Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbal chce video. Proč se tomu šéf FIFA Blatter brání?

Fotbalový brankový rozhodčí | foto: Profimedia.cz

20 2009
Zapomeňte na video! Fotbal zůstává sportem, ve kterém se může rozhodčí ošklivě splést, ale nic ho neopraví. "Ne, nebudeme mít monitory, abychom zastavili zápas a dívali se, jestli sudí udělal chybu, nebo ne. A prosím vás, nemluvme už o tom," rázně řekl ve čtvrtek první muž světového fotbalu Sepp Blatter.

Video zavedl hokej, nadšení jsou z něj v ragby, protože ubylo potíží, tenis má své Jestřábí oko, které počítačovou grafikou ukáže, kam dopadne míček. V listopadu dokonce poprvé v historii pomohl videozáznam v americké lize baseballu, která je považovaná za vrchol konzervatismu.

A fotbal? Technický pokrok dál tvrdošíjně odmítá. Namísto videa poslal do zápasů Evropské ligy jako experiment brankové rozhodčí. V průzkumech přitom drtivá část fanoušků soudí, že zavedení videa by fotbalu prospělo mnohem víc. Stačí si pročíst reakce na Blatterovo prohlášení: – Blatter je jako dinosaurus, fotbal asi musí počkat na velký třesk.

Ten zpátečník by zřejmě preferoval místo autových lajn provázky a místo kopaček pohorky. "Nechápu, čeho se FIFA bojí. Video přece fotbal vyčistí," tvrdí Robert Henn, bývalý český rozhodčí, který za technické novinky bojuje: "Nepřestanu, dokud to nedokážeme. Fotbalu se asi hodí, že může skrývat chyby. Jiné vysvětlení nemám."

Debaty o posuzování sporných momentů jsou plné přestřelek a hlasy pro technický pokrok jsou stále silnější. Vzpomínáte na nedávnou baráž o mistrovství světa, kdy Thierry Henry zahrál rukou a skandálně pomohl Francii k postupu přes Irsko?

Viděl to celý svět, pohled kamer odhalil Henryho přestupek okamžitě, jenže rozhodčí to přehlédli, gól platil a Irsko plakalo. "Ideální příklad: seděl bych v kukani pro videorozhodčího, podíval se na záznam, a než by se hráči na hřišti dohádali, řekl bych hlavnímu, ať gól odvolá. Je to tak snadné," tvrdí Henn.

Jenže fotbaloví šéfové se videu brání. Naopak pro mistrovství světa 2010 uvažují, že za brankou zůstanou stát dva asistenti, jak jste to mohli vidět v zápasech Evropské ligy.

Pro hráče i diváky přitom brankoví sudí byli jen trnem v oku, jak podivně se toulali v šestnáctkách. Měli především sledovat přestupky před brankou, jenže k jejich zásahům docházelo zřídkakdy a zdaleka ne přesně.

"Když budu diplomatický, tak byli úplně zbyteční," řekl sparťanský brankář Jaromír Blažek. "Navíc se prodraží. Video by bylo mnohem levnější. Stačí jen vytvořit a zařídit jednu místnost pro videorozhodčího, jako to funguje v hokeji. Ve srovnání s brankovými rozhodčími jsou to náklady téměř nulové," říká Henn.

Být při Evropské lize brankovým sudím, to je výborně placená práce. Každý sudí, který byl nominován k pohárovému utkání, dostal od UEFA 200 eur diet na den (na cestě jsou sudí tři dny), 200 eur jako paušál na dopravu a k tomu měl hrazené letenky v první třídě a dvě noci v pětihvězdičkovém hotelu.

V základních skupinách Evropské ligy se hrálo 144 zápasů, což je využití 288 asistentů. Výdaj za každého z nich, který platí asociace UEFA, dosáhl odhadem 55 tisíc korun, dohromady tedy 16 milionů! A to pořád mluvíme jen o brankových rozhodčích, které by mohlo (nebo mělo?) nahradit video.

Brankový sudí: Nejsme zbyteční

Video? NE,  hlas fotbalového rozhodčího I.

Vlastně nemůže rozhodnout nic důležitého. V puse nemá píšťalku, v ruce nedrží praporek, přesto si na něm hráči mohli vylít zlost. Libor Kovařík byl při Evropské lize brankovým rozhodčím. "Za tu zkušenost jsem rád," říká.

Opravdu to byl dobrý nápad experimentovat s asistenty za brankou?
Těžko říct. Aby se celý experiment dal vyhodnotit, musely by se takhle odřídit stovky utkání. Teprve teď v Evropské lize skončily skupiny, takže to UEFA jistě důkladně vyhodnotí. Sám jsem zvědavý na její závěr. Jestli pokračovat, nebo ne.

Na zavedení brankových rozhodčích je spousta negativních reakcí. Myslíte, že nová funkce fotbal vyčistila?
Největší pozitivum vidím v tom, že více očí hlídalo pokutové území, fungovalo to jako prevence. Vím, že trenéři před zápasy upozorňovali hráče: Vyvarujte se zbytečných faulů při standardních situacích, sleduje to navíc brankový rozhodčí.

A negativa?
Nejsme při utkání v takovém zatížení, neděláme mnoho rozhodnutí a pak bychom měli třeba v 90. minutě rozhodnout celé utkání nařízením či nenařízením penalty.

Nepřipadáte si proto na hřišti až zbytečný?
To určitě ne. Pro mě je to velmi užitečná zkušenost. Pravda ale je, že kdyby časem došlo ke specializaci na brankové rozhodčí, tak bych to dělat dlouhodobě nechtěl, protože by mi u toho kromě většího pohybu chyběla i komunikace s hráči.

Hráči si stěžují, že brankoví rozhodčí jsou vlastně k ničemu. Působí jen jako hromosvod při sporně posouzeném rohu, nebo nedejbože penaltě.
Hráči by se měli především koncentrovat na svůj výkon a neřešit rozhodčí. Brankový sudí je na hřišti kvůli tomu, aby podal co nejlepší informaci hlavnímu rozhodčímu o situacích, ve kterých nemá tak dobrý přehled.

Přesto: nebylo by lepší zavést video?
Ne, já nejsem zastáncem videa. V ekonomicky méně vyspělých ligách by byl problém s financováním a také u nás je na většině ligových utkání jen jedna kamera, což určitě nestačí pro správné posouzení složitých situací. Hra by se víc kouskovala, přerušování by bylo součástí taktiky a fotbal by se tím hodně změnil. Kdyby to bylo tak jednoduché, tak by video už dávno bylo zavedeno.


Fotbalu se asi hodí skrývat chyby, tvrdí bývalý rozhodčí

Video? ANO, hlas fotbalového rozhodčího II.

Být po jeho, fotbal už dávno rozhoduje sporné momenty podle videa. "Je to jediné správné řešení. Během chviličky, co se na hřišti 10 hráčů hádá se sudím, umí záznam vše odhalit. Byla penalta? Ne? Nebyla! Útočník filmoval, penalta odvolána, žlutá karta simulantovi za nesportovní chování a hraje se dál. Je to tak snadné," říká Robert Henn, bývalý sudí, který se pokouší prosadit se svým projektem Mezinárodní virtuální škola pro rozhodčí. Video v něm hraje zásadní roli.

Fotbal namísto videa zavedl brankové rozhodčí. Není to zbytečný krok?
Je to hloupý experiment. Šéfové fotbalu si protiřečí: chtějí, aby hra byla přirozená, jenže do ní alibisticky šoupnou dva sudí navíc. Lidské oko přece nepostřehne to, co kamera.

Chápete, proč fotbal odmítá video?
Protože sudí je poslední článek, na který se dá svalit vina. Řekne se: Lidský faktor selhal a jede se dál. Nebýt toho, tak Irové možná postoupili na mistrovství světa, protože by video odhalilo Henryho ruku. Takhle se všechno hodilo na rozhodčího.

Ani Henryho ostudná ruka nepřiměla fotbal, aby se k videu rozhoupal.
Bohužel si myslím, že se mu to hodí. Jako by se fotbal bál spravedlnosti. Bez videa se dá cokoli skrýt, cokoli okecat nebo dovysvětlit. Jako byste lidem říkali: Dřív jste taky žili bez mikrovlnky nebo lednice, tak nač ten pokrok využívat teď?

Vy jste chtěl video vyzkoušet v českých televizích. Jak jste daleko?
Snad to vyjde na jaře. Běžel by přenos a já bych byl nanečisto videorozhodčí ve studiu. Stačí mi obrazovka a pomyslný komunikátor. Sporné situace bych si zastavil a pak bych hlavnímu sudímu řekl, co vidí kamery. Za 10 až 20 vteřin bude jakýkoli spor vyřešen. A správně! Snad tím fotbalovou společnost navnadíme, aby se pro video bojovalo ještě víc. Pochopte, jak je tenhle revoluční krok důležitý.

Já vás chápu, ale jak přesvědčíte ty, kteří rozhodují?
Dokud nevyčerpám všechny možnosti, budu bojovat. Aspoň český svaz chci přesvědčit, ať to vyzkouší. Můžeme být první na světě.


Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze