Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Van Basten z FIFA navrhuje nájezdy místo penalt i hru na čistý čas

Marco van Basten předložil několik revolučních změn. | foto: Reuters

18 2017
Nerozhodné zápasy ve fotbale by v budoucnu nemusely rozhodovat penalty, ale samostatné nájezdy jako v hokeji. Je to jeden z nápadů technického ředitele Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Marka van Bastena.

„Přemýšlíme o různých variantách, které budeme v příštích letech zkoušet a testovat. Musíme fotbal sledovat a stále se ho pokoušet vylepšit, aby byl dynamičtější a zajímavější,“ řekl Van Basten v rozhovoru pro německý Sport-Bild.

Samostatné nájezdy zmínil jako jednu z možností, které by rozhodovaly na mistrovství světa 2026.

Rozhodovaly by při nerozhodných výsledcích už v základní skupině. Pak by byly pomocným kritériem v případě bodové rovnosti. Vzhledem k tomu, že na rozšířeném mistrovství světa (nově 48 účastníků) se bude hrát ve tříčlenných skupinách, bude shodný počet bodů a skóre mezi týmy ještě pravděpodobnější než dosud.

„Pokud bude hrát jeden tým například 0:0 a v druhém utkání 1:0, je velké riziko, že na konci budou mít všechna tři mužstva stejně bodů a stejné skóre,“ uvedl Van Basten. „Když ale budou po 90 minutách nájezdy a jeden tým se trefí pětkrát, druhý čtyřikrát a třetí jen dvakrát, bude mnohem jednodušší určit pořadí ve skupině.“

Mistr Evropy z roku 1988 už má poměrně přesnou představu, jak by měly nájezdy probíhat: „Každý tým bude mít pět pokusů. Rozhodčí zapíská a hráč se rozběhne z 25 metrů na brankáře. Během osmi sekund musí akci zakončit. Brankář nebude smět opustit pokutové území, a když udělá zákrok, nájezd končí,“

Nájezdy podle něj budou atraktivnější pro diváky a zajímavější pro fotbalisty.

„Při normální penaltě je za sekundu po všem. U nájezdů ale má hráč víc možností. Může kličkovat, střílet, čekat, jak brankář zareaguje - blíží se to tradiční herní situaci,“ řekl Van Basten, jenž se stal technickým ředitelem FIFA loni v září.

Kromě nájezdů Van Basten uvažuje o tom, že by tradiční žluté karty mohlo nahradit vyloučení hráče na určitý čas.

„Na pět nebo deset minut. To už by byl docela velký strašák,“ řekl dvaapadesátiletý Nizozemec. Další změnou by mohlo být zavedení „čistého času“ v závěru zápasů, aby nedocházelo ke zdržování hry.

Rozšíření mistrovství světa na 48 týmů schválila FIFA minulý týden a bude se podle něj hrát od roku 2026. Současný formát s 32 mužstvy bude platit ještě příští rok v Rusku a v Kataru v roce 2022.

Líbí se vám nápad nahradit penalty samostatnými nájezdy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. ledna 2017. Anketa je uzavřena.

NE 1239
ANO 809
Autoři: ,


Témata: FIFA
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze