayernem Mnichov a Chelsea. | foto:  Dan Materna, MAFRA

1 2014
Český fotbal se kandidatury na spolupořádání mistrovství Evropy 2020 ještě nevzdal. Chce, aby byla Praha mezi třinácti městy, které budou závěrečný turnaj hostit, a nabídl by stadion v Edenu. Oznámil to předseda asociace Miroslav Pelta.

Je to nečekaná zpráva, s níž fotbal přišel. Uzávěrka přihlášek je totiž už 25. dubna.

Do té doby musí asociace vypracovat podrobnou kandidaturu. Podmínkou pro ni je stadion pro nejméně 30 tisíc diváků, což v současné době žádný v zemi nesplňuje.

"V nejbližších dnech začneme jednat s vlastníky stadionu v Edenu, kteří jsou ochotní navýšení kapacity z vlastních zdrojů vybudovat," prohlásil Pelta.

Jedné nizozemské firmě zadal analýzu okolí, jestli je vůbec reálné v Edenu tak obří akci pořádat. Jde především o infrastrukturu.

Komu patří Eden

Stadion v Edenu vlastní společnost E Side Property, kterou v roce 2012 koupila firma kladenského advokáta Václava Slavíčka. Ten loni chtěl po dohodě s hlavními věřiteli E Side, Českou spořitelnou a stavebními firmami Hochtief a Strabag, převést stadion pod akciovou společnost Vinet. To však soud zamítl. Už tehdy Slavíček avizoval, že uvažuje o navýšení kapacity bez souvislostí s ME 2020, a nechal si zadat studii, podle které je navýšení možné.

"Ta je větším problémem než kapacita stadionu. Není jednoduché to všechno stihnout zpracovat a vyhodnotit. Musíme zjistit, jestli je to vůbec technicky možné," poznamenal Pelta. "Nevzdáváme se, Euro 2020 je výjimečná příležitost."

Majitel stadionu v Edenu, což je oficiálně kladenský advokát Václav Slavíček, už loni zadal studii stavební fimě, která stadion postavila, jestli lze kapacitu navýšit o deset tisíc sedaček a za kolik. Možné to je.

Nyní by musel na vlastní náklady provést rekonstrukci, což neznamená jen dostavět jedno patro tribun. Ale také administrativní budovy, tiskové centrum, parkovací plochy...

Stát či město Praha by zase musely zajistit vhodnou infrastrukturu.

"Jsou s tím samozřejmě spojeny další záležitosti jako volný pohyb osob, vízová politika atd," podotkl Pelta. "Zatím je to všechno ve fázi diskuzí, ale je mi jasné, že moc času není."

Evropská fotbalová unie (UEFA) chce šampionát za šest let pojmout pompézně a výjimečně. K šedesátiletému výročí založení organizace už dřív rozhodla, že se závěrečný turnaj odehraje napříč kontinentem. Hrát se bude ve třinácti městech, z nichž dvě mohou mít kapacitu stadionu jen 30 tisíc diváků. Český fotbal v tu chvíli ucítil šanci.

Ta minulý týden původně zhasla. Pelta se totiž uplnul na výstavbu národního stadionu a centra na Strahově, ale nezískal garance od státu, bez jehož přispění revitalizace nelze provést. Asociace by z veřejných peněz potřebovala dvě až tři miliardy korun. Proto Pelta na kandidaturu nejdřív rezignoval.

S rekonstrukcí Strahova se však dál počítá. Sloužil by nejen fotbalu, ale byl by víceúčelový například i pro atletické závody. Tribuny by byly posuvné, aby při fotbalových zápasech zakryly atletickou dráhu. Sídlo by v něm měly i Česká unie sportu a Český olympijský výbor.

Eden je varianta B. Společně s Českem se o spolupořádání šampionátu hlásí 31 evropských zemí. Zájem mělo i Finsko, v březnu však od kandidatury upustilo. Hostitelská města budou vybrána 25. září 2014.Najdete na iDNES.czmobilní verze