Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nevzdáme to, nešlo o fašistický pozdrav, horlí Šimuničův právník

Josip Šimunič, chorvatský fotbalový reprezentant | foto: AP

20 2014
Případ chorvatského fotbalisty Josipa Šimuniče, který v závěru loňského roku oznámil, že se hodlá bránit proti desetizápasovému trestu za skandování fašistického hesla po záhřebské úspěšné baráži s Islandem, má pokračování. Proti trestu mezinárodní federace FIFA se prostřednictvím svého právníka Davora Prtenjači odvolal, odvolací komise FIFA však nyní trest potvrdila. To ale nemá být konec.

Podle rozhodnutí odvolací komise FIFA platí již dříve vyřčený trest - kromě stopky na deset zápasů, což pro 36letého obránce znamená neúčast na mistrovství světa v Brazílii, je to pokuta 30 000 eur.

Fotbalistovi zbývá poslední šance - ještě se může obrátit na arbitrážní soud pro sport (CAS) v Lausanne. A právě to se stane.

Hráčův advokát Prtenjača totiž hodlá bránit hráče dál. "Rozhodnutí odvolací komise jsme dostali ve středu, i když je na něm uvedeno, že k němu došlo 21. února. Přitom dobře vím, že komise se vůbec nesešla, ale její členové všechno vyřídili telefonickou cestou. Je mi jasné, kdo z FIFA za vším stojí, ale teď to ještě nemohu říci. Jedno ale vím jistě - pokud jde o Josipovu účast na mistrovství světa, zůstávám velkým optimistou, protože hodláme využít arbitrážního soudu CAS," byla reakce chorvatského právníka žijícího v Německu.

Chorvatsko - Turecko: Šimunič (vpravo) a Arda
Sparta - Hertha Berlín: Došek a Šimunič
Chorvatsko - Austrálie:  Cahill a Simunič

A Prtenjača je přesvědčený, že uspěje. "Od CAS budeme požadovat dočasné odložení trestu FIFA, což by mu umožnilo účast na světovém šampionátu. Nevzdáváme to, protože arbitrážní soud už tímto způsobem pomohl sportovcům v několika případech, například jedna atletka tak mohla startovat na olympijských hrách. Proto věřím, že podobně tomu bude i v případě Šimuniče. Na odvolání k CAS máme týden a na bližší odůvodnění ještě týden navíc," citoval advokáta záhřebský Jutarnji list.

Podle Prtenjači vedou odvolací komisi FIFA převážně funkcionáři z Argentiny a Bermud, kteří jeho argumenty nevyslyšeli. "Vysvětloval jsem, že pozdrav "Za dom - spremni" není fašistický. Zároveň jsem ale uznal, že jde o politickou záležitost, takže jsem navrhoval kompromis, respektive podstatně nižší trest," přiblížil.

Jako na základní škole

"Jenže oni naše odvolání odmrštili bez bližšího vysvětlení. Jako bychom byli na základní škole! Prostě nám napsali, že to, co tvrdíme, tak není, protože to tak není. Dokonce uvedli, abych s tím pozdravem šel na google, kde se prý pokaždé objeví, že jde o fašistický pozdrav. Jejich hlavním svědkem byl historik z Ameriky, který je známý svými prosrbskými postoji. Tvrdili jsme, že právě proto byl v řadě věcí nedůvěryhodný a zaujatý, ale oni řekli - máte pravdu, ale v tomhle je důvěryhodný," horlil Prtenjača.

Připomeňme, že při oslavách postupu na MS v Brazílii si po listopadovém barážovém vítězství nad Islandem 2:0 si Šimunič vzal mikrofon a před tribunami několikrát zvolal "Za dom", na což mu fanoušci sborově odpovídali "spremni!".

Josip Šimunič

Josip Šimunič

Právě tento pozdrav z období druhé světové války, kdy Chorvatsko získalo pod fašistickou taktovkou samostatný stát (Hrvatska nezavisna država), vyvolal bouřlivé a odsuzující reakce. Během války totiž v Chorvatsku zahynuly desetitisíce Židů, Srbů a příslušníků dalších národností.

Šimunič se hájil, že jeho gesto bylo vedeno láskou k vlasti a radostí z postupu, domácí kritici jej však upozorňovali, že svůj úkol splnil na hřišti a tím to mělo skončit. "Nejde o to, co si o tom gestu myslíme my v Chorvatsku, ale co si myslí okolní svět. Jeho gesto, jakkoli bylo míněno jako vlastenecký čin, bylo vodou na mlýn všem, kteří to s Chorvatskem nemyslí dobře. V tu chvíli tím Šimunič zastínil úspěch a fantastický výkon celého mužstva," napsal jeden z kritiků. Témata: Baráž, FIFA, Google
Najdete na iDNES.czmobilní verze