Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Modlení? Ne, Panna Marie boleslavským fotbalistům v Lyonu nepomůže

Daniel Bartl (vlevo) a Jan Šeda z Mladé Boleslavi opouštějí lyonské letiště. | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

7 2014
Lyon (Od našeho zpravodaje) - Lidé z vedení mladoboleslavského fotbalu si se zájmem prohlížejí nádhernou Baziliku Panny Marie, postavenou vysoko na kopci nad pulsujícím Lyonem. Co takhle se pomodlit?

„To jsme měli před prvním zápasem, teď už nám to asi nepomůže,“ odmítá se Josef Dufek obrátit na pomoc odkudsi shora.

Prezident klubu je realista. Dobře ví, že domácí porážka 1:4 znamená pro boleslavský tým proti silnému francouzskému soupeři v Evropské lize téměř jistě stopku.

Ale přesto, proč se u soutoku řek Rhony a Saone nepokusit o úspěch? „Vrhneme všechno do útoku,“ odpovídá s úsměvem kouč Karel Jarolím na dotaz francouzského žurnalisty, jehož zajímá, co české mužstvo hodlá se špatně rozehraným play-off udělat. „V Lyonu ještě žádný český tým nikdy nevyhrál. Je pro nás motivací být první,“ dodává už vážně.

Fotogalerie

Předzápasový trénink začíná v 19 hodin. Hráči v červených tričkách pod vedením asistenta Borise Kočího protahují při běhu nohy čapím krokem.

Trio gólmanů v opačném koutě bere speciální přípravu. Je tohle i souboj o místo v brance pro čtvrteční večer? „Kdo bude chytat, to vám neprozradím, protože to ještě nevědí ani hráči,“ nechce kouč Jarolím promluvit na citlivé téma.

S brankáři má Boleslav v úvodu sezony patálie, Aleš Hruška se nedokázal vyvarovat hrozivých chyb. Spekuluje se, že v Lyonu půjde v základní sestavě mezi tyče Jan Šeda.

Ale teď se Jarolím věnuje hráčům z pole. „Přihrávka může být prudší,“ nabádá své svěřence, když si ve dvojicích předávají v pohybu balon. „Teď půjdeme kluci ostřeji, ať je to dynamičtější,“ udílí další pokyny.

Tribuny na Stade de Gerland jsou prázdné, na zašedlých sedadlech už je znát, že mají leccos za sebou. Ostatně, lyonský klubu staví za městem zbrusu nový moderní stánek pro 60 tisíc diváků. Investice? Půl miliardy eur...

„Já mám radost, že si můžu zahrát ještě tady na tom starém stadionu,“ culí se Florian Milla, záložník s dětskou tváří, jenž Boleslav v létě posílil.

Fotbalově vyrostl v nedalekém Saint-Étienne a Lyon pro něj vždy byl velkým rivalem. „V mládežnických kategoriích to bývaly bitvy, ale nikdy jsem si nezahrál přímo tady,“ rozhlíží se Milla. „Vždy to byl nějaký vedlejší stadion.“

Ve čtvrtek od něj dostane vstupenky rodina i řada přátel, bude se chtít ukázat. I před českými studenty, kteří v Lyonu navštěvují univerzitu a kontaktovali boleslavský klub, zda by mohli přijít fandit.

Tak třeba místo modlitby přinesou fotbalistům štěstí oni.Najdete na iDNES.czmobilní verze