Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poprvé žena, poprvé z Afriky. FIFA má novou generální sekretářku

FIFA svůj kongres pro rok 2016 uspořádala v Mexiku. | foto: AP

13 2016
Novou generální sekretářkou Mezinárodní fotbalové federace FIFA bude Senegalka Fatma Samourová. Stane se první ženou v této funkci, navíc všech devět dosavadních sekretářů bylo z Evropy.

Čtyřiapadesátiletá diplomatka zatím ve fotbale nepůsobila. Podle předsedy Gianniho Infantina přinese do FIFA jako člověk zvenčí svěží vítr.

Samourová, jež více než dvacet let pracuje pro Organizaci spojených národů, ve funkci nahradí Francouze Jéromea Valckeho. Ten byl loni v září dočasně suspendován kvůli podezření z korupce v souvislosti s ilegálním prodejem vstupenek na mistrovství světa 2014 v Brazílii.

V lednu FIFA Valckeho propustila a o měsíc později dostal dvanáctiletý zákaz působení ve fotbale. Od jeho suspendace byl dočasným generálním sekretářem finanční ředitel FIFA Švýcar Markus Kattner.

FIFA zrušila suspendaci Indonésie ze všech soutěží kvůli vměšování vlády do chodu tamního svazu. Indonéská vláda souhlasila, že spor se svazem uzavře.

Reprezentace tak znovu může hrát mezistátní zápasy, přišla však o start kvalifikace mistrovství světa i asijského šampionátu. Nadále platí suspendace Kuvajtu a Beninu.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze