Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


FIFA zavedla přísné tresty za rasismus

16 2006
Curych - Výkonný výbor mezinárodní federace FIFA v úvodu dvoudenního zasedání v Curychu rozhodl, že bude tvrdě trestat projevy rasismu. Fotbalovým týmům budou brzy hrozit odpočty bodů a třeba až dvouletá vyloučení z mezinárodních soutěží. "Nová pravidla budou platit brzy," uvedl mluvčí FIFA Andreas Herren.

"Pravidla vstoupí v platnost tak rychle, jak se nám podaří vyrozumět písemně národní svazy. Nebude to trvat dlouho," řekl Herren po dnešním zasedání, kde vykládal funkcionářům o vlastních zkušenostech francouzský obránce Lilian Thuram z Juventusu.

Projevy rasismu ve fotbale označil za mor. Podle zpřísněných pravidel přijdou týmy při prvním prohřešku o tři body, při druhém o šest a za další provinění hrozí sestup. Mužstva mohou být rovněž vyloučena ze soutěží a národním svazům hrozí až dvouleté pozastavení členství. "Zahrnuje to všechny soutěže na všech úrovních po celém světě. Týká se to každého zápasu," řekl Herren.

Rozhodnutí FIFA přišlo jen dva dny poté, co Evropský parlament přijal rezoluci vyzývající ke zpřísnění boje proti rasismu ve fotbale. "Opakovaně jsem jménem FIFA i svým vystupoval proti rasismu a diskriminaci, ale současné události nás přiměly k okamžité akci. Bylo nutné přijmout urychleně opatření, která vymýtí toto zlo z naší krásné hry," uvedl šéf federace Sepp Blatter.
 
Stále častěji se s rasismem na stadionech potýkají zejména v Itálii a Španělsku. Útočníka Samuela Eto'a z Barcelony při únorovém utkání v Zaragoze pronásledovalo rasistické pokřikování z tribun, takže kamerunský reprezentant chtěl předčasně odejít za hřiště.
 
V českém fotbale doplácela v poslední době na rasistické chování fanoušků především Sparta, která v průběhu letošní Ligy mistrů zaplatila na pokutách kolem dvou milionů korun. O další miliony přišla kvůli uzavření části hlediště.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze