Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


FIFA tají rozdělení do košů při losu šampionátu. Na koho narazí Slováci?

Slováci napjatě očekávají los MS, Čechy zajímat nemusí. | foto: AP

1 2009
Pokud by se potvrdily spekulace německé agentury DPA na rozdělení do košů a k tomu by měli štěstí, slovenští fotbalisté by při pátečním losu mistrovství světa mohli dostat přijatelné soupeře.

V pátek v 18.00 bude v Kapském Městě rozlosováno mistrovství světa 2010, odpovědnosti se mimo jiné ujmou anglický fotbalista David Beckham, jihoafrická majitelka filmového Oscara Charlize Theronová či fenomenální etiopský vytrvalec Haile Gebrselassie.

Kritéria pro rozdělení 32 týmů do čtyř losovacích košů jsou však zatím jen předmětem spekulací. Čechy zajímat nemusí, tým na šampionát nepostoupil.

Organizační výbor Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) je zveřejní až ve čtvrtek. FIFA se pak jako při losování evropské baráže určitě nevyhne kritice, že někoho zvýhodňuje.

Nasazení bude jako obvykle kombinací výkonnostních a regionálních kritérií a zatím není jasné, jakým výsledkům dá FIFA přednost. V úvahu připadá úspěšnost na dvou předchozích světových šampionátech, současná kvalifikace i žebříček zemí.

V prvním koši tak mají jistotu Jižní Afrika jako hostitel, obhájce titulu z Itálie a podle všech kritérií také Brazílie, Španělsko a Německo. Pravděpodobné je také nasazení Argentiny, ale o dvě zbývající místa se ucházejí Anglie, Francie, Portugalsko a Nizozemsko.

Podle zákulisních informací pak budou v druhém koši zbývající evropské země, ve třetím pět postupujících z africké kvalifikace a tři zbývající z Jižní Ameriky, ve čtvrtém pak "zbytek světa".

Německá agentura DPA zveřejnila následující tip, jak by rozdělení zemí do košů mohlo vypadat:

rozdělení do košů podle agentury DPA

1. koš: Jižní Afrika, Brazílie, Španělsko, Itálie, Německo, Argentina, Anglie, Francie.

2. koš: Nizozemsko, Portugalsko, Dánsko, Slovensko, Slovinsko, Švýcarsko, Řecko, Srbsko.

3. koš: Nigérie, Pobřeží slonoviny, Ghana, Kamerun, Alžírsko, Paraguay, Chile, Uruguay.

4. koš: Japonsko, Korejská republika, KLDR, Austrálie, Nový Zéland, USA, Mexiko, Honduras.

Slováci se jistě nevyhnou jednomu z favoritů, ale ze třetího a čtvrtého koše by mužstvo trenéra Vladimíra Weisse našlo přijatelné soupeře: třeba Alžírsko a Nový Zéland.

Opačná varianta by jim pak do cesty postavila vedle elitního týmu z prvního koše Pobřeží slonoviny a USA.

Los ozdobí hvězdy

Losování v Kapském městě bude hodně slavnostní. Vedle Beckhama, Theronové a Gebrselassieho budou pod taktovkou generálního sekretáře FIFA Jéroma Valcka ze skleněných pohárů tahat míčky se jmény zemí také jihoafrický fotbalista Matthew Booth a jeho neméně slavní krajané - kapitán ragbyových mistrů světa John Smit a první jihoafrický reprezentant tmavé pleti v kriketu Makhaya Ntini.

Mezi čestnými hosty usednou fotbalové hvězdy jako Franz Beckenbauer, Michel Platini, Eusébio, Roger Milla i jihoafričtí nositelé Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu a Frederik de Klerk. Bývalý prezident a velký propagátor myšlenky prvního fotbalového mistrovství světa v Africe Nelson Mandela pozdraví hosty jen z videozáznamu.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze