Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


FIFA si zaplatila film, v němž Blatter bojuje proti korupci

FOTBALOVÝ BOSS. Sepp Blatter se raduje z vítězství v prezidentských volbách FIFA. | foto: Reuters

5 2015
Ten film se jmenuje United Passions, trvá 110 minut a jeho načasování v kombinaci s dějem budí posměch: v amerických kinech s právě promítá snímek o tom, jak jsou Mezinárodní fotbalová federace FIFA a její bývalý šéf Sepp Blatter vzorem boje proti korupci... Ano, ta FIFA, která právě čelí obřímu korupčnímu skandálu v rozsahu 150 milionů dolarů!

Blatter jako příklad skvělé morálky a etiky, neúplatný hrdina. I tak se na plátně prezentuje muž, který pod šíleným tlakem před pár dny rezignoval na funkci nejmocnějšího muže fotbalového světa.

Film stál 30 milionů dolarů (asi 741 milionů korun) a objednala si ho FIFA. Hlavní role nadšených funkcionářů, kteří vytvořili dokonalou organizaci, čím pozvedli světový fotbal, si zahrála velká jména: Gérard Depardieu, Sam Neill či Tim Roth, který ztvárnil mladého Blattera. Vizionáře, jenž odvrátil finanční krach organizace, posílil roli žen ve fotbale a započal vnitřní boj proti korupci.

„Od téhle chvíle půjdeme příkladem ve všech ohledech,“ oznamuje Blatter ve filmu po svém zvolení v roce 1998. „Sebemenší porušení etiky bude přísně potrestáno.“

Střih do reality: FBI minulý týden zatkla sedm velmi vlivných funkcionářů kvůli podezření z korupčního jednání. Ač 79letý Blatter první vlnu extrémní kritiky ustál a nechal se znovu zvolit šéfem, za pár dní sám rezignoval.

Podezřelý je i generální sekretář federace Jérome Valcke, který měl v roce 2008 provést podezřelou transakci 10 milionů dolarů na účet bývalého viceprezidenta FIFA Jacka Warnera, který byl mezi zatčenými. Právě Valcke film United Passions, který se promítal už minulý rok na festivalu v Cannes, doporučoval. „Je otevřený, sebekritický a vysoce zábavný,“ napsal.

Je pravda, že se u něj asi zasmějete. Ale z trochu jiných důvodů, než měl Valcke na mysli. „Samozřejmě jsem věděl o stinných stránkách FIFA, ale při natáčení filmu jsem neměl úplnou svobodu,“ řekl francouzský režisér Frédéric Auburtin pro New York Times.

Sám je fotbalovým fanouškem Marseille a s touto nabídkou ho v roce 2012 oslovil jeho dobrý přítel Depardieu, když se vrátil ze schůzky s Blatterem.

„Prostě jsem přijal práci a nelituji toho. Bylo to ale velmi, velmi obtížné, protože Blatter byl šéf. Dal téměř 80 procent peněz. Kdybych chtěl ve filmu mít tyhle věci, hned by mi každý řekl: Co to děláš, chlape? No tak!“ uvedl Auburtin, který věděl, že FIFA bývá spojována s nekalými praktikami při volbě pořadatele mistrovství světa. „Ve Francii říkáme, že není třeba být královštější než král. Já jsem nebyl ten, který vstal a řekl: Pojďme udělat film o FIFA.“

Přesto do filmu náznaky korupce propašoval: obálka v košíku s ovocem, scéna, kdy Blatter mluví se svým předchůdcem Havelangem v kódech o tom, jak vyhrát volby...

Ve filmu se autoři také vrací k tomu, jak vznikla trofej pro mistry světa, či jednání s firmou Adidas o tom, že se šampionáty budou hrát s jejími míči. FIFA je představená jako asociace, která chce zajistit spolupráci mezi národy a pozvednout fotbal, čemuž nepřejí „ti darebáci“ Britové, kteří jsou velmi konzervativní ohledně pravidel hry, kterou vymysleli.

„Někteří lidé na FIFA nebyli z toho filmu úplně šťastní,“ řekl Auburtin.

Teď už víme proč.

Podívejte se na trailer k filmu United Passions:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze