Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejdůležitější bude nepanikařit, nabádá českobudějovický trenér Cipro

František Cipro | foto: Marek Podhora, MAFRA

11 2015
Zažil nejhorší jaro ve své trenérské kariéře. S týmem získal jen čtyři body. I přesto František Cipro kývl na nabídku klubu a povede fotbalisty českobudějovického Dynama do druholigového ročníku. Přípravu zahájí 21. června a začínat bude takřka od nuly.

Na začátek se nabízí jednoduchá otázka. Proč jste se rozhodl pokračovat dál?
Každý často mluví ve frázích, že mě to pořád ještě baví, že v tom vidím smysl. Ale tady mě to začalo bavit hlavně ve chvíli, když začali hrát mladí kluci. Je jich tu momentálně pět, šest nebo sedm. Ne všichni vlítnou do ligy. Kéž by se prosadili dva nebo tři. Ale ta práce s nimi je pro každého trenéra uspokojující. I tohle hrálo roli.

Tým se prakticky rozpadl. Je pro vás výzva ho vybudovat od začátku?
Mužstvo bylo blbě poskládaný, což nedávám nikomu za vinu. Někteří hráči byli moc před a někteří zase moc za zenitem. Chyběla tu střední generace kolem 25 let. My teď budeme muset sehnat nějaké hráče téhle střední generace. Vím, že lidi nemají rádi hostování, ale dneska je berou i jiné kluby, než jsme my. Kromě Plzně a Sparty všichni. Ekonomické podmínky jsou, jaké jsou. Sehnat kvalitní hráče do druhé ligy navíc bude složitější. Hodně jich máme vytipovaných. K nim pak budeme postupně zařazovat mladé. To je tady teď hlavní úkol a cíl. Bude úspěch, když oživíme Linharta, Fundu. Řezáč a Pasecký se chytí. To tak prostě je. Dneska kluci ze Sparty chtějí do zahraničí a tihle by měli chtít do Sparty a do Plzně.

Příprava Č. Budějovic

1. července: Vlašim – Dynamo ČB (17.00 Kamenice nad Lipou)
4. července: Perleťový pohár v Žirovnici (Slavia Praha, Jihlava, Zlín)
8. července: Zbroj. Brno – Dynamo ČB (17.00 Kamenice nad Lipou)
11. července: Turnaj v Počátkách (Znojmo, Vlašim, Táborsko)
15. července: Bohemians 1905 – Dynamo ČB (??) 17. července: Chemnitzer FC – Dynamo ČB (Rakousko) 

Takže pokažené jaro vám nesebralo chuť do fotbalu?
Ne, protože já jsem tam viděl i pozitiva. Třeba se začal hrát, alespoň podle mého názoru, slušný fotbal. Měli jsme fáze hry, kdy jsme byli vyrovnaným soupeřem a hráli dobře. Srážely nás hrozné chyby. Od brankáře až po obranu. Buď to přicházelo hned na začátku, nebo když jsme vedli, nebo vyrovnali. A klíčový zápas s Bohemkou byl z tohohle pohledu klasika.

Vedete 2:0...
Hrajete dobře a pak přijde, co přišlo. Tolik gólů, co jsme dostali, to jsem nezažil. Navíc to byly góly hrozné. Po chybách a standardních situacích. Dostal jsem se do situace, kdy jsem se při jakékoliv standardní situaci soupeře na lavičce klepal, protože to smrdělo.

Jak bylo člověku, když po všech zápasech chodil a musel vysvětlovat pořád to samé?
Nic moc. Atmosféra v kabině, na trénincích byla dobrá. My si říkali, že se to musí zlomit. Každý týden jsme to lámali, do poslední chvíle jsme opravdu věřili. Ale je to ubíjející. Samozřejmě. A lidem to těžko vysvětlíte. Chápu to. Pro diváka je rozhodující, že se nevyhraje. To tak je.

Trenér českobudějovických fotbalistů František Cipro (vpravo) a jeho asistent...
Českobudějovický trenér František Cipro

Za svoji kariéru jste podobné jaro asi nezažil, že?
Ne, to vůbec. Zažil jsem ho v obráceném gardu, že jsme za jaro čtyři body ztratili.

A byly nějaké momenty, kdy jste si řekl: Proč jsem to bral?
Ne, to ne. Úpřímně ne. Spousta lidí mi říkalo, proč jsem do toho šel a podobně. Já sám sobě nikdy.

Mluvil jste o pozitivech. Není práce, kterou jste dělali, zase ztracená, když tvoříte nové mužstvo?
Ne, to ne. Už od začátku to bylo postavené na tom, že mladí přijdou. Po všech stránkách by měl být náš vzorový způsob práce Dukla Praha. Bohužel, je to Dukla, na kterou bude chodit pořád 1 500 diváků. To tak je. Ale hrají nádherný fotbal, kombinační, úplně jiný a vybudovali to z neznámých hráčů. Byli ve druhé lize tři, nebo čtyři roky. Jednou mohli postoupit. A nechtěli. Čekali a tvořili mužstvo. Nakonec dosáhli toho, že hráče i ekonomicky zhodnocují.

A zpět k té otázce.
Samozřejmě, začíná se od začátku. Nejenže jich osm odešlo z hostování. Ale dalším skončily smlouvy, takže tu skončilo ne osm, ale dvanáct hráčů, což je velká síla. Z mladých půjde do kádru čtyři, nebo pět lidí. Ale musí někdo přijít. Tři, nebo čtyři hráči, aby byl tým konkurenceschopný. Hlavní cíl není jít hned do ligy, ale stabilizovat tady kádr ve druhé lize třeba na dva nebo na tři roky. A zprovoznit mladé kluky tak jako třeba Řezáče na jaře.

Dva, tři roky stabilizovat. Ne do ligy za každou cenu... O tom už se mluvilo po minulém sestupu. Pak přišly tři, čtyři porážky a začalo se nakupovat. Nebojíte se toho?
Může se to stát. Že bych se toho bál, to rozhodně ne. U trenéra je důležité sebevědomí. Jakmile začnete pochybovat o mančaftu a o sobě a nevěříte si, to nejde. Nevylučuju nic, ale nejhorší je, když se začne panikařit. Tohle už se tady stávalo, že se začalo panikařit. Jednou jsem s Dynamem postoupil, a přitom jsme po šestém kole byli předposlední. Když se začínala liga, měli jsme taky jeden nebo dva body po pěti kolech. Olomouc taky postoupila a taky měla špatný začátek. Prostě nepanikařit je základ. Znovu připomínám Duklu. Luboš Kozel tam měl taky období...

Českobudějovický trenér František Cipro sleduje své svěřence.
Nový trenér českobudějovických fotbalistů Frantšek Cipro

...kdy by jinde už trenérem nebyl.
Ano. V Dukle to dělají dobře. I s mládeží. Ale znovu říkám. Jenom s mladými, s Řezáčem a podobnými to hrát nepůjde. Víme, jak by mělo mužstvo vypadat. Ale těžko se konkuruje prvoligovým týmům. Když přijdeme za hráčem širšího kádru Sparty a vedle nás si stoupne Liberec nebo Boleslav, jsme bez šance.

Může se tu objevit někdo, kdo už tu na jaře byl?
(dlouho přemýšlí) Pešek by se tu objevit mohl.

Generální manažer Martin Vozábal uvedl, že abyste tým nějak posunuli, už by neměl hrát Roman Lengyel. Jako trenér se bez něj obejdete?
To ukáže situace. Teď o tom mluvit nemá smysl. I Roman sám ví, že to nebylo pravé ořechové. Už je sám v hlavě unavený a výsledky na něj dopadaly. Druhá věc je, že by se s ním mělo rozloučit jinak než tím, že tady po tomhle jaru skončí. Dlouho tu hrál, něco odvedl. Takoví kluci by měli zůstat součástí klubu. On sám už cítí, že to není ono a že by měl pomoci jinak.

Naopak zůstat by mohl Kladrubský. To asi oceníte, i když i on na jaře nezářil?
Řekl jsem mu, že návrat po zranění uspěchal. Myslím, že se to na něm projevilo. Sám to cítí, je nervózní a jeho výkony nebyly dobré. Každopádně je to fotbalista, který by měl po letní přípravě pořádně naskočit. Že on bude klíčovým hráčem, je jasné a může hrát na několika postech. U něj bude problém, aby odolal nějakým nabídkám a zůstal. To doufám, že se během 14 dnů vyřeší.

Petr Benát z Českých Budějovic v utkání se Spartou
Českobudějovičtí fotbalisté (v černém) slaví branku proti Spartě. Ve žlutm...
Brankář Českých Budějovic Tomáš Fryšták.

Máte naplánovanou přípravu. Začínáte 21. června. Bylo složitější ji udělat vzhledem k ekonomickým podmínkám klubu?
Ani ne. Že jsme oželeli nějaké soustředění, nějaké zahraničí, to nevadí. Nějak si to zpestříme. Nebudeme jen na Složišti. Máme dost zápasů po jižních Čechách. Turnaje v Žirovnici nebo v Počátkách. Zápasy s prvoligovými týmy a budeme hrát i s Chemnitzerem v Rakousku. Tam nebyl problém.

Až bude příprava vrcholit, s čím budete spokojený?
Předpokládám, že přijde hodně lidí, že to bude úplně nový mančaft. Přijdou tři čtyři do kádru, mladí hráči, vrátí se z hostování Wermke, Chmelo, Held. Bude to úplně nové mužstvo. Ideální je, aby jich tady bylo co nejvíc už toho 21. června. Ale to nebude. Pojedeme zase v tom režimu, že budou přicházet a odcházet. Ale aby tak tři neděle před startem bylo mužstvo pohromadě.

Skepsi nad současným stavem, kdy máte jen torzo mužstva, na vás nevidím.
Doufám, že se tady bude hrát atraktivní fotbal. Nějaký čas to bude trvat, ale dočkáme se zase pěti nebo šesti tisíc lidí na stadionu. Nebo že budeme mít dva nebo tři lidi v nároďáku do 21 let. Nebo se o naše hráče bude prát Sparta s Plzní nebo Slavií. I to by byl úspěch.

Pamatuju si, že když se hrálo na špičce druhé ligy, chodilo i víc lidí než na tu první.
To je logické. Diváci mají rádi, když se vyhrává. Vezměte si biatlon, kterému jsem i já propadl. Nikdo se na to nedíval a nesledoval ho a jak to teď najednou zbláznili. Kolik lidí to sleduje.

Takže vaše přání je, aby Dynamo zbláznilo fotbalové fanoušky na jihu Čech?
Aby se dostalo aspoň na úroveň hokeje, co se týče zájmu sponzorů i diváků.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 11 6 4 1 30:16 22
2. Dynamo České Budějovice 11 6 4 1 21:7 22
3. FK Pardubice 11 7 0 4 16:8 21
4. Fotbal Třinec 11 6 2 3 16:10 20
5. FK Olympia Praha 10 5 4 1 16:11 19
6. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
7. 1. FK Příbram 11 5 2 4 15:12 17
8. FC Hradec Králové 10 4 4 2 14:12 16
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
10. FK Viktoria Žižkov 11 3 4 4 18:18 13
11. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
12. Baník Sokolov 11 3 2 6 13:17 11
13. FK Ústí nad Labem 11 2 2 7 12:22 8
14. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
15. FC Vítkovice 11 1 4 6 8:26 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze