Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fauloval jen dvakrát, ale draze platí

Ricardo Carvalho dostává žlutou kartu - Portugalský obránce Ricardo Carvalho dostává žlutou kartu. Přijde tak o sobotní utkání o třetí místo. | foto: Charles PlatiauReuters

6 2006
Mnichov - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Za celý zápas udělal jen dva fauly, což je na obránce velmi slušná bilance, jenže oba znamenaly katastrofy. Portugalský fotbalista Ricardo Carvalho v semifinále mistrovství světa zavinil penaltu, z níž dala Francie jediný gól zápasu, a v závěru si ještě vysloužil žlutou kartu, která jej osobně vyřadila i z boje o bronz.

Osudná 33. minuta se na portugalském reprezentantovi pořádně podepsala. V souboji uvnitř pokutového území nohou lehce trefil francouzského útočníka Henryho a sudí nařídil penaltu.

"Udělal jsem chybu, dotkl jsem se ho," přiznal po utkání.

Ale penaltu prý uruguayský rozhodčí stejně nařídit nemusel. "Mohl mu nechat výhodu! Takhle udělal všechnu práci za Francouze on."

Rozhodčímu ten verdikt dlouho nemohl odpustit. Ještě cestou z kabiny k druhému poločasu do Uruguajce Larriondy vytrvale hučel. K hrací ploše aktéři zápasů v mnichovské Aréně sestupují po širokém schodišti, ale rozhodčímu tam včera bylo těsno; nazlobený Portugalec se od něho nechtěl odlepit.

Přitom o hodinu dříve na stejném místě byl Carvalho samá legrácka. To se zde rovnali fotbalisté obou semifinálových týmů k nástupu na hřiště a staří známí ze soupeřících táborů se srdečně zdravili.

Kapitáni Figo se Zidanem si padli kolem krku, Barthez v žertu šťouchal do Portugalce Costinhy a Ricardo Carvalho si se svým francouzským spoluhráčem z Chelsea Makelelem dokonce na pozdrav ťukl čelem o čelo.

V semifinále hrál Ricardo Carvalho stejně jako dalších devět aktérů zápasu pod hrozbou druhé žluté karty, která by jej vyřadila ze závěrečného zápasu o medaile.

Osmadvacetiletý obránce se s těžkým údělem zpočátku pral statečně. Spolehlivě bránil, a přitom si nemusel pomáhat nedovolenými zákroky. Čistě odebral míč Zidanovi, který řítil do pokutového území. Sudí v ten moment dokonce pokáral Francouze, že v souboji nasimuloval pád.

"Francie dnes nebyla lepší," tvrdil Carvalho stejně jako ostatní Portugalci.

Jenže jeho selhání umožnilo soupeři dostat se do vedení. "Proměnili penaltu, a pak už jen bránili. Za takové situace se hraje hodně těžko," přiznal smutný hrdina mnichovského semifinále. "Navíc my jsme v útoku nehráli tak, jak jsme chtěli."

Carvalho dělal všechno proto, aby svoji chybu odčinil, ale nedařilo se to.

Možná přemíra motivace vedla jeho kroky v 82. minutě, kdy zbytečně ostře zezadu skluzem srazil Wiltorda. Žlutá karta byla v tu chvíli vzhledem k tvrdosti zákroku milosrdná, ale to nešťastného Portugalce asi neutěšilo.

Byl to teprve jeho druhý faul v utkání, ale opět s krutými následky. Nejprve připravil Portugalsko o finále, a teď vyřadil sám sebe i ze zápasu o bronz. Mistrovství světa pro něho tím momentem skončilo.Najdete na iDNES.czmobilní verze