Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Finále Ligy mistrů 2008 bude v Lužnikách

4 2006
Lublaň - Evropská fotbalová unie rozhodla na kongresu v Lublani o místech konání finálových zápasů příštích ročníků Ligy mistrů a Poháru UEFA. Finále nejprestižnější evropské klubové soutěže se v roce 2008 uskuteční v moskevských Lužnikách. Nikoli však na umělé trávě, která je nyní na Olympijském stadionu.

Pořadatelé pro tento zápas položí přírodní povrch.

Výkonný výbor UEFA zároveň určil za pořadatele finále nejlukrativnější pohárové soutěže v roce 2009 Olympijský stadion v Římě. Finále Poháru UEFA 2008 bude hostit Manchester Stadium, domov týmu City, o rok později se bude hrát na hřišti istanbulského Fenerbahce (Sükrü Saraçoglu Stadium).

Stadion v Lužnikách z roku 1956 je největší sportovní arénou v Rusku s kapacitou 84.745 krytých míst. Během olympijských her v roce 1980 se do něj vešlo dokonce přes 100 tisíc diváků, po rekonstrukci v 90. letech byla jeho kapacita snížena.

Od roku 2002 je na stadionu položena umělá tráva FieldTurf, kterou schválila UEFA, a jež má umožnit hratelný povrch i v zimních mrazech. O tři roky dříve se na tomtéž stadionu hrálo finále Poháru UEFA, tehdy ještě alena klasické trávě, stejně jako tomu bude i za dva roky.

Přitom nic nebránilo tomu, aby se i finále LM hrálo poprvé v historii na umělém povrchu. "Ze strany UEFA nebyly žádné požadavky, aby byl umělý trávník odstraněn. Když se zde mohu hrát jiné zápasy Ligy mistrů, mohlo tu být i finále. Ale organizátoři se rozhodli pro klasickou trávu," řekl agentuře Reuters mluvčí UEFA William Gaillard.

Na konci této sezony budou fotbalisté bojovat o nejprestižnější trofej na olympijském stadionu v Aténách, finále Poháru UEFA bude hostit glasgowský Hampden Park.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze