Zlín - Sparta 0:2, před derby zlepšený výkon, trefili se Tetteh a Kanga

• 180
Fotbalisté Sparty konečně vyhráli ve Zlíně, po třech předchozích neúspěších tam v 9. kole ligy zvítězili 2:0. První triumf pražského týmu na hřišti soupeře v sezoně zajistili Tetteh s Kangou, kteří sehráli zásadní roli u obou gólů.

Sparťané zabrali v pravý čas, po reprezentační pauze se do ligy vrátili v devátém kole tříbodovým ziskem, což je vítané povzbuzení před nedělním derby se Slavií a následným utkáním v Plzni.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

„Vítězství dodá mužstvu sebevědomí. Každé vítězství zvenku je cenné. Hlavně věřím, že budeme schopni ten výkon v dalším zápase ještě povýšit, protože nás čeká velmi těžký protivník,“ podotkl sparťanský trenér Jílek.

Pražskému týmu se povedl vstup do zápasu, od úvodního hvizdu měli herně navrch a už v páté minutě vedli.

Na počátku pohledné akce byl Kanga, krásnou kolmicí vysunul Frýdka, jenž dával míč pod sebe. První střelu Dostál vyrazil, pak ale stoper Azackij komicky promáchl snadný odkop a Tetteh jeho chybu potrestal.

Hostující útočník, jenž dostal na hrotu přednost před Kozákem, se o několik minut později objevil znovu v důležitém prostoru: naběhl na skvostnou přihrávku Kangy, obhodil si Dostála a po kontaktu s ním upadl.

Kanga penaltu mazácky proměnil, domácí brankář sice trefil stranu, ale na střelu sparťana nedosáhl.

Hosty druhý zásah hodně uklidnil, prezentovali se velmi solidním výkonem. Dobrý pohyb, rozvaha v kombinaci, silný střed pole s Kangou, Mandjeckem a Krejčím, náběhy i nasazení...

Také defenziva obstála, ač právě v ní udělal kouč Jílek pořádný průvan. Ukázal na osmou stoperskou dvojici v sezoně, Kaya nastoupil v základu poprvé od úvodního kola a Lischka debutoval za áčko v soutěžním zápase. Na levém beku operoval s kapitánskou páskou uzdravený Frýdek, chytal Heča.

„Museli jsme nějak reagovat. Využili jsme reprezentační pauzu k analýze a snažili jsme se připravit mužstvo i z pohledu dalšího zápasu - derby. Abychom si vyzkoušeli variantu, o které jsme byli přesvědčeni, že i na zlínské rozestavení 3-5-2 by mohla fungovat. Hodně si cením nuly. I proto, že tři hráči v obranné čtveřici byli noví,“ uvedl Jílek.

S ojedinělými zlínskými útoky si sparťanská obrana, jejíž součástí byl ještě Sáček, zvládala víceméně poradit.

Snad jen dvakrát zaspala, v jednom případě – několik minut před půlí – ji zachránil ofsajd Wágnera, předtím zase Mašek, jehož náběh nezachytil Kaya, pláchl do vápna a z těžkého úhlu napálil balon mimo.

„Rozhodující pro mě byla nekvalita v pokutovém území. Laciné góly jsme dostali a když už jsme se my dostávali do nějakých šancí nebo možností, selhali jsme. Proto je takový výsledek. U inkasovaných gólů to byly individuální věci, chyby,“ uvedl zlínský kouč Csaplár.

Domácí trenér nasadil od začátku všechny tři nové posily: kromě Wágnera hrál ještě záložník Folprecht (téměř neviditelný) a gruzínský obránce Giorgadze, který těsně před přestávkou jen přihlížel, jak Tetteh neproměňuje obrovskou šanci.

Autor prvního sparťanského gólu mohl ve 43. minutě zvýšit na 3:0, když vyplaval mezi Giorgadzem a Azackým. Zjevně však byl překvapen, že k němu balon do prostoru mezi dva vysoké stopery vůbec dolétl, a netrefil jej dobře.

Ve druhé půli měl další gól na kopačce Kanga, nejlepší sparťan zápasu však z dobrých dvaceti metrů trefil spojnici břevna a tyče. Hosté ve zbývajících minutách utkání kontrolovali, velkou příležitost měl ještě střídající Kozák, avšak Plavšičovu přihrávku nezužitkoval.

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37