Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bývalý šéf brazilského fotbalu souhlasí se svým vydáním do USA

Bývalý šéf brazilského fotbalu José Maria Marin. Je jedním ze zatčených v korupčním skandálu týkajících se vlivných funkcionářů. | foto: Jorge AdornoReuters

28 2015
Švýcarská justice vydá do Spojených států třetího ze sedmi funkcionářů FIFA, kteří byli zatčeni před květnovou volbou prezidenta Mezinárodní fotbalové federace v Curychu. S vydáním souhlasil někdejší prezident brazilské federace José Maria Marin.

Třiaosmdesátiletý brazilský funkcionář a politik je obviněn z braní úplatků v řádech milionů dolarů v souvislosti s prodejem marketingových práv na jihoamerický šampionát. Hrozí mu až dvacetiletý trest. Dosud se vydání do USA bránil.

Už dříve k vydání svolil někdejší viceprezident FIFA Jeffrey Webb z Kajmanských ostrovů. Švýcarsko rovněž rozhodlo v polovině října, že vydá také bývalého předsedu nikaragujského svazu Julia Rochu.

Zbylí čtyři zadržení funkcionáři zůstávají ve Švýcarsku, třebaže tamní úřady už v minulých dnech souhlasily i s vydáním Eugenia Figuereda z Uruguaye, Venezuelana Rafaela Esquivela, Eduarda Lia z Kostariky a Brita Costase Takkase.

Celkem bylo na základě vyšetřování amerických úřadů z úplatkářství obviněno 14 lidí, devět funkcionářů FIFA a pět spolupracovníků marketingových firem, zabývajících se mimo jiné prodejem vysílacích práv. Spojováni jsou s úplatky přesahujícími za poslední dvě desetiletí 150 milionů dolarů (3,6 miliardy korun).

Autoři: ,


Témata: Curych, FIFA, Korupce
Najdete na iDNES.czmobilní verze