Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Formu mohli ukázat jen někteří fotbalisté

5 2003
Praha - Marek Jankulovski hrál v neděli teprve první mistrovský zápas v sezoně za Udine, zatímco Karel Poborský jich má ve Spartě za sebou už devět. Navíc Poborský je v klubu i v národním týmu „přikován“ na pravém kraji zálohy. A Jankulovski? Toho najdete pokaždé jinde.

V reprezentaci je levým obráncem, ale v italské lize hrál na pravé straně útoku.

Rozdílný herní rytmus zatím podstoupili čeští hráči, kteří nastoupí zítra v Bělorusku a ve středu s Nizozemskem do klíčové fáze kvalifikace o mistrovství Evropy 2004.

Může to být problém? "Určitě by bylo lepší, aby měl každý hráč odehráno deset patnáct zápasů," připouští trenér Karel Brückner. "Ale když jsme v únoru hráli ve Francii, neměl někdo v lize jediný zápas, a přesto byl výkon velice kvalitní, že?"

Suše Brückner hodnotí zřejmě nejlepší vystoupení reprezentace v jeho éře - vítězství 2:0 v Paříži nad slavnou Francií. Naznačuje tím, že nerozehranost nemusí pokaždé vadit.

Ale kdo dnes může říct něco konkrétního o formě Jankulovského či Nedvěda, kteří v Itálii teprve naskočili do sezony? A třeba zrovna o reprezentačním kapitánovi se ví, že se na začátku ročníku pomaleji rozjíždí.

Zatímco u Poborského jde počítat už dopředu s výbornou fazonou, fotbalisté v italském angažmá ji ukážou až zítra v Bělorusku. "Málo zápasů není přímo handicap, ale lepší je být rozehraný jako třeba kluci z Německa nebo Anglie," tvrdí Jankulovski. "Hráli jsme sice s Udine docela dost přáteláků, ale ty nejsou to pravé."

K letním zápasům před ligou navíc kdekdo z národního týmu obšírně cestoval. Nedvěd až do Spojených států, Baroš se Šmicrem si s Liverpoolem vyjeli na turné do Asie.

Právě náročný "výlet" označuje Milan Baroš za příčinu nepovedeného vstupu Liverpoolu do Premier League. "Byli jsme docela utahaní," přiznává.

"Ale teď už se cítím dobře," ujišťuje před důležitými střetnutími. Aby bylo mužstvo stejně „vyladěné“, k tomu mohou přispět i tréninky, v nichž fotbalisté zvolna najíždějí na podobnou frekvenci zátěže.

V pondělí - v první den, kdy byli hráči spolu - byl na programu regenerační trénink, ve středu byly jako v jediný den celého cyklu dva tréninky. A ve čtvrtek už zase jen taktický se zaměřením na standardní situace, na slabiny a styl Běloruska.

"Hodí se mi, že máme dost dní na trénink," pochvaluje si Jankulovski, který má z týmu asi nejsložitější adaptaci. Nejenže má málo odehráno, ale ještě si musí zvykat na jiný post: z pravé strany klubového útoku nalevo do reprezentační obrany, to je nejdelší možná úhlopříčka z jednoho místa sestavy do druhého.

"Víc tréninků mi pomůže dostat do sebe znovu návyky z reprezentace," věří Jankulovski.

Kolik zápasů hráli
ヲ Marek Jankulovski (Udine) 1
ヲ Pavel Nedvěd (Juventus) 2
ヲ Jan Koller a Tomáš Rosický (oba Dortmund) 7
ヲ Karel Poborský (Sparta) 9

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze