Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Blatter i Platini se proti dočasné ztrátě funkcí odvolají

Michel Platini na kongresu FIFA 2015 | foto: Reuters

9 2015
Předseda Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter i šéf evropské organizace UEFA Michel Platini se odvolají proti rozhodnutí etické komise o pozastavení výkonů jejich funkcí na 90 dní. Protesty se bude zabývat odvolací komise pod vedením Larryho Mussendena.

Podle Blatterova právního zástupce Richarda Cullena podal devětasedmdesátiletý funkcionář námitku proti trestu formálně už ve čtvrtek večer. Původně přitom tvrdil, že se odvolávat nebude.

Vedle Blattera a Platiniho byl na tři měsíce suspendován také generální sekretář FIFA Jérome Valcke. Všem může být zákaz vykonávat jakékoliv aktivity ve fotbale prodloužen o dalších 45 dní.

Čong Mong-jun volí arbitráž

Bývalý místopředseda FIFA Čong Mong-jun, který byl ve čtvrtek etickou komisí vyloučen na šest let ze všech fotbalových aktivit, se hodlá odvolat k mezinárodní sportovní arbitráži CAS.

Korejský miliardář, jenž se chtěl ucházet v únorových volbách o předsednickou funkci po Seppu Blatterovi, trest považuje za snahu potrestat ho za otevřenou kritiku FIFA.

Čong Mong-jun byl shledán vinným z porušení etického kodexu FIFA ve spojitosti s podporou korejské kandidatury na pořádání mistrovství světa v roce 2022. Vedle zákazu působení ve fotbale dostal u pokutu 100 tisíc švýcarských franků (2,5 milionu Kč).

Blattera, jenž stojí v čele FIFA od roku 1998, ve funkci dočasně nahradí šéf Africké fotbalové konfederace Kamerunec Issa Hayatou jako nejdéle sloužící místopředseda světové federace. UEFA se za Platiniho postavila a zatím žádného zástupce z řad místopředsedů jmenovat nehodlá.

Suspendace možná také ovlivní únorovou volbu, kde měl být vybrán Blatterův nástupce. Podle agentury Reuters FIFA zvažuje, že hlasování odloží. Výkonný výbor by o tom měl rozhodnout na mimořádném zasedání příští týden, kdy budou o volbách jednat i členské svazy UEFA.

V rozsáhlé korupční aféře FIFA vyšetřují švýcarské úřady Blattera kvůli podezření ze zpronevěry a zneužití pravomoci.

Švýcarský funkcionář čelí obvinění, že v roce 2005 prodal tehdejšímu místopředsedovi FIFA Jacku Warnerovi vysílací práva pro středoamerickou oblast na mistrovství světa hluboko pod cenou.

Vyšetřována je i podezřelá platba z roku 2011, kdy Blatter z účtů FIFA poslal Platinimu dva miliony švýcarských franků. Generální prokurátor Michael Laube už dříve uvedl, že šedesátiletý bývalý francouzský fotbalista je v korupčním skandálu něco mezi svědkem a obviněným.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze