Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Favorita může topit nejednota

6 2000
P r a h a, A m s t e r o d a m - Od posledního mistrovství světa sehráli Nizozemci sedmnáct zápasů a jen ve čtyřech zvítězili, naposledy nad Polskem 3:1. Přesto jsou hlavním favoritem evropského šampionátu. Je to logické? Ano, a poměrně dost. Nizozemci, první soupeř Česka na turnaji, budou hrát doma a mají špičkové jedince z elitních klubů celé Evropy. Stačí jen pár jmen: Kluivert, bratři de Boerové, Stam, Davids, Seedorf nebo Bergkamp.

I mizerné výsledky se dají vysvětlit. Jako pořadatelé nemuseli bojovat o účast na turnaji, dávali si jen přípravné lekce a v nich se fotbalisté málokdy vypnou k maximu. "Pavarottiho také nikdo nesoudí podle toho, jak zpívá ve sprše. Sílu Nizozemska ukáže až Euro," odráží kritiku trenér Frank Rijkaard. Na druhou stranu ale připouští: "Bohužel hodně utrpěla naše psychika. Ta je v moderním fotbale přímo nebezpečná. "

Celé Nizozemsko touží po tom, aby po dvanácti letech znovu získalo evropské zlato. Stále se však spekuluje, jestli toho je reprezentace pod Rijkaardem schopna. Teprve sedmatřicetiletý trenér, na turnaji druhý nejmladší po Slovinci Katancovi, je bez zkušeností. Podle mnohých je přeceňován. Při posledním mistrovství světa dělal jen asistenta. Aby se stal hlavním koučem, absolvoval profesní rychlokurs.

Nizozemská unie trenérů byla rozhořčena rozhodnutím dát mu rovnou takovou práci. Jeden vlivný člen této unie dokonce nazval Rijkaarda břídilem, za což se později omluvil. Rijkaarda vždy ubránil jeho úchvatný seznam hráčských poct, které dobyl v Ajaxu a AC Milán. Může se stát prvním člověkem, jenž vyhraje mistrovství Evropy jako hráč i trenér. Oba triumfy by dělilo dvanáct let.

Nizozemsko hraje fotbal, který obdivuje celý svět, ale nevítězí. Vynálezci totálního fotbalu dědí tento styl z jedné generace na druhou. Mají v Overmarsovi klasické levé křídlo, což ostatní týmy už pohřbily. Lehkost, technika, rychlost, výbušnost i patřičný důraz. Všechno se mísí, ladí to. Kdyby ne, tak už s Rijkaardem dávno zametli.

Výhra v únoru nad Německem byla prvním úspěchem po šestnácti měsících a jedenácti přípravných zápasech. Podle veřejné ankety najednou tři čtvrtiny národa věřily, že mužstvo bude hrát aspoň semifinále Eura. Po dalších dvou remízách ale optimismus znovu opadl. Nizozemci potřebují vybrousit obranu, která zatím není stoprocentní, byť v ní nastupují velebení Stam, Frank de Boer nebo Reiziger a za nimi van der Sar, jeden z nejlepších brankářů světa.

Mementem zůstává přátelský zápas s Belgií, který skončil 5:5. Jediné, v čem jsou Nizozemci výrazně slabší, je jejich nejednota. Důvodem jsou rasové rozdíly. Kluivert, Seedorf, Davids a další hráči tmavé pleti se totiž straní ostatních a podporuje je v tom i trenér Rijkaard, který je původem také ze Surinamu. Před šampionátem si vymohli, že chtějí maséry, kteří se budou věnovat jen jim. Rijkaard povolil, což vyvolalo velkou aféru v tisku. Provalilo se totiž, že tito maséři se tajně dostali k týmu už při mistrovství světa ve Francii. Nejenže masírovali vybrané hráče, ale vedli i bouřlivý život, chodili večer do hotelu opilí a vnesli do mužstva neklid. Nizozemský list De Algemeen Dagblad proto varuje: "Bez nadšení, píle a disciplíny nemůžeme na evropský titul dosáhnout."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze